Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okap Beko CWB 9730X - Silnik buczy, ale nie kręci się.

e_marian 22 Nov 2017 07:34 2976 6
 • #1
  e_marian
  Level 11  
  Co może być przyczyną i jak można sprawdzić? Okap działa prawidłowo, tzn. mogę zmieniać biegi i światło świeci (lampki) oraz wyłącznik czasowy. Ale po uruchomieniu okapu na, którymkolwiek z biegów silnik tylko buczy jakby chciał ruszyć, ale nic się więcej nie dzieje. Nie wiem czy spaleniu uległ silnik czy to problem kondensatora rozruchowego czy płytki sterującej.
  Proszę o pomoc jak mogę to sprawdzić co jest zepsute?
 • #2
  kot mirmur
  Level 33  
  Witaj, czy wcześniej było słychać popiskiwanie silnika? Jeśli tak,to silnik ma przytarte łożyska panewkowe. sprawdz przy wyłączonym napięciu czy da radę poruszyć wentylator turbiny [przez szpary w obudowie w/w]. Jeśli obraca się z oporem, lub wcale, to stoją panewki. Można to wyczyścić, ale na długo nie pomaga.
 • #3
  Trull
  Level 28  
  Zablokowany silnik, lub kondensator wzbudzenia silnika utracił pojemność. Osobiście stawiał bym na tą drugą przypadłość.
 • #4
  kot mirmur
  Level 33  
  Oryginał Beco> 4 mikrofarady 400VAC, cena serwisowa 69 złotych [paranoja]. Taki kondensator kosztuje w normalnym sklepie góra dyszkę. Firma Piekarz.pl oferuje taki za 6 złotych.
 • #5
  e_marian
  Level 11  
  Obudowę rozebrałem i faktycznie silnik sam w sobie kręci się bardzo płynnie nie ma żadnych oporów, Wcześniej nie było też żadnego popiskiwania .
 • #6
  kot mirmur
  Level 33  
  No to pozostaje wymiana kondensatora.
 • #7
  e_marian
  Level 11  
  Faktycznie, wczoraj wymieniłem na trochę w innej obudowie i trochę innej pojemności, bo na 5µF/400VAC. Wszystko naprawione działa jak należy. Nie zauważyłem żeby silnik jakoś inaczej ruszał przy tym kondensatorze - pewno za mała różnica w pojemności.
  Dzięki za pomoc i sugestię, temat uznajemy za zamknięty.