Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

09I330037-ON - Transformator z zasilacz ATX- wyprowadzenia.

1repcaK 20 Lis 2017 18:22 1317 31
  • #1 20 Lis 2017 18:22
    1repcaK
    Poziom 21  

Witam,
    w projekcie zamierzam wykorzystać transformator z ATX-a, tak, że na wejście podam zmienne 12v, a na wyjściu będę miał napięcie wyższe. Do których pinów transformatora się podłączyć :?: Transformator ma być podłączony odwrotnie jak w ATX. Pozdrawiam

0 29
  • #2 20 Lis 2017 18:32
    kokapetyl
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    w projekcie zamierzam wykorzystać transformator

Do czego ? Podstawowe pytanie, bo to jest transformator impulsowy.

0
  • #3 20 Lis 2017 18:34
    any56
    Poziom 39  

Napięcie wejściowe 12V będzie o częstotliwości 50 Hz?

0
  • #4 20 Lis 2017 18:38
    kokapetyl
    Poziom 43  

any56 napisał:
    Napięcie wejściowe 12V będzie o częstotliwości 50 Hz?

Skąd wziąłeś tą częstotliwość, autor o niej nie wspomina ? :D
    Ponadto te transformatory nie są przystosowane do pracy w tym zakresie częstotliwości.

0
  • #6 20 Lis 2017 18:44
    any56
    Poziom 39  

Domniemywałem...
    Przy tak nieprecyzyjnie sformułowanym poście.

0
  • #7 20 Lis 2017 18:46
    kokapetyl
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Chcę w ten sposób "napędzać" przetwornik piezoceramiczny 40 kHz 60 W . Wcześniej oczywiście NE 555.

Jakie napięcie jest wymagane do niego? Przekładając na wyższe napięcie, tracisz na mocy.

0
  • #11 22 Lis 2017 20:41
    1repcaK
    Poziom 21  

Dzięki
    Ja znalazłem taką radziecką fotkę
    Jak wiadomo 12 V jest między żółtym i czarnym przewodem oraz niebieskim i czarnym, kiedy ATX jest kompletny. Wydajność prądowa kombinacji żółty-czarny jest zdecydowanie większa od kombinacji niebieski-czarny.
    Z tego powodu zastanawiam się, które wyprowadzenie transformatora idzie do żółtego przewodu aby właśnie je wykorzystać.
    Ze schematu tego transformatora wynika, że nie ma to znaczenia a różnice wydajności prądowej powstają w pozostałej części ATXa.
    Dobrze myślę ?

0
  • Pomocny post
    #12 22 Lis 2017 21:58
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Ze schematu tego transformatora wynika, że nie ma to znaczenia a różnice wydajności prądowej powstają w pozostałej części ATXa.
    Dobrze myślę ?
    Tak, transformator pracuje z dwudiodowym prostownikiem pełnookresowym, więc ma dwa identyczne uzwojenia ze wspólnym środkiem wyprowadzonym tą grubą skrętką. Żeby wytworzyć napięcie przemienne podłączasz plus do skrętki i dwa tranzystory zwierające na przemian wyprowadzenia 12V z masą.

Na uzwojeniu górnego napięcia uzyskasz trochę ponad sto woltów - dlatego że transformator był przystosowany do pracy w półmostku.

0
  • Pomocny post
    #13 22 Lis 2017 22:06
    lukashb
    Poziom 39  

Dodam, że uzyskasz około 160V napięcia stałego prostując wyjście z trafka, ale wtedy jak podepniesz po pierwotnej uzwojenia 5V. Nie, nie spalisz trafa. Robiłem przetwornicę na SG3525 IRFP450 i dwóch takich transformatorach. Uzwojenia po pierwotnej stronie podłączone równolegle, a uzwojenia wtórne szeregowo i miałem piękne 320V do dalszej obróbki falownikiem. Nic a nic się nie grzało, obciążałem mocami do 200W i tranzystory były ciepłe mocno z taką mocą, i nic więcej, trafka lekko. Karkołomne połączenie tych trafł było, szeregowo równoległe, ale na oscyloskopie piękne przebiegi były na drenach. Typowo "impulsowe".

