Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica flyback - bardziej szczegółowy opis

BlueV 20 Lis 2017 04:05 1026 20
  • #1 20 Lis 2017 04:05
    BlueV
    Poziom 4  

Witam!
    Zaczynam przygodę z przetwornicami.
    Dużo na ich temat się naczytałem, jednak, kilka rzeczy jest dla mnie niejasnych, stąd pomysł, by poprosić na elektrodzie o pomoc, w ułożeniu do głowy rzetelnych informacji.
    Uważam, że ten temat przyda się całej masie ludzi, bo wiem, ilu znajomych testowało ten układ usprawniając, ale nigdy dość satysfakcjonująco.
    Tutaj dla bardziej dociekliwych AMATORÓW:
    *nie mogę zalinkować - bardzo ciekawa strona, zainteresowanych proszę na PW
    Warto przeczytać.

Bardzo bym prosił o kilka sprostowań dotyczących konkretnie na początek słynnego "złodzieja dżuli".
    Otóż na temat najprostszej, popularnej bardzo w sieci wersji generatora samodławnego nie będziemy dyskutować, więc od razu przejdę do sedna i od razu napiszę na wstępie - nie oczekuje banalnych odpowiedzi, tylko ciekawostki, które są mniej rozpowszechnione, lub w kilku kwestiach tylko naprowadzić.
    (Z góry przeprosze, ale nie posiadam programu do rysowania schematów)
    Więc tak:
    1. TRANZYSTOR/Y Jakie tak na prawdę są NAJWAŻNIEJSZE parametry tranzystora w tym układziku? - co sądzicie o ukł. darling tutaj? Według mnie mija się to z celem, ale kto pyta mądrzejszych od siebie - nie błądzi :)

2. (AUTO)TRANSFORMATOR- jakikolwiek (potencjometr) bym nie dał - w szereg z bazą tranzystora, lub z Vcc do uzwojeń cewki i tak nie działa (tylko bezpośrednie połączenie zworą** *
    **Chodzi mi o konkretny transformatorek nawinięty na w miarę dużym rdzeniu toroidalnym z 300W ATX (głowny dławik filtrujący poziomy wyprostowanych napięć z głownego transformatora) - przekładnia: 14/147 (najgrubszy drut również z tego dławika na uzwojenie pierwotne 14x i 2 cienke, oraz 4 grubosci włosa, na wtórne (kolektor) - przyczyną słabej sprawności tutaj będzie zbyt mała ilość uzwojenia pierwotnego, mam racje?
    *tutaj następne pytanie - autotransformator posiada jedno uzwojenie będące połączeniem pierwotnego i wtórnego (w tym przypadku łączy się zazwyczaj końcówki uzwojeń) - jakie zmiany można wprowadzić i jakie są inne warianty połączenia w przypadku, kiedy nie łączymy początka i końca obu uzwojeń? Wtedy jedno idzie do +. drugie również, ale przez rezystor, gdzieś kiedyś widziałem, jeszcze przez diode, czy jakiś kondensator - tutaj nie pamiętam dokładnie. Jest to omówione na zalinkowanej przeze mnie stronie, jednak nie rozumiem tego do końca.
    3. DIODY - W podanej wyżej przeze mnie stronie, jest mowa o prostowaniu diodą Shottkiego. Gdzie ją włączyć (pomiędzy jakie złącza)? Btw z diodami Shottkiego nie miałem do czynienia za wiele. Testowałem mnóstwo wariantów, ale nie wiem, który miał sens - dążąc do jak największej optymalizacji układu - konkretnie chodzi o zabezpieczenie złącza emiter-kolektor diodą (1n4007 czy 4148 bedzie lepsza)/czy jeszcze inna, lub w ogóle z tego rozwiązania zrezygnować? Można tak samo zrobić z diodą Zenera uzyskując tym samym stabilizację napięcia określonego napięciem Zenera (np 3V3). Apropo: Zasilając układ 1,5VAA lub 2,4-3V (2x NiMH) (DC) (1-2x AA/NiMh 1,2-1,4Vx2 - 2,8V. jak najkorzystniej z jak najmniejszą stratą energii ustabilizować napięcie Zenerką 3V3? Myślałem, żeby do złożonego układu (bardziej przetwornicy, niż złodzieja dżuli" (bardziej, niż mniej hehe) dodać kondensator (tantala? - zauważyłem, że jest to jeden z wielu układów, z którymi pracowałem, w których te kondensatory o niebo lepiej pracują) lub elektrolita (tylko jaka pojemność) na wyjście, jakiegoś mniejszego, już stabilnie i na sam koniec Zenerke 3v3, tylko jaki rezystor do niej dodać i w jaki sposób to połączyć?

4. KONDENSATORY - widziałem mnóstwo wariantow połączen. Przez uzwojenie do bazy/kolektora (tantal/ceramik 10-100nF), złącze emiter-kolektor cermamik 10-100nF i/lub elektrolit 1-3300uF, przez diode w szeregu z kolektorem.

