Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS K73SV - zwarcie w gnieździe zasilania.

serwisant2 20 Lis 2017 16:36 777 27
  • #1 20 Lis 2017 16:36
    serwisant2
    Poziom 3  

Witam, mam problem z laptopem ASUS K73SV, oznaczenia płyty głównej:
    ASUS K73SD REV 2.1.
    Płyta główna ma zwarcie, upalony jest "+" na gnieździe zasilania i jest zwarty do masy, nie mogę znaleźć schematu do tej płyty głównej. Podpowiecie od czego zacząć, co pomierzyć na co zwrócić uwagę?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 27
  • #2 20 Lis 2017 17:16
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

1. Możesz mieć zwarcie na mosfetach zabezpieczających one są od razu <na schemacie> na płycie niekoniecznie tuż za gniazdem.
    2. Albo zwarcie warstw PCB w miejscu w którym był PIN+ od gniazda zasilania ... w takim przypadku trzeba fizycznie oddzielić (odciąć) ten obszar od reszty +19V i za tym odciętym obszarem zobaczyć czy dalej jest zwarcie.

0
  • #3 20 Lis 2017 17:21
    serwisant2
    Poziom 3  

Tak bym obstawiał, że w miejscu wypalenia jest zwarcie, tylko jak to odciąć?

0
  • #4 20 Lis 2017 17:24
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

Nożykiem do tapet :) - Przynajmniej ja tak robię. A potem przerobić gnizado tak aby davało +19V nie do "dziury" tylko podłączyć "za odcięciem"

0
  • #5 20 Lis 2017 17:29
    serwisant2
    Poziom 3  

Czyli mówisz, żeby odciąć nożykiem między dziurką a środkową nogą gniazda? Głęboko trzeba ciąć? I z której strony płyty to zrobić?

0
  • #6 20 Lis 2017 17:46
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

Nie rozumiesz .... o takie odcięcie mi chodzi:

Dodano po 1 [minuty]:

Zresztą u ciebie chyba nawet nie trzeba rozcinać..... bo tak chyba masz zworkę i wystarczy zdjąć cynę ze zworki i po sprawie

Dodano po 40 [sekundy]:

... z jednej i drugiej strony

0
  • #7 20 Lis 2017 17:49
    serwisant2
    Poziom 3  

Czyli tak mam to zrobić,dobrze rozumiem?:

A widzisz... Zaraz sprawdzę z tą zworką.

Update: Rozlutowałem obie i dalej są ze sobą zwarte.

0
  • #8 20 Lis 2017 18:45
    adamadi33
    Poziom 43  

serwisant2 napisał:
    Rozlutowałem obie i dalej są ze sobą zwarte.

Masz zwarcie do masy?

0
  • #9 20 Lis 2017 18:48
    serwisant2
    Poziom 3  

Tak, jest zwarcie do masy.

0
  • #10 20 Lis 2017 18:49
    adamadi33
    Poziom 43  

To oczyść przypalone miejsce.

0
  • #11 20 Lis 2017 19:03
    serwisant2
    Poziom 3  

Oczyszczone plecionka z cyny i izopropanolem.

0
  • #12 20 Lis 2017 19:10
    adamadi33
    Poziom 43  

Daj zdjęcie tego oczyszczonego miejsca.

0
  • #13 20 Lis 2017 19:20
    serwisant2
    Poziom 3  

Ok jutro wrzucę zdjęcie.

0
  • #14 20 Lis 2017 19:22
    adamadi33
    Poziom 43  

Sprawdź kondensator czy nie jest zwarty.

0
  • #15 20 Lis 2017 19:57
    serwisant2
    Poziom 3  

Dobra, wydaje mi się że na plusie kondensatora nie ma zwarcia do masy, jutro to jeszcze dokładniej sprawdzę.

0
  • #16 20 Lis 2017 20:10
    adamadi33
    Poziom 43  

serwisant2 napisał:
    Dobra, wydaje mi się że na plusie kondensatora nie ma zwarcia do masy,

Ten kondensator ceramiczny nie ma polaryzacji.

0
  • #17 21 Lis 2017 14:04
    serwisant2
    Poziom 3  

Jednak po rozlutowaniu zworek zwarcie dalej ustąpiło, jest tylko przy gnieździe wlutowałem gniazdo i + podłączyłem do rozlutowanej zworki gdzie nie ma zwarcia. Laptop się uruchamia tylko martwi mnie jeszcze iskrzenie z gniazda przy podłączaniu zasilacza... Dolutowałem ten mały kondensator ceramiczny do zworek bo był opinięty i kabelek z gniazda + do tego kondensatora ale gniazdo dalej iskrzy. Pytanie czy tak zostawić czy coś jeszcze można zrobić?

0
  • #18 21 Lis 2017 14:20
    adamadi33
    Poziom 43  

Gdzie iskrzy w którym miejscu?

0
  • #19 21 Lis 2017 14:25
    serwisant2
    Poziom 3  

Na "zewnątrz" przy wtyczce od zasilacza.

Dodano po 43 [sekundy]:

Chwilowo tylko przy podłączaniu do gniazda jak już włożona wtyczka to wszystko działa w porządku.

0
  • #20 21 Lis 2017 14:26
    adamadi33
    Poziom 43  

Daj zdjęcia miejsca gniazda spód i dół.Nie wiadomo co ty tam porobiłeś z tym wszystkim.

