Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodzik dziecięcy nie działa, brak pilota.

wentyl215 19 Lis 2017 15:24 1566 13
  • #1 19 Lis 2017 15:24
    wentyl215
    Poziom 19  

Witam, chciałbym spróbować naprawić samochód dziecięcy i mam kilka pytań.

Ogólnie to podejrzewam uszkodzenie płytki sterującej (zdjęcie poniżej) lub przełącznika w drzwiach. Napęd (silniczek) jest sprawny, akumulator do wymiany, ale przed wymianą chcę go uruchomić z innego zasilania.

Nie wiem do czego są przewody D2+/D2- i D1+/D1-, na środku jest +/- więc zapewne zasilanie płytki, które jest podłączone do przełącznika w drzwiach, także podłączenie do niej zasilania powinno wskazywać jakieś napięcia na płytce, tylko gdzie i jakie?

Kolejna sprawa to pilot... poprzedni właściciele wyrzucili pilota (skoro auto się popsuło to był zbyteczny), jest jakaś możliwość dokupienia pilota? Coś trzeba przelutować na płytce?

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Lis 2017 16:03
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Proszę podać nazwę symbol zdjęcie samochodzika.

0
  • #4 19 Lis 2017 18:10
    michalek1988
    Poziom 21  

Może D1 oraz D2 wychodzą na silniki, zasilanie możesz podłączyć bez problemu na środkowe złącze, pamiętaj o odpowiedniej polaryzacji i wartości. Przypuszczam że przekaźniki sterują jazdą do przodu, do tyłu, skrętami, więc gdyby któraś z tych funkcji Ci nie działała, to warto by było się nimi zainteresować. Na czym budujesz swoje podejrzenie o uszkodzonej płycie sterującej? Nie możemy wykluczyć że z powodu zużycia się akumulatora, cała zabawka była zbędna. Jeśli możesz, to zrób zdjęcie od strony ścieżek i dołącz je do pierwszego postu.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 20 Lis 2017 11:26
    wentyl215
    Poziom 19  

Pierwszy post zmieniony, zdjęcia płytki z obu stron, oraz zdjęcie autka.

W drzwiach jest kilka przycisków, najważniejsze to POWER i zmiana sterowania, czyli manual, gdzie działa pedał gazu, wsteczny i kierownica, oraz sterowanie pilotem.

1
  • #6 20 Lis 2017 11:41
    michalek1988
    Poziom 21  

Masz oryginalny akumulator? na nim będziesz mieć podane napięcie pracy. Czerwono czarny pewnie się z nim łączy, sprawdź omomierzem czy masz przejście na tym włączniku. Jeśli masz to ok, jeśli nie, to czeka cie rozebranie drzwi i sprawdzenie dlaczego nie działa. Jest tylko jeden silnik? Podejrzewałbym raczej że są 2, na lewe i prawo koło oddzielnie. Przełącz się na manual, i bez silnika, sprawdź czy przekaźniki przełączają gdy wykonujesz przyspieszanie, hamowanie, próby skrętu. PS tą płytkę dostałeś wymontowaną czy była w jakiś sposób podłączona?

0
  • #7 20 Lis 2017 12:48
    wentyl215
    Poziom 19  

Przejście plusa (przełącznik power) działa, ale mimo to zakładam, że nie ominie mnie rozbiórka drzwi, bo coś ten przełącznik manuala jest podejrzany. Jeden silnik na jedno koło :D

Płytka siedziała obok akumulatora i napędu (3 zdjęcie). Na baterii mamy stb 6.75V-6.90V, cycle use 7.20-7.50V przy Initial current less 1.75A.

0
  • #8 20 Lis 2017 13:03
    michalek1988
    Poziom 21  

D1 i D2 mogą być oznaczeniami dla modułu sterowania manual/ pilot. Z silników wychodzą inne kolory przewodów niż są na tej płytce. Rozmontuj zatem drzwi i zobacz jak tam się sprawy mają, możesz porobić sobie zdjęcia aby Ci było łatwiej to potem poskładać. Wychodzi że akumulator ma nominalne 7,2V.

1
  • #9 20 Lis 2017 13:22
    wentyl215
    Poziom 19  

Dobra już coś mamy... przełącznik manuala nie stykał, na krótko przy napięciu 6V pobór 0.2A, a przy naciśnięcia pedału gazu na chwilę 1.7A a następnie stałe 1.2A - koło kręci się dość słabo, oczywiście amperaż wzrasta przy zwiększeniu napięcia i automatycznie napęd przyspiesza.

Więc teraz pytanie do jakiego napięcia maksymalnie mogę podłączyć tę zabawkę? Na przełącznikach/przekaźnikach jest 12V, na napędzie niestety nie maksymalnego napięcia.

0
  • #10 20 Lis 2017 16:36
    michalek1988
    Poziom 21  

Już Ci odpowiedziałem, w poprzednim poście, masz tam napięcie pracy jak i napięcie pracy. Prąd rozruchowy jest duży, bo musisz ruszyć całą masę pojazdu, pokonać bezwładność. W "dorosłym " samochodzie też musisz dodać więcej gazu by ruszyć a gdy już się rozpędzisz, możesz go całkowicie puścić i samochód będzie się nadal poruszać. Sprawdź pozostałe funkcje o których rozmawialiśmy.

0
  • #11 20 Lis 2017 16:45
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Witam - na płytce drukowanej ( PCB ) z boku jest symbol na jego podstawie można
    określić jakim napięciem było zasilane autko .

Dodano po 41 [sekundy]:

0
  • #12 20 Lis 2017 20:49
    wentyl215
    Poziom 19  

Akurat mam t9K-R1, w czarnej obudowie, ale na plastiku nic nie ma. Autko zasilane 6V bo to oryginalny akumulator, ale ja się zastanawiam nad aku np. 9V lub nawet 12V. Autko ma normalnie wycinkę na drugi silnik/napęd, także przy większym napięciu może płyta wytrzyma bo jak pisałem wcześniej... przekaźniki są 12V, nie wiem tylko czy silniczek nie padnie...

@michalek1988 tam już nie ma co patrzeć, usterka wykryta i działa. Teraz mam dylemat z akumulatorem, jeśli mogę z większym napięciem to taki wezmę. No i jeszcze kwestia samego pilota. Ze strony części zamiennych wychodzi, że wystarczy kupić pilota za 38zł i ma działać, zgadza się?

0
  • #13 20 Lis 2017 21:09
    wojtek 9007
    Poziom 36  

Obecnie na zasilanie 6V schemat prawdopodobnie wygląda tak ;

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

A tak wygląda schemat na 12V ;

1
  • #14 20 Lis 2017 21:57
    wentyl215
    Poziom 19  

Przyda się... jeszcze nie wiem co, ale coś wymyślę, dam znać o rezultatach.

Pozostaje jeszcze ten pilot.

btw. źle odczytałem przekaźnik, żeby nikogo nie zmylić ma wartość 12A...

0