Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją.

przemek_a1 14 Lut 2018 14:39 8793 141
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Poza tym ppm CO2 <600

A wiesz jaka jest wartość zalecana?
    Nie odpowiedziałeś ile energii odzyskujesz i czym te 17W zmierzyłeś.

Wartość zalecana najczęściej mieści się poniżej 1000. Na dworze jest 300.
    To jest wynik kompromisu między poziomem CO2, a wilgotnością.
    Sprawność w zależności od temperatury i przepływu liczona bez uwzględnienia grzałki dochodzi do 85-95%.
    Eastron SDM120.
  • Fabryka Prądu
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    przemek_a1 napisał:
    Kolego Werbiński mam prośbę do Ciebie (bo czasem piszesz z sensem a czasem nie) żebyś uzasadniał te coraz to dziwniejsze teorie choćby tą z kondensacją w nieszczelnością przy nadciśnieniu czy rosnąca sprawność poprzez nadmuch zimnego powietrza z zewnątrz...
    A tak poza tym przepływ rzędu 30-60m3/h generuje Ci takie koszty czy to tylko ta "opłacalna" grzałka..? ;-p

Nie jestem w stanie uzupełnić całej brakującej wiedzy z fizyki. Dlatego podaję słowa kluczowe, a resztę znajdź sam.
    Przy nadciśnieniu powietrze o RH 45% i temp 22° idzie przez nieszczelności na zewnątrz gdzie temperatura wynosi +1°. Gdzie się wytrąci wilgoć?
    Drugie pytanie jest bez sensu więc nie odpowiem. Przeczytaj instrukcję dowolnego rekuperatora z podgrzewem sterowanym płynnie.

No i takiej merytoryki oczekiwałem a nie tylko puste slogany i założenia... Na to drugie to nie liczyłem nawet na odpowiedź bo ona jest oczywista - tak samo jak to że 17W nie przewietrzy mi domu tak jak trzeba niestety ale zakładając czysto hipotetycznie że by tak było to taki wąski kanał jest nawet za duży na taki przepływ prawda...? ;-p
    Ps. jak by jeszcze kolega zdradził tajemnice większej sprawności przy nieszczelności to chętnie przeczytam... ;-)
    idepopizze
    Poziom 33  
    Nie obraź się, ale to co tam wymalowałeś na początku świadczy o tym że nie masz bladego pojęcia o tym temacie. w związku z tym jakieś inne projekty którymi się zajmowałeś wcześniej są bez znaczenia.
    Jeżeli tak to zrobisz to fundujesz sobie nowe hobby pt rekuperacja i będziesz chodził koło tego i marnował czas i pieniądze - no ale tak jak napisałem będzie to hobby a z tym są inne zasady.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    A kolega widzę taki specjalista, że tylko krzyżyki namalował i to nie w tym miejscu co trzeba i już się uważa za specjalistę tak..? Konkrety poproszę, konkrety... ;-p
    Dlaczego tak a nie inaczej..?

Dodano po 5 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Poza tym ppm CO2 <600

A wiesz jaka jest wartość zalecana?
    Nie odpowiedziałeś ile energii odzyskujesz i czym te 17W zmierzyłeś.

Sprawność w zależności od temperatury i przepływu liczona bez uwzględnienia grzałki dochodzi do 85-95%.
    Eastron SDM120.

Wszystko brzmi dobrze tylko żeby być bardziej precyzyjnym to bym napisał, że zależy od różnicy temperatur a nie po prostu od temperatury i jeśli jest ona niewielka to szczerzę wątpię w takie osiągi... Rekuperator jest tym sprawniejszy im jest większa różnica temperatur i tu się chyba wszyscy zgodzą prawda..?
    jack63
    Poziom 42  
    Jan_Werbinski napisał:

Gdzie to wyczytałeś?
    Mam centralę auli, która większość czasu chodzi na recyrkulacji, a poziom dopuszczania powietrza zewnętrznego to 400ppm. Takie były założenia projektowe dla pomieszczenia z bardzo dużą liczbą ludzi.
    Jan_Werbinski napisał:
    Eastron SDM120.

