Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop dyskotekowy - jak się do tego zabrać?

kivoPL 21 Lis 2017 16:17 531 26
  • #1 21 Lis 2017 16:17
    kivoPL
    Poziom 9  

Cześć, chodzę do drugiej gimnazjum i w swojej szkole ja zajmuje się całym sprzętem nagłośniającym, komputerowym itp. Jako że zajmuję się tym sprzętem, za niedługo ma być dyskoteka, a bida w kraju, nie ma u nas w szkole żadnej lampy dyskotekowej czy stroboskopu, kiedyś jakaś tam była pożyczana, ale teraz już nie ma i tu jest problem. Pomyślałem więc, że byłbym w stanie zrobić jakąś taką lampę. oczywiście, nie dla szkoły tylko dla siebie, ale w szkole będzie ona używana, jak posłuży te 2 lata to pewnie ją zostawię, ale nie chce mieć nikogo na sumieniu :P
    Co do obudowy to... jestem w stanie to zrobić jakoś ładnie, bo mam drukarkę 3d, ale to najmniejszy problem.
    Znalazłem na necie ciekawy projekt takiego stroboskopu na NE555:

Link

Stroboskop dyskotekowy - jak się do tego zabrać?
    Jak dla mnie wszytko jest ok., ale chcę zasięgnąć waszej rady :D
    tylko oprócz tego 2 pytanka. Ilu amperowy zasilacz do tego załatwić?
    I.. jaka może być max moc wyjściowa? Myślałem, żeby na wyjściu dać jakiś halogen lLED 10 lub 20 wat, da to radę? Oczywiście na sali nie ma się robić biały dzień, tylko tak, żeby ciekawiej było. :D
    Co do tego halogenu led to myślałem o czymś takim

Moderowany przez Mirek Z.:

Zabroniony link do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

0 26
  • #2 21 Lis 2017 18:37
    Paulo93
    Poziom 17  

Witam.
    Jak kolega stoi z wiedzą z dziedziny elektryki i elektroniki?
    Proszę podać symbol tego halogenu, bo nie wiem co kolega miał na myśli.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Lis 2017 19:08
    kivoPL
    Poziom 9  

Paulo93 napisał:
    Witam.
    Jak kolega stoi z wiedzą z dziedziny elektryki i elektroniki?
    Proszę podać symbol tego halogenu, bo nie wiem co kolega miał na myśli.
    Pozdrawiam.

Co do wiedzy.. Nie posiadam jej prawie wcale. tzn. mniej więcej wiem co do czego służy, co jak działa ale sam nie potrafiłbym zrobić niczego. tzn.. ze schematu czy jakby mi ktoś powiedział jak to zrobić to bym zrobił, ale tak że samemu coś wymyślić to nie.
    ..
    Nie wiem czy dobrze myślę
    ale skoro taki halogen miałby 20w to.. zasilacz 2 A 12 v czyli 2x12=24W
    czyli taki zasilacz by wystarczył, tylko pytanie jest takie czy przez ten układ taki prąd przejdzie nie wiem jak to opisać.
    Po prostu. jeśli dałbym tam zasilacz 12v 2A i podpiął halogen 20W to wszystko by śmigało czy trzeba było by to robic przez jakieś tranzystory/mosfety ?
    Co do tych ledów to wysyłam ci na pw linki bo tu nie można :(

0
  • #4 21 Lis 2017 19:45
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kivoPL napisał:
    Co do wiedzy.. Nie posiadam jej prawie wcale.
    Ehhh...
    Kolego - podstawowa sprawa to sam halogen - jego zasilanie. Jeśli jest on przystosowany do pracy przy napięciu sieci (230V~- jak większość tego typu), to podłączenie do 12V nic Ci nie da.
    Musiałbyś wiedzieć jakie są tam diody LED, jak połączone (czy może jedna - są różne opcje) i jakie napięcie należy do nich (niej) podłączyć. Dalej - źródło prądowe, które zapewni bezpieczna pracę LED - samo podanie napięcia (bez ograniczenia prądu) spowoduje szybkie spalenie LED.
    Jak już przebrniesz przez to co powyżej - dopiero czas na zastanowieniu się jak to sterować - z jakiego sterownika i jakie czasy należy ustawić - przede wszystkim czas świecenia : Nie może być zbyt długi, bo nie będzie efektu stroboskopowego. Z kolei zbyt krótki czas świecenia (impulsu) spowoduje zmniejszenie ogólnej jasności i (może) kłopot ze sterowaniem.
    Ten stroboskop z załączonego filmiku ma malutką moc - może się i sprawdzi, ale na domówkach. Na szkolnej dyskotece zniknie.

