Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm w mieszkaniu i w garażu, jedna centralka, jakie kable w garażu niezbędne

piotrkm 19 Lis 2017 21:27 963 20
  • #1 19 Lis 2017 21:27
    piotrkm
    Poziom 7  

Witam ponownie :)

Jestem na etapie projektowania alarmu do mieszkania i do garażu. Garaż znajduje się 2 piętra pod moim mieszkaniem - na tą chwilę mogę puścić kable do garażu, udało mi się porozumieć.

1. budżet, tak z rozsądkiem, nie upieram się do kwot, bo czasem warto zainwestować więcej
    2. obiekt: mieszkanie + garaż
    3. chciałbym aby centralka miała możliwość powiadomienia mnie o uruchomieniu systemu. Dwie odrębne sfery, dwie syreny (niezależne)

Przede wszystkim, żeby dało się uzbroić garaż, a żeby mieszkanie mogło być nie uzbrojone.
    Ważne aby były dwie syreny - syrena w garażu i w mieszkaniu i żeby sygnalizacja włączała się w momencie wykrycia ruchu w każdej ze sfery (osobno).

Chciałbym mieć alarm w mieszkaniu, w mieszkaniu centralka z GSM, syrena wewnętrzna, 3 czujki oraz manipulator.

Potrzebuje też mieć zabezpieczony garaż alarmem - i tu się zaczynają problemy bo nie wiem jakie kable muszę "spuścić do garażu". Jak wszystko połączyć ze sobą? czy muszę mieć dwie centralki?

W garażu chciałbym mieć 1 albo 2 czujki, syrenę wewnętrzną, i maniplulator. czy centralkę drugą potrzebuje?

Generalnie problem jest w tym, że nie wiem ile kabli muszę puścić do garażu. Wiadomo chciałbym ich puścić jak najmniej (żeby nie niszczyć za bardzo tynków sąsiadowi).

Będę wdzięczny za wskazówki. Ogólnie też nie mam typów, jeśli chodzi o rozwiązania montowane w mieszkaniu. Jednocześnie będę chicał puścić do garazu kabel utp do kamery ip.
    Szukałem ale nic nie znalazłem podobnego ze względu na puszczenie kabli do garażu.

Piotr

0 20
  • #2 19 Lis 2017 21:40
    niebieskipolo
    Poziom 19  

Nie musisz mieć drugiej centrali. Wystarczy, że ta w domu będzie z obsługą co najmniej dwu stref.
    Z postu wynika, że kable pod tynkiem. W takim razie do każdego punktu (klawiatura, sygnalizator, czujka) YTDY 6x0,5. Jeśli chcesz bardzo przyoszczędzić, to czujki mogą być na jednym kablu, czyli: centrala-czujka1-czujka2, ale moim zdaniem lepiej tu nie oszczędzać.
    Niektóre centrale mają np. dwa wejścia na czujki w klawiaturze - zainteresuj się. Wtedy wystarczą ci dwa kable z mieszkania do garażu.

0
  • #3 19 Lis 2017 22:24
    marek216

Poziom 43  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3077742.html
    I dopiero można wracać do rozmowy.

Wystarczy 1 centrala i ew. dwa manipulatory jeśli z garażu też chcesz uzbrajać/rozbrajać system.

piotrkm napisał:
    Wiadomo chciałbym ich puścić jak najmniej (żeby nie niszczyć za bardzo tynków sąsiadowi).

Co za różnica czy ryjesz pod jeden czy pod 4 kable?

0
  • #4 19 Lis 2017 22:50
    piotrkm
    Poziom 7  

Aktualizowałem pierwszy post. Dziękuje.

Chciałbym mieć dwie odrębne syreny, aby każda aktywowała się w momencie detekcji ruchu w danej sferze.

Kwestia żebym wiedział ile kabli puścić. Przede wszystkim z drugą syreną?
    na ta chwilę kable jakei muszę puścić z drugiej sfery do centralki
    1. kabel do czujki 1
    2. kabel do czujki 2
    3. kabel do manipulatora / mogę z manipluatora zrezygnować na rzecz pilota / wydaje sie to rozsądniejsze?
    4. kabel do syreny? czy są centralki które obsługują dwie syreny z aktywacją w moemncie ruchu w danej sfery.

0
  • #6 20 Lis 2017 05:55
    marek216

Poziom 43  

piotrkm napisał:
    3. kabel do manipulatora / mogę z manipluatora zrezygnować na rzecz pilota / wydaje sie to rozsądniejsze?

Tylko Tobie w tym temacie tak się wydaje.
    piotrkm napisał:
    4. kabel do syreny? czy są centralki które obsługują dwie syreny z aktywacją w moemncie ruchu w danej sfery.

Tak. To kwestia ilości wyjść i właściwego za programowania centrali.

Przemyśl kontraktrony na drzwi i bramę.
    Powiesiłbym z zapasem Versa15 choć technicznie i 10 by starczyła, ale z kontaktronami to na styk.