I ostatnie. Chcę zbudować latarke na diodzie 1 i 3W (3,3V - 300mA lub 500-600mA) Jak się tyczy kwestia prądu? Napięcie możemy uzyskać bardzo duże, ale co z prądem? Gdybym chciał wycisnąć np 0,3A (dla diody 1W)?
    Podając w/w przykład zasilania dwoma ogniwami NiMH 1,2..1.4V lub 2x AA. (Podwyższenie napięcia -> stabilizacja napięcia. Myślę o tym rozwiązaniu, ponieważ jest wyjątkowo proste w porównaniu do innych, zajmuje mało miejsca, a myślę o pająku, ewentualnie kawałeczku PCB z mniejszym dławikiem niż nawinąłem teraz (duży toroid) i raczej zła przekładnia. Wydaje mi się, że za mało na uzwojeniu bazy (14 w stosunku 147) - koszyk na 2 baterie AA i zamiast klapki obudowy, mini przetworniczka, tylko ulepszona.

Bardzo proszę o jakieś praktyczne porady. Bardzo zależy mi na Waszej opinii, ponieważ muszę posortować sobie informacje w głowie, a nie wiem, które z setek wariacji, są racjonalne.
    Z góry dziękuję ogromnie za pomoc

Pozdrawiam serdecznie wszystkich elektronikow/hoobbystow/elektryków i tym podobnych :))

//EDIT: no i jeszcze jedno: Zaczynam też nauke o tranzystorach polowych (poki co MOSFET) - dla przykładu rowniez z ATX 2k611 (900V/9A) - jak podłączyć ten tranzystor w tym układzie?
    Muszę zrozumieć działanie tranzystorów polowych. Póki co ćwiczę z MOSFET'ami.

0 20
  • Pomocny post
    #2 20 Lis 2017 07:09
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

BlueV napisał:
    1. TRANZYSTOR/Y Jakie tak na prawdę są NAJWAŻNIEJSZE parametry tranzystora w tym układziku? - co sądzicie o ukł. darling tutaj? Według mnie mija się to z celem, ale kto pyta mądrzejszych od siebie - nie błądzi

Jednym z najważniejszych parametrów w przetwornicach (a raczej nieużywanych w innych zastosowaniach) jest szybkość przełączania. Tranzystor w takiej przetwornicy jest albo w pełni otwarty, albo zamknięty. Straty występują tylko podczas przełączania tranzystora i będą tym mniejsze im szybciej tranzystor zmieni stan.
    Układ darlingtona jest w przetwornicach często wykorzystywany. Poczytaj o tranzystorach IGBT. Są one swoistym układem darlingtona gdzie jeden z tranzystorów jest tranzystorem bipolarnym, a drugi MOSFETem.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Lis 2017 08:20
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    1. TRANZYSTOR/Y Jakie tak na prawdę są NAJWAŻNIEJSZE parametry tranzystora w tym układziku? - co sądzicie o ukł. darling tutaj? Według mnie mija się to z celem, ale kto pyta mądrzejszych od siebie - nie błądzi :)
    Niskie napięcie nasycenia, poza tym w tym układzie łatwo zwiększyć prąd bazy więc układ Darlingtona nie ma sensu, za to ma wady - wolniejsze przełączanie i wyższe napięcie nasycenia.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lis 2017 08:21
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Na każde z Twoich pytań można zrobić doktorat, tak rozległe to są tematy.
    Ja polecam poczytać noty aplikacyjne od producentów sterowników i półprzewodników.
    Dla przykładu:
    https://www.fairchildsemi.com/application-notes/AN/AN-9010.pdf

Czy taka teoria jest potrzebna przy projektowaniu zasilaczy? tak i nie. Wszystko zalezy od mocy przetwornicy i czy ją się projektuje z noty aplikacyjnej producenta czy też samodzielnie. W drugim wypadku jak najbardzieh trzeba znać takie rzeczy. W pierwszym przypadku, producent podrzuca najczęściej przykładowe komponenty oraz zwraca uwagę które parametry są najważniejsze gdyby trzeba było zastosować zamiennik.

Na poczatek polecam projektować przetworniczki małej mocy, na niskie napięcie wejściowe oraz z not aplikacyjnych producenta i je dopiero modyfikować w celu nauki.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Lis 2017 09:47
    jarek_lnx
    Poziom 43  

_lazor_ zauważ że autor pyta o przetwornicę samowzbudną na jednym tranzystorze, o projektowaniu takiego układu trudno znaleźć noty aplikacyjne, jest opisany w kilku starych książkach (mam ze dwie), w internecie sposób projektowania nie do znalezienia. A jak czegoś nie ma w internecie to podobno nie istnieje ;) A czy ty umiesz znaleźć coś na temat?
    Jak będę miał dłuższą chwilę to co nieco opiszę.
    A co do tranzystorów istnieją takie "wynalazki" jak http://rtellason.com/transdata/2sd965.pdf 5A w TO-92 duża beta, małe napięcie nasycenia.