0
  • #5 21 Lis 2017 19:55
    kivoPL
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    kivoPL napisał:
    Co do wiedzy.. Nie posiadam jej prawie wcale.
    Ehhh...
    Kolego - podstawowa sprawa to sam halogen - jego zasilanie. Jeśli jest on przystosowany do pracy przy napięciu sieci (230V~- jak większość tego typu), to podłączenie do 12V nic Ci nie da.
    Musiałbyś wiedzieć jakie są tam diody LED, jak połączone (czy może jedna - są różne opcje) i jakie napięcie należy do nich (niej) podłączyć. Dalej - źródło prądowe, które zapewni bezpieczna pracę LED - samo podanie napięcia (bez ograniczenia prądu) spowoduje szybkie spalenie LED.
    Jak już przebrniesz przez to co powyżej - dopiero czas na zastanowieniu się jak to sterować - z jakiego sterownika i jakie czasy należy ustawić - przede wszystkim czas świecenia : Nie może być zbyt długi, bo nie będzie efektu stroboskopowego. Z kolei zbyt krótki czas świecenia (impulsu) spowoduje zmniejszenie ogólnej jasności i (może) kłopot ze sterowaniem.
    Ten stroboskop z załączonego filmiku ma malutką moc - może się i sprawdzi, ale na domówkach. Na szkolnej dyskotece zniknie.

Aż takie podstawy znam. Oczywiście, że chodzi mi o halogen 12v.
    Jakbym dał zasilacz 12v 2A czyli 12x2=24 W
    dałbym tam 2 halogeny led 12v 10W Jedna dioda led, taka duuuża
    śmigało by to czy nie bardzo ?

0
  • #6 21 Lis 2017 20:26
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kivoPL napisał:

"Śmigało by", pod warunkiem, że zapewnisz to o czym pisałem wyżej:
    398216 Usunięty napisał:
    źródło prądowe, które zapewni bezpieczna pracę LED - samo podanie napięcia (bez ograniczenia prądu) spowoduje szybkie spalenie LED.

Oczywiście układ wyzwalający impulsy musi mieć odpowiednią wydajność prądową.

0
  • #7 21 Lis 2017 20:35
    kivoPL
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    kivoPL napisał:

"Śmigało by", pod warunkiem, że zapewnisz to o czym pisałem wyżej:
    398216 Usunięty napisał:
    źródło prądowe, które zapewni bezpieczna pracę LED - samo podanie napięcia (bez ograniczenia prądu) spowoduje szybkie spalenie LED.

Oczywiście układ wyzwalający impulsy musi mieć odpowiednią wydajność prądową.

Sorry za to co teraz napisze, bo wiem że myślę źle, ale nie wiem jak to ma wyglądać.
    Skoro zasilacz będzie dawał te 24w no to będzie, że tak powiem 20 na te halogeny i 4 na tą elektronikę. Tak ? :d Nie rozumiem o co ci chodzi i jak to zrobić- to co napisałeś.
    Nie działa to tak, że te ledy wezmą sobie tyle prądu ile będzie im potrzebne ? I jak będą np. jakieś ledy na 12v ktore beda pobierały 2w to jak będzie jakiś zasilacz 12v 10A no to przecież się nie spalą (chyba) tak to rozumiem ja, domyślam się, że rozumiem źle.

0
  • #8 21 Lis 2017 20:44
    Paulo93
    Poziom 17  

Źle zrozumiałeś kolegę wyżej. Chodziło o to, że różnego rodzaju kontrolery, a Ty taki będziesz stosował prawdopodobnie do załączania i wyłączania LEDa, to na jego wyjściu nie otrzymasz 1A prądu potrzebnego dla tej lampy. Są to prądy rzędu paru dziesięciu mA, więc prawdopodobnie będzie należało zastosować układ kondycjonowania, który pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie LEDa.

0
  • #9 21 Lis 2017 20:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kivoPL napisał:
    Nie działa to tak, że te ledy wezmą sobie tyle prądu ile będzie im potrzebne ?
    Niestety nie.
    Poszukaj tematu o zasilaniu LED'ów. Może chociaż przybliży Ci on drogę do celu.

0
  • #10 21 Lis 2017 20:51
    Paulo93
    Poziom 17  

Kolejną sprawą jak już poczytasz odnośnie LEDów jest to jak chcesz wyzwalać włączanie i wyłączanie, czy ma być tylko podczas muzyki, czy cały czas kiedy doprowadzone jest zasilanie?

0
  • #11 21 Lis 2017 20:53
    kivoPL
    Poziom 9  

Paulo93 napisał:
    Kolejną sprawą jak już poczytasz odnośnie LEDów jest to jak chcesz wyzwalać włączanie i wyłączanie, czy ma być tylko podczas muzyki, czy cały czas kiedy doprowadzone jest zasilanie?
    Nie no myślę, nie chce kombinować, niech to będzie niezależne, ale chyba jednak zrezygnuje z tego projektu..

