Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie rozmieszczenia elementów na płytce prototypowej.

EasyPeasy_ 20 Nov 2017 18:59 2832 52
IGE-XAO
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Temat powiązany z tym -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3392370.html Chcę przenieść ten układ:

Umożliwiający pomiar prądu silników z mostka L298N przy wykorzystaniu pinów SENSE A i SENSE B wraz z dostosowaniem sygnału dla przetwornika ADC dzięki OpAmp na płytkę prototypową tą (50mm x 70mm) -> https://abc-rc.pl/plytka-uniwersalna-50x70mm-pcb

Rozrysowałem sobie na kartce jak bym chciał rozmieścić elementy i szczerze mówiąc nie było to łatwe, cieżko to wszystko upchać na tak małej płytce, ale niby się udało. Moglibyście zobaczyć, sprawdzić z schematem powiedzieć czy jest dobrze i czy ma sens to robić na płytce prototypowej gdzie są tak blisko siebie wszystkie elementy czy może jednak wydać z 50 zł zaprojektować płytkę w Eaglu i zamówić w firmie produkującej płytki?

Rozmieszczenie elementów od góry:

To jakbym chciał połączenia/sygnały Kynarem poprowadzić:

To jak wygląda płytka z rozmieszczony elementami:

PS: Dlaczego nie rysowałem w Eaglu?

-> schemat w Eaglu z rozmieszczeniem na płytce i połączeniem ścieżkami to nie to samo co narysowanie tego z połączeniem Kynarem, bo ścieżki nie przejdą nad siebie, poza tym dzięki kratkom na kartce widać każdą dziurę z płytki prototypowej.

Rozumiem jakbym narysował to jakoś nie schludnie, byle jak, ale narysowałem kolorami każdy element jest podpisany, każda kratka reprezentuje osobną dziurkę, każda dziurka jest opisana A,B,C 1,2,3 itd.

Do tego osobno jest rysunek z rozmieszczeniem elementów, a osobno z poprowadzeniem sygnałów Kynarem, też dodatkowo kolorowo i każda pogrubiona kropka oznacza, że tam są nózki jakiegoś elementu, więc myślę, że to nie będzie dla Was rażącym problemem i schematy są czytelne.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • IGE-XAO
    kokapetyl
    Level 43  
    EasyPeasy_ wrote:
    nie było to łatwe, cieżko to wszystko upchać na tak małej płytce,

Tak z wyglądu (obrazek 4 i 5) to obłożyłeś tą płytkę w ok 50%, tak że masz tam jeszcze wiele miejsca i nie wiem w czym problem.
    Jeśli chodzi o ścieżki (ob.3) to tam ich prawie nie ma (kilka linii)
    EasyPeasy_
    Level 7  
    kokapetyl wrote:
    EasyPeasy_ wrote:
    nie było to łatwe, cieżko to wszystko upchać na tak małej płytce,

Tak z wyglądu (obrazek 4 i 5) to obłożyłeś tą płytkę w ok 50%, tak że masz tam jeszcze wiele miejsca i nie wiem w czym problem.
    Jeśli chodzi o ścieżki (ob.3) to tam ich prawie nie ma (kilka linii)

Przecież płytka jest obłożona w jakieś 80% -> i elementów nie można ustawiać w dowolnej konfiguracji przecież sam wzmacniacz operacyjny zajmuje 4x4 dziury, mostek dużo dużo więcej, więc nie mogę sobie ich wcisnąć w te wolne pola/dowolne pola?

