Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówka - nie działa TEST

23 Lis 2017 14:47 6582 24
  • Poziom 9  
    Wykonałem "TEST" przyciskiem różnicówki - zadziałało czyli zgasło światło.
    Po kilku tygodniach i po pewnych zmianach w elektryce typu dołożenie kilku punktów świetlnych i przeniesienia gniazdek nie działa już przycisk "TEST".
    Pytanie czy elektryk coś pomieszał w instalacji lub faktycznie mogła różnicówka się uszkodzić?
    Inny elektryk zrobił pewnien test gdzie był snop iskier i stwierdził że nie zadziałała różnicówka i jest do wymiany.

Generalnie wszystko w lokalu działa a nie ma możliwości wykonania "Testu"... czy faktycznie różnicówka do wymiany? czy przy przeróbce instalacji przypadkowa zamiana N i PE mogła spowodować takie anomalia?
    Chciałbym poznać niezależna opinie..
    Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Ten jest firmy Schrack.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    ralfi76 napisał:
    Inny elektryk zrobił pewnien test gdzie był snop iskier

Jak przyjdzie następnym razem to załóż najcięższe buty jakie masz i solidnego kopa zasadź. Może jakiś promil ludzkości uratujesz. Tyle miał racji że RCD do wymiany. A z ciekawości zapytam, kiedy był robiony ostatni przegląd instalacji? Z nazwy pięcioletni ...
  • Poziom 9  
    kortyleski napisał:
    A z ciekawości zapytam, kiedy był robiony ostatni przegląd instalacji?

rok temu....
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Skoro nie działa test a nie grzebales nic w rozdzielnicy to RCD do wymiany. Najprostszym testem jest podłączenie żarówki 230V15W pomiędzy L i PE w dowolnym gnieździe. Jak RCD działa to odłączy prąd. Jak nie działa to żarówka zaświeci...
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ralfi76 napisał:
    Po kilku tygodniach i po pewnych zmianach w elektryce typu dołożenie kilku punktów świetlnych i przeniesienia gniazdek nie działa już przycisk "TEST".
    Pytanie czy elektryk coś pomieszał w instalacji lub faktycznie mogła różnicówka się uszkodzić?

Możliwe są oba scenariusze. Wystarczą standardowe pomiary z użyciem miernika do badania RCD.

Dodano:
    Ps. Półśrodek- wyłączenie zasilania, odłączenie przewodów odpływowych od RCD, załączenie napięcia i sprawdzenie funkcjonalne przycisku TEST. Jednak wg mnie, nie jest to zadanie dla osoby bez stosownej wiedzy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Zrób tak:.wyłącz-i załącz ręcznie RCD.
    Po tej operacji sprawdź TEST.
    Jak TEST zacznie "cudownie" działać to oznacza, że winna jest tylko mechanika.
    RCD tylko do "elektrośmieci".
  • Poziom 9  
    CYRUS2 napisał:

Dzięki sprawdzę...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dla tych, co lubią dyskutować o wszystkim i o niczym- zbędne posty zostały usunięte (kolejny raz). Autor napisał: "sprawdzę". Proszę zatem czekać na nowe dane i wtedy zacząć dyskusję w oparciu o nowe doświadczenie.
  • Poziom 9  
    ralfi76 napisał:
    CYRUS2 napisał:

Dzięki sprawdzę...

Sprawdziłem, niestety nie działa TEST ..
    Kilka razy włączyłem i wyłączyłem oraz TEST i nic...... nie wybija..
    Może podpowiedź: ta różnicówka jest 40A trójfazowa.. jeśli to ma znaczenie..
  • Poziom 21  
    ralfi76 napisał:
    Może podpowiedź: ta różnicówka jest 40A trójfazowa.. jeśli to ma znaczenie..

Może zadam głupie pytanie, ale czy instalacja jest jedno- czy trójfazowa?
    To bardzo ważne, zanim wyrzucisz wyłącznik różnicowo-prądowy, gdyż nieodpowiednie podłączenie czteropolowego wyłącznika RCD w instalacji jednofazowej spowoduje brak działania funkcji TEST.
  • Poziom 9  
    kSmuk napisał:
    Może zadam głupie pytanie, ale czy instalacja jest jedno- czy trójfazowa?

Mam dwie różnicówki -pierwsza do jednofazowej instalacji i ta działa a druga tórjfazowej i z tą jest kłopot...
    Jak rozumiem do wymiany...
  • Poziom 21  
    Ale instalacja jest jedno- czy trójfazowa?

Zrób zdjęcie podłączenia tego RCD.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Różnicówka - nie działa TEST

Zdjęcie różnicówki - sprawdzić na 1 fazie napięcie?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 21  
    ralfi76 napisał:
    Zdjęcie różnicówki - sprawdzić na 1 fazie napięcie?

Zrób zdjęcie połączeń wyłącznika po uprzednim zdjęciu maskownicy.
  • Poziom 23  
    @CYRUS2 Przyciskiem, rezystorem wg prawa oma wychodzi zadziałanie przy 20mA czyli przez te 20 lat się zrobiła bardziej czujna :)
  • Poziom 9  
    Witam,
    Po wymianie różnicówki wszystko wróciło do normy..
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    @Kraniec_Internetów No to i tak mój się mieści bo nie ma więcej jak 25 rzeczywistego prądu.
  • Moderator Elektrotechnika
    ralfi76 napisał:
    Po wymianie różnicówki wszystko wróciło do normy..
    Dziękuje wszystkim za pomoc.

Należy jeszcze sprawdzić jej działanie przy pomiarach .
    Temat zamykamy .