Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka HITACHI DH24PC3 - Iskrzenie po wymianie wirnika

wierzba123 22 Nov 2017 08:55 2301 10
    wierzba123
    Level 16  
    Witam. Dostałem w prezencie wiertarkę Hitachi DH24PC3 z uszkodzonym wirnikiem, rzucał iskrami i buczał.
    Kupiłem nowy, oryginalny wirnik z łożyskami, szczotki, wszystko wymieniłem. Szczotki docierałem na wolnych obrotach i prawie nie było iskrzenia. Problem występuje jak zwiększam obroty. Pojawia się mocne iskrzenie, wygląda to tak, jakby iskry oplatały cały komutator.
    kot mirmur
    Level 33  
    Witaj, objaw dokładnie taki, jak przy uszkodzonym wirniku. Kupiłeś oryginał czy zamiennik?
    wierzba123
    Level 16  
    Wirnik kupiłem oryginalny z łożyskami i szczotkami Hitachi.
    kot mirmur
    Level 33  
    Gniazdo łożyska od strony komutatora nie jest wyrobione?
    Mirek99
    Level 22  
    Jeżeli masz możliwość to sprawdź ten wymontowany wirnik. Są elektromagnetyczne testery do kontroli wirników. Wirnik może być sprawny a uszkodzone mogą być uzwojenia stojana.
    wierzba123
    Level 16  
    Wirnik sztywno siedzi nie wyczuwam luzów. Nie mam możliwości sprawdzenia wirnika u siebie. Chyba w ciemno zamówię stojan bo sprawdzenie i paliwo wyjdzie mnie tyle co stojan.
    Mirek99
    Level 22  
    Może masz możliwość sprawdzenia w zakładzie który posiada taki przyrząd. Jeżeli masz więcej tego typu napraw to można taki przyrząd zbudować samemu. Jeżeli tyko ta naprawa to trzeba to skalkulować czy się opłaca ? Nie wiem czy masz podstawową wiedzę na ten temat ?
    wierzba123
    Level 16  
    Szperałem po forum i widzę że z transformatora ludzie robią testery. Mam ze 4 wirniki do sprawdzenie to chyba zacznę szukać jakiegoś transformatora.
  • Helpful post
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Iskry oplatające komutator, to standardowe zwarcie stojana - wbrew "mundrym" radom co niektórych piszących tutaj. Jesli maszyna rozwijała obroty bliskie nominalnych. Przy zwarciu w w wirniku, ten kręci się dużo wolniej, na komutatorze wręcz "spawa" i głośno buczy.
    wierzba123
    Level 16  
    Dzisiaj powinienem mieć nowy stojan. Wymienie i dam znać czy pomogło.
    wierzba123
    Level 16  
    Doszedł stojan wymieniłem i wszystko jest ok. Dzięki za pomoc.