Chodziło mi o to, żebyście się przypatrzyli obrazkom i powiedzieli mi "Tak jest dobrze możesz lutować" "Nie jest źle tu masz źle połączony ten i ten element" lub "Nie jest źle mostek i kondensatory i diody są tak blisko, że jak mostek zacznie się grzać przepali diodę/kondensator etc,:

Narysowałem te ścieżki, które są potrzebne. Cięcie kynaru na wymiar i lutowanie tego to czasochłonna praca.
    Marian B
    Level 37  
    Moim zdaniem trochę brak systematyki w rysunkach, przez to są bardzo nie czytelne i trudno cokolwiek powiedzieć. Czytelność przede wszystkim. Tu przykład podobnej płytki i realizacja schematu o większej liczbie elementów na płytce o podobnych wymiarach.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245

W każdym przecięciu linii kratek jest otworek, to po prostu trzeba zrobić rysunek w dwu krotnym powiększeniu, wtedy raster wyprowadzeń elementów będzie się pokrywał z przecięciami linii kratek.
  • IGE-XAO
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Marian B wrote:
    Moim zdaniem trochę brak systematyki w rysunkach, przez to są bardzo nie czytelne i trudno cokolwiek powiedzieć. Czytelność przede wszystkim. Tu przykład podobnej płytki i realizacja schematu o większej liczbie elementów na płytce o podobnych wymiarach.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16780245#16780245

Niby dlaczego brak systematyki w rysunkach są podpisane elementy ich wartości, każda dziurka ma osobne współrzędne, każda kratka odpowiada każdej osobnej dziurce, do tego jest drugi rysunek z sygnałami, też są różne kolory i każda pogrubiona kropka odpowiada temu, że znajduje się tam nóżka jakiegoś elementu wystarczy otworzyć sobie te dwa rysunki obok siebie i wszystko jasne jak dla mnie. Przecież nie będę tego znów przerysowywał, bo zajmie mi to z godzinę i i tak ktoś powie, że dla niego to nie jest odpowiednia forma.

Dobra nie będę Was denerwował jutro sobie to spróbuję przerysować tak jak w podanym linku. Albo narysować w Eaglu i połączyć tak jak mam na płytce teraz ułożone.
    kokapetyl
    Level 43  
    EasyPeasy_ wrote:
    wystarczy otworzyć sobie te dwa rysunki obok siebie

Nie wystarczy, trzeba je jeszcze sparować ze sobą i oglądać sto krotnie na wszystkie strony.
    EasyPeasy_ wrote:
    Przecież nie będę tego znów przerysowywał,

Tobie się nie chce, a nam MUSI :D
    kokapetyl
    Level 43  
    Marian B wrote:
    Wystarczy zrobić tylko jeden rysunek w dwukrotnym powiększeniu wykorzystując kratki i wszystko będzie dobrze.

Jeden, ale aby były widoczne elementy i połączenia.
    Przykład masz w linku z postu #5
    User removed account
    User removed account  
    jarek_lnx
    Level 43  
    W poprzednim swoim temacie napisałeś że nic chcesz przerabiać płytki bo
    EasyPeasy_ wrote:
    Nie, bo to na inżynierkę i nie będzie estetycznie...

A ta twoja płytka uniwersalna to może estetyczna jest? Chyba nawet mniej niż wstawienie rezystorów w przeciętą ścieżkę.
    Elementy z nóżkami tak długimi że zaraz coś się zewrze, układ wepchnięty w otwory do których nie pasuje, brak miejsca na radiator.
    Ciekaw jestem czy tak będzie wyglądała "dokumentacja" którą wstawisz do pracy dyplomowej, po przecież jakąś wstawić trzeba.

W amatorskim projekcie mogło by ujść, zamykasz w obudowę i nikt nie zobaczy, ale na pracę inżynierską którą chcesz się publicznie pochwalić, która ma pokazać wszystkim jakim jesteś (dobrym?) inżynierem - chyba nie załapałeś o co w tym wszystkim chodzi.

