Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją.

przemek_a1 06 Gru 2017 11:06 6693 141
  • #61 06 Gru 2017 11:06
    przemek_a1
    Poziom 15  

Ok rozumiem.
    Czy wszyscy zgodnie twierdzą, że jak jest rura jest dobrze zaizolowana to nic nie powinno się w niej wykraplać..? A wracając do mojego komina (i tematu wątku ;-p)
    to czy ktoś wie jakiej średnicy rury odpowiada jego przekrój?
    Obawiam się się też że o ile w górę powietrze będzie szło w nim bez problemu to w w drugim kanale w dół już nie koniecznie ale być może po zatkaniu go na szczycie problem grawitacji nagle zniknie... ;-p

• #62 06 Gru 2017 12:55
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Pole koła i pole prostokąta umiesz liczyć?

• #63 06 Gru 2017 14:47
    przemek_a1
    Poziom 15  

No ale to jest trapez nie prostokąt niestety a poza tym nie o pole chodzi tylko o przekrój... ;-p

• #65 06 Gru 2017 15:28
    przemek_a1
    Poziom 15  

jack63 napisał:
    Chodzi o pole przekroju poprzecznego!

No to mówta ile to jest bo ja z matmy to noga jestem... ;-p

• #67 06 Gru 2017 15:35
    przemek_a1
    Poziom 15  

jack63 napisał:
    Chłopie, ale to są podstawyz podstawówki. Fstyd. :D

No i to przez duże "F" ;-D
    Byłem za to dobry z polskiego także "przyganiał kocioł garnkowi"... ;-p

• #68 06 Gru 2017 16:40
    idepopizze
    Poziom 32  

Nie wgłębiając się w kwestie ortograficzno/geometryczne chciałbym może wyciągnąć konkretny wniosek z dyskusji do tej pory.

Zakopując Rurowy Wymiennik Ciepła w ziemi dobrze byłoby gdyby to była rura karbowana (oczywiście poza oporami przepływu i czyszczeniem)
    Uzyskamy to o czym pisze jack63 w poście #48
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16867963#16867963

• #69 06 Gru 2017 17:21
    przemek_a1
    Poziom 15  

idepopizze napisał:
    Nie wgłębiając się w kwestie ortograficzno/geometryczne chciałbym może wyciągnąć konkretny wniosek z dyskusji do tej pory.

Zakopując Rurowy Wymiennik Ciepła w ziemi dobrze byłoby gdyby to była rura karbowana (oczywiście poza oporami przepływu i czyszczeniem)
    Uzyskamy to o czym pisze jack63 w poście #48
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16867963#16867963

No nie zagłębiając się w szczegóły, zakładając czysto teoretycznie uzysk ciepła to tak ale niestety tak kolorowo nie jest... ;-p Poza tym kwestia kondensatu dyskwalifikuje moim zdaniem karby w tym przypadku a jeśli są one tylko na zewnątrz to tym bardziej bo taka rura ma wtedy mniejszy współczynnik przenikania ciepła - czyli jest lepiej zaizolowana na nasze ;-p (każdy karb zawiera izolację powietrzną - czyli najlepszą jak dotychczas wymyślono... ;-p)

Dodano po 16 [minuty]:

przemek_a1 napisał:
    jack63 napisał:
    Chodzi o pole przekroju poprzecznego!

No to mówta ile to jest bo ja z matmy to noga jestem... ;-p

Dobra już się naumiałem i wychodzi mi 110cm czyli coś pomiędzy rurą Fi110 a Fi125 czyli mało w ;-p
    Moderowany przez mrhari:

Poprawiłem treść usuwając jedno słowo.
    Proszę uważać na język którym się kolega posługuje.

• #71 08 Gru 2017 15:14
    przemek_a1
    Poziom 15  

wnoto napisał:
    Adam.kowalski432 napisał:
    Bardzo ciekawy temat panowie......

GWC zrobiłem z rur 160 pomaranczowych.

Ciekawy .... tylko znowu emocje .....

Jak wrażenia z GWC ?

