Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta instalacja Centralnego ogrzewania

PatrykBoom 21 Lis 2017 15:05 342 12
  • #1 21 Lis 2017 15:05
    PatrykBoom
    Poziom 2  

Witam , potrzeba ogrzania mojego garażu motocyklowego w jak najniższym koszcie sprowadziła mnie do stworzenia prostej instalacji centralnego ogrzewania.
    Potrzebuję porad czy taka instalacja wgl będzie działać a jeśli to czy będzie wydajna.
    Pomieszczenie ma około 13m2 i znajduję sie w nim stary piec kaflowy w którym , żeby ogrzać pomieszczenie do takiego stopnia żeby było dość ciepło trzeba palić od około godziny 12 do 17. Wiec moim pomysłem jest zamontowanie chłodnicy samochodowej jako grzejnik.Dołączam prosty schemat i prosił bym o opinię.
    Z góry dziękuję i przepraszam za prawdopodobnie zły dział. Prosta instalacja Centralnego ogrzewania

0 12
  • #4 21 Lis 2017 22:10
    PatrykBoom
    Poziom 2  

@manitou Ogólnie przyznam się jestem dość zielony w takich instalacjach , mógł byś mi sprecyzować czemu jest to złym pomysłem ? Układ otwarty polegał by na np. odkręconym na stałe korku od chłodnicy?

0
  • #6 22 Lis 2017 22:53
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Zastosuj "farelkę" sterowaną z timera lub "piec" akumulacyjny elektryczny.
    Dorabianie czegokolwiek do tego pieca to będzie gorzej i drożej.
    Jak masz palić to już lepiej w "kozie' , bo za kilka minut będziesz miał ciepło.

0
  • #7 22 Lis 2017 23:05
    PatrykBoom
    Poziom 2  

@manitou Myślę że sprawę wzrostu ciśnienia załatwił by odpowietrznik automatyczny załączony w schemacie.A mógł byś mi powiedzieć czy cały układ ma sens i będzie dość wydajny ?

Dodano po 10 [minuty]:

@andrzej lukaszewicz O koszty się nie martwię ponieważ wszystko prócz termometru mam pod ręką , głównie martwi mnie czy to będzie miało sens , czy będzie szybko ogrzewało pomieszczenie na czym mi zależy , a nie mam zbyt dużej możliwości umieszczenia tam kozy.

0
  • #8 23 Lis 2017 06:36
    Chris_W
    Poziom 36  

PatrykBoom napisał:
    @manitou Myślę że sprawę wzrostu ciśnienia załatwił by odpowietrznik automatyczny załączony w schemacie.A mógł byś mi powiedzieć czy cały układ ma sens i będzie dość wydajny ?

Dodano po 10 [minuty]:

@andrzej lukaszewicz O koszty się nie martwię ponieważ wszystko prócz termometru mam pod ręką , głównie martwi mnie czy to będzie miało sens , czy będzie szybko ogrzewało pomieszczenie na czym mi zależy , a nie mam zbyt dużej możliwości umieszczenia tam kozy.

Odpowietrznik nie załatwi. On zablokuje gorącą wodę - może co prawda wystrzelić w górę ale to nie jest jego zadanie.
    Farelka albo grzejnik elektryczny z termostatem (np. popularne olejaki) jest dużo lepszy.

0
  • #9 23 Lis 2017 08:35
    manitou
    Poziom 18  

Jak chcesz tak jechać po bandzie to zrób układ otwarty z naczyniem wyrównawczym pod sufitem. Nikt Ci nie odpowie czy to będzie działać bo nie przedstawiasz żadnych założeń projektowych. Nie wiadomo jaka pow. wężownicy, nie wiadomo jaki przepływ wody w układzie, nie wiadomo jaki przepływ powietrza przez "chłodnicę" , nie wiadomo jak wstawienie do pieca wężownicy wpłynie na spalanie Czy nie zredukuje ciągu kominowego i nie doprowadzi do tragedii. Generalnie jak widzisz nic nie wiadomo a dużo rzeczy ma wpływ. Sensowne rozwiązanie jakie Ci koledzy radzą to wymiana kaflaka na kozę (szybko od razu ale jak zgaśnie to od razu zimno). Jeśli piszesz, że odpowietrznik doprowadzi do zabezpieczenia układo to znaczy, że jeszcze powinieneś trochę poczytać zanim się za to zabierzesz.