To chyba nie będzie współpracowało z silnikiem krokowym?
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Marian B wrote:
    Wystarczy zrobić tylko jeden rysunek w dwukrotnym powiększeniu wykorzystując kratki i wszystko będzie dobrze.

kokapetyl wrote:
    Marian B wrote:

Jeden, ale aby były widoczne elementy i połączenia.
    Przykład masz w linku z postu #5

Lepiej? Właściwie to nie wiem czy kolorki tylko pogarszają sprawę ->

jarek_lnx wrote:

Ciekaw jestem czy tak będzie wyglądała "dokumentacja" którą wstawisz do pracy dyplomowej, po przecież jakąś wstawić trzeba.

To chyba nie będzie współpracowało z silnikiem krokowym?

Nie to nie do krokowego do tych: https://botland.com.pl/silniki-dc-katowe-z-pr...owy-z-podwojnym-przedluzonym-walem-2-szt.html

No do pracy dyplomowej wstawię schematy z Eagla i połączę elementy tak jak na prototypowej. Dobra jutro zrobię schemat w Eaglu, ale nie znam się zbytnio na estetycznym rozmieszczaniu elementów na płytce, więc nie wiem czy mi lepiej pójdzie. I L298N bez problemu wchodzi do rastra 2.54mm wystarczy pomóc sobie szczypcami.

Napiszcie może czy tak i rysunek Wam odpowiada.
    User removed account
    User removed account  
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Christophorus wrote:
    EasyPeasy_ wrote:
    czy może jednak wydać z 50 zł zaprojektować płytkę w Eaglu i zamówić w firmie produkującej płytki?
    Płytkę możesz wykonać samemu, choć z drugiej strony jeśli nie masz laminatu, wytrawiacza, wiertarki do płytek, itd. to taniej może wyjść zamówienie płytki w firmie wykonującej płytki.

Szczerze mówiąc zrobiłem schemat w Eaglu i po przejściu do rozmieszczania elementów nie mam pojęcia jak to rozmieścić żeby zmieścić się na płytce max 75 x 60 mm (bo większa nie zmieści się do podwozia i jeszcze robić ścieżki tylko na 1 warstwie.
    User removed account
    User removed account  
    Marian B
    Level 37  
    Kolega Autor nie całkiem zrozumiał o co chodzi z tym "dwu krotnym powiększeniem" przy korzystaniu z papieru w kratkę.

Typowy rozstaw nóżek elementów jest 2,54mm (oraz krotność 2,54mm), rozstaw linijek kratki jest 5mm, czyli można przyjąć dwu krotne powiększenie na rysunku.

Na przykład na rysunku Kolegi widać rozstaw nóżek LM358 co dwie kratki, a powinno być co jedną kratkę.To samo powinno być z pozostałymi elementami. Wtedy zachowuje się proporcję.

Wymiary płytki na rysunku powinny być dokładnie dwa razy większe niż w płytka w rzeczywistości.
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Christophorus wrote:
    Spakuj ten projekt zipem i zamieść tutaj to zobaczy się co się da zrobić.

W załączniku macie plik. sch w pliku moje.brd jest zrobiona ramka dla wymiarów płytki, które by mi pasowały, czyli 71.12 mm na 60.96 mm (28 x 24 pola z rastrem 2.54 mm). Mógłbyś mi pomóc z rozmieszczeniem tych elementów jakoś, najlepiej bym chciał mieć tylko ścieżki na dolnej warstwie.

(Bo płytki z górną warstwą i dolną da się samemu termotransferem albo dużo droższe są w firmach produkujących płytki? )

Marian B wrote:
    Kolega Autor nie całkiem zrozumiał o co chodzi z tym "dwu krotnym powiększeniem" przy korzystaniu z papieru w kratkę.

Typowy rozstaw nóżek elementów jest 2,54mm (oraz krotność 2,54mm), rozstaw linijek kratki jest 5mm, czyli można przyjąć dwu krotne powiększenie na rysunku.

Na przykład na rysunku Kolegi widać rozstaw nóżek LM358 co dwie kratki, a powinno być co jedną kratkę.To samo powinno być z pozostałymi elementami. Wtedy zachowuje się proporcję.