0
  • #6 21 Lis 2017 01:45
    BlueV
    Poziom 4  

Wielkie dziękuje Panowie, to już dla mnie duża pomoc.
    Tak - póki co oczywiście uczę się projektując "przetworniczki" bardziej, niż przetwornice (małej mocy).
    Co do darlingtona - sam już nie wiem :) Z moich doświadczeń wynika, że więcej tu strat, niż zysku fakt, jednakże są zwolennicy, stąd moje zaciekawienie. Co do 2SD965 mam 4 sztuki, nawet nie wiedziałem : O ! Ogromne dzięki, ciekawa sprawa, tylko ciekawe, co ze stratami. to-92 nie umożliwia przykręcenia radiatora, ale... jak zasugerował bardziej doświadczony kolega, na razie zostane przy konstrukcji małych mocy.
    Co do IGBT - zaczynam lekture i nie ukrywam, że jestem miło zaskoczony tym połączeniem :) Na dniach zakupie kilka sztuk i poeksperymentuje.
    Mam prośbę do administracji - proszę nie zamykać/usuwać tematu. Chciałbym tutaj wstawiać co jakiś czas jakieś ciekawe informacje nt. przetwornic małych mocy - rozwiązania, pomysły.
    Przeszperałem rożne fora i nie ma w polskim internecie ani jednego obszernego wątku w tym temacie (przypominam, że temat jest poświęcony budowie przetwornicy flyback (od podstaw) nie samemu "złodziejowi dżuli", zaś konstrukcjach opartych na podstawach informacji zdobytych z analizowania trywialnego generatora samowzbudnego w wersji L1-L2,R1-T1-load->LED. większość początkujących w temacie przetwornic jak i znajomych elektroników początki nauki opierało na tym minimalistycznym układzie.
    Za pare dni, jak będę w domu, przedstawie swoją wersję, ze schematem i spisem elementów ze stabilizowanymi napięciami 12V i 3,3V. (drugi poziom napięcia idzie z diody zenera, jednak póki co kombinuję z absurdalnie, jak na dość duże trafo małym prądem (Vcc=1..1.8V, od 1.9 pracuje o niebo lepiej, przy 2,8V rozwija skrzydła, ale... pojawie się tu ze skończoną wersją) (brakuje mi tylko oscyloskopu)
    Mam nadzieję, że temat zostanie i pomoże wielu osobom w temacie przetwornic :)
    Pozdrawiam wszystkich elektromaniakow, zawodowców, hobbystów oraz czekam na odpowiedzi.
    Dobranoc!

PS: Co punktu 3V3 - docelowo będzie inaczej, póki co DZ 3v3 spolaryzowana zaporowo złączem emiter-kolektor, chyba najprostrze rozwiązanie, ale to już kilka kroków w przód ;)

1
  • #7 21 Lis 2017 10:10
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Co do IGBT - zaczynam lekture i nie ukrywam, że jestem miło zaskoczony tym połączeniem :) Na dniach zakupie kilka sztuk i poeksperymentuje.
    IGBT to nie jest idealne połączenie, ma kilka wad, nie jest zbyt szybki i ma wysokie napięcie nasycenia, do układów zasilanych <200V nie ma sensu, za to w układach na wyższe napięcia ma mniejsze straty niż MOSFET i dlatego się go stosuje. Tranzystor który ma napięcie nasycenia 2,5V-3,5V i wymaga 15V na bramce w układzie zasilanym z 3,3V nie ma szans dobrze działać.

2SD965 to tranzystor do dobry do przetwornic z niskim napięciem zasilania, o mocy nie większej niż kilka watów. Do większych potrzeba większych tranzystorów.

Kraniec_Internetów napisał:
    Układ darlingtona jest w przetwornicach często wykorzystywany.
    Tak sądzisz? to pokaż przykłady.

1
  • #9 21 Lis 2017 18:53
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Kraniec_Internetów napisał:
    Sam tranzystor IGBT jest układem darlingtona.
    Jeśli w ogóle, to bardziej przypomina układ Sziklaiego (N-channel+PNP) Słaby ten przykład :)
    W układach scalonych by się kilka znalazło, po rozpowszechnieniu się MOSFETów mocy układ Darlingtona ze swoim wyższym napięciem nasycenia i powolnym wyłączaniem stracił znaczenie jako klucz w przetwornicach. A co do samych tranzystorów bipolarnych to przy napięciach zasilania <1,5V trudno znaleźć MOSFETy o wystarczająco niskim Ugs(th) i tu dobre tranzystory bipolarne o dużej becie i małym napięciu nasycenia mają przewagę.

