Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała instalacja solarna 13-18wat zużywanej energii.kilka pytań.

20 Lis 2017 20:40 735 7
  • Poziom 2  
    Jak w temacie. Chciałbym zrobić małą instalacje solarną do obsługi 10 diod led (1wat każda) pracujące tylko w nocy. Do tego jeszcze 2 pompki wodne 6-12v 1,5-4wat każda, pracujące 24h/7 dni w tygodniu.Podsumowując 10wat pobierane przez 12h dziennie i 3-8wat 24h/dobę,co daje nam 8-13 wat pobieranych 24h/dobę.I tu moje pytanie jaki panel i jaki aku do tego. Tak żeby starczyło na to energii i nadążyło ładować akumulatory.I czy akumulator żelowy nada się na upalne dni?z tego co się dowiadywałem kiepsko one sobie radzą z wysokimi temperaturami. Nie ukrywam że zależy mi na niezbyt kosztownej instalacji. Z góry dziękuje za proponowane rozwiązania.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Kup panel 250W ,regulator 10A i akumulator żelowy .
  • Poziom 33  
    Wystarczy wpisać: BATERIA SŁONECZNA PANEL SOLARNY 10W 12V REGULATOR za 100 zł + akumulatorek 12 V/3 Ah za 20 zł.
    Albo dwa takie zestawy będą ładować jeden z rana i drugi wieczorem bez przestawiania na słońce w jeden ciut większy akumulatorek.
    Mała instalacja solarna 13-18wat zużywanej energii.kilka pytań.Mała instalacja solarna 13-18wat zużywanej energii.kilka pytań.
    Ten Ciut większy (warto) akumulatorek zapewni Ci pracę nawet cały miesiąc bez doładowania.
  • Poziom 2  
    JESIOTR1 napisał:
    Wystarczy wpisać: BATERIA SŁONECZNA PANEL SOLARNY 10W 12V REGULATOR za 100 zł + akumulatorek 12 V/3 Ah za 20 zł.

Taki panel to raczej nie sprosta moim potrzebom. 10W to ja potrzebuje cały czas dla instalacji a z takiego panelu to pewnie z 6W wyciągnę i to przez 8h dziennie czyli jak na moje oko maławo.
  • Poziom 33  
    dkacor1 napisał:
    JESIOTR1 napisał:

Taki panel to raczej nie sprosta moim potrzebom. 10W to ja potrzebuje cały czas dla instalacji a z takiego panelu to pewnie z 6W wyciągnę i to przez 8h dziennie czyli jak na moje oko maławo.

To jak taki panel mało, to tym bardziej te z lampek będą do niczego.

Dobre rozwiązanie sugeruje kolega @Tech132
  • Poziom 33  
    Pojedynczy panel nawet wielki i drogi nie zapewni zapotrzebowania w energię 13-18 wat bo słońce świeci z różnych kierunków, a czasami zachodzi za chmury.
    Sugeruję dwa i więcej paneli małych z wbudowanymi regulatorami ładowania każdy, których ustawienie pod zróżnicowanymi kątami zapewni uniwersalne zbieranie energii słońca w akumulator większej pojemności - na zapas.
    Pojedynczy panel będzie wymagał nadążnego śledzenia słońca i tym samym nie osiągniesz Swego zamiaru jak cytat: " Nie ukrywam że zależy mi na niezbyt kosztownej instalacji "
  • Poziom 42  
    Jeżeli instalacja ma pracować niezawodnie i bez przerw to MINIMUM 250W panela i akumulator powyżej 100Ah.
    Natomiast jeśli jest dostęp do prądu z sieci to taka instalacja jest bardzo nieekonomiczna.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Dobre rozwiązanie sugeruje kolega @Tech132

Czyli :
    Cytat:
    Kup panel 250W ,regulator 10A i akumulator żelowy

Pomysł z panelem ok ale regulator to musi być MPPT i to realne MPPT a nie wynalazek z napisem MPPT z niektórych sklepów ( np. MPPT T20 ) bo to zwykły PWM

Ok liczymy średnio taki Panel ma VMPP 33V i 7.75A fakt =250W
    Podłączamy przez zwykły regulator PWM 12x7.75A = 93W ooops lezy ponad 60% mocy i sie marnuje ( nie wspomnę o złych warunkach świetlnych wtedy już wogóle mogiła )

Mamy prawdziwy regulator mppt :
    250/12=20.8A max ( przyjmujemy 100% sprawności zestawu )
    7.75A kontra 20.8A to nie w kij dmuchał... zaledwie ~130 % mocy więcej...

20A Fabryka regler to średnio 500zł ale można taniej dostać kontroler wyprodukowany w Polsce..a nie w Chinach