Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz o gwarantowanej trwałości 10 lat

strikexp 28 Nov 2017 08:19 3252 56
 • Helpful post
  #31
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  strikexp wrote:
  No i jakie kondensatory itp zastosować żeby to wytrzymało 10 lat bez konserwacji?
  Ceramiczne :D Hyde Parkiem zaczyna zalatywać. A co Szanowny Kolego z tymi silnikami krokowymi i ich mechanizmami ? Konserwujemy czy nie ? A może użyć zamiast zasilaczy ( w końcu zaniki napięcia sieci i awarie genratorów też sie trafiają) , RTG's (radioisotope thermoelectric generator) ? Rosjanom podobno całą ich kupę ukradli z radioboi i latarni morskich bezobslugowych. :cry:

  @robokop Od lat instaluje ,,Mean Well'e" po różnych maszynach, z zapasem 50 % mocy. Na kilkadziesiat żaden jeszcze się nie zepsuł :D
 • Helpful post
  #32
  ^ToM^
  Level 40  
  strikexp wrote:
  Ostatnio zostałem poproszony o wykonanie bardzo grubego projektu. Jednym z założeń jest zapewnienie pewnego zasilania 48V DC, które przetrwa 10 lat bez konserwacji. Ważne jest też aby zasilanie nie generowało dużej ilości ciepła i nie szarpało siecią. Ale przede wszystkim nie może się zepsuć.


  Zastosuj fabryczne zasilacze impulsowe heavy duty stosowane do zasilania serwerów. Z łatwością wytrzymają 10 lat przy pracy ciągłej 24/7. Nawet wentylatory w nich zastosowane wytrzymują 10 lat i więcej. Mamy u nas urządzenia z takimi zasilaczami, które już działają kilkanaście lat i nawet nie przyszło do głowy aby je wymieniać.
  Trzeba użyć zasilaczy z serwerów renomowanych producentów typu HP, IBM, Cisco, itp.

  Pozdrawiam!
 • #33
  strikexp
  Level 27  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Bo raz piszesz 48V, a za chwilę 36V.


  Im wyższe tym lepsze, ale z drugiej strony nie wiem czy pozostała elektronika wytrzyma 48V. Stąd widzę problem jak jest wersja tylko na 48V.
 • #34
  kortyleski
  Level 43  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  yde Parkiem zaczyna zalatywać

  Od początku tematu zaczęło. Gruby projekt a problem już na etapie zasilania.
 • #36
  aksakal
  Tube devices specialist
  Ten temat przypomina anegdotę, popularną na Wschodzie. Chodza Nasreddin dał obietnicę kalifowi za 15 lat wykształcić osła mówić. Na pytanie jak on zrealizuje swoją obietnicę Nasreddin odpowiedział - za 15 lat kto to z nas - ja, kalif czy osioł umrzemy. Jak można dawać gwarancję na 10 lat!!!Taką gwarancję może dać tylko pogrzebowe biuro!!!.
 • #37
  User removed account
  Level 1  
 • #38
  User removed account
  User removed account  
 • #39
  kortyleski
  Level 43  
  Da się . Był kiedyś w Polsce produkowany zasilacz 24V 0,5A. Trafo przewymiarowane podwójnie , w stabilizatorze KD 502. Zapasu było aż nadto. Działał po kilkadziesiąt lat.
 • #40
  User removed account
  User removed account  
 • #42
  aksakal
  Tube devices specialist
  Żaden producent elektroniki nie daje gwarancji 10 lat. A Chińczyk, żeby sprzedać swoje wyroby, da ci gwarancję i na 100 lat. Odwiedź najbliższy serw i popatrz na te obiecane gwarancje.
 • #44
  aksakal
  Tube devices specialist
  Nie należy porównywać gwarancyjny termin obsługi( oddzielnymi producentami do 10 i nawet 15 lat ) i gwarancją eksploatacji do 1 uskodzenia, w większości wypadków nie więcej 3 lat .
 • #45
  User removed account
  Level 1  
 • #46
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, Marek _ Skalski! Na łom można dać i większy termin gwarancji! Lecz w temacie rozmowa dotyczy o zasilaczu! Zawiadom mi co najmniej 1 model zasilacza, radioodbiornika czy telewizora, producent których gwarantuje 7 lat eksploatacji bez uskodzenia . Producent gwarantuje tylko gwarantowaną obsługę do tego terminu.
 • #47
  czareqpl
  Level 31  
  Ale beka z Was Panowie. Jeden mówi o jednym, drugi o drugim i bijecie pianę bo się nie możecie się zrozumieć.
  Nie ważne czy chodzi o bezawaryjną pracę czy nieprzerwaną pracę systemu. Wszystko zależy od ceny. Jeżeli ten zasilacz będzie kosztował 100M$ to nie będzie problemem zainstalowanie 3 sztuk równolegle i zatrudnienie tam człowieka, który zareaguje w czasie 2h gdy jeden z trzech zasilaczy ulegnie uszkodzeniu. Klient zapłacił za to aby zasilanie pracowało 10 lat bez przerwy i to dostanie.
 • #48
  User removed account
  Level 1  
 • #49
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, Marek _ Skalski ! Producenci dają taki duży termin bez awaryjnej eksploatacji w większości wypadków w celu reklamy swoich wyrobów, lecz wystarczy odwiedzić serwis, żeby przekonać się ile tych wyrobów umarły do zakończenia gwarancji. I pewny, że właściciele Serwisa jeszcze wiele lat nie pozostaną bez pracy ! Jedno sprawa - dawać gwarancji, całkiem inne - rzeczywistość.
 • #50
  User removed account
  Level 1  
 • #51
  aksakal
  Tube devices specialist
  A dyskusja nie miała sensu od samego początku, Popatrz rozdziały forum, odnoszące się do elektroniki . Znajdziesz dużo pytań po zamianie właśnie uszkodzonych półprzewodników i oceń efektywność wyrobów kontroli przy testowaniu elementów.
 • #52
  ^ToM^
  Level 40  
  Marek_Skalski wrote:
  @aksakal Nie należy zabierać głosu w sprawach, o których nie ma się pojęcia. Pracuję z systemami, które są eksploatowane w trybie 24h/365dni i mają gwarantowane 7 lat pracy bez przerwy, bez wyłączeń, bez awarii. Takie systemy istnieją i odpowiednio kosztują. Gdyby po 3 latach coś padło, to firma już dawno przestała by istnieć. Ale Ty pewnie wiesz lepiej, że szczytem możliwości technicznych jest praca przez 26 tysięcy godzin.


