Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka DeWalt DCB1012 110V, pali bezpiecznik przy podaniu napięcia

tusek89 22 Nov 2017 23:53 1593 11
Testo
    tusek89
    Level 9  
    Witam

Uszkodzona ładowarka DCB 112, spalony bezpiecznik zaznaczony na zdjęciu w kółku oraz cyfrą 2 (obecnie go brak). Po wymianie na nowy pali przy podaniu napięcia. Po oględzinach spalone diody, kondensatory, mostek prostowniczy zaznaczone na zdjęciu znakiem X (sprawdzono miernikiem).

Chciałbym co nieco powymieniać te elementy aby spróbować ją ożywić, ale nie wiem czym zastąpić element oznaczony numerem 1. Wygląda jak transformator, jego oznaczenie to LFU 1005V03 DET1423 02 B#. Ma 4 wyjścia 2 uzwojenia pomiędzy każdymi odnogami jest przejście (więc chyba uwalony). Na co to wymienić? Ładowarka amerykańska na 110V, nie wiem czy ktoś przypadkiem nie potraktował ją 230V
    Ładowarka DeWalt DCB1012 110V, pali bezpiecznik przy podaniu napięcia
  • Testo
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    tusek89 wrote:
    Wygląda jak transformator, jego oznaczenie to LFU 1005V03 DET1423 02 B#. Ma 4 wyjścia 2 uzwojenia pomiędzy każdymi odnogami jest przejście (więc chyba uwalony)

Jest to dławik włączony bezpośrednio do zasilania sieciowego, posiada dwa niezależne uzwojenia. Mierzyłeś po wylutowaniu jego ?
  • Testo
  • Helpful post
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Witam,
    jak napisał poprzednik, jest to dławik, który wraz z kondensatorem C5 zapobiega przedostawaniu się do sieci zakłóceń od impulsowej przetwornicy, która jest w dalszej części układu, nie wygląda na uszkodzony.
    Ma "przejścia" na obu liniach zasilania, dokładnie powinny tam być jakieś (zbliżone) rezystancje uzwojeń, nie zwarcie.
    Pod żadnym pozorem nie może mieć zwarcia pomiędzy liniami zasilania, wówczas będzie zwierał te linie i palił bezpiecznik, ale na zdjęciu nie wygląda na uszkodzony.

Pozdrawiam
    tusek89
    Level 9  
    Dziekuję za pomoc. Sprawdzałem prostym miernikiem na teście diody, przejścia pomiędzy każdymi nóżkami jakby dostał przebicie wewnątrz bo z zewnątrz wygląda na OK, sprawdzę go dziś po wylutowaniu, może zwarcie między uzwojeniami zamyka się przez ten kondensator C5. Dam znać
    gumisie
    Level 43  
    tusek89 wrote:
    może zwarcie między uzwojeniami
    Patrząc na konstrukcję tego dławika (N1 a N2), to wręcz nie możliwe.
    tusek89 wrote:
    kondensator C5
    Może nie musi być uszkodzony, warto sprawdzić.
    tusek89 wrote:
    Po oględzinach spalone diody, kondensatory, mostek prostowniczy zaznaczone na zdjęciu znakiem X (sprawdzono miernikiem).
    Dziwne określenie. Sprawne :?: na "oko", czy na podstawie wykonanych pomiarów :?: . Skoro "spalone" to je wymieniłeś :?: .
    Moim zdaniem usterka leży nie po stronie dławika lecz w dalszej części układu. Zamieść zdjęcie PCB od strony "druku".
    tusek89 wrote:
    Ładowarka amerykańska na 110V, nie wiem czy ktoś przypadkiem nie potraktował ją 230V
    Znając życie to nie przerabiał. Obciął wtyczkę i podłączył na "krótko" pod AC 230V.
    Pozdrawiam
    tusek89
    Level 9  
    Wylutowałem diody prostownicze po dławiku, przejście miały 3 z 4 przez to "zwarcie" na dławiku. Teraz przejścia na dławiku są prawidłowe. Wymieniam jutro te diody, wkładam bezpiecznik, kondensator C2 był strzelony wymieniłem go już wcześniej, ponadto R17 ma przebicie też wymieniam, C5 powinien być dobry ale nie mam miernika do pojemności przez to wymieniam w razie czego. Reszta rezystorów oraz diód (mówie o tych widocznych nie od drugiej strony gdzie jest masa elementów smd) wyglądają na sprawne. Od strony wtórnej po przetwornicy sprawdzał będę jeśli nie ruszy, chyba że pójdzie bezpiecznik..
    Jest jeszcze mosfet TK13A60D który ma 0,49V na teście diody pomiędzy źródło a dren więc chyba dobrze bo patrząc na datasheet jest tam dioda natomiast nie ma przejść typu dioda między GS i GD chyba że to nie jest jak w bipolarnych

Dodano po 9 [minuty]:

Znając życie to nie przerabiał. Obciął wtyczkę i podłączył na "krótko" pod AC 230V.
    Pozdrawiam[/quote]

To odpada bo wszędzie chodzi z przetwornicą na 230/120, jest inna opcja, był u niego znajomy miał przejściówkę wtyczka europejska/amerykańska ale jak mówi "może się pod to podpiął"
    gumisie
    Level 43  
    tusek89 wrote:
    Wymieniam jutro te diody, wkładam bezpiecznik
    I na 99% mają prawo ponownie ulec uszkodzeniu. Szukaj przyczyny tej usterki i nie wymieniaj na tzw. "oko".
    Pozdrawiam
    tusek89
    Level 9  
    Nie wymieniam na oko, bo jestem pewien że dostały przebicia, lecz przyczyny nie znam. Chcę wpiąć pod napięcie jeśli nie będzie ładowało ale bezpiecznik nie wybije będę szukał przyczyn mierząc napięcia, a bez napięcia sprawdzam tylko metodą diodową i oporem elementy po stronie pierwotnej.
    kokapetyl
    Level 43  
    tusek89 wrote:
    sprawdzał będę jeśli nie ruszy, chyba że pójdzie bezpiecznik..

Dla bezpieczeństwa, podłącz do zasilania przez żarówkę min 50W.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    kokapetyl wrote:
    Dla bezpieczeństwa, podłącz do zasilania przez żarówkę min 50W.
    Potwierdzam, tym bardziej że wcześniej autorowi tematu radziłem to samo na PW. Poczekajmy na zdjęcie PCB od strony druku (ścieżek), może będzie nam łatwiej pomóc kol. tusek89.
    Pozdrawiam
    tusek89
    Level 9  
    Wrzucam zdjęcia od "góry" narazie wymontowane elementy, które zastąpię jeszcze dziś nowymi świeżymi, zamiast bezpiecznika dam żarówkę zgodnie z zaleceniami, dodaję również obiecane zdjęcie od strony PCB.
    Ładowarka DeWalt DCB1012 110V, pali bezpiecznik przy podaniu napięciaŁadowarka DeWalt DCB1012 110V, pali bezpiecznik przy podaniu napięcia

Dodano po 8 [godziny] 40 [minuty]:

Wlutowałem zamienne elementy podpiąłem do sieci przez żarówkę jak doradzaliście, podłączyłem baterię i ładuje. Wymieniłem żarówkę na bezpiecznik i wszystko działa dobrze. Dziękuję za zainteresowanie, wskazówki, spostrzeżenia, pozdrawiam