Nie pytałem o sprawność, bo jak duzo wcześniej zostało w innym temacie przedysktowane, sprawność WYMIENNIKA jest max przy zerowym przepływie...
    Pytałem ilość energii odzyskiwanej, czyli np. moc, którą zawracasz do domu i przez to jej nie tracisz przez działanie wentylacji.
    W tym zawiera się sens stosowania rekuperatora, czyli wymiennika odzysku. Jakby nie zawracał części mocy grzewczej to by był zwykłą centralą wentylacyjną "chodzącą na " powietrzu zewnętrznym i wtedy sens jego zakupu byłby żaden!
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Sprawność rekuperatora liczy się przy zrównoważeniu mas powietrza nawiewanego i wywiewanego - o to u mnie dba układ CF.
    Do obliczenia sprawności biorę temperaturę czerpni, nawiewu i wywiewu. Podaję wartości maksymalne, bo przy dużym przepływie zdarzało się też 75%. Łatwo można osiągnąć pozorną wysoką sprawność jeżeli zwiększymy wywiew i zmniejszymy nawiew - 99% bez problemu. Dlatego ważne jest zrównoważenie przepływów.
    Powyższy wzór na sprawność nie uwzględnia energii pobieranej przez grzałkę. Do obliczenia całorocznego odzysku energii należałoby policzyć osobno dla każdego miesiąca: miesięczne zużycie energii przez rekuperator (mam podlicznik), średni przepływ powietrza, średnią sprawność i średnie temperatury na zewnątrz i wewnątrz.
    Wg mnie to się nigdy nie zwróci w rachunkach za energię, ale prawdopodobnie może być opłacalne pod kątem zdrowia i komfortu.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Gdzie to wyczytałeś?
    Mam centralę auli, która większość czasu chodzi na recyrkulacji, a poziom dopuszczania powietrza zewnętrznego to 400ppm. Takie były założenia projektowe dla pomieszczenia z bardzo dużą liczbą ludzi.

Wpisałem sobie w google "recommended ppm co2" i poczytałem.
    Poziom 400 jest dobry w auli, gdzie jest dużo ludzi przez krótki okres. Gdybym miał utrzymać 400 w domu PODCZAS MROZU, to niestety wszyscy by zaczęli chorować chyba że będę używał nawilżaczy a tego chcę uniknąć. Już teraz mam problem z utrzymaniem zalecanego 45-55%. Założenia projektowe dla domów i obiektów publicznych są przecież różne.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Jan Werbiński napisał:
    "Sprawność rekuperatora liczy się przy zrównoważeniu mas powietrza nawiewanego i wywiewanego - o to u mnie dba układ CF.
    Do obliczenia sprawności biorę temperaturę czerpni, nawiewu i wywiewu. Podaję wartości maksymalne, bo przy dużym przepływie zdarzało się też 75%. Łatwo można osiągnąć pozorną wysoką sprawność jeżeli zwiększymy wywiew i zmniejszymy nawiew - 99% bez problemu. Dlatego ważne jest zrównoważenie przepływów.
    Powyższy wzór na sprawność nie uwzględnia energii pobieranej przez grzałkę. Do obliczenia całorocznego odzysku energii należałoby policzyć osobno dla każdego miesiąca: miesięczne zużycie energii przez rekuperator (mam podlicznik), średni przepływ powietrza, średnią sprawność i średnie temperatury na zewnątrz i wewnątrz.
    Wg mnie to się nigdy nie zwróci w rachunkach za energię, ale prawdopodobnie może być opłacalne pod kątem zdrowia i komfortu."