0
  • #10 23 Lis 2017 09:02
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Odradzam budowanie instalacji wodnych w takich pomieszczeniach, ponieważ jak przyjdą mrozy to woda może zamarznąć i uszkodzić instalację.
    O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wywalić stary piec kaflowy i w jego miejsce zamontować piecyk (kozę) na pellet.
    Wsypujesz do niego worek pelletu. Piecyk sam się rozpali, kiedy trzeba i będzie utrzymywał zadaną temperaturę. Pomieszczenie zostanie nagrzane szybko, ponieważ piecyk posiada wentylator, który rozprowadza po pomieszczeniu ciepłe powietrze.
    Ponieważ taki piecyk nie ma żadnej instalacji wodnej to tez nie istniej ryzyko zamarznięcia i uszkodzenia.

0
  • #11 23 Lis 2017 09:57
    Sstalone
    Poziom 26  

Plumpi napisał:
    Odradzam budowanie instalacji wodnych w takich pomieszczeniach, ponieważ jak przyjdą mrozy to woda może zamarznąć i uszkodzić instalację.

Może ją zalać glikolem.

Ale zgadzam się, że tu powinno być ogrzewanie powietrzem, bo rozumiem że chodzi o szybkie nagrzanie pomieszczenia, w domyśle warsztatu, bo garażu nie powinno się ogrzewać.

Poza tym niska jest sprawność pieca kaflowego...

0
  • #12 23 Lis 2017 10:44
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

PatrykBoom napisał:
    Myślę że sprawę wzrostu ciśnienia załatwił by odpowietrznik automatyczny załączony w schemacie.

Odpowietrznik nie załatwi sprawy, bo po prostu służy do całkiem czego innego niż ograniczanie ciśnienia.
    Taki układ jak zaproponowałeś to "tykająca bomba" i tu nie ma pytania "czy" lecz "kiedy" spowoduje rozerwanie chłodnicy lub innej części instalacji.

PatrykBoom napisał:

A mógł byś mi powiedzieć czy cały układ ma sens i będzie dość wydajny ?

Wydajność takiej podkowy jest bardzo mała. Nadaje się raczej tylko do ogrzewania ciepłej wody, a sprawność żadna.

Weź pod uwagę, że wsadzenie takiej podkowy do pieca kaflowego to już jest nie lada sztuka

PatrykBoom napisał:
    O koszty się nie martwię ponieważ wszystko prócz termometru mam pod ręką , głównie martwi mnie czy to będzie miało sens , czy będzie szybko ogrzewało pomieszczenie na czym mi zależy , a nie mam zbyt dużej możliwości umieszczenia tam kozy.

Niby czemu nie masz takiej możliwości?
    Wywalasz piec kaflowy i w jego miejscu stawiasz kozę, która jest o wiele mniejsza, bardziej wydajna, bardziej sprawna i o wiele szybciej nagrzeje pomieszczenie.
    Piece kaflowe to są dobre w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie palisz cały dzień , a w nocy chcesz mieć ciepło do spania po wygaszeniu takiego pieca.
    Koza natomiast nawet zwykła, taka na węgiel da Ci ciepło natychmiast i bardzo szybko ogrzeje pomieszczenie. O wiele szybciej od pieca kaflowego.

Układy wodne to ryzyko zamarznięcia. Zalanie glikolem to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ glikol będzie się przegrzewał w takiej podkowie i ulegał rozkładowi. Powstała maź i gluty z tego glikolu zapchają nagrzewnicę.

0
  • #13 23 Lis 2017 12:59
    Mati 87
    Poziom 15  

Proponuje nagrzewnicę spalinową na ON, masz komin który możesz wykorzystać do odprowadzania spalin, szukaj webasto, sirokko itp.
    Takie małe pomieszczenie ogrzeje bardzo szybko są dostępne takie o mocy 4kW i niewielkich wymiarach.

0