Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii

20 Lis 2017 21:51 330 7
  • Poziom 11  
    Cześć, od 2 miesięcy palę e-fajka zrobionego z powebank'a. Ostatnio przyszło mi na myśl aby upchać taką baterię: akumulator-zelowy-agm-vipow-6-v-1-3-ah- w plastikowe pudełko 10cm x 6cm x 3cm .
    Chciałbym dodać do tego elektronikę, która będzie sterowała maksymalnym poborem prądu przez grzałkę e-papierosa. Ma to być zwykły potencjometr?
    Na co muszę zwrócić uwagę?
    Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii

Moderowany przez Mirek Z.:

Zabroniony link do aukcji częściowo usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

• PCBway

• Poziom 28  
    Grzałka "weźmie" tyle prądu ile potrzebuje pod warunkiem, że napięcia obu baterii są takie same. Jeśli nie, to potrzebujesz przetwornicę step-down regulowaną ,na napięcia i prąd które potrzebujesz. Czyli musisz znać napięcie oryginalnego akumulatora i przydałyby się dane dotyczące mocy ( czy poboru prądu przez e-papierosa ).
  • Poziom 11  
    Będzie jedna bateria albo 12V albo 6V. Atomizer jest RTA - czyli sam sobie kręcę grzałki, zazwyczaj jest to około 0.5ohm przy 3.6V, daje mi to około 40W i około 8.3A .
    Jednak chciałbym spróbować mocniejszych grzałek typu 0.2 ohm, ale już jeden powerbank zmarnowałem.
  • PCBway
  • Pomocny post

Poziom 28  
    ministerpl napisał:
    0.5ohm przy 3.6v daje mi to około 40w i około 8.3A

Przy 3,6V i rezystancji 500mOhm prąd wyniesie 7,2A a moc 25,92W ... skąd kolega te wartości wziął ?

Przy 6V i rezystancji 200mOhm maksymalna moc to 180W a prąd 30A... więc to zmienia postać rzeczy i potrzebujesz układu PWM do sterowania mocą grzałki... Jeśli szukasz gotowca to na Alleg...o po wpisaniu "regulator mocy PWM" znajdziesz to czego potrzebujesz. Pilnuj tylko by był dopasowany do napięcia zasilania i maksymalnego prądu grzałki.

• Poziom 28  
    Jeśli nie przekroczysz prądu 15A ( a nawet nieco mniej ..) i napięcie zasilania nie spadnie poniżej 6V to będzie ok.
  • Poziom 11  
    jesli np zastaosuje grzałkę 0.4ohm na baterii 6v czyli 90W 15A ale potencjometrem ustawię np 80% mocy to grzałka będzie dłużej się nagrzewać a układu mi nie przepali.
    jakbys jeszcze szybko opisał jak dokładnie działa to urządzenie ?

ten ukłąd to jakaś ściema ?

• Poziom 28  
    Urządzenie steruje mocą odbiornika poprzez modulację szerokości impulsu ( ( Pulse Width Modulation ). Najprościej mówiąc, podaje na urządzenie sygnał o stałej amplitudzie ( napięciu ) i dużej częstotliwości. Częstotliwość jest stała jednak można zmieniać wypełnienie ( szerokość ) poszczególnych impulsów ; wypełnienie 0% - "moc" równa 0. Wypełnienie 50% ( w danej jednostce czasu np. w ciągu 1ms urządzenie jest zasilane przez 50% czasu a przez 50% wyłączone ) moc równa 50%. Wypełnienie 100% - moc równa 100%.
    Z takimi prądami nie ma żartów. Kupując akumulator, upewnij się czy można go obciążyć takim prądem i przez jaki czas, inaczej go uszkodzisz lub nawet doprowadzisz do wybuchu w skrajnym wypadku...

Dodano po 2 [minuty]:

ministerpl napisał:
    ten ukłąd to jakaś ściema ?

Niekoniecznie. Nie widać co jest na spodniej części PCB. Choć w te 20A bez radiatora ciężko uwierzyć ...