Jak dla mnie to tylko pierwsze i ostatnie zdanie ma sens - reszta to stek bzdur - sorry za szczerość...
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jack63 napisał:

Nie pytałem o sprawność, bo jak duzo wcześniej zostało w innym temacie przedysktowane, sprawność WYMIENNIKA jest max przy zerowym przepływie...
    Pytałem ilość energii odzyskiwanej, czyli np. moc, którą zawracasz do domu i przez to jej nie tracisz przez działanie wentylacji.
    W tym zawiera się sens stosowania rekuperatora, czyli wymiennika odzysku. Jakby nie zawracał części mocy grzewczej to by był zwykłą centralą wentylacyjną "chodzącą na " powietrzu zewnętrznym i wtedy sens jego zakupu byłby żaden!

Każdy człowiek ma inne motywacje swojego działania i nie przypisuj mi swoich. Ja używam rekuperator dla komfortu. Nie widzę różnicy w zużyciu energii, ale prawdopodobnie coś w tym jest. Jest to po prostu zwykła wentylacja mechaniczna z dodaną funkcją filtracji oraz odzysku większości ciepła.

Gdybym chciał zmaksymalizować ilość odzyskanego ciepła i udowodnić Ci jaka rekuperacja jest opłacalna to bym ustawił 400m3/h przez cały rok i wtedy ilości odzyskanych kWh będą naprawdę olbrzymie. Jednak celem MOJEJ rekuperacji nie jest bezwzględna maksymalizacja odzyskanego ciepła a komfort i maksymalny odzysk ciepła przy danym, niewielkim ale wystarczającym przepływie.
    Od lat mam mierzone i logowane ppm CO2 jak i RH więc widzę jak to działa,a lbo kiedy nie działa.

Dodano po 53 [sekundy]:

przemek_a1 napisał:
    Jak dla mnie to tylko pierwsze i ostatnie zdanie ma sens - reszta to stek bzdur - sorry za szczerość...

Brakuje Ci podstawowej wiedzy naukowej z paru dziedzin, ale głównie z fizyki. Sorry za szczerość...

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:

Gdzie to wyczytałeś?

Aha.
    Twój projektant jest zwykłym DEBILEM bez podstawowej wiedzy na tematy którymi się zajmuje.
    Oto dlaczego:
    http://www.climatecentral.org/news/world-passes-400-ppm-threshold-permanently-20738

PS I nie pisz "poziom dopuszczenia powietrza zewnętrznego 400 ppm" bo taka wentylacja 1:2500 jest w trumnie pod ziemią.
  • Fabryka Prądu
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    Jednak celem MOJEJ rekuperacji nie jest bezwzględna maksymalizacja odzyskanego ciepła a komfort i maksymalny odzysk ciepła przy danym, niewielkim ale wystarczającym przepływie.

To w takim razie na jakiego grzyba brałeś centralę za 5 czy 6k o jak najwyższych osiągach z wymiennikiem przeciwprądowym jak mogłeś mieć za 2-3k z krzyżowym o nieco mniejszej sprawności na której Ci jednak nie zależy jak się okazuje...? ;-p

Dodano po 9 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:
    Brakuje Ci podstawowej wiedzy naukowej z paru dziedzin, ale głównie z fizyki. Sorry za szczerość...
    A jesteś w stanie tego dowieść czy to tylko takie Twoje ccze paplanie..? ;-p
    jack63
    Poziom 42  
    przemek_a1 napisał:

Dobre. Naprawdę dobre. To jest clou sprawy.
    Dla mnie Werbiński jest typowym prawackim trolem, co już nie raz pisałem. Sam nie ma usytematyzowanej! wiedzy tylko zbiór "czytanek" z internetu, a zarzuca brak czyjejś wiedzy i szafuje obelgamii bez uzasadqnienia, gdy zostanie zagoniony w kozi róg.
    CDN później.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    No dobra ale mu tu mamy inne zagadnienia ważniejsze...
    To co lepiej wykorzystać ten spalinowy do nawiewu w sypialniach czy od biedy ten wentylacyjny to przepchnie..?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    przemek_a1 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Jednak celem MOJEJ rekuperacji nie jest bezwzględna maksymalizacja odzyskanego ciepła a komfort i maksymalny odzysk ciepła przy danym, niewielkim ale wystarczającym przepływie.

