Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router oraz dysk do sieci Wi-Fi z TV

22 Lis 2017 12:32 2214 14
  • Poziom 7  
    Witam,
    posiadam TV UE50MU6172 Samsunga z Wi-Fi, ciągła podpinanie i odpinanie pendrive jest dla mnie męczące, dlatego chciałem stworzyć dysk sieciowy stosunkowo niewielkim kosztem (dlatego wykluczyłem serwery NAS).
    Jestem zielony w temacie dlatego pytam jaki Router (cena do około 250 zł chociaż wolałbym tańszy) będzie najlepszy, następnie jaki dysk wybrać (myślałem nad Toshiba Canvio Basics 1TB ) aby to wszystko działało, bo czytałem że można za pomocą protokołu DLNA który mój telewizor posiada.
    Przez wi-fi łączę się głównie z TV i laptopem oraz 2-3 telefonami komórkowymi.
    Chciałem zrzucać filmy przez PC do dysku sieciowego a następnie odtwarzać przez Wi-Fi na TV. Zarówno TV, router jak i PC znajdowałyby się w jednym pokoju, jednak niestety połączenie TV za pomocą kabla z pozostałymi urządzeniami odpada stąd pomysł z dyskiem sieciowym
  • Poziom 43  
    W cenie routera kupisz już bardzo przyzwoity sprzęt:
    - https://botland.com.pl/przelaczniki-cyfrowe/4...fet-2-20v-ochrona-przed-pradem-wstecznym.html
    - http://allegro.pl/serwer-plikow-nas-synology-ds110j-i7049785513.html
    - http://allegro.pl/nas-synology-diskstation-ds115j-chmura-streaming-i7044587016.html

Nie ma sensu pchać się w router z USB - czasami przy takiej konfiguracji (najczęściej ) trzeba zmienić FW na Alternatywny i tez umieć skonfigurować taki sprzęt - nie jest to all in one - ale niepodważalnie najtańsza opcja.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź Panowie,
    Bogiebog - sprawdzę tę opcję jak wrócę z pracy, tymczasem wydaje się zbyt piękne by było prawdziwe
    Hermes-80 - zupełnie nie wiem na jakiej zasadzie to miała działać, jeśli kupię np. taki serwer za te ~400 zł to będę musiał jeszcze podpiąć pod niego dysk przenośny, tak ? Nie wydaje się to specjalnie tanim rozwiązaniem, jakie są zalety czegoś takiego ? Pytam ponieważ nie mam jakiś specjalnych wymagań, głównie zależy mi na bezprzewodowym odtwarzaniu filmów z PC przez TV, może jeszcze udostępnianie muzyki aby odtworzyć ją na TV lub telefonie komórkowym, reszta to "bajery" z których i tak raczej nie skorzystam
  • Poziom 43  
    Spokojnie odpalisz serwer DLNA na PC - z tym by to działało PC musi być włączony.

Cytat:
    Nie wydaje się to specjalnie tanim rozwiązaniem.

To ja nie rozumiem twojego podejścia: router- 250 dysk- 200, NAS - 250 dysk 200 - gdzie tu widzisz jakąś rozbieżność cenową.

Poza tym podpięcie tv pod wifi i stremowanie filmów to nie jest za bardzo trafione rozwiązanie - dodatkowo masz inny sprzęt na wifi co może powodować zacięcia przy większym bitrate filmu.
  • Poziom 7  
    Chodziło mi o to, że nowy NAS a konkretnie model o którym pisałeś kosztuje 400zł, pewnie używany kosztuje mniej, jak ten który podałeś za ~250 ale patrząc w ten sposób router też mogę kupić używany i wyjdzie mniej niż 250 :) Nie jestem przekonany do używanych rzeczy, ponieważ zwykle szybko się psują, chociażby ze względu na zużycie po poprzednim użytkowniku.

Krótko mówiąc, na chwilę obecną najodpowiedniejsze wyjście to:
    - server NAS (dość droga opcja)
    - server na PC (darmowa opcja, minusem jest włączony PC)

Czy przy NAS mogą wystąpić problemy z formatami plików/napisami tak jak to ma miejsce przy serwerze DLNA na PC ? Czytałem że przy DLNA jest problem z formatem mkv i napisami w innym niż srt, na szczęście są opisane również opcje jak temu zaradzić, jednak wątek był dość stary, czy zna ktoś jakieś aktualne, efektywniejsze rozwiązania/programy ?

I czy aby na pewno definitywnie powinienem wykluczyć opcję router + dysk zewnętrzny ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Serwer NAS podpinasz po LAN do routera który masz w domu, to podstawa. Najlepiej router z Gigabitowymi portami LAN. TV tez najlepiej do routera po LAN. W ten sposób masz zapewnione stabilne działanie przy odtwarzaniu filmów FHD czy 4K z wysokim bitrate. Do NAS wkładasz dysk , posiada złącza SATA. Pozostałe urządzenia mogą z NAS korzystać po sieci WiFi tworzonej przez router. Koszt to około 350 zł plus dysk bo zakładam że router w domu już posiadasz. Odtwarzanie plików mkv czy w innym formacie to kwestia klienta a nie NAS, czyli w twoim wypadku po stronie TV Samsunga. Jeśli chodzi o router z USB to z reguły maja problem przy odtwarzaniu plików z wysokim bitrate( kwestia samego USB, za słabego procesora itd). Czasami są problemy z certyfikatem DLNA, widzą dyski tylko w FAT. za 250 zł trudno kupić router, który poradzi sobie z streamingiem filmu o wysokim bitrate, szczególnie po WiFi i obsługa innych klientów. NAS jest pozbawiony tych problemów. Router z USB obsługujący zewnętrzne pamięci masowe + dysk to rozwiązanie budżetowe, jakieś pliki avi na tym pójdą. Jak zależy ci na 4K w porządnej rozdzielczości i plikach po kilkadziesiat GB to NAS po kablu do routera i TV tak samo.
  • Poziom 43  
    Tak jak kolega wyżej napisał - problemy z odtwarzaniem różnych formatów zazwyczaj lezą po stronie klienta DLNA czyli TV - Przykład - Panasonic nie odtwarzał formatu mkv po dlna a Samsung już tak - za to Panasonic obsługiwał smb co już zmieniało całkowicie postać rzeczy.