  E tam, pracujesz w tej branży a jeszcze się nie nauczyłeś, że nie ma urządzeń niezawodnych w 100%. Nawet wy takich nie robicie. Po pierwsze dlatego, że wszelkie urządzenia wyprodukowane przez człowieka są zawodne w mniejszym lub większym stopniu. Zatem trochę pokory do gratów trzeba mieć.
  Po drugie, wasze urządzenia są produkowane z części innych producentów, więc już masz pierwszy stopień zawodności. Na nic Ci się zdają testy własne, świadectwa kontroli jakości dostarczanych przez innych podzespołów części, jak ktoś coś spieprzył przy ich produkcji i tego nie wykrył, wam dostarczył a wy zabudowaliście w swoje graty. Nawet jak ktoś testuje 100% swojej produkcji to i tak zdarzają się podzespoły, które spowodują powstanie awarii gotowego wyrobu po jakimś tam czasie. Nie wszystko się da wykryć, przyszłości nie znamy. Zatem to kolejny czynnik zawodności.
  Zatem reasumując; niezależnie ile kosztuje ten wasz zasilacz to i tak nie ma możliwości dania gwarancji, że przez rok, dwa, siedem się żadna sztuka nie zepsuje - cena nie gra roli. Nie jest to możliwe, no chyba że na potrzeby swojej firmy uprawiacie jakąś fikcję marketingową o 100% niezawodności swoich wyrobów :).
  Zatem teksty, że jak coś po 3 latach padnie to firma przestałaby istnieć... szkoda gadać.
  Zobacz jakie firmy dostarczają sprzęt do rakiet, satelitów, samolotów. Ich graty też zawodzą, ludzie giną a firmy płacą odszkodowani i ..... nadal istnieją, produkują i mają się dobrze. Przestańmy sobie opowiadać bajki a realnie popatrzmy na problem.
  Pozdrawiam serdecznie!
 • #53
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolego, ^ToM^! Wszystko Marek rozumie, lecz reklama swojej firmy przede wszystkim. By nie wstępowałem do dyskusji, gdyby sam nie oddał 10 lat swojego życia pracy w systemie technicznej kontroli i nie z cudzych słów znam efektywność tej kontroli, zwłaszcza producentów domowego urządzenia.
 • #54
  User removed account
  User removed account  
 • #56
  ^ToM^
  Level 40  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Temat zmierza już ku fizyce kwantowej. :-D
  Moim zdaniem to czas na jego zamknięcie. Tym bardziej, że i sam autor ucichł.


  Ale po co zamykać? Sam się zamknie, gdy się wyczerpią piszący.
 • #57
  strikexp
  Level 27  
  Nie mam czasu czytać, zawalony jestem inną częścią tego projektu :)

  Ja tam uważam że każda dyskusja która pozwala się czegoś dowiedzieć, jest warta kontynuowania.