0
  • #10 21 Lis 2017 18:59
    Kraniec_Internetów
    Poziom 39  

jarek_lnx napisał:
    Jeśli w ogóle, to bardziej przypomina układ Sziklaiego (N-channel+PNP) Słaby ten przykład

Prawda. Jednakże ogólna zasada jest taka sama - wzmocnienia obu tranzystorów mnożą się (dla obu tranzystorów bipolarnych, żebyś się nie przyczepił :) )

0
  • Pomocny post
    #11 21 Lis 2017 19:01
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Weźcie się nauczcie podawać źródła swoich wypowiedzi, wtedy chociaż będą pewniejsze.

https://www.infineon.com/dgdl/an-990.pdf?fileId=5546d462533600a40153559fae19124e

"As shown in the equivalent circuit of Figure 1, the IGBT consists of a PNP driven by an N-Channel MOSFET in a pseudo-Darlington configuration"

1
  • #12 26 Lis 2017 23:51
    BlueV
    Poziom 4  

Witam!
    Na początek poproszę o przeniesienie

Potrzebuję pomocy - jak uzyskać DOŚĆ stabilny sygnał wyjściowy z przetwornicy flyback przy napięciu Uwe = 2,4V (2 akumulatorki 1,2V...1.4V NiMH)? Poszukuje jakiegoś rozwiązania, może być jakas inna przetwornica step/down? - jakies propozycje? inna w miare prosta, ważne - nie zajmująca dużo miejsca) zasilanie: 1 x aku z laptopa Li Ion 3,7V. (100% sprawny - dziwne, ale dosłownie nieużywane 2 sztuki z demontażu znalazłem (noo... wg pomiarów, rozładowywaniem i kilku prostych analiz wygląda jakby 2 ogniwa (pierwsze i ostatnie) nie były w ogóle używane - ale mniejsza z tym)

W wersji z flybackiem Chodzi mi o schemat z ujemnym sprzężeniem zwrotnym wprowadzonym poprzez rozdzielenie obu końców uzwojeń, połączenie pierwotnego/wtórnego do Vcc, równolegle z końcem pocżątku rezystor, za pomocą Cx filtrującego (w moim przypadku użyłem 100pf tantala) do masy. Tutaj dioda zenera z braku laku 3v3 byłaby chyba idealnym rozwiązaniem. Scalone stabilizatory raczej nie wchodzą w gre - zasilanie potrzebuje do latarki 1-3w (3,3V. prąd ~0,12A-0,3A // lub 3.3V 0,5-0,6A.

Nie jest to raczej odpowiednie miejsce dla tego tematu, ponieważ chciałem go poświęcić wyłącznie tematowi flybacka, którego dopracowuje ciągle, a tu mam kilka szczególnych pytań, ponieważ stanąłem w miejscu.
    Odnośnie tego, jedno pytanie: jaki jest stosunek przekładni symetrycznej (np 10/10) do napięcia/prądu a np 10-B i 100 na kolektor?. Niedługo podziele się swoimi notatkami i zapiskami, natomiast brak oscyloskopu to katorga w tym temacie. Właśnie - kolejny trup na drodze - może ktoś z kolegów bardziej zaawansowanych podpowie, jak w przybliżeniu obliczyć sprawność przetwornicy?
    No i nie stać mnie na oscyloskop póki co.
    Może istnieją jakieś programy do symulacji w temacie przetwornic? Szczególnie chodzi o tą jedyną. Piszę z nadzieją, choć mam przekonanie, że łudzę się szukając takiej strony :).
    Pozdrawiam serdecznie!

I jeszcze ostatnie.
    Jak wygląda przebieg pracy przetwornicy przy uzwojeniu symetrycznym (np 10/10 przy Vcc np 1,5V (obojętne) może być i 100, ale zachowajmy rozsądek.... I częstotliwość. :)
    Pozdrawiam!
    PS: Jeszcze raz proszę o przeniesienie/wykasowanie za kilka dni tego postu.

0
  • #13 27 Lis 2017 09:03
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

dałeś strasznie rozbierzne informacje. Raz piszzesz o Vin 2,4V potem piszesz że zasilanie 3,7V...

Tak czy siak, najszybszym i najmniejszym rozwiązaniem to wykorzystanie gotowego sterownika z linear technology dla przykładu pierwszy lepszy sterownik spełniający Twoje wymagania:

http://www.linear.com/product/LTC3113

0
  • #14 27 Lis 2017 09:09
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Różne wariacje Joule Thief znajdziesz tutaj. Diody LED są zasilane prądowo, więc regulacja napięcia nie jest potrzebna. Jeden z układów przedstawia sposób stabilizacji prądu diody. Lepszym rozwiązaniem jednak będzie wykorzystanie ciut bardziej złożonego układu Ringing Choke Converter, którego uproszczeniem jest właśnie Joule Thief. Przetwornice tego typu były często stosowane jako ładowarki do telefonów, zasilacze stand-by w zasilaczach AT(X), i ogólnie wszędzie tam, gdzie potrzeba prostego układu zasilającego niewielkiej mocy...

Co do pomiaru sprawności, to mierzysz napięcie i prąd wejściowy i obliczasz moc wejściową, potem to samo robisz dla napięcia i prądu wyjściowych. Różnica między mocą wejściową, a wyjściową to Twoja moc strat, a z tego obliczysz sprawność...