Wymiary płytki na rysunku powinny być dokładnie dwa razy większe niż w płytka w rzeczywistości.

No tak ja zrozumiałem, że dwie kratki mają odzwierciedlać 1 dziurkę z mojej płytki prototypowej, czyli 2.54 mm, a jakbym zrobił tak jak mówicie to co do czytelności by coś to dało, bym miał wtedy znów mało miejsca na opis elementów, to taki rysunek już Wam odpowiada czy zrobić inny?
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Marian B wrote:
    Przytoczę jeszcze jeden przykład jak to mniej więcej powinno wyglądać:
    Sprawdzenie rozmieszczenia elementów na płytce prototypowej.Sprawdzenie rozmieszczenia elementów na płytce prototypowej.Sprawdzenie rozmieszczenia elementów na płytce prototypowej.

Jest to moduł monitorowy do kamery cofania

Ja szczerze mówiąc nie rozumiem co ma Pan na myśli pisząc dwukrotne powiększenie, bo np. na tym rysunku niby Pan napisał 2xpowiększenie

A Pana rysunek ma 26x24 kratki, czyli jeśli przemnożyć to przez 2.54 mm wychodzi dokładnie rozmiar płytki, więc płytka została narysowana w skali 1:1, a nie 2 krotnie powiększona.

Poza tym sądze, że ten rysunek co przerysowałem jest jednak już czytelny :)
    Marian B
    Level 37  
    Dwukrotne powiększenie wynika stąd że np. płytka w naturze ma 5x5cm i przykładając linijkę do płytki otrzymamy że każdy bok ma po 5cm.

Przykładając linijkę do rysunku na papierze w kratkę, do boków narysowanej (tej samej) płytki otrzymamy, że każdy bok ma 10cm.
    Co tu jest trudnego do zrozumienia?

Duży rysunek jest po prostu łatwiejszy do opisania, a w tym akurat przypadku wykorzystuje się to, że kratka o boku 5mm, jej wymiary są wielokrotnością rastra 2,54mm
    kokapetyl
    Level 43  
    Marian B wrote:
    tu jest trudnego do zrozumienia?

Kolego, myślisz że praca inżynierska to coś prostego. :D
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Marian B wrote:
    Dwukrotne powiększenie wynika stąd że np. płytka w naturze ma 5x5cm i przykładając linijkę do płytki otrzymamy że każdy bok ma po 5cm.

Przykładając linijkę do rysunku na papierze w kratkę, do boków narysowanej (tej samej) płytki otrzymamy, że każdy bok ma 10cm.

To, że tu napisał Pan 2x powiększenie płytka ma 71x63 mm i gdy przyłożymy linijkę do boków to otrzymamy dokładnie 71 x 63 mm, a nie 142 x 86 mm ...

EasyPeasy_
    Level 7  
    Marian B wrote:
    No tak, nie napisałem że wymiary rysunku są dwa razy większe od płytki :D

Ale Pan miesza, napisał Pan dokładnie właśnie to przed chwilą, poza tym nie wiem po co o tym dyskutujemy skoro mój rysunek jest już czytelny.

Marian B wrote:

Napisał Pan, że wymiary rysunku są dwa razy większe od płytki.
    kokapetyl
    Level 43  
    EasyPeasy_ wrote:
    po co o tym dyskutujemy skoro mój rysunek jest już czytelny.
    Marian B wrote:
    jeszcze jeden przykład jak to mniej więcej powinno wyglądać:

Co do projektu i schematu, to się nie wypowiadam, ale wykonanie płytki ?
    EasyPeasy_
    Level 7  
    kokapetyl wrote:
    EasyPeasy_ wrote:
    po co o tym dyskutujemy skoro mój rysunek jest już czytelny.
    Marian B wrote:
    jeszcze jeden przykład jak to mniej więcej powinno wyglądać:

Co do projektu i schematu, to się nie wypowiadam, ale wykonanie płytki ?