To w takim razie na jakiego grzyba brałeś centralę za 5 czy 6k o jak najwyższych osiągach z wymiennikiem przeciwprądowym jak mogłeś mieć za 2-3k z krzyżowym o nieco mniejszej sprawności na której Ci jednak nie zależy jak się okazuje...? ;-p

Bo lubię drogie gadżety.
    Wymiennik krzyżowy to nie jest nieco mniejsza sprawność, ale w praktyce 50%, a teoretyczny maks to 60%. Przeciwprądowy to rzeczywiste 90%. Wymiennik krzyżowy nie spełnia warunku maksymalnego odzysku ciepła przy zadanym przepływie, bo przeciwprądowy robi to lepiej.

Zależy mi na jak największej sprawności, ale nie na jak największej bezwzględnej odzyskanej ilości energii. To dwie różne rzeczy, ale wierzę że nie jesteś w stanie zrozumieć różnicy.

Dodano po 32 [sekundy]:

przemek_a1 napisał:

Jan_Werbinski napisał:

To widać z lektury Twoich wypowiedzi w tym wątku.

Dodano po 3 [minuty]:

jack63 napisał:

Dla mnie Werbiński jest typowym prawackim trolem, co już nie raz pisałem. Sam nie ma usytematyzowanej! wiedzy tylko zbiór "czytanek" z internetu, a zarzuca brak czyjejś wiedzy i szafuje obelgamii bez uzasadqnienia, gdy zostanie zagoniony w kozi róg.
    CDN później.

Zapędziłem Cię w kozi róg wcześniej ale nie jesteś w stanie napisać nic na temat więc atakujesz ad personam.

Co powiesz na to o to że masz utrzymać wentylacją poziom ppm CO2 wewnątrz pomieszczenia poniżej średniej na zewnątrz?

Dodano po 11 [minuty]:

przemek_a1 napisał:
    No dobra ale mu tu mamy inne zagadnienia ważniejsze...
    To co lepiej wykorzystać ten spalinowy do nawiewu w sypialniach czy od biedy ten wentylacyjny to przepchnie..?

Do wywiewu wykorzystaj. Mam tak samo i jest OK.
    jack63
    Poziom 42  
    Jan_Werbinski napisał:
    Zależy mi na jak największej sprawności, ale nie na jak największej bezwzględnej odzyskanej ilości energii. To dwie różne rzeczy, ale wierzę że nie jesteś w stanie zrozumieć

Zależy Ci na jak największej sprawności pissnia bzdur.
    Nie opowiedziałeś o którą sprawność chodzi, wię przyjąłem jak wyżej...
    .
    Jan_Werbinski napisał:
    lubię drogie gadżety.

Możesz sobie lubić. Twój cyrk Twoje małpy. Tylko nie pisz na publicznym forum bzdur jak ekspert, bo mniej wyrobieni na tym stracą. To podpada pod regulamin o wprowadzaniu w błąd i dawaniu szkodliwych rad.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jack63 napisał:

Możesz sobie lubić. Twój cyrk Twoje małpy. Tylko nie pisz na publicznym forum bzdur jak ekspert, bo mniej wyrobieni na tym stracą. To podpada pod regulamin o wprowadzaniu w błąd i dawaniu szkodliwych rad.

Jak na razie nie tylko nie wskazałeś żadnego błędu lub szkodliwej rady, ale nawet nie odniosłeś się do tego co Ci zarzuciłem. Tymczasem ja odpowiedziałem na wszystkie pytania.

