Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Expert Modeco MN 90017 - Wiertarka nagle zaczęła rzęzić

22 Lis 2017 19:56 786 15
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich.
    Nagle po wierceniu dużą otwornicą wiertarka zaczęła rzęzić. Odgłos podczas pracy jest podobny do włączonego udaru, ale to nie udar. Zrobiłem i sprawdziłem.

- sprawdziłem czy przypadkiem nie wypadła kulka od udaru, jest na miejscu i udar działa.
    -Zdjąłem wrzeciono z uchwytem, skręciłem wiertarkę i odpaliłem, chodzi jak zegarek, chociaż wiem, że to bez obciążenia, ale niema śladu po charczeniu.
    -wymieniłem łożysko 6001Z przy uchwycie, nic zupełnie to nie dało
    -ślimak i zębatka wygląda ok
    -nie widać uszkodzeń.

Proszę o wszelkie konstruktywne sugestie, oprócz zakupu nowej.
  • Poziom 43  
    Nie wiem czy wiele pomogę, ale w moim sprzęcie (wkrętarka) jest taki sam objaw jak nie zatrybi dobrze przełącznik zmiany biegu. Może w tym przypadku jest podobnie ?
  • Poziom 9  
    Dzięki za rozpoczęcie burzy mózgów,
    w tej wiertarce niema przełącznika biegów, prędkośc jest regulowana o ile wiem
    potencjometrem
  • Poziom 43  
    Mireksad napisał:
    w tej wiertarce niema przełącznika biegów

A ten przełącznik na górze wiertarki od czego jest ?
    OK, on jest pewnie od włączenia udaru, umknęło to mi.
  • Poziom 32  
    Witaj kolego, to drugie zdjęcie mnie zastanawia. Wygląda tak, jakby brakowało zębów na końcu wirnika. Poza tym , w tego typu sprzętach dziwne odgłosy wydają te pionowe segmenty łączące wirnik z wrzecionem. Wywalone panewki itd.. Rozebrać, sprawdzić.
  • Poziom 9  
    DZięki za odzew,
    ...tak ten przełącznik to od udaru.
    Na tym zdjęciu rzeczywiście tak to wygląda, ale przy bliższym poznaniu zyskuja :).
    Te panewki to rzeczywiście ostatnia chyba możliwośc , ale dziwne że po wyjęciu wrzeciona wiertarka pracuje prawie bezgłośnie?
    A jeśli tak to czy te panewki są wymienne czy cały ten pionowy element raczej?
    Jak sprawdzić w domowych warunkach czy to panewki ?
  • Poziom 43  
    kot mirmur napisał:
    Wygląda tak, jakby brakowało zębów na końcu wirnika

Ja tego nie dostrzegłem, ale kolega ma chyba rację.
    Expert Modeco MN 90017 - Wiertarka nagle zaczęła rzęzić
  • Poziom 9  
    Ok, jak tak to jutro sprawdzę czy tylko zdjęcie niespecjalne , czy rzeczywiście ząbki poleciały. Dzięki narazie , jutro dam znać :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie , a oto i moje ząbki :)
    ćzubki sa lekko zaokrąglone ale wydaje mi się niezłe.

Expert Modeco MN 90017 - Wiertarka nagle zaczęła rzęzićExpert Modeco MN 90017 - Wiertarka nagle zaczęła rzęzić
  • Poziom 19  
    Często w tej klasie urządzeń skrzywieniu ulega końcówka wirnika. Już niewielkie bicie powoduje właśnie takie efekty dźwiękowe.
  • Poziom 9  
    Mówisz o wirniku silnika , bo na początku wątku napisałem że bez wrzeciona wiertarka pracuje niemal bezgłośnie. Czy masz na myśli tą końcówke ślimaka współpracującego z zębatką ?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Mireksad napisał:
    Czy masz na myśli tą końcówke ślimaka współpracującego z zębatką ?

Tak
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Często w tej klasie urządzeń skrzywieniu ulega końcówka wirnika

To chyba najprawdopodobniejsza koncepcja,

Zauważyłem jeszcze coś, że jeśli ręką trzymam wrzeciono to ten hałas się znacznie zmniejsza.

Jeśli to ten ślimak tak hałasuje, to czy stanowi on całośc z wirnikiem czyli to końcówka wału wirnika?

Jeśli tak to sie wogóle opłaca wymieniac i czy jest dostępna ?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Dopakuj dobrego smaru i na chwilę pomoże:) Przeciążyłeś sprzęt i ślimak dostał luzu wobec zębatki od wrzeciona. Wymiana wirnika nie specjalnie się opłaca lepiej kupić wiertarkę graphite i mieć trzy lata gwarancji.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Przeciążyłeś sprzęt i ślimak dostał luzu wobec zębatki od wrzeciona

To się trzyma kupy.
    Nic chyba więcej z tego tematu nie wyciśniemy.
    Dziękuje wszystkim za udział.