Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED spięte z wentylatorem łazienkowym mruga jak stroboskop?

20 Lis 2017 16:11 1053 12
  • Poziom 9  
    Mam teraz w łazience zwykły kinkiet, a pod jego wyłącznik podpięte mam zasilanie wyciągowego wentylatora łazienkowego; po wymianie zwykłej żarówki na LED-ową (próbowałem również podpiąć całą lampę LED) - w momencie włączenia wentylatora osobnym włącznikiem lampa lub żarówka LED zaczyna błyskać jak stroboskop. Musiałem założyć znów zwykłą żarówkę. Co mógłbym zrobić, aby okablowanie (łazienka, płytki, kucie, ciągnięcie nowych kabli itp. - to problemy) mogło zostać jak jest, ale żeby zamontować źródło światła LED i żeby to normalnie świeciło bez mrugania. Wyłącznik nie jest podświetlany. Może ktoś ma doświadczenie i może pomóc? Z góry dziękuję.

Oświetlenie LED spięte z wentylatorem łazienkowym mruga jak stroboskop?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    Wyłącznikiem załączasz fazę czy może jest tu kombinacja i zero? - sprawdź wskaźnikiem. Wyłącznik ma może neonówkę? - odłącz ją z wyłącznika. Spróbuj narysować schemat tych połączeń.
  • Poziom 20  
    paulplaski napisał:
    w momencie włączenia wentylatora

Załączenia czy wyłączenia?
    paulplaski napisał:
    osobnym włącznikiem

To masz to podłączone tak jak narysowałeś?
    Przewody z went. są w puszce pod wyłącznikiem czy "w kinkiecie"?
  • Poziom 9  
    Kable od wentylatora podciągnąłem natynkowo do puszki wyłącznika. A mruganie zaczyna się w momencie uruchomienia przełącznikiem wentylatora bo światło w kinkiecie w czasie ciągłej pracy wentylatora jest wyłączone. Normalnie jeśli wentylator pracuje i zapalam światło to wentylator się wyłącza, po zgaszeniu światła albo załącza się sam w zależności od wilgotności lub trzeba go uruchomić osobnym wyłącznikiem i wtedy zaczyna lampa mrugać (ledowa a z normalną żarówka nie ma takiego problemu).
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    Normalnie to wentylator powinien się włączać po zaświeceniu kinkietu. Czyli mamy tutaj ewidentnie źle wszystko podłączone.
  • Poziom 20  
    rtvserwisant napisał:
    Normalnie to wentylator powinien się włączać po zaświeceniu kinkietu. Czyli mamy tutaj ewidentnie źle wszystko podłączone.

MonikaMarcin napisał:

paulplaski napisał:
    w momencie włączenia wentylatora
    Załączenia czy wyłączenia?
    paulplaski napisał:
    osobnym włącznikiem
    To masz to podłączone tak jak narysowałeś?

No coś tutaj chyba "nie gra" jak powinno.
    Kinkiet ZAŁ/wentylator WYŁ, i kinkiet WYŁ/wentylator ZAŁ.?
  • Poziom 12  
    Wentylator pewnie ma opóźnione wyłączanie i automatyczne włączanie np z czujnika wilgoci... są naprawdę różne modele, mogą też być takie które pracują jak w wc nikogo nie ma bo gospodarz nie chce siedząc na tronie słuchać wentylatora tylko wentylator działa jak nikogo nie ma przez czas x.....
  • Poziom 20  
    razdwawa napisał:
    są naprawdę różne modele,

Poprośmy autora o konkrety.
  • Poziom 12  
    Wujek google za przewodnika /bo chyba nie podawać konkretnie producent x model y/, typy które spotykam to: zwykły z wyłącznikiem, z opóźnionym wyłączeniem /sterowany z oświetlenia/, opóźnionym załączeniem, higrostatem /sam się załącza przy wzroście wilgotności/, czujnikiem ruchu oraz różne ich kombinacje - u autora postu akurat jest opóźnione wyłączenie i higrostat który może niezależnie sam załączyć wentylator.
  • Poziom 20  
    razdwawa napisał:
    Wujek google za przewodnika

A to ja potrzebuję pomocy i wujka google czy autor tematu???
    No i skoro razdwawa był już w tej łazience i widział instal. to sorki że wnikam w temat i się wypowiadam.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.
    Wentylator to Dospel Fresh WCH z wyłącznikiem czasowym i higrostatem. Podłączone to wszystko jest wg. rysunku z pierwszego postu, wydaje mi się że właśnie o to chodzi aby ten wentylator pracował wtedy gdy ktoś wychodzi z łazienki a tam jest nadmiar wilgoci którą trzeba usunąć i po to higrostat. Chciałem w sklepie właśnie taki wentylator aby go bez kucia w ścianach podłączyć do istniejącej instalacji.
  • Poziom 12  
    MonikaMarcin napisał:
    No i skoro razdwawa był już w tej łazience i widział instal. to sorki że wnikam w temat i się wypowiadam
    Nie musiałem bo pierwszy post pokazuje jaki jest wentylator i jak połączony. Wentylator powinien pracować po załączeniu światła oraz przez ustawiony czas po jego wyłączeniu. Jak rozumiem po wyłączeniu światła wentylator pracuje przez ustawiony czas i w tym czasie miga żarówka led?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    paulplaski napisał:
    Witam ponownie.
    Wentylator to Dospel Fresh WCH z wyłącznikiem czasowym i higrostatem. Podłączone to wszystko jest wg. rysunku z pierwszego postu, wydaje mi się że właśnie o to chodzi aby ten wentylator pracował wtedy gdy ktoś wychodzi z łazienki a tam jest nadmiar wilgoci którą trzeba usunąć i po to higrostat. Chciałem w sklepie właśnie taki wentylator aby go bez kucia w ścianach podłączyć do istniejącej instalacji.

Wentylator może podawać na wejście T jakieś napięcie ze swojego wewnętrznego układu, które jest wystarczające do chwilowego zaświecenia LED-a.
    Czy masz miernik i możesz zmierzyć to napięcie?
    Trzeba zastosować dwa włączniki. Jeden podaje fazę na wejście T wentylatora. Drugi włącza LED. Można spróbować wymienić obecny włącznik pojedynczy na podwójny, ale założyć mu "front" od pojedynczego, żeby jednocześnie włączać oba włączniki.