Dodano po 3 [minuty]:

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Zależy mi na jak największej sprawności, ale nie na jak największej bezwzględnej odzyskanej ilości energii. To dwie różne rzeczy, ale wierzę że nie jesteś w stanie zrozumieć

Zależy Ci na jak największej sprawności pissnia bzdur.
    Nie opowiedziałeś o którą sprawność chodzi, wię przyjąłem jak wyżej...

Uściślijmy.
    Ilość odzyskanej energii nie jest sprawnością tylko wynikiem pracy wymiennika.
    Nie da się z ilości odzyskanej energii wyliczyć sprawności, bo do tego koniecznie trzeba znać wielkość energii włożonej.
    Nie znamy ilości energii włożonej.
    Nie mogło Ci się to pomylić ze sprawnością.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    Wymiennik krzyżowy to nie jest nieco mniejsza sprawność, ale w praktyce 50%, a teoretyczny maks to 60%. Przeciwprądowy to rzeczywiste 90%. Wymiennik krzyżowy nie spełnia warunku maksymalnego odzysku ciepła przy zadanym przepływie, bo przeciwprądowy robi to lepiej.

A skąd to wiesz..? Z materiałów reklamowych..? ;-p
    Jak dla mnie różnica jest max kilkanaście procent a z twoją grzałką a moim GWC to pewnie tylko kilka % a cena 3 x tyle więc jak lubisz przepłacać o Twoja sprawa bo kto bogatemu zabroni...?
    Aha tu masz porównanie tych dwóch wymienników:
    http://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-...a/wymiennik-ciepla-odzysk-cieple,41_8555.html
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    To wynika z fizyki. Potwierdzone empirycznie badaniami naukowymi oraz wyliczeniami sprawności mojego rekuperatora.
    Kup sobie tani krzyżowy i będziesz zadowolony. Najlepiej bez grzałki. Będziesz miał nawiew +5°C.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Jan_Werbinski napisał:
    To wynika z fizyki. Potwierdzone empirycznie badaniami naukowymi oraz wyliczeniami sprawności mojego rekuperatora.
    Kup sobie tani krzyżowy i będziesz zadowolony. Najlepiej bez grzałki. Będziesz miał nawiew +5°C.

Nawet jak na dworze będzie +10°C..? ;-p
    Przeczytaj to co napisali na tej stronie której link wysłałem to będziesz wiedział skąd wynika różnica w sprawności... Miałem już kiedyś jeden przeciwprądowy scentralizowany w 32m2 mieszkaniu ale średnio się sprawdził.
    Tu o nim można poczytać:
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231532-Rekuperator-Prana
    i niestety ale to co twierdzi tam producent (udziałowiec) mija się z prawdą bo dopiero po moich przeróbkach przestał gromadzić w sobie wodę że o sprawności nie wspomnę więc te przeciwprądowe wcale nie są takie fertich... ;-p Moim zdaniem technologia tutaj wcale nie ma wielkiego znaczenia zresztą jak widać a te 90% to mogą se marketingowcy i inne lemingi w buty wsadzić - będą wyżsi... ;-p
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Prana nie ma wymiennika krzyżowego ani przeciwprądowego. Nie wiem jaka jest jego sprawność, bo to proteza rekuperatora. Stosuje się w pewnych sytuacjach, ale jeśli jest możliwość klasycznego to tak należy zrobić.