Router jeśli musisz zmienić to warto zakupić już taki z możliwościami multimedialnymi ale skoro obecny działa ci dobrze to nie warto go wymieniać tylko z tego powodu a lepiej dokupić jakiś NAS.

Poza tym jeśli jakiś format nie pójdzie ci na PC z odpalonym serwerem DLNA to to nie pójdzie ci na żadnym innym serwerze DLNA - bo to będzie za pewne wina klienta.

Z klientami zazwyczaj jest ten problem, że jak producent sprzeda TV to całkowicie potem olewa aktualizacje FW do niego więc oczekiwanie na poprawę sytuacji nie ma sensu.

Najlepiej kupować takie TV które odsługują protokoły sieciowe smb/nfs by odciąć się od serwowania usługi klient-serwer.
    @Kickers86
    Oglądanie (i w domyśle kopiowanie) filmów ważących po kilkanaście GB przez wifi w routerze za 250 zł - powodzenia.

O używane NAS Synology, Qnap nie musisz się martwić - nie są montowane w Chinach a na Tajwanie, można spokojnie używany kupić.
    Do tego musi być połączenie przez LAN - o wifi zapomnij.
    Porty w routerze tylko 1 Gb (choć w tv jest tylko pewnie 100 Mb) - ale sieć LAN musi być wydajna.
    Myślę, że na Twoje założenia powinieneś do kwoty 250 zł jeszcze sporo dołożyć - oczywiście nie musisz słuchać naszej rady, ale sam zrozumiesz Swój błąd po zakupie tańszych rozwiązań - w końcu kasa jest Twoja ;) .
  • Poziom 7  
    Panowie,
    boję się sytuacji kiedy zainwestuję w serwer NAS i okaże się, że nie mogę odtwarzać plików w formacie .mp4 czy .mkv, piszę o tym ponieważ za poradą użytkownika Bogiebog stworzyłem serwer DLNA na PC i pomimo iż mój TV odtwarzał filmy w wspomnianych wcześniej formatach przy podłączonym bezpośrednio do niego pendrive to nie odtwarzał ich przy opcji serwera "DLNA na PC", być może ma to związek z Windows Media playerem który w tej sytuacji pełnił rolę pośrednika?
    Dlatego mam zasadnicze pytanie, czy podłączenie takiego serwera NAS pozwoli mi na odtwarzanie plików w formacie .mp4, .mkv etc ? Bo jeśli stworzę taki serwer a i tak nie będę mógł odpalać fimów to cała idea traci sens i już pozostanę przy opcji wpinania i odpinania pendrive :)
    Odinstaluj DLNA z PC.
    Udostępnij katalog na PC, wstaw tam pliki wideo i sprawdź czy TV widzi/odtwarza te pliki.
    Jeśli tak, to NAS będzie działać tak jak udostępnianie plików z PC.
  • Poziom 43  
    I właśnie zderzyłeś się z problemem kiepskiego klienta DLNA na TV - Zainstaluj PS3 Media Serwer i sprawdź (bez transkodowania) - jeśli nie będą działać to nie pójdą na NAS-ie ani routerze z DLNA.

Jaki to model TV - poszukaj aktualizacji FW dla TV?
  • Poziom 7  
    Bogiebog - sprawdzę jak tylko wrócę do domu, dzięki
    Hermes-80 TV to UE50MU6172 Samsunga. Miałem plan sprawdzić kilka programów do tego DLNA, póki co obiło mi się o uszy "Serviio" sprawdzę później jakie efekty i dam znać, może komuś w przyszłości to pomoże
  • Poziom 43  
    U mnie na UE32H5303AW spokojnie odtwarza mkv poprzez miniDLNA na routerze.
    Zaktualizuj FW dla TV jeśli jest nowsza wersja poprzez jego menu.

bogiebog napisał:
    Odinstaluj DLNA z PC.
    Udostępnij katalog na PC, wstaw tam pliki wideo i sprawdź czy TV widzi/odtwarza te pliki.
    Jeśli tak, to NAS będzie działać tak jak udostępnianie plików z PC.

Nie spotkałem się by Samsungi miały wsparcie dla CIFS
    Kickers86 napisał:
    boję się sytuacji kiedy zainwestuję w serwer NAS i okaże się, że nie mogę odtwarzać plików w formacie .mp4 czy .mkv

Ale to nie NAS je odtwarza! - jego zadanie to zmagazynować i udostępnić.
    Kickers86 napisał:
    TV to UE50MU6172 Samsunga. Miałem plan sprawdzić kilka programów do tego DLNA, póki co obiło mi się o uszy "Serviio" sprawdzę później jakie efekty i dam znać, może komuś w przyszłości to pomoże

Sam Samsung przecież ma swoją własną aplikację pod Windowsa, gdzie taki serwer DLNA się uruchamia.