Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerbank 150Wh, 11.1V 14000mAh, 12x18650

pier 20 Lis 2017 17:09 9597 38
  • Powerbank 150Wh, 11.1V 14000mAh, 12x18650

Dzisiaj na tapecie powerbank którego popełniłem.

Założenia były takie aby zbudować duży wydajny bank energii którym można by ładować wszelakiej maści urządzenia zasilane z USB i laptopa. Powerbank musi mieć możliwość ładowania z odnawialnego źródła energii tutaj zostanie wykorzystane słońce. Wskaźnik parametrów jest niezbędny.

Co udało się zrobić:
    Akumulator około 150Wh, 12x18650 w konfiguracji 3S4P, 11.1V 14000mAh.
    Dwa porty USB 5.2V i wydajności około 3A. Nie miałem potrzeby dawać więcej portów.
    Przetwornica zrobiona na LM2596-5. Lekko podniosłem napięcie do 5,2V.

Niestety nie ma funkcji Quickcharge. Nie wiem czy są jakieś rozwiązania dla konstruktorów które pozwalają na budowę takiej ładowarki a i kiedy robiłem powerbanka nie miałem jeszcze urządzeń z taką funkcją.
    Ładowaniem laptopa miała się zajmować przetwornica step-up na XL6009 niestety nie podołała. Obecnie szukam czegoś zasilanego z 3S co wygeneruje 20V i około 4A, już widzę że tanio nie będzie.
    Przetwornica na razie została w banku ale jak tylko znajdę coś odpowiedniego to wymienię.
    Ładowanie ze słońca jest.
    Zajmuje się tym specjalizowany kontroler MPPT LT3652.
    Opierałem się na informacjach z tej strony.
    Znalazłem tam również link do strony OSH Park gdzie zamówiłem płytki do tej przetwornicy. Niestety w warunkach domowych nie ma szans na wykonanie takiej płytki. Scalaki dostałem od Lineara.
    Płytki przetwornic step-up i MPPT przyklejone są klejem termicznym do aluminiowych blaszek w celu poprawienia termiki.
    Pakiet akumulatorów zabezpieczony jest BMS-em z funkcją balansera. BMS pozwala na pobór prądu 25A.
    Układ pomiarowy to mój twór.
    Jest to Atmega328 współpracująca z czujnikiem prądu INA219 i pokazująca pomiary na wyświetlaczu oled ze sterownikiem SSD1306.

Mega odczytuje wartość prądu pobieranego z pakietu i napięcie na nim z czujnika INA219. Napięcie z przetwornicy step-up i step-down odczytuje przetwornikiem atmegi. Mikroprocek korzysta z zewnętrznego napięcia odniesienia MAX6129. Trochę na wyrost ale wala mi się ich trochę to użyłem. Zasilanie stabilizuje MCP1700.
    Płytka procesora jest spięta na kanapkę z przetwornicą step down USB.
    Schemat poniżej.

Teraz coś o obudowie.
    Obudowa zakupiona w TME. Strasznie ciężko obrabia się materiał z którego jest zrobiona i otwory wyszły nieszczególne. Na spodzie obudowy zrobiłem w Eaglu płytę z laminatu do której zamocowany jest taśmą dwustronną i trytkami pakiet. Sam pakiet zrobiony specjalnymi koszykami do tego przeznaczonymi. Szczegóły na zdjęciach.

Złącza ładowania i panelu solarnego to XT60 zamocowane w uchwytach wydrukowanych na drukarce 3D. Ramka wyświetlacza zrobiona tak samo.
    Wyłącznik zasilania odłącza przetwornice i układ pomiarowy od pakietu.
    Na razie powerbank nie był ładowany ze słońca jedynie przetestowana przetwornica MPPT ze względu na brak panela.
    Ładuje go ładowarką modelarską.

Fajne!
  • #2 20 Lis 2017 19:18
    TechEkspert
    Redaktor
  • #3 20 Lis 2017 21:04
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Witaj.
    Również planuję budowę powerbanka o konkretnej pojemności, dlatego ciekaw jestem jakich ogniw użyłeś i ile za nie zapłaciłeś, oraz czy kupowałeś je w Polsce, czy ściągałeś z Chin?

