Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór sprzętu do DVB-T w mojej lokalizacji

23 Lis 2017 09:51 345 5
 • Poziom 6  
  Witam.
  Pisząc kolejny temat mam nadzieję że ktoś mi pomoże jak w poprzednich :). Z racji iż nie mam zamiaru płacić CP za telewizję, a mieszkając w blokach korzystałem z zadowoleniem z naziemnej tv, chciałbym to samo mieć u siebie w domu. "Specjaliści" z mojego terenu kategorycznie mówią że się nie da, może prawdziwi fachowcy z tego forum pokażą im że się da? Miejsce jest w dolinie. Nie wiem jaką dobrać antenę żeby mieć kanały?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  darkdivinity napisał:
  Limanowa, ul. Krakowska 59

  Teren trudny. Dookoła góry. Nawet nie widać odległego o 2 km lokalnego doświetlenia mux-3 na Lipowym. Zresztą sygnał z niego w Twoim kierunku wytłumiony jest niemal do zera. Natomiast od zboczy okolicznych wzgórz odbija się sygnał z nadajników Chorągwica, Przehyba i Tarnów. I właśnie w odbiorze z odbicia szukałbym szansy na odbiór.
  darkdivinity napisał:
  jaką dobrać antenę żeby mieć kanały ?

  Zacząłbym od zwykłej siatki.
  darkdivinity napisał:
  "Specjaliści" z mojego terenu kategorycznie mówią że się nie da

  A był któryś na miejscu, czy tak stwierdzili od razu po usłyszeniu adresu?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Dobrze byłoby się przejść po okolicy i popatrzeć na anteny jakie mają sąsiedzi oraz zapytać jak u nich jest z odbiorem telewizji naziemnej. Wg map zasięgu Emitela możliwy powinien być odbiór ze Szczawnicy góra Przehyba, ale pewność da jakakolwiek antena ze wzmacniaczem i sprawdzenie czy jest rzeczywiście możliwość akceptowalnego odbioru.
  https://emimaps.emitel.pl/
 • Pomocny post
  Moderator
  Stawiam na kierunek Prehyby. Za czasów analogu w Limanowej właśnie z tego kierunku najczęściej odbierano TV.

  Wszystko zależy od konkretnego miejsca zainstalowania anteny. Czasami przestawienie o kilka metrów zmienia wszystko.
  Jeżeli postawić antenę na dachu budynku przy hurtowni (w której kiedyś kupowałem szpachlę do uszczelnień przepustów kablowych) - tak na wysokości 5 metrów nad dachem, to sygnał z Prehyby powinien być dość stabilny.

  Jeżeli masz jakąś starą antenę to warto poćwiczyć kanały 45, 36, 34 w polaryzacji poziomej i k.8my w polaryzacji pionowej.
  Następnie przekręciłbym antenę na zachód i RĘCZNIE przeskanował kanały 43, 36, 34 i 7 (Luboń Wielki k.Rabki), uprzednio kasując zapisane w dekoderze kanały. Wbrew pozorom to ważne.
 • Poziom 6  
  Witam, dziękuję za porady. Spróbuję dzisiaj załatwić od kogoś zwykłą antenę siatkową i pobiegam po strychu, może akurat :)
  Fachowcy stwierdzili że "nie ma opcji" bez przyjazdu oczywiście :)
 • Poziom 36  
  irekr napisał:
  Stawiam na kierunek Prehyby. Za czasów analogu w Limanowej właśnie z tego kierunku najczęściej odbierano TV

  Przehybę zasłania m.in Góra Lipowe, na której stoi lokalny gapfiller mux-3. Anteny ustawione na Przehybe najczęściej można zobaczyć w okolicach Rynku i na osiedlach pod Miejską Górą. Szczególnie w tej drugiej lokalizacji sygnał jest bardzo dobry. Zdecydowana większość skierowana jest jednak na Chorągwicę. A już w szczególności te na masztach starych instalacji zbiorczych. No i jeżeli nie ma innego wyjścia, to na Lipowe.
  irekr napisał:
  Następnie przekręciłbym antenę na zachód i RĘCZNIE przeskanował kanały 43, 36, 34 i 7 (Luboń Wielki k.Rabki)

  Parę anten w różnych miejscach Limanowej ustawiłem, ale nigdzie nie złapałem nawet śladu sygnału z Lubonia na k.43. Nawet w lokalizacjach na wzniesieniach. Po drodze są spore "kopce". Przy skierowaniu anteny na Rabkę można czasem coś złapać na k.34 i 36, ale podejrzewam że to odbity sygnał z Przehyby. Udało mi się natomiast kilka razy odebrać całkiem niezły sygnał z Tarnowa. Najczęściej na północnym stoku Lipowego. W korzystnych lokalizacjach można złapać Św. Krzyż i Suchą Górę. A i Katowice-Kosztowy udało mi się raz odebrać.
  darkdivinity napisał:
  Spróbuję dzisiaj załatwić od kogoś zwykłą antenę siatkową i pobiegam po strychu, może akurat

  Przy próbach odbioru sygnału na strychu nie wróżę Ci sukcesu.
  darkdivinity napisał:
  Fachowcy stwierdzili że "nie ma opcji" bez przyjazdu oczywiście

  Jest duże prawdopodobieństwo że tak może być, ale każda lokalizacja jest inna, a sygnał czasem zachowuje się nieprzewidywalnie.