Ja tam biorę wszystko na chłodno... Nawet tym ostrzeżeniem się wcale nie przejąłem... ;-p

Moderowany przez mrhari:

Ostrzeżenie, jak sama nazwa wskazuje to ostrzeżenie.
    Między nami mówiąc ja bym się przejął i powstrzymał od następnych ;)

• #73 13 Lut 2018 23:56
    przemek_a1
    Poziom 15  

No dobrze a wracając do problemu małego przekroju tego mojego nieszczęsnego przewodu kominowego to czy waszym zdaniem jest to duży problem czy mały..? Bo ja to rozumiem tak, że jeśli tylko na odcinku tego przewodu kominowego powietrze się trochę spręży czyli przepływ powietrza byłby większy niż dajmy na to te zalecane 3m/s do załóżmy tych 5m/s a potem u góry się rozpręży w rurze dajmy na to fi160 i zwolni z powrotem do tych 3m/s zanim dotrze do anemostatów no to w grubym kominie chyba nie będzie wcale tego słychać tak..? (co innego by było w cienkiej rurze prawda..?) O rekuperator się nie martwię bo ma duży spręż tak jak już pisałem ten co chcę kupić poza tym jak będzie trzeba to się dołoży gdzieś wentylator kanałowy i z bani... Nawet mam jakieś nowe w zapasie w razie czego ;-)

• #74 14 Lut 2018 00:19
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Nie ma takiej możliwości żebyś dolożył wentylator kanałowy. To wykluczone. Kombinuj bez tego.

• #75 14 Lut 2018 10:27
    przemek_a1
    Poziom 15  

Jan_Werbinski napisał:
    Nie ma takiej możliwości żebyś dolożył wentylator kanałowy. To wykluczone. Kombinuj bez tego.

A co do meritum to się nie odniesiesz..? (to miała być tylko ewentualna opcja a Ty się tylko tego uczepiłeś...) ;-p

• #76 14 Lut 2018 10:46
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Powodów jest tak wiele że trudno je wymienić. Hałas. Zużycie energii. Mój rekuperator zużywa w tej chwili 17W (150kWh i 80 zł rocznie). Ile bierze wentylator kanałowy?
    Przede wszystkim brak możliwości precyzyjnej regulacji przepływu przy zachowaniu energooszczędności. Wentylator wywiewu musi dać przepływ identyczny z przepływem nawiewu. Jak chcesz to osiągnąć?
    Jeżeli przepływy nie będą identyczne to sprawność gwałtownie leci w dół.

• #77 14 Lut 2018 10:55
    jack63
    Poziom 41  

Jan_Werbinski napisał:
    Wentylator wywiewu musi dać przepływ identyczny z przepływem nawiewu. Jak chcesz to osiągnąć?

A u Ciebie tak jest? Jak Ty to osiągasz?
    Jan_Werbinski napisał:

A co mają proporcje przepływów do sprawności i to jeszcze nie wiadomo czego?
    Jan_Werbinski napisał:
    Mój rekuperator zużywa w tej chwili 17W

Na dwa wentylatory? A wiesz ile ciepła odzyskujesz?
    Wg. mnie mniej niż energia zużytego prądu, bo przepływ jest pewnie bliski 0.

• #78 14 Lut 2018 11:02
    przemek_a1
    Poziom 15  

Jan_Werbinski napisał:
    Powodów jest tak wiele że trudno je wymienić. Hałas. Zużycie energii. Mój rekuperator zużywa w tej chwili 17W (150kWh i 80 zł rocznie). Ile bierze wentylator kanałowy?
    Przede wszystkim brak możliwości precyzyjnej regulacji przepływu przy zachowaniu energooszczędności. Wentylator wywiewu musi dać przepływ identyczny z przepływem nawiewu. Jak chcesz to osiągnąć?

A słyszałeś może czasem o lekkim nadciśnieniu żeby np nie zasysało powietrza z kominka lub przez wszelkie nieszczelności z dworu..?

Żeby rekuperator by zużywał tylko 17W to każdy z 2 wentylatorów musiał by pobierać tylko z 5-6W (reszta na automatykę) a to jest raczej nie realne jeśli ma przy tym przepychać jakieś powietrze (będzie się tylko jedynie wolno obracał o ile w ogóle ruszy jeśli to klatkowy a dodatkowo by strasznie brzęczał przy tym co by prowadziło do jego rychłej śmierci...) także w to nie wierzę...

mój kanałowy bierze właśnie bodajże z 17W także o czym my tu rozmawiamy..?

