Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie na stacji kablowej

Dobsat 23 Nov 2017 10:36 579 3
 • #1
  Dobsat
  Level 3  
  Witam
  Szukam rozwiązania żeby polepszyć nadawanie na 2 kanałach analogowych .Problem mój polega że kanały te mają niską jakość.Jaka instalacja jest prawidłowa antena>dekoder>modulator>do odbiorcy czy inna zaznaczę że mowa tu o kanałach darmowych które nie wymagają karty. Dekoder Ariva 253 combo oczywiście z dekodera leci sygnał po złączu rca/czincz do modulatora Contrazet Modulator TV SM 991.Macie jakieś panowie propozycje żeby podbić jakość wyświetlanego obrazu ?
 • #2
  irekr
  Moderator
  Umówmy się, że obrazy w jakości cyfrowej nie uzyskasz na przekazie analogowym. Przyczyn jest kilka:
  1. Przekształtnik D/A w Arivie nie należy do najlepszych jakościowo, ma dość spory poziom szumów własnych i problemy z opornością wewnętrzna; sygnał po RGB jest jeszcze dość znośny, natomiast Y z sygnałem PAL jest dość podłej jakości; można poprawić stosując zewnętrzny i lepszej jakości konwerter HDMI/CVBS. Niestety to kosztuje.
  2. Modulator który opisujesz ma pasmo wizyjne tylko do około 4,6 MHz i przestawianie fonii 5,5 na 6,5 nie zmienia pasma wizyjnego, niewiele tutaj można poprawić.

  Warto poeksperymentować doborem impedancji wejściowej/wyjściowej dekodera i modulatora ale pod kontrolą odpowiednio dobrego oscyloskopu, najlepiej kontrolując przebiegi linii sygnalizacyjnych np WSS.
  Pamiętajmy jednak, że jeżeli sygnał jest nadawany w marnej jakości to poprawianie nic nie da. Jeżeli dysponujemy inny źródłem, to warto się nad tym zastanowić.
 • #3
  Dobsat
  Level 3  
  Ok rozumiem.Modulatory to nie problem żeby zakupić tym bardziej że stacja jest modernizowana A co do dekodera jaki byś proponował zamiast obecnego prosił bym o konkretny model
  pozdrawiam
 • #4
  irekr
  Moderator
  Nie jestem na bieżąco z tego typu sprzętem. Ale tutaj masz garść dość aktualnych informacji:
  http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-stacje-czolowe-transmodulatory,6672.htm
  Ceny są dość spore.

  Pozostaje do wyjaśnienia podstawowy problem: co jest przyczyną marnej jakości sygnału? Czy jest to sam sygnał, czy jest to dekoder, a może modulator? Już założenie do Arivy zewnętrznego konwertera HDMI/CVBS (ceny od 80 do ok. 200zł) daje spora poprawę. Pozostaje pytanie czy będzie ta poprawa zadowalająca.

  I na koniec ważna uwaga: wszelki nowo zakupowany sprzęt odbiorczy (transkodery, dekodery) powinien być przygotowany do odbioru sygnałów nadawanych w DVB-T2. Niebawem nastąpi u nas konwersja standardu.