• #4 20 Lis 2017 21:21
    pier
    Poziom 23  

Kraniec_Internetów napisał:
    Witaj.
    Również planuję budowę powerbanka o konkretnej pojemności, dlatego ciekaw jestem jakich ogniw użyłeś i ile za nie zapłaciłeś, oraz czy kupowałeś je w Polsce, czy ściągałeś s Chin?

Ogniwa kupowałem po jakieś 13zł/szt. w kraju. Niestety źródła nie podam bo już wyschło.

Co do kosztów ciężko ocenić. Najdroższe są ogniwa w moim przypadku jak wyżej. Reszta części kupowana różnie i w odstępach czasowych.
    Tanio nie wyszło ale kto by liczył....

• #5 20 Lis 2017 22:05
    3034452
    Usunięty  
  • #6 20 Lis 2017 22:14
    Maciej Raniś
    Poziom 14  

Czy dla takich pojemności nie byłoby taniej (a może i wydajniej?) zastosować szczelny akumulator ołowiowy 12V? Proces ładowania raczej prościej będzie kontrolować, wydajna przetwornica step-down dla USB i nieduża step-up dla laptopa, lub dedykowana ładowarka samochodowa? Pewnie masa wyjdzie większa...

• #7 20 Lis 2017 22:43
    SylwekK
    Poziom 28  
  • #8 20 Lis 2017 22:48
    3034452
    Usunięty  
  • #9 20 Lis 2017 22:51
    Venom007
    Poziom 27  

Liczy po 3500mAh na 1 akumulator 4x równolegle, 14Ah, teoretycznie może być.

• #10 20 Lis 2017 23:13
    SylwekK
    Poziom 28  
  • #11 21 Lis 2017 06:34
    pier
    Poziom 23  

sciagacz.izolacji napisał:
    150Wh dumnie powiadasz w tytule... Najlepsze ogniwa 18650 na rynku w praktyce zapewnią jakieś 11.5Wh (138Wh) przy rozładowaniu 0.2-0.5A. Ztego część spali się w przetwornicy i ile z tego dostaniesz na portach wyjściowych ? Ze 110Wh będzie w praktyce przy typowym użytkowaniu ? Na nowych ogniwach klasy Panasonic NCR ? A z czasem tylko gorzej ? Mierzyłeś ? Z ciekawości ?

Kolego kto podaje pojemność względem sprawności przetwornicy?
    Napisałem według tego co podaje producent ogniw w karcie katalogowej.
    Wiadomo że z czasem pojemność będzie spadać normalna sprawa, nie rozumiem po co te wywody.
    Pakiet sprawdziłem ładowarką iCharger zresztą widać na jednym ze zdjęć. Nawet mam wykres jak odszukam to wkleje do tematu.

Już poprawiłem konfigurację pakietu.

• #12 21 Lis 2017 08:04
    Freddy
    Poziom 43  

pier napisał:
    Obecnie szukam czegoś zasilanego z 3S co wygeneruje 20V i około 4A, już widzę że tanio nie będzie
    Próbowałeś LTC3780 - "High Efficiency, Synchronous, 4-Switch Buck-Boost Controller"?
    To bardzo ciekawy układ i powinien spełnić Twoje oczekiwania.

• #14 21 Lis 2017 13:13
    3034452
    Usunięty  
  • #15 21 Lis 2017 15:11
    Jawi_P
    Poziom 29  

Nawet rzetelny chiński producent, zarówno w mAh sprowadzając do 5.1V na portach jak i Wh w ogniwach i na wyjściu.

Powiem szczerze, że nie widziałem jeszcze u Chińczyka tak podanych informacji ;)
    Ale power banków od nich nie mam jeszcze.
    To co napisałeś to najwięcej jak się dało.

Dałoby się więcej.
    Ale Twoja opinia jest nieco przesadzona.

• #16 21 Lis 2017 15:54
    pier
    Poziom 23  

pier napisał:
    Kolego kto podaje pojemność względem sprawności przetwornicy?
    Nawet rzetelny chiński producent, zarówno w mAh sprowadzając do 5.1V na portach jak i Wh w ogniwach i na wyjściu.

pier napisał:
    Napisałem według tego co podaje producent ogniw w karcie katalogowej.
    Wiadomo że z czasem pojemność będzie spadać normalna sprawa, nie rozumiem po co te wywody.