Po co mi precyzyjna regulacja przepływu..? Chcę tylko żeby to jakoś chulało i nie było zbyt głośne - tyle... A jeśli trzeba regulacji to dla mnie też nie stanowi to problemu (mam regulatory i tłumiki przepływu w razie W)

• #79 14 Lut 2018 11:04
    idepopizze
    Poziom 32  

Nie wiem po co na siłę pchasz ten pomysł z kominem.
    Trzeba to zrobić tak:

Krzyżyki niebieskie to nawiewy, czerwone to wywiewy.
    To czarne w rogu w kotłowni to miejsce przebicia stropu i umieszczenia kanałów do rekuperatora żeby połączyć kondygnacje.

Jak to tam sobie później zakryjesz - kartongipsami czy tam czymś innym to już sprawa wtórna.

Kotłownia i garaż nie wpięte w system rekuperacji - na wentylacji grawitacyjnej. W garażu więc dziura w ścianie i wykorzystany kanał wentylacji grawitacyjnej.

Całość trzeba przeliczyć tak żeby nie mieć przeciągu na schodach.
    Garderoba i wiatrołap są dyskusyjne.
    Osobiście uważam, że jak w garderobie masz dużo ubrań to sensowniej jest tam dać nawiew żeby te ubrania nie miały zapaszku z całego domu (bo normalnie to tam chyba dają wywiew).
    Wiatrołap to już wg uznania, zależnie co tam masz.
    Czerpnia na północnej ścianie budynku najlepiej w takim miejscu żeby dało się co parę miesięcy zajrzeć do niej i sprawdzić czy nie zapchała się siatka wlotowa.

Ot i cała filozofia.

• #80 14 Lut 2018 11:30
    przemek_a1
    Poziom 15  

Jak dla mnie to zbyt inwazyjne rozwiązanie - żona by mnie chyba zabiła za to... ;-p
    (poza tym u góry mam skosy przez co to nawet nie możliwe do zrobienia...)
    Ja chcę to zrobić najmniej inwazyjnie jak się tylko da bo co rusz jak wiercę tylko w ścianie to przewiercam się przez kabel a teraz jeszcze miałbym ryzykować uszkodzenie instalacji wodno - kanalizacyjnej..? O nie co to to nie! ;-p (zbyt dziwni fachowcy robili te instalki - nigdy nie wiesz czego się spodziewać w danym miejscu a już mam dosyć naprawiania takich niepotrzebnych awarii... ;-p)
    Po to kombinuję z tym kominem żeby właśnie tego typu niespodzianek uniknąć!
    Już wolę zrezygnować z kominka (jeśli będzie trzeba) i wykorzystać przewód spalinowy do nawiewu pomieszczeń u góry na dole chcę mieć reku więc tam nie ma problemu. No a czerpnia i wyrzutnia to dla mnie całkiem drugorzędna sprawa i nie dbał bym o to tak zbytnio jak kolega Werbiński który by wykorzystał do tego najszerszy a zatem mój najcenniejszy przewód... A tak BTW to nie mam żadnej garderoby ani wydzielonej kotłowni i pisałem również o tym w pierwszym poście...

• #81 14 Lut 2018 11:41
    jack63
    Poziom 41  

przemek_a1 napisał:
    Żeby rekuperator by zużywał tylko 17W to każdy z 2 wentylatorów musiał by pobierać tylko z 5-6W (reszta na automatykę) a to jest raczej nie realne jeśli ma przy tym przepychać jakieś powietrze (będzie się tylko jedynie wolno obracał o ile w ogóle ruszy jeśli to klatkowy a dodatkowo by strasznie brzęczał przy tym co by prowadziło do jego rychłej śmierci...) także w to nie wierzę...