0
  • #15 27 Lis 2017 13:34
    BlueV
    Poziom 4  

"...Diody LED są zasilane prądowo" - wiem o tym ;)
    Ja po prostu źle się wyraziłem - przetwornica led to do innego tematu (ten i poprzedni post poprosiłbym do usunięcia za parę dni), jak wspomniałem wcześniej, chcę tutaj opisać różne wariacje, bardziej szczegółowo, według mnie bardzo przyda się coś takiego, ponieważ informacji jest wiele, a zebrane w kupe i posegregowane, to jakieś 90% zaoszczędzonego czasu. ;)

Co do tamtej przetwornicy, faktycznie - wielkie dzięki, na 100% przyda się do projektu.

Co do przetwornicy do zasilania 1...3W LEd prądem max 0,25-0,3A - 1x1W/0,55-0,6 1x3W. (Swoją drogą jedne z diod jakie posiadam 3w - rzekomo spokojnie wytrzymują prądy rzędu do 0,85A lol? To raczej bzdura, prawda? Chyba, że sprzedaca miał w głowie ogromny radiator a i tak raczej nie dałoby jej rady takim prądem wysterować. Co do napięcia. Musi być 3,3V (stąd mysle o zenerze jako stabiliacji, ponieważ takie posiadam na stanie 1,3W), LDO, czy inne stabilizatory scalone w roli źródła prądowego jakoś mi nie pasuje w latarce, którą akurat chcę teraz zrobić. Płytka ma mieć wymiar nie większy niż 1 bateria AA i tu jest problem - a jakoś do SMD nie jestem przekonany - nawet nie tyle przekonany, co nie mam doświadczenia póki co...
    Pozdrawiam!
    PS: Jeszcze raz proszę o usunięcie tego i poprzedniego mojego posta z tego tematu za tydzień.

0
  • Pomocny post
    #16 27 Lis 2017 16:10
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Takie rzeczy robi się za pomocą scalonych driverów, które pracują przykładowo w konfiguracji buck lub buck-boost z dużą częstotliwością (mniejszy dławik) i mają sprzężenie prądowe. Mam kilka takich płytek z Chin, są średnicy ogniwa Li-Ion 18650 i oferują dodatkowe funkcje, jak zmiana trybu świecenia. Jeśli rozmiar jest dla Ciebie krytyczny, to raczej poszukaj gotowca, bo bez SMD będzie Ci ciężko coś małego samemu zrobić. Mógłbyś próbować układu RCC i użyć małego, toroidalnego rdzenia proszkowego (bo ma szczelinę rozproszoną), całość zrobić w pająku i zatopić w żywicy, powinno być mniejsze niż pół baterii AA...

0
  • #17 28 Lis 2017 04:11
    BlueV
    Poziom 4  

@Urgon
    "Takie rzeczy robi się za pomocą scalonych driverów, które pracują przykładowo w konfiguracji buck lub buck-boost z dużą częstotliwością ." Ano masz całkowitą rację... Zgadzam się w 100% - próbowałem trochę wydziwić - i tak będę próbował, rezultaty opiszę w różnych stopniach konstrukcji przetwornicy, ale fakt - korzystając ze zjawisk zachodzących w topologii buck-boost (jak dla mnie) tej - to niebo a ziemia. OD razu powiem - opcja kupna gotowego układu nie wchodzi w ogóle w grę. Prędzej zaczne nauke montażu powierzchniowego - i tak muszę.. Mam chyba troche za bardzo zapracowany mózg i próbuję stworzyć coś "na siłę"... Ale jednak.. Czy nie na tym polega fenomen "wynalazku"?
    Co do latarki - przejde w buck-boost w pająku, choć czarno to widzę, po uruchomieniu wstawię zdjęcia i schemat (PROSBA DO MODA o uporządkowanie (usuniecie 2 poprzedzajacych postów za ok. 7 dni)... Jeśli możesz, to podpowiedz mi tylko, bo na prawdę zupełnie zapomniałem, jaką czestotliwość m/w kluczować tranzystor? Obecnie testy: IGBT - zaproponoany przez kolege kilka postów wyżej, choć nie spełnia moich oczekiwan w tym projekcie zupełnie, chyba, że źle zabieram się do jego koncepcji (jest to dla mnie nowy "wybryk" - choc ciekawy i przydatny bardzo) - oscyloskop mam już możliwość"wyporzyczyć" - tzn posprawdzać przebiegi, pomierzyć gotową przetwornicę na miejscu, dobre i to :))

Offtopem: Inne topologie? - tym razem obniżające/step/down - za każdy konkretny pomysł będe ja (i nie tylko) bardzo wdzięczny - zbieram informacje i robie artykuł (w zasadzie poświęcony topologii flyback) jednak kilka słów na temat innych konfiguracji też przewidziałem, gdyż jest to - uważam niezbęde do zrozumienia, głównie porównania - co idzie w parze -różnych wariantów przetwornic w zależności od potrzeb konstruktora.