0
  • #7 06 Sty 2018 19:46
    piotrkm
    Poziom 7  

Dobry wieczór,

odebrałem właśnie mieszkanie i przystępuje do układania instalacji wraz z wykonawcą.
    Czy mogliby Państwo zerknąć na poniższy schemat. Umieściłem na nim zaznaczone przeze mnie propozycje rozmieszczenia czujek wraz z wariantami.

Do drzwi wejściowych myślałem jeszcze o kontaktronie, (a do okien balkonowych?)
    W oknach mam rolety. Mieszkanie jest na I piętrze, z tarasem.
    Rozmieszczenie czujek:

dziękuje suworow za przywrócenie tematu.

0
  • #8 07 Sty 2018 21:54
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

mieszkanie
    1. Rozmieszczenie czujek odpuszczam, było na en temat wiele razy. :)
    2. Kontaktrony ewidentnie na roletach i drzwiach ( aż żal nie dać skoro to tylko 3 sztuki)
    3. centrala chroniona czujką natychmiastową.

garaż:

1. czujnik ruchu
    2. kontaktron garażowy nie koniecznie montowany na posadzce ;)
    3. sygnalizator akustyczny ( i wcale nie musi być tak, że wyje tylko wtedy gdy alarm jest w garażu ;) - ale to już kwestia samej konfiguracji.
    4. kabel do sterownika napędu bramy ( min 4 żyły)
    5. radiolinia alarmowa ( z kontrolą otwarcia obudowy) z której wysterujesz napęd bramy ( sprawdź czy brama ma wejście sterujące). Otwarcie bramy uruchomi czas na wejście, brak sygnału z pilota = alarm natychmiastowy. Sama radiolinia o ile pozwoli na to zasięg nie musi być umieszczona w garażu, a o ile pozwoli na to zasięg może być przy centrali w domu.
    Spuść do garażu 3 " skrętki" Jedna - kamera , 2 - alarm. Jak je rozprowadzić po garażu i w jakich urządzeniach połączyć popatrzymy jak dasz plan garażu.
    pozdrawiam

0
  • #9 08 Sty 2018 23:28
    piotrkm
    Poziom 7  

Co do garażu - bardzo dziękuje :) - czy jak będę miał lepszej jakości kable to mogę puścić wszystko razem: 3x skrętka i kabel zasilający w jednej bruździe?

Co do mieszkania to zamontuje 3x kontaktron. Mam pytanie o ich rozmieszczenie na drzwiach - mogą znajdować się na górze, około 10-15 cm od boku na którym są zawiasy? czy lepiej żeby były po drugiej stronie?

Jeśli chodzi o czujki to:
    czujka 1 wariant 1, na wejście
    czujka 2 wariant 2
    czujka 3

Mam nadzieje, ze to ostatnie pytanie nie będzie zbyt dużym nadużyciem :)

Dziękuje jeszcze raz
    pozdrawiam,

0
  • #10 08 Sty 2018 23:48
    dawidedziu
    Poziom 27  

piotrkm napisał:

Co do mieszkania to zamontuje 3x kontaktron. Mam pytanie o ich rozmieszczenie na drzwiach - mogą znajdować się na górze, około 10-15 cm od boku na którym są zawiasy? czy lepiej żeby były po drugiej stronie?

Lepiej będzie jeśli je zamontujesz, że tak powiem "nad klamką". W takiej sytuacji wystarczy, że drzwi nie będą domknięte i kontaktron nie zamknie obwodu. W sytuacji, gdybyś dał kontaktron te 15cm od zawiasów to mogłoby się tak zdarzyć, że drzwi masz lekko uchylone, a kontaktron i tak będzie zamykał obwód. Ostatnie kontaktrony, które montowałem "łapały" na około 2-3cm.

0
  • #11 09 Sty 2018 07:49
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

piotrkm napisał:
    Jeśli chodzi o czujki to:
    czujka 1 wariant 1, na wejście
    czujka 2 wariant 2
    czujka 3

Moim zdaniem Twoja propozycja rozmieszczenia czujek nie jest do końca trafiona. Moją propozycję zaznaczyłem na pomarańczowo:

Zastosuj czujki z kontrolą strefy podejścia. Kontaktrony "po stronie klamki" - jak już było napisane wcześniej. Na okno balkonowe czujka inercyjna z wbudowanym kontaktronem, na drzwi wejściowe również (najlepiej). Kontaktrony na rolety - o tym też już było...

Pozdrawiam.

0
  • #12 09 Sty 2018 09:01
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

bhtom napisał:
    Na okno balkonowe czujka inercyjna z wbudowanym kontaktronem

lub czujka inercyjna +kontaktron, ale tak czy inaczej było by super.
    bhtom napisał:
    Kontaktrony na rolety - o tym też już było...
    Niby było, ale autor nawet nie zapytał jak to zrobić, podczas gdy pytał o łatwiejszy kontaktron na drzwi;) Jak już jesteśmy przy drzwiach to można dać switch- a w futrynie pod język zamka i mamy info o tym czy drzwi zostały zamknięte na klucz.