Nawet tego nie pisałem...choć wiem, że wentylatory mają silniki BLDC a nie klatkowe, czyli są dużo sprawniejsze, ale i one nie pracują dzięki sile woli lub energii czerpanej prosto z kosmosu...
    Ja już się z resztą przyzwyczaiłem do wspaniałych "osiągnięć" @Jan_Werbinski , a Ty jeszcze nie....
    przemek_a1 napisał:
    Po co mi precyzyjna regulacja przepływu..? Chcę tylko żeby to jakoś chulało i nie było zbyt głośne - tyle...

Tu już przeginasz. Albo robisz coś aby dobrze działało, albo robisz na pokaz dla żony (czy kogoś innego...). Nie można przepływów zostawić tak na żywioł, bo np. zamarznie wymiennik albo automatyka (o ile jest) włączy grzałki (o ile są?).
    Także może odpuść sobie, szczególnie, że coś nie wychodzi Ci kucie czy też wiercenie, a żona ciosa kołki... :D

• #82 14 Lut 2018 11:54
    przemek_a1
    Poziom 15  

Może w tym super wypasionym Werbińskiego siedzą BLDC ale w tym ca ja chcę kupić siedzą pewnie takie same jak zwykłych wentylatorach kanałowych czyli klatkowe ale mogę jeszcze dopytać sprzedawcy (nie jest to dla mnie zbyt istotne)
    Istotniejsze jest to żeby zrobić to dobrze i dlatego nie zabrałem się za to od razu sam tylko najpierw was tu męczę... ;-p Mam już za sobą kilka udanych projektów (nie chwaliłem się tutaj ale może powinienem to byłbym przez to pewnie lepiej potraktowany właśnie w takich sytuacjach jak ta... ;-p) także nie traktuj mnie z góry kolego tylko postaraj się pomóc ok..?

• #83 14 Lut 2018 11:59
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Wentylator wywiewu musi dać przepływ identyczny z przepływem nawiewu. Jak chcesz to osiągnąć?

A u Ciebie tak jest? Jak Ty to osiągasz?

System CF mierzy ciśnienia i dostraja napięcia sterujące. Np. teraz różnica jest chyba 0,5V.

Dodano po 1 [minuty]:

[quote="jack63"]
    Jan_Werbinski napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

A co mają proporcje przepływów do sprawności i to jeszcze nie wiadomo czego?
    .

Nadciśnienie to ucieczka powietrza wraz z nieodzyskanym ciepłem.
    Podciśnienie to zimne powietrze wiejące nieszczelnościami - tu sprawność wymiennika niekiedy rośnie.

Dodano po 56 [sekundy]:

jack63 napisał:

Na dwa wentylatory? A wiesz ile ciepła odzyskujesz?
    Wg. mnie mniej niż energia zużytego prądu, bo przepływ jest pewnie bliski 0.

Tak, dwa. Przepływ 30-60m3/h. Jest wyraźnie wyczuwalny. Poza tym ppm CO2 <600 a wilgotność 38%.

• #84 14 Lut 2018 11:59
    przemek_a1
    Poziom 15  

Wow! Wypas! I to tak robi rozumiem na bieżąco tak? Bo to ciśnienie się przecież co chwile zmienia tak jak na dworze prawda...? ;-p

• #85 14 Lut 2018 12:09
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

przemek_a1 napisał:

A słyszałeś może czasem o lekkim nadciśnieniu żeby np nie zasysało powietrza z kominka lub przez wszelkie nieszczelności z dworu..?

W rekuperacji najlepsze jest zrównoważenie.
    Nadciśnienie to kondensacja wody we wszelkich nieszczelnościach i problemy z pleśnią.

Dodano po 1 [minuty]:

przemek_a1 napisał:

Żeby rekuperator by zużywał tylko 17W to każdy z 2 wentylatorów musiał by pobierać tylko z 5-6W (reszta na automatykę) a to jest raczej nie realne jeśli ma przy tym przepychać jakieś powietrze (będzie się tylko jedynie wolno obracał o ile w ogóle ruszy jeśli to klatkowy a dodatkowo by strasznie brzęczał przy tym co by prowadziło do jego rychłej śmierci...) także w to nie wierzę...)

