Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii

ministerpl 20 Nov 2017 21:51 540 7
    ministerpl
    Level 12  
    Cześć, od 2 miesięcy palę e-fajka zrobionego z powebank'a. Ostatnio przyszło mi na myśl aby upchać taką baterię: akumulator-zelowy-agm-vipow-6-v-1-3-ah- w plastikowe pudełko 10cm x 6cm x 3cm .
    Chciałbym dodać do tego elektronikę, która będzie sterowała maksymalnym poborem prądu przez grzałkę e-papierosa. Ma to być zwykły potencjometr?
    Na co muszę zwrócić uwagę?
    Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii Sterowanie maksymalną mocą oddawaną z baterii

Moderated By Mirek Z.:

Zabroniony link do aukcji częściowo usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    zster

Level 28  
    Grzałka "weźmie" tyle prądu ile potrzebuje pod warunkiem, że napięcia obu baterii są takie same. Jeśli nie, to potrzebujesz przetwornicę step-down regulowaną ,na napięcia i prąd które potrzebujesz. Czyli musisz znać napięcie oryginalnego akumulatora i przydałyby się dane dotyczące mocy ( czy poboru prądu przez e-papierosa ).
    ministerpl
    Level 12  
    Będzie jedna bateria albo 12V albo 6V. Atomizer jest RTA - czyli sam sobie kręcę grzałki, zazwyczaj jest to około 0.5ohm przy 3.6V, daje mi to około 40W i około 8.3A .
    Jednak chciałbym spróbować mocniejszych grzałek typu 0.2 ohm, ale już jeden powerbank zmarnowałem.
  • Helpful post
    zster

Level 28  
    ministerpl wrote:
    0.5ohm przy 3.6v daje mi to około 40w i około 8.3A

Przy 3,6V i rezystancji 500mOhm prąd wyniesie 7,2A a moc 25,92W ... skąd kolega te wartości wziął ?

Przy 6V i rezystancji 200mOhm maksymalna moc to 180W a prąd 30A... więc to zmienia postać rzeczy i potrzebujesz układu PWM do sterowania mocą grzałki... Jeśli szukasz gotowca to na Alleg...o po wpisaniu "regulator mocy PWM" znajdziesz to czego potrzebujesz. Pilnuj tylko by był dopasowany do napięcia zasilania i maksymalnego prądu grzałki.
    zster

Level 28  
    Jeśli nie przekroczysz prądu 15A ( a nawet nieco mniej ..) i napięcie zasilania nie spadnie poniżej 6V to będzie ok.
    ministerpl
    Level 12  
    jesli np zastaosuje grzałkę 0.4ohm na baterii 6v czyli 90W 15A ale potencjometrem ustawię np 80% mocy to grzałka będzie dłużej się nagrzewać a układu mi nie przepali.
    jakbys jeszcze szybko opisał jak dokładnie działa to urządzenie ?

ten ukłąd to jakaś ściema ?
    zster

Level 28  
    Urządzenie steruje mocą odbiornika poprzez modulację szerokości impulsu ( ( Pulse Width Modulation ). Najprościej mówiąc, podaje na urządzenie sygnał o stałej amplitudzie ( napięciu ) i dużej częstotliwości. Częstotliwość jest stała jednak można zmieniać wypełnienie ( szerokość ) poszczególnych impulsów ; wypełnienie 0% - "moc" równa 0. Wypełnienie 50% ( w danej jednostce czasu np. w ciągu 1ms urządzenie jest zasilane przez 50% czasu a przez 50% wyłączone ) moc równa 50%. Wypełnienie 100% - moc równa 100%.
    Z takimi prądami nie ma żartów. Kupując akumulator, upewnij się czy można go obciążyć takim prądem i przez jaki czas, inaczej go uszkodzisz lub nawet doprowadzisz do wybuchu w skrajnym wypadku...

Dodano po 2 [minuty]:

ministerpl wrote:
    ten ukłąd to jakaś ściema ?

Niekoniecznie. Nie widać co jest na spodniej części PCB. Choć w te 20A bez radiatora ciężko uwierzyć ...