0
  • #12 21 Lis 2017 20:57
    Paulo93
    Poziom 17  

Rzeczywistość przerosła oczekiwania? :)
    Niestety, dla początkujących nie jest łatwe ogarnąć wszystko na raz jednocześnie, ale nie warto czasem się tak szybko poddawać, bo (działający) efekt uzyskany z własnej pracy bardziej cieszy niż zakup gotowego, w tym wypadku, stroboskopu.

0
  • #13 21 Lis 2017 21:03
    kivoPL
    Poziom 9  

@Paulo93 Niestety tak.
    Wiem, wiem ale po prostu.. Wolałbym jakbyście mi powiedzieli co mam tam wsadzić żeby działało, a nie mówić mi co mam przeczytać, żeby nauczyć się, żeby zrozumieć i domyśleć się co mam tam wsadzić, żeby działało :d
    Wiem, taka wiedza na pewno przyda mi się, ale śpieszę się bo do tej imprezy na którą by się ten stroboskop przydał zostało 6 dni.

0
  • #15 22 Lis 2017 14:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

p.obelix napisał:
    Jabel J-023
    To najlepsze wyjście moim zdaniem. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, że układ pracuje pod napięciem sieciowym, poza tym występuje na nim nawet 600V DC - z tego względu podczas uruchomienia należy przestrzegać zaleceń z instrukcji : Obudowa musi być odpowiednia - z plastiku, i zbudowana w taki sposób, żeby nie było możliwości (!) dotknięcia w czasie pracy jakiegokolwiek metalowego przedmiotu (potencjometr (ośka) .
    Światło jakie uzyskasz z tego palnika na pewno będzie silniejsze od LED'owej konstrukcji z linka wyżej, a sam efekt zdecydowanie lepszy (czas błysku w tym wypadku liczy się w pojedynczych milisekundach).

0
  • #16 22 Lis 2017 14:35
    kivoPL
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    p.obelix napisał:
    Jabel J-023
    To najlepsze wyjście moim zdaniem. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, że układ pracuje pod napięciem sieciowym, poza tym występuje na nim nawet 600V DC - z tego względu podczas uruchomienia należy przestrzegać zaleceń z instrukcji : Obudowa musi być odpowiednia - z plastiku, i zbudowana w taki sposób, żeby nie było możliwości (!) dotknięcia w czasie pracy jakiegokolwiek metalowego przedmiotu (potencjometr (ośka) .
    Światło jakie uzyskasz z tego palnika na pewno będzie silniejsze od LED'owej konstrukcji z linka wyżej, a sam efekt zdecydowanie lepszy (czas błysku w tym wypadku liczy się w pojedynczych milisekundach).

Z tego co się orientowałem to tego kitu nie można już kupić

Dodano po 3 [minuty]:

A pozatym taki mały żarnik jest w stanie co kolwiek oświetlić oprócz pomieszczenia 2x2 metry ? Do tego trzeba będzie zrobić pewnie jakieś lustro żeby odbijało to światło, nie ?

0
  • #17 22 Lis 2017 15:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kivoPL napisał:
    taki mały żarnik jest w stanie co kolwiek oświetlić oprócz pomieszczenia 2x2 metry ?
    Na pewno lepiej, niż 16 białych LED 5mm.
    kivoPL napisał:
    Do tego trzeba będzie zrobić pewnie jakieś lustro żeby odbijało to światło, nie ?
    Oczywiście, to się rozumie samo przez się.

0
  • #18 22 Lis 2017 20:14
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Oo! tutaj jest. http://www.soltronik.pl/j-023-stroboskop-dyskotekowy/p-17771.html

kivoPL napisał:

A pozatym taki mały żarnik jest w stanie co kolwiek oświetlić oprócz pomieszczenia 2x2 metry ?

Taki żarnik ma sporą moc i pomieszczenie 2x2 śmiało obsłuży. Ja go kiedyś zamontowałem w starym kloszu lampy samochodowej. Kto by się bawił z lustrami.

0
  • #19 22 Lis 2017 20:19
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

p.obelix napisał:
    pomieszczenie 2x2 śmiało obsłuży
    A nawet 5x5... :)
    p.obelix napisał:
    Ja go kiedyś zamontowałem w starym kloszu lampy samochodowej.
    O tym i ja myślałem. Jasne, że nie ma sensu odkrywać Ameryki na nowo.

0
  • #20 22 Lis 2017 20:32
    kivoPL
    Poziom 9  

398216 Usunięty napisał:
    p.obelix napisał:
    pomieszczenie 2x2 śmiało obsłuży
    A nawet 5x5... :)
    p.obelix napisał:
    Ja go kiedyś zamontowałem w starym kloszu lampy samochodowej.
    O tym i ja myślałem. Jasne, że nie ma sensu odkrywać Ameryki na nowo.