Mam to opomiarowane. Wentylatory EBM Papst z elektroniczną komutacją. Zużycie energii w styczniu 17kWh (w tym grzałka na czerpni).
    Reszta tekstu to takie głupoty, że nawet się nie odniosę. Poczytaj o EBM Papst.

Dodano po 2 [minuty]:

przemek_a1 napisał:
    Wow! Wypas! I to tak robi rozumiem na bieżąco tak? Bo to ciśnienie się przecież co chwile zmienia tak jak na dworze prawda...? ;-p

Tak, na bieżąco. Cały czas korygując napięcia sterujące w zależności od zapchania filtrów, temperatur i nastawy przepływu. Ma za zadanie zrównoważenie mas.
    Naprawdę wypada się trochę pouczyć zanim zaczniesz arogancko kpić, bo robisz sobie siarę.

Dodano po 4 [minuty]:

jack63 napisał:

Nawet tego nie pisałem...choć wiem, że wentylatory mają silniki BLDC a nie klatkowe, czyli są dużo sprawniejsze, ale i one nie pracują dzięki sile woli lub energii czerpanej prosto z kosmosu...
    Ja już się z resztą przyzwyczaiłem do wspaniałych "osiągnięć" @Jan_Werbinski , a Ty jeszcze nie...

Thesslagreeen AirPack Home 400h z Expansion i CF. Podłączone pod podlicznik SDM120. Typowa pobierana moc przy 30-100m3 nie przekracza 22W. Podczas mrozów zaczyna działać podgrzew i wtedy 40-200W. Rekord poboru energii 900W uzyskałem ustwiając 300m3/h przy -8.
    Centrala delikatnie przewymiarowana. Czerpnia i wyrzutnia fi 200.

Dodano po 1 [minuty]:

http://thesslagreen.com/system-kontroli-przeplywu-powietrza-cf/
    Opis systemu CF.

• #86 14 Lut 2018 12:13
    przemek_a1
    Poziom 15  

Kolego Werbiński mam prośbę do Ciebie (bo czasem piszesz z sensem a czasem nie) żebyś uzasadniał te coraz to dziwniejsze teorie choćby tą z kondensacją w nieszczelnością przy nadciśnieniu czy rosnąca sprawność poprzez nadmuch zimnego powietrza z zewnątrz...
    A tak poza tym przepływ rzędu 30-60m3/h generuje Ci takie koszty czy to tylko ta "opłacalna" grzałka..? ;-p

• #88 14 Lut 2018 12:59
    idepopizze
    Poziom 32  

@przemek_a1

Narys jak pozwala żona puścić wentylacje.

Mam nadzieje, że wiesz że do kominka trzeba będzie kuć kanał z powietrzem.

• #89 14 Lut 2018 14:38
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

przemek_a1 napisał:
    Kolego Werbiński mam prośbę do Ciebie (bo czasem piszesz z sensem a czasem nie) żebyś uzasadniał te coraz to dziwniejsze teorie choćby tą z kondensacją w nieszczelnością przy nadciśnieniu czy rosnąca sprawność poprzez nadmuch zimnego powietrza z zewnątrz...
    A tak poza tym przepływ rzędu 30-60m3/h generuje Ci takie koszty czy to tylko ta "opłacalna" grzałka..? ;-p

Nie jestem w stanie uzupełnić całej brakującej wiedzy z fizyki. Dlatego podaję słowa kluczowe, a resztę znajdź sam.
    Przy nadciśnieniu powietrze o RH 45% i temp 22° idzie przez nieszczelności na zewnątrz gdzie temperatura wynosi +1°. Gdzie się wytrąci wilgoć?
    Drugie pytanie jest bez sensu więc nie odpowiem. Przeczytaj instrukcję dowolnego rekuperatora z podgrzewem sterowanym płynnie.

• #90 14 Lut 2018 14:38
    przemek_a1
    Poziom 15  

No przecież narysowałem na samym początku jak bym to widział - z żoną to był żart bo kobiety zawsze marudzą ale ktoś ponoć musi... ;-p
    Napisałem że kominek mogę pominąć - ważniejsza jest dla mnie ta wentylacja żeby była dobrze zrobiona żeby nie trzeba było jej co chwilę poprawiać...