Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy termoregulator pokojowy to dobre rozwiązanie

21 Lis 2017 07:46 954 12
  • Poziom 6  
    Witam,
    Posiadam piec na pellet krzaczek bio 21 kw i testuję właśnie pierwszą zimę na nim. Posiadam dokupiony termoregulator pokojowy podłączony do pieca. Problem wygląda następująco, zastanawiam się czy praca pieca w trybie termoregulatora to dobre wyjście, czy przez takie załączanie pieca i jego wygaszanie w celu podniesienia temp. zadanej o np 1 st C nie powoduje większego zużycia pelletu? Czy nie lepiej ustawić temp zadaną na piecu a w pomieszczeniu skręcić na zaworach grzejnikowych temp grzejników? Z drugiej strony w przypadku regulacji bezpośrednio na piecu kocioł pracuje cały czas utrzymując temp i też sporo pelletu bierze.
    Moje pytanie jak jest lepiej, oszczędniej, z regulatorem czy bez???
    Pytanie drugie, czy ustawienia takie są optymalne: temp kotła 50 stC, temp mieszacza 55 stC i temp cwu 45 stC
    Pozdrawiam
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 34  
    Myślę ,że na grzejnikach trzeba zainstalować zawory z termostatami.Wtedy
    praca termostatu ogólnego będzie ograniczać temperaturę pieca "od góry".
  • Poziom 6  
    Niestety ale fundusze na ten rok zostały wyczerpane więc muszę się zdecydować na jedno z tych rozwiązań przedstawionych w moim pierwszym poscie
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 34  
    U mnie jest c.o. i sprawdzam pracę grzejnika przez otwarcie okna i schłodzenie powietrza w pokoju. Przy 5 stopniach na zewnątrz wychłodzenie
    pokoju powoduje rozpoczęcie dogrzewania .Nie mam kręcenia regulatorami.
    Faktem jest ,że monterzy zaworów dołożyli pracy i założyli regulatory już ustawione /sprawdzone /-na początkową temp. ok. 21 stopni.
  • Poziom 6  
    Na chwilę obecną muszę zostać przy obecnych rozwiązaniach, czyli zwykłe głowice z ustawieniem w skali 0-6 i ustawienia na piecu. Przy czym jednak chyba oszczędniej będzie używać tego termostatu ogólnego niż wymuszać pracę pieca przez 24/h na dobe i utrzymywanie temp zadanej przez cały czas?
  • Poziom 28  
    darkdivinity napisał:
    Witam,
    Posiadam piec na pellet krzaczek bio 21 kw i testuję właśnie pierwszą zimę na nim. Posiadam dokupiony termoregulator pokojowy podłączony do pieca. Problem wygląda następująco, zastanawiam się czy praca pieca w trybie termoregulatora to dobre wyjście, czy przez takie załączanie pieca i jego wygaszanie w celu podniesienia temp. zadanej o np 1 st C nie powoduje większego zużycia pelletu? Czy nie lepiej ustawić temp zadaną na piecu a w pomieszczeniu skręcić na zaworach grzejnikowych temp grzejników? Z drugiej strony w przypadku regulacji bezpośrednio na piecu kocioł pracuje cały czas utrzymując temp i też sporo pelletu bierze.
    Moje pytanie jak jest lepiej, oszczędniej, z regulatorem czy bez???
    Pytanie drugie, czy ustawienia takie są optymalne: temp kotła 50 stC, temp mieszacza 55 stC i temp cwu 45 stC
    Pozdrawiam

Jeżeli kocioł się nie wygasza i rozpala, to praca z termostatem pokojowym dla kotła na paliwo stałe to nie najlepsze rozwiązanie...

Chyba już lepsza byłaby praca z czujnikiem temperatury zewnętrznej i w oparciu o krzywą grzewczą.

A jaką powierzchnię ogrzewa kocioł? Podaj temperatura zasilania na kotle, temperaturę zewnętrzną i temperaturę w domu, ile wypaliłeś peletu na dobę.
  • Poziom 6  
    Powierzchnia grzewcza to 90 mkw. Temp zadana kotła 50 st, temp mieszacza 55, temp cwu 45 st, temp zewnętrzna 0 st, temp wewnątrz to 20-21.
    Na dzień jutrzejszy będzie 75 kg pelletu za 4 doby grzewcze.
  • Poziom 28  
    darkdivinity napisał:
    Powierzchnia grzewcza to 90 mkw. Temp zadana kotła 50 st, temp mieszacza 55, temp cwu 45 st, temp zewnętrzna 0 st, temp wewnątrz to 20-21.
    Na dzień jutrzejszy będzie 75 kg pelletu za 4 doby grzewcze.

A dom jakie ma ocieplenie? Co to jest temp mieszacza?
  • Poziom 6  
    Sam dokładnie nie wiem co to jest temperatura mieszacza, mam takie coś w opcjach kotła to napisałem :)
    Dom kanadyjski, ocieplenie 10 cm styropianu+15 cm wełny mineralnej, konstrukcja szkieletowa. Strop odizolowany wełną 20 cm, wylewki styropian 10 cm. 17 kg opału na 24 godziny utrzymywania kotła w temp 50 stopni uważam za akceptowalną, natomiast nie wiem czy przy termoregulatorze nie spale ze dwa razy mniej jak np ustawie sobie żeby w godzinach pracy kocioł utrzymał temp 15 st w domu, a w godzinach przebywania w domu na 21, w nocy na 18 itd. Wydaje mi się to sensownym rozwiązaniem.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Teoretycznie mógłbyś liczyć na 25% oszczędności, ale kocioł zużyje również opał podczas podtrzymania, więc może to być mniej. Czy dom ma tak małą pojemność cieplną aby to było wykonalne? Ile czasu zajmuje obniżenie temperatury z 21 do 15 stopni?

Kocioł ma 21 kW, prawdopodobnie pracuje teraz na 25% mocy, dlaczego tak duży wybrałeś?
  • Poziom 6  
    Docelowo będzie ogrzewane jeszcze poddasze użytkowe +/- 65 mkw i podpiwniczenie, zostawiłem sobie zapas. Nie mam pojęcia ile trwa obniżenie temp z 21 na 15, jeszcze tego nie próbowałem. Nie ukrywam iż wygodą byłoby odkręcenie grzejników na max i sterowanie piecem za pomocą regulatora... Tylko czy to ma sens ?
  • Poziom 28  
    darkdivinity napisał:
    Docelowo będzie ogrzewane jeszcze poddasze użytkowe +/- 65 mkw i podpiwniczenie, zostawiłem sobie zapas. Nie mam pojęcia ile trwa obniżenie temp z 21 na 15, jeszcze tego nie próbowałem. Nie ukrywam iż wygodą byłoby odkręcenie grzejników na max i sterowanie piecem za pomocą regulatora... Tylko czy to ma sens ?

Niestety masz przewymiarowany kocioł, spokojnie wystarczyłby 10 kW nawet na te poddasze i podpiwniczenie. Ponadto masz dom o niskiej pojemności cieplnej, więc ogrzewanie musi działać non stop.

Czy to ma sens? Musisz sprawdzić, jak szybko Ci spada temperatura. Nagrzej dom, i wyłącz kocioł, jak nikogo nie ma w domu. Następnie jak temperatura spadnie do 15, rozpal kocioł i zagrzej dom do 21 i będzie jasne. Napisz o swoim eksperymencie.
  • Poziom 6  
    Ok, dzięki za pomoc postaram się w najbliższych dniach zrobić eksperyment :)