Przy zasilaniu 1,2-1,5V idealnie daje sobie rade (parametrów rdzenia nie podam, nie pamiętam) - w każdym razie toroid z przekładnią 74/164 (3cm) l---> ^ <--(3cm), na darlingtonie (jaki - w tej wersji to nieistotne AŻ TAK) - PNP użyłem, ale to mniejsza.
    Zenerem złącze C-E tranzystora 3V3 R1- 3K3 (zabezpieczajacy DZ). I w tej konfiguracji dioda 1W świeci 3,3V prądem 0,11-0,13A (różnice wynikają z drgań styków testy na płytce stykowej (starej w dodatku) - co totalnie utrudnia sprawę w tak delikatnej kwestii jak przetwornice, ale nie ma co narzekać. Sprawność okiem oceniam na ok 85% ~~, przy zasilaniu 2x 1,2v - 2,4V (NiMH 2x) już sprawność spada DRASTYCZNIE. Mógłby ktoś wyjaśnić mi to? Bo zbiło mnie to z tropu :)
    Pozdrawiam !!

PS: Moze ktos mi podać jakies szybkie rozwiazanie do zasilenia 1x 1W led bialej (3,3V/0,35A max) z ogniwa z laptopa (zapomnialem oznaczenia) - 3,6..3,7V (4,2V) Li-Ion? A co gdyby zrezygnować raz z przetwornicy, lub zrobić ją wyjątkowo upraszczając sprawę, bez induktorów, - ciekawość mnie zżera a nie mam pomysłu na to.

JEszcze co do wymiaru tej płytki... Przekonałeś mnie Kolego! ;) Zrobię w pająku. przetestuje, i jak będzie ok, podszkole się w SMD - sprzęt mam, praktyki brak. - wtedy nie ukrywam - projekt byłby 100% zgodny z oczekiwaniami, łącznie z wymiarami płytki.
    Jeszcze raz dzięki Panowie !
    Nauka górą! :)
    Dobra, nie będę tutaj nic pisał do czasu przeprowadzenia testów, badań oscyloskopem i zebraniem informacji w całość.

0
  • Pomocny post
    #18 28 Lis 2017 09:06
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Piszesz strasznie chaotycznie, ciężko to się czyta i ciężko odpowiadać na pytania. Ponadto brak schematów czy zdjęć i same opisy układów raczej nie ułatwiają zadania.

Większość przetwornic pracuje z częstotliwością >20kHz, coby nie czynić słyszalnego hałasu w indukcjach (magnetostrykcja). IGBT i niskie napięcie to zły pomysł. To są tranzystory dobre jak masz napięcie pracy 100V-2kV (lub więcej) i moce liczone w kilowatach. Do tego, co robisz nadają się tranzystory bipolarne i MOSFET.

Topologią obniżającą jest buck, masz też SEPIC czy buck-boost, które mogą pracować z napięciami niższymi i wyższymi od wyjściowego. W przetwornicach z transformatorem masz do wyboru flyback, forward z jednym lub dwoma tranzystorami, push-pull, half-bridge, rezonansowe czy full-bridge, każdy tym zmienia dowolne napięcie wejściowe na dowolne wyjściowe, przy czym flyback i push-pull są częściej używane przy niskich napięciach wejściowych. Dokładniejszy opis różnych typów znajdziesz w tym filmie.
    Wielką zaletą przetwornic RCC i Joule Thief jest to, iż prawidłowo złożone będą działać bez konieczności ich badania i regulowania z oscyloskopem. Głównie dlatego, iż niezależnie od indukcyjności i pojemności pasożytniczych będą zawsze pracować z optymalną częstotliwością. Ale już przetwornica forward potrzebuje dobrania układu RCD by rdzeń się nie nasycał. W przetwornicy half-bridge trzeba dobrać gasik, by uzwojenie nie "dzwoniło" z powodu pojemności i indukcyjności pasożytniczych, co zmniejsza sprawność i może prowadzić do wyboru papieża przez tranzystory...

Darlington ma znaczne wzmocnienie, ale Vbe jest dwa razy wyższe, więc przy niższym napięciu zasilania trudniej mu się otworzyć. Ponadto te tranzystory są wolniejsze.

Można zrobić przetwornicę bez indukcji, gdzie elementem magazynującym energię jest kondensator, ale sprawność jest raczej niska, podobnie jak moc. Tak niska, że gdy zastosowałem ten sposób generowania napięć zasilania dla podwójnego op-ampa, ten stanowił za duże obciążenie dla układu przy ~20mA poboru prądu...

W załączniku kopia nieistniejącej już strony z różnymi układami Joule Thief mniejszej mocy. Gdzieś miałem też opis układu dla diod 1W - poszukam...

0
    Załączniki:
  • #19 28 Lis 2017 23:33
    BlueV
    Poziom 4  

Urgon:
    Piszesz strasznie chaotycznie, ciężko to się czyta i ciężko odpowiadać na pytania. Ponadto brak schematów czy zdjęć i same opisy układów raczej nie ułatwiają zadania.

Bardzo przepraszam - jest to wynikiem przepracowania, zarwane noce, + kupa nauki w dodatku, co akurat jest przyjemnością, ale również obciąża mózg, jak się jakieś 15-17h na 24 uczy/pracuje na zmiane tak w wolnych chwilach projekty.