0
  • #14 23 Lis 2017 07:11
    1repcaK
    Poziom 21  

Dzięki za rozjaśnienie problemu.
    Kłopot polega na tym, że nic nie będzie prostowane a tranzystor jest jeden
    Przetwornik 40 kHz 60 W wyjątkowo nabyłem w krajowej firmie.
    Innych parametrów nie uzyskałem - tajemnica przedsiębiorcy. I tak jestem wdzięczny za to, że sprzedali i nie musiałem czekać nie wiadomo ile na dostawę z chin.
    W innej firmie posiadającej przetworniki 40 kHz 50 W dowiedziałem się, że 300 V to dla niego nie problem i wytrzymuje "piki" do 1000 V. Tu nie bardzo rozumię.

0
  • #15 23 Lis 2017 09:10
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Kłopot polega na tym, że nic nie będzie prostowane a tranzystor jest jeden
    Z jednym tranzystorem jest trudniej, bo do wytworzenia przemiennego napięcia o akceptowalnym kształcie musiał byś zadbać o rezonans w obwodzie LC, bierz oscyloskop, elementy LC i do roboty.

A jak będzie ze strojeniem do rezonansu? ręcznie? a co jak przetwornik będzie sie odstrajał pod obciążeniem? Znalezione w sieci schematy myjek maja falowniki samowzbudne więc tam problemu nie ma.

0
  • #16 23 Lis 2017 09:48
    1repcaK
    Poziom 21  

Oscyloskop, którego nie posiadam rozwiązałby też kwestię wyprowadzeń transformatora.
    Dostrojenie przetwornika ma wyglądać tak:
    Sypię na piaskowaną powierzchnię talk i kręcę potencjometrem. Kiedy pojawi się chmurka to jest rezonans.

0
  • #17 23 Lis 2017 23:43
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Oscyloskop, którego nie posiadam rozwiązałby też kwestię wyprowadzeń transformatora.
    Bez oscyloskopu nie brał bym się za stopień wyjściowy na jednym tranzystorze, dlatego że podczas kiedy tranzystor jest wyłączony transformator musi się rozmagnesować i nie uwalić przy tym tranzystora, co jest możliwe zarówno w wyniku przepięcia jak i w wyniku nasycenia rdzenia. W układzie przeciwsobnym mniej jest rzeczy które mogą pójść źle.

Mam pomysł żeby spróbować z układem Mazziliego, (zwanym ZVS) są szanse że da radę podążać za niewielkimi zmianami częstotliwości rezonansowej.

0
  • #18 24 Lis 2017 05:52
    1repcaK
    Poziom 21  

Dzięki Kolego, że troszczysz się o mojego mosfeta. Bardziej przejmuję się kosztownym przetwornikiem a mosfet to jedyne 7 PLN.
    Poza tym układ wg tego schematu mam już polutowany, brakuje tylko połączenia drenu tranzystora z jednym z wyprowadzeń transformatora. Mam na płytce zostawioną ścieżkę wzdłuż pinów i brakuje tylko jednej kropli cyny. Z tego powodu powstał ten temat.
    Transformator specjalnie ma być z ATXa aby dał radę się rozmagnesowywać ( ? )

0
  • Pomocny post
    #19 24 Lis 2017 08:54
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Dzięki Kolego, że troszczysz się o mojego mosfeta. Bardziej przejmuję się kosztownym przetwornikiem a mosfet to jedyne 7 PLN.
    Jeśli cena MOSFET-a cie nie przeraża to nie rozumiem dlaczego zdecydowałeś się na jeden zamiast dwóch.
    Przetwornika raczej nie uszkodzisz, prawdopodobieństwo trafienia "na pałę" w optymalne parametry (a więc maksymalną moc) wzmacniacza klasy E jest znikome.

Cytat:
    Mam na płytce zostawioną ścieżkę wzdłuż pinów i brakuje tylko jednej kropli cyny. Z tego powodu powstał ten temat.
    Skoro wszystko wiesz to nie rozumiem dlaczego tego jeszcze nie połączyłeś. Jakoś działać na pewno będzie, a do określenia w jakim stopniu wykorzystałeś możliwości przetwornika trzeba by mieć miernik mocy na tę częstotliwość i porównać z podobnej wielkości przetwornikami.

0
  • #20 24 Lis 2017 09:01
    1repcaK
    Poziom 21  

Nie wiem gdzie jest ten pin 12V na transformatorze.
    Wersji oznaczeń wyprowadzeń znalazłem w sieci kilka różnych i chciałem to tutaj sprostować.
    Nie robię na 2-ch tranzystorach bo nie potrafię a podany wyżej schemat działa na pewno.
    Na razie nie podaję źródła pochodzenia schematu i proszę o zrozumienie.