Co do przewodu zasilającego to różnie bywa, wiele instalacji alarmowych jest niemalże w 100% przyczepiona do "kabli elektrycznych". Ale skoro robimy porządnie to daj odstęp nawet te 10 cm. Przy łataniu to naprawdę nie będzie miało większego znaczenia. A skoro już spuszczamy zasilanie do garażu to może jakieś sterowanie oświetleniem z centrali?

bhtom napisał:
    Moją propozycję zaznaczyłem na pomarańczowo:

Pomarańczowa alternatywa bardziej do mnie przemawia, chociaż nie do końca rozumiem po co czujka w pomieszczeniu bez okna (chyba łazience). No chyba że tam ma być centrala :) A w takim razie nasz kolega może polecić sposób na gustowną zabudowę ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15996245#15996245

pozdrawiam

0
  • #13 10 Sty 2018 22:22
    piotrkm
    Poziom 7  

Dziękuje bardzo za informacje :)
    Do garażu problemu nie będzie - jestem po wizji lokalnej i nie będzie problemu.
    Mam jeszcze jedno pytanie apropo syreny.
    Myślałem żeby zrobić syrenę wewnętrzną w mieszkaniu. Co myślicie o tym rozwiązaniu?

0
  • #14 10 Sty 2018 22:38
    dawidedziu
    Poziom 27  

Kwestia gustu. Różnie ludzie to chcą montować. Najczęściej w garażu lub holu. Zawsze to jakiś dodatkowy odstraszacz.

0
  • #15 10 Sty 2018 22:42
    piotrkm
    Poziom 7  

W garażu syrena wewnętrzna to będzie do odrębnej sfery.

Natomiast w mieszkaniu chciałem umieścić tylko syrenę wewnętrzną. Doprecyzuje - bez syreny na zewnątrz.

0
  • #16 10 Sty 2018 23:21
    dawidedziu
    Poziom 27  

Dlaczego bez zewnętrznego buczka? Gdybym był na miejscu włamywacza to raczej wybrałbym dom do obrabowania bez buczka na elewacji - brak buczka=mniejsze szanse na alarm w środku - niż dom z wyjcem na ścianie.

0
  • #17 11 Sty 2018 08:44
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

piotrkm napisał:
    Myślałem żeby zrobić syrenę wewnętrzną w mieszkaniu. Co myślicie o tym rozwiązaniu?

Obowiązkowo, nawet dwie, w różnych pomieszczeniach. Nie jest to duży koszt, a działa na psychikę intruza ;)

piotrkm napisał:
    W garażu syrena wewnętrzna to będzie do odrębnej sfery.

Strefy, jeśli już...

dawidedziu napisał:
    Dlaczego bez zewnętrznego buczka? Gdybym był na miejscu włamywacza to raczej wybrałbym dom do obrabowania bez buczka na elewacji - brak buczka=mniejsze szanse na alarm w środku - niż dom z wyjcem na ścianie.

To mieszkanie w bloku, a nie dom...
    Ja natomiast bym nie montował sygnalizatora zewnętrznego na elewacji bloku. Po co każdy ma z daleka widzieć, że w mieszkaniu jest system?
    Zamiast tego dwa sygnalizatory wewnętrzne. Z czujkami inercyjnymi na drzwiach i oknach system wykryje wcześniej intruza i zadziała element zaskoczenia, że mamy zamontowany system alarmowy.

Pozdrawiam.

0
  • #18 17 Sty 2018 21:37
    piotrkm
    Poziom 7  

Dziękuje za informacje.
    Działam z wykańczaniem i z rozmachu kupiłem trochę za dużo skrętki i puściłem nią też instalację pod czujki, manipulator, kontaktrony i syrenę zewnętrzną.

Mam nadzieje że źle nie zrobiłem, oczywiście po czasie przychodzi refleksja

0
  • #19 17 Sty 2018 23:00
    dawidedziu
    Poziom 27  

Skrętka może być, lecz jest jedno ale:

0
  • #20 19 Sty 2018 23:25
    piotrkm
    Poziom 7  

Dziękuje za informacje - jutro będę sprawdzał.

kupiłem kontaktrony k-1 2e - jako że będę tynkował bruzdy pod kable nad oknami i drzwiami to chciałem je już zamontować i schować pod tynk.

Czy mogę połączyć kontrakton z skrętką, zgodnie z tym co zacytował dawidedziu żelowymi zaciskami? i łączenie schować pod tynk :)

0
  • #21 20 Sty 2018 00:50
    dawidedziu
    Poziom 27  

Mam przyjętą taką zasadę, że wszystkie połączenia pod tynkiem lutuję. Zakładam na to termokurcze i owijam taśmą. No i po podłączeniu wszystkiego sprawdź czy kontaktrony działają. A ze złączek Scotchlok korzystam, ale tam gdzie jest dostęp - w razie jakiejś awarii.

0
  Szukaj w 5mln produktów