Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny zegar nixie - sprawdzenie schematu i kilka pytań

20 Lis 2017 21:22 714 2
  • Poziom 10  
    Witam, przymierzam się do wykonanie zegara na lampach nixie i w związku z tym mam kilka kwestii, które chciałbym poruszyć.

1) Jeśli ktoś znajdzie chwilkę proszę o sprawdzenie schematu. Jako układ RTC wybrałem moduł DS3231, kupiony za kilka złotych w jakimś sklepie internetowym. Chciałbym także w tym zegarze mierzyć natężenie światła i na tej podstawie regulować intensywność świecenia lamp(sterowanie PWM). A do sterowania lampami użyję dekodera 74141. To co przedstawiam to pierwsza wersja schematu. Gdyby ktoś mógł rzucić okiem, to będę wdzięczny. Wzorowałem się na schematach znalezionych gdzieś w sieci.

Przy układzie RTC mogą dziwić te dodatkowe goldpiny, ale są one m.in po to, aby sprawdzić czy układ RTC generuje przerwania poprzez podłączenie wyjścia SQW do diody LED, gdyby coś nie chciało zadziałać. :D

Schemat:

A tutaj użyty moduł RTC:

2) Sterowanie lampą nixie IN-4:
    Jak sterować taką lampą? Nie za bardzo ogarniam te dwa napisy w tej dolnej tabelce:
    Connection if connected biquinary
    Connection if connected not biquinary

Czy chodzi o to, że tę lampę można sterować na dwa sposoby? W pierwszym przypadku sterowania muszę podłączyć pin 10(aby sterować cyframi nieparzystymi) i 13(sterowanie cyframi parzystymi). A w drugim przypadku wystarczy. że podłączę 4 pin i mogę sterować wszystkimi cyframi w tej lampie?

Link do noty: Link

3) Może wybiegam trochę do przodu, ale macie jakieś pomysły na obudowę? Myślałem kupić jakąś obudowę plastikową i później przykleić na nią jakiś papier ozdobny.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    I tak nie masz co kombinować bo schemat jest do połączeń z drugiej kolumny NOT-BIQUINARY, bo ma tylko jedno wyjście na anodę.
    Obudowa? Cały bajer, ze jest przezroczysta, mój NIXIE siedzi sobie w dawnym pudełku do hodowli patyczykaów.

• Poziom 17  
    Skoro masz RTC to po co ci kwarc? Wewnętrzny oscylator RC powinien wystarczyć (tym bardziej ze masz tez SQW i możesz go łatwo skalibrować).