To co napisałeś to najwięcej jak się dało. Prawdziwy inżynier/technik pokusi się o rzetelną oceną swojego dzieła zrobi pomiary i to co pokaże w specyfikacji urządzenia będzie osiągalne. Otworzyłem ten temat bo myślałem że zobaczę projekt power banku 150Wh, a widzę 100Wh.

Tanie przyciąganie widza. Jak na marnych portalach informacyjnych. Albo na allegro: sprzedam telewizor sony (nie samsung, funai, panasonic) itd.

Nie lubię wciskania kitu.

PS. Zrobiłem samochód, pojedzie 300km/h.
    Ale ze wzniesienia 45 stopni i z dobrym wiatrem z tyłu.

Kolego pokaż w którym miejscu napisałem że mój powerbank ma na wyjściu 150Wh. I gdzie ten kit wciskam?

pier napisał:

Akumulator około 150Wh, 12x18650 w konfiguracji 3S4P, 11.1V 14000mAh

Napisane jak byk że pakiet akumulatorów ma 150Wh.

• #17 21 Lis 2017 16:15
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

pier napisał:
    Obecnie szukam czegoś zasilanego z 3S co wygeneruje 20V i około 4A, już widzę że tanio nie będzie.

Może takie coś?
    https://goo.gl/qRV4Yf Raczej tanio ;)
    Ale do ładowania laptopa to i tak średnio. Wątpliwe by laptop się w ogóle ładował, co najwyżej będzie "działał na kablu", bo zabraknie Ci komunikacji (trzecia żyła) między ładowarką i laptopem. Zdaje się, ze komunikacja leci po 1-Wire.
    A tutaj nawet piszą o zasilaniu laptopa: https://goo.gl/oo3MC9

• #18 21 Lis 2017 16:18
    pier
    Poziom 23  

speedy9 napisał:
    pier napisał:
    Obecnie szukam czegoś zasilanego z 3S co wygeneruje 20V i około 4A, już widzę że tanio nie będzie.

Może takie coś?
    https://goo.gl/qRV4Yf Raczej tanio ;)
    Ale do ładowania laptopa to i tak średnio. Wątpliwe by laptop się w ogóle ładował, co najwyżej będzie "działał na kablu", bo zabraknie Ci komunikacji (trzecia żyła) między ładowarką i laptopem. Zdaje się, ze komunikacja leci po 1-Wire.

Ta jest przede wszystkim za duża.
    Mój laptop nie ma komunikacji z ładowarką, tylko dwie żyły.

• #19 21 Lis 2017 16:20
    Chrusta
    Poziom 22  

speedy9 napisał:

Nie wierzę, że robią teraz ładowarki do laptopów z komunikacją 1-Wire :D. Ja spotykałem się tylko np. z rezystorem podpiętym do plusa, będącym chyba częścią dzielnika ustalającego napięcie wyjściowe zasilacza ;).

Pozdrawiam.

=== EDYCJA ===
    Dobra, dokształciłem się, zwracam honor ;). Faktycznie, coraz to lepsze haki sobie producenci wymyślają, żeby tylko kupować od nich oryginały...

• #22 21 Lis 2017 16:54
    pier
    Poziom 23  

Freddy napisał:
    pier napisał:
    Ta jest przede wszystkim za duża.
    Pier, to jaki wymiar dla Ciebie jest dobry? :)
    Zrób sobie na LTC3780 swoja wersję.

Freddy Twój typ na LTC3780 to dobra opcja. Są takie jej wersje które mi pasują. Cena jedynie trochę mogła by być niższa.
    Ta która wytypował Speedy9 jest za wysoka z racji na tranzystory tht na radiatorach.

Aż się przyjrzę mojemu laptopowi. Ale z drugiej strony gdzie by był ten trzeci styk jak to jest zwykła okrągła wtyczka.

• #26 21 Lis 2017 19:07
    Marek_Ertew
    Poziom 15  

Komunikacji z zasilaczem zewnętrznym jeszcze w laptopach nie spotkałem. Natomiast identyfikacja zasilacza to często standard.

Dell stosuje identyfikację ponieważ do dyspozycji użytkownika jest kilka jeśli nie kilkanaście zasilaczy o identycznym napięciu i wtyczce, ale różnej mocy. Laptop powinien wiedzieć ile ma mocy pod ręką i zdecydować ile wyda na sprawy bieżące a ile może przekierować do obwodu ładowania aku. Ostatecznie ile mocy przekazać procesorowi by nie przeciążyć zasilacza. A wybór krzemu zamiast rezystora to po części wygoda programistów, po części zabezpieczenie przed podróbkami.

