Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani mikroskop do lutowania elektroniki z przydasi..Zoom w kamerze.

keseszel 20 Lis 2017 23:01 1788 0
    keseszel
    Poziom 26  
    Witam.
    Jako, że wzrok nie za bardzo postanowiłem skonstruować mikroskop do lutowania SMD. Koszt ma być minimalny. Praktycznie z przydasi. Zacząłem od modernizacji "trzeciej ręki". Pojedyńcze szkło nie sprawdziło się. Za małe powiększenie. Lupa zegarmistrzowska odpadła. Za blisko elementów, nie można lutować lub jest problematyczne.

Najpierw kupiłem tanią kamerkę internetową na USB, jakiejś tam małoznaczącej firemki. Po rozebraniu, wylutowaniu diod podświetlających oraz zdemontowaniu obiektywu okazało się, że kamerka odmówiła współpracy. Wcześniej działała, ale obraz zostawiał wiele do życzenia, dlatego rozmontowałem ją by mieć lepszy dostęp do przetwornika. Nie wyszło.

Wpadła mi w ręce kamera NV-GS90 Panasonica [url=]https://www.cyfrowe.pl/archiwum/kamery/panasonic-nv-gs90.html[/url]. Zamontowałem ją na zdobycznym statywie. Ustawiałem różne soczewki i efekt jest interesujący. Ale mam pytanie jak łapie zoom w tej kamerze. Czasem muszę zjechać go do 1, bo zoomuje mi na powierzchnię szkła, a nie na element. Obstawiam, ze to kwestia zrobienia tunelu ustawionego centralnie do powierzchni szkła i czystości szkła. Szkło trzymane w ręku. Jakieś uwagi i propozycje?

Kamera podłączona pod USB, aplikacja manycam, system W7.

Aplikacja odmówiła mi współpracy. Kamera wykrywana, ale nie działa. Załamka.

Szukam dalej. Znalazłem aplikację "Splitkam". Jest trochę problemów z obsługą programu, ale myślę, że to kwestia czasu. Najważniejsze- DZIAŁA.
    Najpierw myślałem by wykorzystać tekturowy tubus po ręczniku papierowym, ale okazało się, że to wcale nie taki idealny pomysł. Zrezygnowałem z niego. Zrezygnowałem też z soczewek pozostawiając jedna. Uchwyt z soczewką strasznie "pływa" mimo porządnego dokręcenia łączeń. Obraz też nie jest idealny, wędruję kamerą po krzywiźnie soczewki. Do podświetlenia wykorzystałem telefon. Jest małe pole manewru- około 3 cm płytka-soczewka. Za mało. Generalnie chciałbym uzyskać odstęp minimum 5 cm. Podświetlenie ma być z zimnobiałych LED z uszkodzonej lampki warsztatowej. Myślałem by zrobić płytkę, ale chyba potnę dremelem paski i polutuję. Spróbuję jeszcze bez soczewki.
    A tak wygląda obraz z soczewki i ręki.
    Tani mikroskop do lutowania elektroniki z przydasi..Zoom w kamerze.
    Jest mało ostry i rozmyty.

Niestety. "Splitcamera" i "Manycam" dają za duże opóźnienie przy manewrowaniu lutownicą bądź przewodami pomiarowymi. Ustawianie zoomu - wymagana jest lupa. Pole manewru zawęziło mi się do 3-4cm ( wysokość ). Do tego ustawianie kamery jest bardzo kłopotliwe - waga. Chyba sobie odpuszczę.
  • TermopastyTermopasty