0
  • #21 21 Lis 2017 14:34
    serwisant2
    Poziom 3  

ASUS K73SV - zwarcie w gnieździe zasilania.ASUS K73SV - zwarcie w gnieździe zasilania.

Od spodu nic nie robiłem.

0
  • #22 21 Lis 2017 15:19
    adamadi33
    Poziom 43  

Gdzie dałeś ten kondensator ceramiczny on ma być podłączony z głównego zasilania do masy.
    Gniazdo stare to same nie wymieniłeś?Może być wyeksploatowane i nie ma dobrego przewodzenia.
    Laminat płyty wielowarstwowy trzeba spalone miejsce oczyścić, uszkodzenie jest porządne.
    Trzeba przeróbkę zrobić główne zasilanie to spalone wyizolować kompletnie od masy i zworek.
    W innym wypadku wymiana płyty głównej.

0
  • #23 21 Lis 2017 17:24
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

Nie, nie i jeszcze raz nie. Tak się kolego nie robi.
    1. Wylutuj to gniazdo "w pieruny"
    2. Pozbądź się tego kondenastora, lub wlutuj go w oryginalne mjejsce - tam gdzie był.
    3. Oczyść wszystkie zabrudzenia jak sie da , alkoholem, lub inna chemią do takich zadań.
    4. Rozlutuj 2 zworki od góry i od dołu - dokładnie i czysto tak żeby mieć 100% pewność że odcięcie działa - dodatkowo sprawdź miernikiem.
    5. Zmierz następnie czy jest zwarcie "za zworką" - jeśli nie ma wepnij lub wlutuj się "za" zworką i sprawdź czy laptop wystartuje.

Zrób te kroki dokładnie spokojnie i czysto!! a na 99% laptop będzie działał.

0
  • #24 21 Lis 2017 20:19
    serwisant2
    Poziom 3  

Ale laptop startuje normalnie, włącza się i działa tylko chodzi o to, że czasem iskrzy z gniazda przy podłączaniu zasilacza, podobnie jest czasem jak się podłącza coś do gniazdka sieciowego w domu i iskrzy to tu jest tak samo.

0
  • #25 21 Lis 2017 21:33
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

serwisant2 napisał:
    Ale laptop startuje normalnie, włącza się i działa tylko chodzi o to, że czasem iskrzy z gniazda przy podłączaniu zasilacza, podobnie jest czasem jak się podłącza coś do gniazdka sieciowego w domu i iskrzy to tu jest tak samo.

Dla tego ze nie zrobiłeś tego dokładnie i schludnie. Proszę cię zrób tak jak ci piszę. Poza tym zwarcie jakie powstało w "dziurce od plusa" może mieć dwojake źródło.

Obruszenie i i wyrwanie gniazda z lutów podczas teoretycznie nieprawidłowej obsługi ...czyli notoryczne naginanie gniazda, ciągnięcie za przewód itp itd.... lub uszkodzony zasilacz który ma zwarcie np. na przewodzie który dochodzi do laptopa wtedy będzie powstawało zwarcie lub przebicie które będzie się kumulowało w najmniej odizolowanym miejscu czyli może to być "dziurka w płycie"

Proszę podmień zasilacz lub jak masz serwisowy to w ogóle było by super.

p.s. Również gniazdo może nadawać się do wymiany jak pisał kolega wyżej.

Jesli nie wepniesz się tak jak ci pisałem powyżej - czyli Za zworkę z wylutowanym gniazdem i tym kondensatorem bez permanentnej pewności że mamy tą strefę odizolowaną nie będziemy mogli dojść do tego co tu zaszkodziło .

Pozdrawiam

0
  • #26 21 Lis 2017 22:12
    serwisant2
    Poziom 3  

Jutro wyczyszcze jeszcze raz. Co do zasilacza to używany jest inny niż ten co jest używany nacodzień z laptopem, ponieważ to laptop kolegi, gniazdo jest nowe ja je wymieniałem. Za zworką w tym miejscu co teraz jest wlutowany + nie ma zwarcia sprawdzałem kilka razy miernikiem. Iskrzy z kondensatorem i bez, wlutowalem go tylko dlatego bo myślałem, że to przez to iskrzy. W oryginalnym miejscu gdzie był ten kondensator + jest zwarty do masy więc chyba nie ma po co go wlutowywac w te samo miejsce co producent przewidział.

0
  • #27 21 Lis 2017 22:27
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

Kondensator - to masze najmniejsze zmartwienie.... fakt, jakbyśmy chcieli zrobić jak "literatura mówi" to go zachowamy - ale to na potem. Tak na prawde ten kondensator nam na razie nie potrzebny. Wlutuj sie za zworka, czysto i schludnie i powiedz czy ci dalej "iskrzy" a najlepiej uzyj innego domniemywam lepszego zasilacza :)

0
  • #28 29 Lis 2017 11:27
    serwisant2
    Poziom 3  

Poprawiłem ścieżki, kondensator wlutowałem z drugiej strony płyty na rozlutowanej zworce, + z gniazda wlutowałem do kondensatora nad gniazdem i wlutowałem drugie nowe gniazdo zasilania, nie iskrzy. Dziękuję za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam.

0