Znam też laptopy wyposażone fabrycznie w zasilacz dobrany na styk. Po wyjęciu akumulatora, laptopa nie odpalisz. Elektronika kontrolna (nazwijmy ją BIOS) pozwoli na odpalenie laptopa dopiero jak dogada się z elektroniką akumulatora (nawet jeśli akumulator nie ma ogniw a samą płytkę elektroniki). Nie wiem co producent miał na myśli...

A wracając do tematu. O ile życie było by przyjemniejsze gdyby wszystkie laptopy akceptowały zasilanie napięciem 11-20V. Takie awaryjne odpalenie laptopa wprost z akumulatora ołowiowego czy w terenie z gniazdka zapalniczki wielu osobom ułatwiło by życie. Do tego jeszcze jeden standardowy wtyk. Unio, czas działać! ;)
    Oczywiście zdaję sobie sprawę że 12V to nie wszystko. Zasilanie minimum 14V żeby żeby laptop raczył naładować akumulator 3S lub 18V by raczył naładować 4S. Ale poza obwodem ładowania, reszta elektroniki i tak jest zasilana z przetwornic step-down a podświetlenie pracuje w szerokim zakresie napięć.

• #27 21 Lis 2017 20:02
    pier
    Poziom 23  

Znalazłem wykres rozładowania pakietu. Plik .lov do otwarcia programem LogView.

Przy rozładowaniu pakietu prądem 1.5A (na taką moc pozwala moja ładowarka) pojemność wyszła 13664mAh czyli prawie to co podaje producent ogniw.

Tak wiem wiem to tylko 0,375A na ogniwo....

Może kiedyś pokuszę się o podłączenie zewnętrznego rezystora do ładowarki i przetestowanie pakietu dużo większym prądem.

• #28 21 Lis 2017 20:04
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Przy większych prądach występuje dodatkowo spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej i na ogniwach sporo energii przez to potrafi przepaść. Niemniej Twoje prawie 14000 mAh to wiarygodny wynik.

• #29 21 Lis 2017 20:38
    piotr1eo
    Poziom 9  

Sprawdź swojego laptopa na zasilaczu laboratoryjnym, będziesz wiedział ile minimalnie potrzebuje by w ogóle działać i ładować bez przerywania a ile żeby w sensownym czasie naładować urządzenie.
    Z drugiej strony przenośny Powerbank nie wiąże laptopa z gniazdkiem i nie musi go ładować w ekspresowym tempie.

Mój służbowy MSI potrafił wciągnąć 5A przy 19.5V
    Przy takich wartościach to już chińskie kable do naprawy zasilaczy które można kupić na znanym portalu mają spore straty. Nie jestem pewien ale pojedyncza żyła miała około 0.2R co w sumie dawało spadek prawie 2V na wtyczce.

Btw. Wie ktoś gdzie można kupić jakieś dobre kable z wtyczką do laptopa oraz grubymi elastycznymi żyłami. Zarobiona samodzielnie wtyczka jest dużo gorsza od tej oryginalnie zalanej

• #30 24 Lis 2017 09:49
    Kajox
    Poziom 10  

Jedyna sensowna przetwornica do ładowania laptopa to minimum 150W. Kupiłem kilka do ledow i sprawdza sie do tego też. Wydajność tych małych przetwornic sprawdzona przez autora? Sam sie kiedyś na nie nabrałem. Na tej przetwornicy LM USB mogłem smażyć kiełbase. Pobierane tylko 5V 1,2a przy 12v wejściowym (telefon pobiera 1,67A przy 5,3V spadki byly duże z moich obserwacji na tej przetwornicy LM. Długo walczyłem z ładowarkami. Zauważyłem, że jesli spadnie napięcie poniżej 5v przy ładowaniu telefon obcina pobór poniżej 1A. Zasilacze 5V 2A wysiadały smażyly się diody na wyjściu. Kupiłem teraz na allegro zasilacz HP 5V 4A. Ładuje 5,2V 1,67A grzeje się delikatnie zobaczymy ile wytrzyma.) Przy 5V 1A przy LM slyszalem już jak piszczy cewka. Współczuje komuś jak myśli, że miniaturowa przetworniczka cuda robi.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo