Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OCZ StealthXStream2 600w - Zasilacz strasznie "buczy"

19 Lis 2017 17:40 306 9
  • Poziom 17  
    O około tygodnia z komputera zaczął dobiegać irytujący dźwięk buczenia, po zatrzymaniu wszystkich wentylatorów, łącznie z tym na zasilaczu doszedłem do wniosku że buczenie dobiega z zasilacza. Jest to takie typowe buczenie charakterystyczne do tego z transformatora, miałem kiedyś magnetowid Samsunga i po kilku latach transformator w nim tak właśnie buczał.
    Moje pytanie brzmi czy głośna praca zasilacza wskazuje na jego rychły koniec, dodam że zasilacz ma około 6-7 lat.
    Czy może nie mam się czym martwić i powoli odkładać na jakiś współczesny model.
    Parametry komputera:
    Aorus AX370-Gaming K5
    Ryzen5 1600
    Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming
    Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB
  • Sklep HeluKabel
  • Spec od drukarek
    Trzeba rozebrać, odkurzyć i zobaczyć co jest w środku.
    Pokaż zdjęcia ze środka, może coś poradzimy.
  • Poziom 17  
    O czystość w środku można być spokojnym, kilka miesięcy temu rozebrałem go i dokładnie wyczyściłem, obudowa w której siedzi zasilacz posiada dedykowany filtr, który regularnie czyszczę, zasilacz oczywiście rozbiorę i sprawdzę, ale dopiero jak kupię nowy, a ten jeśli uda mi się go wyciszyć trafi do drugiego komputera. Tylko sęk w tym jak bardzo mam się spieszyć z kupnem drugiego zasilacza.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    Ten zasilacz po tylu latach moze być bombą tykającą ostatnie minuty,przepięcie może spowodować ze oprócz zasilacza będziesz mial do wymiany resztę sprzetu(cpu,mb,gpu) nie eksperymentowałbym z czyszczeniem tylko kombinował kasę na nówkę tymbardziej ze zasilacz sporo już przepracował i nie piszczy jak mają w zwyczaju kończące się zasilacze tylko sobie warczy jak to opisujesz :(
  • Poziom 17  
    pikol1979 napisał:
    Ten zasilacz po tylu latach moze być bombą tykającą ostatnie minuty,przepięcie może spowodować ze oprócz zasilacza będziesz mial do wymiany resztę sprzetu(cpu,mb,gpu) nie eksperymentowałbym z czyszczeniem tylko kombinował kasę na nówkę tymbardziej ze zasilacz sporo już przepracował i nie piszczy jak mają w zwyczaju kończące się zasilacze tylko sobie warczy jak to opisujesz :(

Nastraszyłeś mnie kolego, nowy zasilacz już zamówiony, wybór padł na EVGA B3 650W, co sądzicie o tym zasilaczu?, tak wiem że wasza odpowiedź nie ma znaczenia w moim wyborze bo zasilacz już zamówiony, ale fajnie dowiedzieć się opinii od innych, tym bardziej że w sieci nie znalazłem testów tego zasilacza.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Kolega dał się łatwo nastraszyć. Bez diagnostyki tego OCZ zakup nowego może być trochę bezsensowny.
    Co do nowego zasilacza to przede wszystkim niepotrzebnie takiej dużej mocy. Twórcy AMD w końcu przestali montować grzałki w procesorach, tak więc Ryzen 5 1600 potrzebuje 65W przy obciążeniu. GTX 1060 przy obciążeniu potrzebuje 120W. Zostawmy sobie 50W na resztę sprzętu, to 250W. Chcesz podkręcić? No dobra, 300, nawet 350W. Ale po co 650W?

Co do samego zasilacza to jeśli jest to model 220-B3-0650 to V1 była produkowana przez Super Flower i był to dobry zasilacz. Co do V2 to nie mam zielonego pojęcia, kto jest tego producentem, ale nie powinien być słaby.
    Test dla trochę mocniejszego wariantu: http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=526
  • Poziom 43  
    m.tosiek napisał:
    tak wiem że wasza odpowiedź nie ma znaczenia w moim wyborze bo zasilacz już zamówiony

Jaki to problem odwołać zamówienie czy nie odbierać przesyłki, ewentualnie zwrócić? Koni potrzeba!? :)
  • Poziom 17  
    I tak miałem zamiar zmienić zasilacz, a to że stary zaczął głośno pracować tylko przyspieszyło decyzję o zakupie nowego zasilacza, co do mocy to wolałem mieć zapas, zasilacz to chyba najrzadziej wymieniany podzespół w komputerze, a nie wiem czy za jakiś czas nie zamarzy mi się wymiana karty graficznej na mocniejszą czy procesora na Ryzen 7, a zasilacz pracujący przy mniejszym obciążeniu będzie pracował ciszej i chłodniej. Co do zamówionej wersji, jest to EVGA B3 650W (220-B3-0650-V2).
  • Moderator - Komputery Serwis
    pikol1979 napisał:
    Ten zasilacz po tylu latach moze być bombą tykającą ostatnie minuty,przepięcie może spowodować ze oprócz zasilacza będziesz mial do wymiany resztę sprzetu

Rozpędził się kolega troszkę. To OCZ a nie Akyga.
    @m.tosiek
    Proponował bym w pierwszej kolejności pomierzyć jego napięcia =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
  • Poziom 17  
    Rzeczywiście trochę rozpędziłem się ze zmianą zasilacza, okazało się że źródłem buczenia jest dysk HDD, zmieniałem ostatnio ustawienia w planie zasilania, i wyłączyłem opcję wyłączania dysków twardych, dodatkowo po tym jak okazało się że wymiana zasilacza nie była konieczna, doszło dodatkowe buczenie, którego źródłem jest moja kochana małżonka :D . Ale mówiąc szczerze to i tak od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem wymiany zasilacza, więc nie żałuję pochopnie wydanych pieniędzy. Stary PSU wyląduję w moim drugim komputerze, którego od 7 lat zasila Tracer Highlander 500W. Co do napięć to mierzyłem je na poprzedniej konfiguracji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3340707.html#16510623
    Na obecnej konfiguracji również robiłem pomiar, tyle że na innym mierniku i napięcie na kablu zasilającym procesora wynosiło 11.95V.