Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BMW E60/E63 - Naprawa sterownika Actvie Steering

MIKUr1 21 Nov 2017 11:21 13317 13
    MIKUr1
    Level 10  
    Witam.

Mam problem z systemem Active Steering w BMW. W zasadzie jestem niemal pewien (wykluczone WSZYSTKO inne), że padł sterownik i tutaj pytanie do jednych z najlepszych fachowców w tym kraju. Da się go uratować? Sprawdzałem dokładnie programem diagnostycznym i wygląda na to, że nie wstaje procesor. Pytanie czy padł czy brak mu zasilania? Jak to sprawdzić? Sugestia z zasilaniem wynika z tego, że błąd jaki pojawia się po podłączeniu interfejsu to błąd o zbyt niskim napięciu zasilania - poniżej 7,5V. Napięcie na złączu sprawdzone i jest OK, więc to jakiś problem z prądem wewnątrz sterownika. Załączam zdjęcie i z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki i sugestie.

BMW E60/E63 - Naprawa sterownika Actvie Steering
  • Helpful post
    seat21
    Level 28  
    zrób najpierw reballing BGA
    MIKUr1
    Level 10  
    Zapomniałem napisać, że sterownik odmówił współpracy w momencie gdy uszkodził się alternator. Po naprawie alternatora Active Steering już nie działał. Wcześniej nie było z nim żadnych problemów, więc na pewno nie jest to zbieg okoliczności. Myślisz, że to może być kwestia problemu z połączeniem procesora do płyty, czy jednak w zaistniałej sytuacji, bardziej wygląda na zgon któregoś podzespołu?
    MIKUr1
    Level 10  
    Na początek chciałem BARDZO podziękować za zainteresowanie tematem! Jak się uda uratować ten ster to publicznie zobowiązuję się do postawienia czegoś dobrego na ugaszenie pragnienia ;) Alternator raz przeładowywał, innym razem nie ładował. Nie zauważyłem tego od razu, ponieważ auto nigdy nie odmówiło posłuszeństwa z uwagi na to, że momenty w których nie ładował i ładował się płynnie i szybko zaplatały. Zauważyłem to dopiero przy ostatniej trasie przed naprawą alternatora, gdy wywaliło wszystkie możliwe kontrolki i uruchomiłem na liczniku funkcję sprawdzania napięcia ładowania. Byłem daleko od domu, a auto po ponownym odpaleniu jechało jak należy i wszystko zgasło, więc stwierdziłem, że nie ma potrzeby "lawetowania". Dodam, że AFS do samego końca działał jak należy. Na podwórku było 2-3 razy odpalane z kabli i kilka metrów do garażu dojechało już "resztką prądu" i ponownie dyskoteka na zegarach. Od tego momentu już nie było odpalane, aż do naprawy alternatora. Po złożeniu i odpaleniu, zauważyłem objawy i błędy wymienione w pierwszym poście. Wracając do tematu czy zaznaczony układ nie jest czasem odpowiedzialny za zasilanie silnika elektrycznego? Czy może procesor też zasila? Tak jak wcześniej wspomniałem wcześniej, po zabawie Inpą bardziej wygląda na problem z procesorem. Absolutnie nie podważam wiedzy, zwłaszcza, że moja na pewno jest znacznie niższa, próbuję tylko zrobić coś na kształt burzy mózgów i wspólnymi siłami przywrócić do życia tego umarlaka :)
    seat21
    Level 28  
    ale jest z modułem komunikacja i jakie błedy dokładnie jeżeli jest komunikacja to najpierw spróbuj przefleshowac sterownik disem lub istą
    MIKUr1
    Level 10  
    Błędy:

0x612C Hardwarefehler Steuergeraet
    0x613A Versorgungsspannung Kl. 30 ( < 7.5 Volt )
    0x6140 Redundanzvergleich Fahrerlenkwinkel oben
    0x6145 keine Ueberwachung der Winkelsummenbeziehung
    0x614A Motorlagewinkel nicht initialisiert

Niestety nie da się zrobić flasha. Nie przyjmuje danych.
    MIKUr1
    Level 10  
    Z uwagi na to, że nie chciałem mieć uziemionego auta, zakupiłem "nowy" sterownik. Po przepisaniu VINu wszystko zaczęło działać jak powinno. Niemniej jednak, będę się starał naprawić ten i jeśli cokolwiek uda mi się ustalić, napiszę tutaj. Jeśli ktoś miałby jakiekolwiek sugestie, pomysły i rady, prowadzące do uratowania steru z góry bardzo dziękuję i postaram się jakoś odwdzięczyć :)
    MIKUr1
    Level 10  
    Sterownik zabrał mój wujek, który zajmował się naprawą różnej maści sterowników na kopalniach. Wykluczył od razu uszkodzenie elementu zaznaczonego kilka postów wyżej i raczej nie podejrzewa uszkodzenia procesora. Jak będzie coś wiadomo to oczywiście poinformuję :)
  • Helpful post
    marcin_70
    Level 21  
    Hej
    Przechodziłem niedawno podobny temat.. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3400030.html#16851625
    przyczyną moich problemów był wysypany wsad w mpc (same FFFF) możesz spróbować odczytać zawartość pamięci BDMem (z racji, że to budowa jak edc16) i sprawdzić, jak "wyefowany" możesz skopiować wsad z nowego do starego...
    Tomkoff
    Level 8  
    Witajcie, mam ten sam problem z tytułowym sterownikiem, ma ktoś info jak podłączyć się bdm z tym sterownikiem by zczytać pamięć? Chyba że jest inny sposób na naprawę przy błędzie wewnętrznym sterownika 612C?
    MIKUr1
    Level 10  
    BDM jak w EDC16, punkty od prawej mając sterownik złączem skierowanym do siebie. Problem chyba będzie ze wsadem.
    adamek2828
    Level 10  
    Witam,
    mój sterownik AS prawdopodobnie uległ zalaniu(woda na podłodze pasażera) lecz po otworzeniu go w środku był suchy jak pieprz i brak śladów korozji. Macie Panowie jakieś schematy do tego sterownika żeby chociaż posprawdzać napięcia?
    ps. oprócz wody na chodniku (nieszczelność drzwi,konkretnie styropianu miedzy boczkiem a drzwiami) borykałem sie z problemem słabego akumulatora pare razy odpalilem na kable 2-3 razy.I niewiem czy tak jak Panowie piszecie być może wsad sie uszkodził od skoków napięć , Co myślicie?