Ale co wykonanie płytki, o co Ci chodziło pisząc to, jak ostatecznie chcę ją wykonać?
    kokapetyl
    Level 43  
    EasyPeasy_ wrote:
    Ale co wykonanie płytki, o co Ci chodziło pisząc to

Miałem na myśli samo lutowanie, jego wykonanie. Tak że to nie dotyczyło bezpośrednio Ciebie
    User removed account
    User removed account  
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Christophorus wrote:
    Płytka rysowana na szybko "na kolanie". Można jeszcze sporo poprawić i zmniejszyć gdyby użyć częściowo elementów SMD i zrezygnować z dużych złącz śrubowych na rzecz punktów lutowniczych. Kondensatory C1 i C2 będą chyba nadmiarowe i dlatego nie są połączone ścieżkami na płytce.

Ogromne dzięki :)

Podesłałbyś plik .brd ? Nie wiem czy te C1 i C2 są nadmiarowe ja brałem część schematu już z gotowego modułu z mostkiem L298N i tam one były chociaż w zasadzie na te +12 V wchodzi Lipo 2S, więc w sumie nie wiem po co te kondensatory tam są.

A punktów lutowniczych, czyli czego konkretnie? Jak w nie można przewód włożyć? I mam pytanie ten stabilizator napięcia 7805 teraz co jest na tej płytce to jest ten pionowy? -> https://abc-rc.pl/stabilizator-l7805cv-5v-1-5a-to-220

I jakie elementy proponowałbyś zamienić na SMD? Bo musiałbym wiedzieć jakie w Eaglu wklepać tyle, że ja jeszcze nigdy nie lutowałem SMD'ków.

A i jeszcze jedno da się na tym schemacie płytki jakoś jeszcze zrobić miejsce na radiator, bo to w zasadzie chyba tylko dwie dziury muszą być nie przechodzące przez żadną ścieżkę?
    Freddy
    Level 43  
    EasyPeasy_ wrote:
    Podesłałbyś plik .brd
    Nie uważasz, że pracę dyplomową należy wykonać samemu?
    EasyPeasy_
    Level 7  
    Freddy wrote:
    EasyPeasy_ wrote:
    Podesłałbyś plik .brd
    Nie uważasz, że pracę dyplomową należy wykonać samemu?

Nie uważasz, że są rzeczy, które można robić w nieskończonośc, a i tak nam nie wyjdzie co mam sobie wywróżyć porozkładanie elementów, skoro nie potrafię ich rozsądnie rozmieścić, nie nie uważam, żeby pomoc kogoś z forum była czymś zła.

Ja nie mam żadnej pomocy promotora i wykonałem wiele rzeczy samemu, mam na głowie mnóstwo rzeczy od kodu na mikrokontroler, kodu do aplikacji Android i samego hardware'u, mam już sporo, bo mój pojazd jeździ, streamuje obraz na żywo, steruje się pochyleniem telefonu obrotem Pan/Tilta, ma zaimplementowany Filtr Kalmana do ustalenia kąta Pitch i Yaw, który wyświetla się jako animacja na ekranie telefon, wirtualny joystick na telefonie do sterowania kierunkiem jazdy pojazdu, zaznaczanie trasy na mapach Google z GPS'a

i teraz został mi właśnie pomiar prądu schemat ideowy tworzyłem sam, ale nie potrafiłem rozmieścić elementów, sądzisz, że to coś złego, że ktoś mi pomógł zamiast patrzeć na to, że marnuję czas, bo nie potrafiłem rozmieścić tych elementów, bo ja nie sądzę, że to coś złego. Skoro tak to po co funkcja promotora niech lepiej studenci dostaną temat i nie będą obserwowani i monitorowani 24h/7 dni w tygodniu czy czasami nie proszą kogoś o pomoc, bo czegoś nie potrafią.