Nie no, ja raczej zrobie jakieś lustra, z folii amelininiowej to będzie jakoś śmigać ?

0
  • #21 22 Lis 2017 21:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

kivoPL napisał:
    folii amelininiowej to będzie jakoś śmigać ?
    nie, bedzie stało w miejscu. :D :D :D. Człowieku, zasób wiedzy to raz ale styl i język wypowiedzi na Forum to dwa. Co to jest za materiał ,, amelinin(a) ?

0
  • #22 22 Lis 2017 21:15
    kivoPL
    Poziom 9  

Krzysztof Kamienski napisał:
    kivoPL napisał:
    folii amelininiowej to będzie jakoś śmigać ?
    nie, bedzie stało w miejscu. :D :D :D. Człowieku, zasób wiedzy to raz ale styl i język wypowiedzi na Forum to dwa. Co to jest za materiał ,, amelinin(a) ?

Nie no przecież żartowałem z tą folią ameleniniową ;d

0
  • #23 22 Lis 2017 21:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@398216 Usunięty Wszystkie stroboskopy wykonane na typowych białych LEDach niestety działają fatalnie. Powodem jest bezwładność świetlna luminoforu takiej diody. Przyzwoity stroboskop, to tylko oparty na lampie wyładowczej. Od malej IFK 120 poczynając, na potężnych ksenonowych rurach i kondensatorach impulsowych po kilkaset mikrofaradów skonczywszy. Wiesz, co jest najtrudniejsze w budowie takiego stroboskopu ? A źródło prądowe o wydajności kilku (kilkunastu) amperów przy kilkuset woltach i częstotliwości 5 Hz ładujace kondensatory. Reszta, to przysłowiowa ,betka".

1
  • #24 22 Lis 2017 21:47
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski - Mnie akurat nie musisz tego mówić... :)
    Nie jeden stroboskop zrobiłem i nie jeden zaprojektowałem... :)
    Niestety - białe LED są i będą wykorzystywane przez różnych magików wmawiających że stroboskop ma tak właśnie wyglądać. A kto nie wie i uwierzy, ten zrobi, albo kupi i ... będzie zadowolony - Przecież napisane było "Stroboskop"...

Dodano po 7 [minuty]:

Co do folii aluminiowej - jeśłi nie będzie zbyt blisko palnika - może być. Pamiętaj, że palnik w czasie pracy silnie się nagrzewa - no i że na nim (elektroda inicjująca) jest wysokie napięcie sieci.
    Swego czasu wykorzystywałem lampki na biurko z dość dużym (ok. 12cm) odblaskiem z groszkowanego Al, nie wiem czy jeszcze jest do dostania coś takiego, ale jak nie - polecam sprawdzony sposób, o którym pisał Kol.p.obelix (okrągły reflektor z demobilu samochodowego - byle odblask nie był zniszczony).

0
  • #25 23 Lis 2017 07:18
    Freddy
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    Niestety - białe LED są i będą wykorzystywane przez różnych magików wmawiających że stroboskop ma tak właśnie wyglądać.

Tu nie masz racji, bo nie jest istotne czy stroboskop wykonano z użyciem palnika np. IFK120, czy 25 sztuk białych diod mocy. Ważny jest efekt końcowy.

0
  • #26 23 Lis 2017 12:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Freddy napisał:
    Ważny jest efekt końcowy.
    No właśnie o tym mówię... Czasy błysku palnika to nawet mniej niż milisekunda, takich nie uzyskasz na białych LED'axch z luminoforem (chyba, ze bez - składane z kilku kolorów), ale to i tak nie będzie tak "ostre" jak w wypadku palnika wyładowczego.
    Wierz mi - też nie mogłem zrozumieć czemu efekt przy użyciu białych diod jest gorszy od lampy wyładowczej, kombinowałem z układem wyzwalania, ze zwiększeniem prądu LED, - trochę lepiej, ale to nie to samo... Może po prostu przywykłem do wyładowczych? ;)

0
  • #27 23 Lis 2017 14:09
    Freddy
    Poziom 43  

398216 Usunięty napisał:
    No właśnie o tym mówię... Czasy błysku palnika to nawet mniej niż milisekunda, takich nie uzyskasz na białych LED'axch z luminoforem (chyba, ze bez - składane z kilku kolorów), ale to i tak nie będzie tak "ostre" jak w wypadku palnika wyładowczego.
    Czas dla IFK120 to 1,2ms. Nigdy nie szukałem takich parametrów jak "czasy błysku" dla LED White.
    Nie wiem nawet czy producenci je podają.

Dzisiaj na scenach nikt nie stosuje takich palników, a sterowane DMX reflektory LED (głowy, spoty) i efekty stroboskopowe są takie jak trzeba. To kwestia przyzwyczajenia jedynie.

0