0
  • #21 24 Lis 2017 09:13
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Wersji oznaczeń wyprowadzeń znalazłem w sieci kilka różnych i chciałem to tutaj sprostować.
    To tylko według płytki z której go wymontowałeś, ja nie wiem czy wszystkie ATXy mają ten sam układ wyprowadzeń.

0
  • #22 29 Lis 2017 06:34
    1repcaK
    Poziom 21  

Nie dosrtoję przypadkiem układu do rezonansu przetwornika w taki sposób, że mierzę pobór prądu i kręcę potencjometrem.
    Kiedy pobór jest najmniejszy., to przetwornikowi jest najlżej pracować i wtedy jest właśnie w rezonansie ?
    Próba z talkiem nie powiodła się a oscyloskopu brak :(

0
  • Pomocny post
    #23 29 Lis 2017 09:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Nie dosrtoję przypadkiem układu do rezonansu przetwornika w taki sposób, że mierzę pobór prądu i kręcę potencjometrem.
    Właśnie problem w tym że masz dwa parametry do dostrojenia - sam wzmacniacz i przetwornik i tylko jeden parametr do obserwacji, dlatego odradzałem ten układ. W układzie z jednym tranzystorem nie masz pewności jakie da napięcie wyjściowe jeśli nie jest poprawnie zestrojony.

Proponuję zrobić układ push-pull co gwarantuje że uzyskasz poprawne prostokątne napięcie o amplitudzie wynikającej z przekładni transformatora, bez strojenia i oscyloskopu, zostanie tylko dostroić do przetwornika.

Dwa tranzystory muszą być sterowane na przemian, za generator może robić 4047
    Schemat z internetu więc trzeba wprowadzić kilka zmian
    40kHz uzyskasz dla kondensatora 330pF i rezystancji 17kΩ, jako rezystancję oczywiście trzeba dać potencjometr wstępnie możesz dać 33kΩ albo 47kΩ, ale poźniej warto by zamienić na szeregowe połączenie potencjometru 10kΩ i rezystora 15kΩ żeby było łatwiej stroić - mniejszy zakres regulacji.
    Ze względu na wysoką częstotliwość pomiędzy 4047 a rezystory bramkowe MOSFETów trzeba wstawić wtórniki a rezystory zmienić na 22Ω
    Tranzystory zamień na coś co będzie łatwiej dostępne np BC337 i BC327

0
  • #25 29 Lis 2017 13:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Nadadzą się IRFP 250 N ?
    Tak

0
  • #27 30 Lis 2017 17:15
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Rezystor 1E to jest 1 Ω ?
    Tak, ten rezystor jest częścią filtru RC ograniczającego przenikanie zakłóceń z obwodu mocy do oscylatora, nawet lepiej dać tam 22Ω (będą wszystkie rezystory o jednej wartości), dokładna wartość nie jest krytyczna.
    Reszta ok, poza elementami oscylatora, kondensator pomiędzy 1 i 3, a rezystor z potencjometrem połączone szeregowo pomiędzy 3 i 2

0
  • #28 30 Lis 2017 17:44
    1repcaK
    Poziom 21  

Dzięki
    Wracając do transformatora przyszedł mi do głowy taki pomysł:
    Wyprowadzeń jest 6, dwa 12V i cztery 5V. Gdyby zmierzyć indukcyjność ( taki miernik posiadam ) każdego uzwojenia między wspólną masą i wyprowadzeniami to dwie wartości będą jednakowe i cztery wartości jednakowe wewntualnie zbliżone.
    Te dwie byłyby wartościami dla 12 V.
    Czy taki sposób będzie miarodajny?

0
  • #29 30 Lis 2017 17:52
    jarek_lnx
    Poziom 43  

1repcaK napisał:
    Czy taki sposób będzie miarodajny?
    Oczywiście że tak.

0
  • #30 01 Gru 2017 18:49
    1repcaK
    Poziom 21  

I z nowu schody.
    Po pomiarach
    okazało się, że transformator ma trzy pary wyprowadzeń. Podejrzewam, że jego konstrukcja pozwala na podawanie 2x12, 2x5 i 2x3,3 volt.
    Myślę, że im indukcyjność po stronie wtórnej jest bardziej zbliżona do tej między A i B pierwotnej to przekładnia transformatora jest mniejsza i 12 V jest na 5 i 6.
    Nijak się to jednak ma do podanej wcześniej fotki i linku.

0