Większość przetwornic pracuje z częstotliwością >20kHz, coby nie czynić słyszalnego hałasu w indukcjach (magnetostrykcja). IGBT i niskie napięcie to zły pomysł. To są tranzystory dobre jak masz napięcie pracy 100V-2kV""

I to jest super odpowiedź dla mnie, powinienes być Kolego szanowny nauczycielem ;) Albo po prostu do mnie trafiasz. Takich informacji właśnie mi potrzeba. IGBT leźś juź w worku. Wywaliłem też darlingtona okropnie nieszczęsnego. Tak, prądy bazy to samoboj w tym układzie.

"
    Darlington ma znaczne wzmocnienie, ale Vbe jest dwa razy wyższe, więc przy niższym napięciu zasilania trudniej mu się otworzyć. Ponadto te tranzystory są wolniejsze."
    Co masz na myśli - wolniejsze. Masz na myśli konfiguracje darlingtona? I dlaczego, jeśli możesz - byłbym wdzięczny za wytłumaczenie.

"Można zrobić przetwornicę bez indukcji, gdzie elementem magazynującym energię jest kondensator, ale sprawność jest raczej niska, podobnie jak moc. Tak niska, że gdy zastosowałem ten sposób generowania napięć zasilania dla podwójnego op-ampa, ten stanowił za duże obciążenie dla układu przy ~20mA poboru prądu..."

A wiesz, że dla samej idei nauki bym poeksperymentował pozniej z tym - mógłbyś podrzucic jakis link/schemacik/hasła? Poszukałbym - nieukrywam z ciekawoscią.

W załączniku kopia nieistniejącej już strony z różnymi układami Joule Thief mniejszej mocy. Gdzieś miałem też opis układu dla diod 1W - poszukam...

- Bylbym bardzo wdzieczny.

Ostatnia kwestia w temacie JT. Mógłbyś mi powiedzieć w skrócie jeszcze po co w tranzystorze N-MOS (K2611) - z ATX PS (300W) (większość rdzeni na których prowadze testy pochodzą z tych zasilaczy. jest na jednej nózce (jak rowniez na 2x diodzie shottkyiego) - dwa mini dławiki? czy co to jest? Na w/w tranzystorze jest jeden.
    Mógłbyś mi podpowiedzieć jak go podłączyć do układu zamiast tranzystora bipolarnego? Albo robie coś źle, albo on nie działa. Przy trafo 2,5cm toroidalnym z przekladnia 84/166 wyciskam spokojnie na darlingtonie gotowym z 1...1,6V napięcie oraz prąd w zupełnosci wystarczający do zasilenia 33 diod UV na oko - przy sprawnosci 80%~~. Nie wiem natomiast co się dzieje przy Vin - 2,4V (2x NiMH) - sprawność spada... hmm. w ogole czy istnieje tu termin sprawność. dioda 1W biała działa ok 5% mocy, przy zasilaniu pojedynczym ogniwem rozwijA SIĘ DO nawet 30-35%. Nie rozumiem tego, kombinuje jak kon pod góre, zmienilem juz wszystko a i tak może 5% wiecej uzyskalem, nie wiecej przy 2 aku 1,2V..
    Jakies pomysły?
    A co do najprostrzej latarki 1W na ogniwie 18650 z lapka (nowe nieuzywane dziwne, ale wszelkie robione pomiary wskazuja ze w ogole 2 ogniwa nie byly w uzyciu w laptopie. -.^) mówisz stawiać na buck-boost w tym wypadku?
    Schematy, zdjecia, oraz notatki wszystkich badan nad projektem umieszcze jakoś na dniach, przy odrobinie wolnego czasu. Poki co jestem w fazie rysowania na papierze oraz poprawek. Mam kilka ciekawych odkryć w tym temacie (na pewno znanych zaawansowanym elektronikom).
    Pozdrawiam!

0
  • #20 28 Lis 2017 23:57
    jarek_lnx
    Poziom 43  

->BlueV Już któryś raz próbuję to przeczytać i nie daję rady, piszesz o dziesięciu rzeczach na raz, pytasz o to co się dzieje na schemacie którego nie przedstawiłeś, a nawet tak prosty układ ma wiele wersji.

Cytat:
    Sprawność okiem oceniam na ok 85% ~~
    Oko ma charakterystykę logarytmiczną, a do tego zmienną czułość twoje 85% to może być równie dobrze 40%. Sprawność się mierzy i liczy nie ocenia na oko.

Cytat:
    , przy zasilaniu 2x 1,2v - 2,4V (NiMH 2x) już sprawność spada DRASTYCZNIE. Mógłby ktoś wyjaśnić mi to? Bo zbiło mnie to z tropu :)
    A ja dzisiaj zbudowałem układ elektroniczny, w którym jest pewien problem, czy mógł byś mi powiedzieć jak mam go naprawić?

Cytat:
    PS: Moze ktos mi podać jakies szybkie rozwiazanie do zasilenia 1x 1W led bialej (3,3V/0,35A max) z ogniwa z laptopa (zapomnialem oznaczenia) - 3,6..3,7V (4,2V) Li-Ion? A co gdyby zrezygnować raz z przetwornicy, lub zrobić ją wyjątkowo upraszczając sprawę, bez induktorów, - ciekawość mnie zżera a nie mam pomysłu na to.
    Pogardzany stabilizator liniowy jest w tym przypadku całkiem niezłym rozwiązaniem i zapewnia sporą sprawność, tylko musi być LDO, można taki zbudować, a można kupić gotowy amc7135.

Cytat:
    Musi być 3,3V (stąd mysle o zenerze jako stabiliacji, ponieważ takie posiadam na stanie 1,3W)
    LED mocy ma mniejszą rezystancję dynamiczna niż jakiś niskonapięciowy Zener, a przy zmianach temperatury było by to całkowicie nieprzewidywalne.

Cytat:
    Potrzebuję pomocy - jak uzyskać DOŚĆ stabilny sygnał wyjściowy z przetwornicy flyback przy napięciu Uwe = 2,4V
    Stabilny w jakim sensie? Żeby prąd był stały niezależny od czegokolwiek musiał byś dołożyć stabilizacje prądu.
    Cytat:
    Może istnieją jakieś programy do symulacji w temacie przetwornic?

Polecam LTSpice przy okazji będziesz miał w czym narysować schemat.

W tytule jest flyback ale ten miał by trzy uzwojenia i możliwość podnoszenia i obniżania napięcia, JT to boost, ale buck-boost też się da zrobić na dwóch uzwojeniach.

Cytat:
    Bardzo przepraszam - jest to wynikiem przepracowania, zarwane noce, + kupa nauki w dodatku, co akurat jest przyjemnością, ale również obciąża mózg, jak się jakieś 15-17h na 24 uczy/pracuje na zmiane tak w wolnych chwilach projekty.
    Jeśli w jednej chwili nie skupisz sie nad jedną rzeczą to niewiele z tego wyjdzie, i nie mówię tylko o elektronice.
    Załóż nowy temat, zacznij od schematu i kilku pytań (w całym poście a nie w jednym zdaniu)

A jeśli cię nie przekonam do uporządkowania dyskusji, to wrzucę kilka ciekawych linków żeby chaos był większy (przetłumacz przez google jeśli potrzeba):
    Nie wrzucałem byle czego wszystkie są związane z tematem
    https://www.diodes.com/assets/App-Note-Files/zetex/an2.pdf
    http://www.talkingelectronics.com/projects/LEDTorchCircuits/LEDTorchCircuits-P1.html
    http://webpages.charter.net/dawill/tmoranwms/Circuits_2010/Blocking_Oscillator_Supply.png
    http://www.talkingelectronics.com/projects/TheTransistorAmplifier/images/Fig43.gif
    http://webpages.charter.net/dawill/tmoranwms/Circuits_2010/CC_Buck.png
    http://led-circuits.blogspot.com/2011/02/led-torch-uses-blocking-oscillator.html
    http://ludens.cl/Electron/ledlamp/ledlamp.html
    https://www.romanblack.com/smps/a05.htm
    https://www.electronicspoint.com/resources/got-a-question-about-driving-leds.5/
    https://www.electronicsweekly.com/news/produc...chematic-driving-high-brightness-led-2009-02/
    http://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=328311
    http://www.electronicdesign.com/leds/led-string-driver-operates-single-cell
    http://www.learningelectronics.net/circuits/images/1w-led-driver-circuit-diagram-2.jpg
    http://www.techexternal.ru/ewonas-9-1.html
    http://rcl-radio.ru/?p=37525
    http://nice.artip.ru/preobrazovatel-dlya-svetodioda
    http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=565
    http://www.domcxem.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=58
    http://www.pandia.ru/text/78/004/82802.php

0
  • #21 29 Lis 2017 02:58
    BlueV
    Poziom 4  

Szanowny kolego Jarek_lnx:
    Widać nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
    Większość Twoich odpowiedzi przydadzą mi się na pewno - więc dziękuję.
    Co do Twojej frustracji - spokojnie, wczoraj napisałem priva do moderacji o usunięcie tej duskusji, nie chciałem po prostu tworzyć nowego tematu - może zrobiłem źle - ok, jednakże sam temat jest bardzo ciekawy.

Rozumiem, że jest to nieczytelne.
    Niedbałość moich wypowiedzi wynika jak już pisałem z mocnego przemęczenia i zarwanych nocy. Zapewniam, że za kilka dni napiszę tutaj "ala" artykuł nt. topologii flyback zaczynając od podstawowego złożonego w powietrzu "złodzieja dzuli wraz ze schematami, linkami i obserwacjami w roznych wersjach. Tymczasem idąc za tą myślą kończymy tą dyskusję.
    //EDIT: Ogromnie dziękuję - wszystkie linki zapisałem, i na pewno niektóre informacje wykorzystam w temacie.

Masz rację, powinienem założyć nowy temat, a najpierw odpocząć i może samemu pomyśleć, bo nie ma tu tak na prawdę nic szczególnie skomplikowanego.

Jak już pisałem pv został dawno wysłany do moderacji. Niedługo posty powinny zniknąć ograniczając się do samego założenia tematu.
    Dziękuję.
    Tymczasem dobranoc ;)

0