Jak dla mnie EOT. Szkoda czasu.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Ale przecież sam go robisz - ja chciałem gadać o mojej konstrukcji i o tym czy warto to tak zrobić jak ja myślę. może więc w końcu powiesz czy twoim zdaniem można wykorzystać kanał dymowy do nawiewu w sypialniach..? Oczywiście z kominka bym wtedy musiał zrezygnować...
    A o Prana to sobie tu przeczytaj:
    http://ecoventeam.com/
    jack63
    Poziom 42  
    Przecztałem inf z linka. Cytat:
    ....Ponieważ powietrze jest materią cienką której nie da się ulepszyć, ...
    Co też ci marketingowcy nie wymyślają. Uśmiałem się do łez...
    A sumie, to trzeba zapłakać. Na podstawie takich bzdur ludzie powiększają swoją "wiedzę"... M.in. kolega Werbinski.
    przemek_a1. Czy komin dymowy był już używany jako dymowy?
    Tak w ogóle to załóż swój temat. Będzie lepiej dla Ciebie i Elektrody.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Ale przecież to jest mój temat tylko przez kolegę Werbińskiego na to nie wygląda... ;-p Tak był używany jako dymowy jakieś ale tylko 2 - 3 miesiące... Czy jak by go dobrze wyczyścić to by się nie nadał..?
    jack63
    Poziom 42  
    przemek_a1 napisał:
    Ale przecież to jest mój temat tylko przez kolegę Werbińskiego na to nie wygląda... ;

No to wtopa. Tym razem moja. Sorry.
    przemek_a1 napisał:
    Tak był używany jako dymowy jakieś ale tylko 2 - 3 miesiące... Czy jak by go dobrze wyczyścić to by się nie nadał..?

Nie znam szczegółów Twojego komina ani tego czym w nim paliłeś, ale niie polecam takiego rozwiązania na nawiew. Wywiew ok
    jack63
    Poziom 42  
    przemek_a1 napisał:
    Było palone tylko drzewem - czy to coś zmienia..?

Drewnem, nie drzewem. Komin zachodzi takim rodzajem smoły bo za spalania drewna jest duzo wody. Wszystko co najgirsze w tej wodzie jest więzione, a Ty i rodzina musielibyście tym oddychać, gdyby był to kanał nawiewny.
    Wszystko zależy od tego z czego jest wykonany komin i ile syfu już zdążyło osiąść.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    No jest jeszcze opcja żeby wstawić w niego rurę, np Fi160... ;-) A co kolega myśli o tym reku..?
    jack63
    Poziom 42  
    A cóż można ze zdjęć wywnioskować???
    To sam wymiennik regeneracyjny. Gdzie wentylatory, grzałki, sterowanie i skrzynka?
    Czy na pewno potrzebny Ci wymiennik. Zastanów się ile ciepła odzyskasz? Co prawda jak masz GWC to grzałki niepotrzebne, ale rozsądne sterowanie napewno. Mimo wszysko istnieje ryzyko zamrożenia i prawdopodobnie zniszczenia wymiennika. Wystarczy frost wyłączający wentylatory w odpowiedniej kolejności, choć normalnie daje się przepustnice ze sprężyną.
    Skąd weźmiesz sterowanie(to można nwet zrobić na jakimś arduino czy RPi) i porządne ( chodzi o sprawność i hałas) wentylatory ?
    przemek_a1
    Poziom 15  
    Reszta to nie problem a po skompletowaniu wszystkiego i tak wyjdzie dużo taniej a wydajność myślę większa bo sam wymiennik ma słuszne wymiary... (prawie dwa razy takie jak w gotowcach... ;-)) GWC minimalizuje problem zamarzania praktycznie do zera a nie ma praktycznie żadnych kosztów eksploatacyjnych...
    Wentylatory nadające się do niego:
    http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-dil-150-560-cata-595-m3-h-i5391718834.html
    lub takie:
    http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-wk-150-dospel-530-m3-h-i6944929709.html
    Sterownik może być ten:
    http://allegro.pl/sterownik-flex-centrale-wentylacyjne-salda-i7181783374.html
    (jak dla mnie zbędny gadżet bo chcę wszystko podpiąć pod automatykę okapu i tam będzie sterowanie - w sumie myślałem też o wykorzystaniu z niego oryginalnego silnika ;-p)
    Ważniejszy jak dla mnie to filtr:
    http://allegro.pl/filtr-powietrza-kanalowy-fsb-160-z-wkladem-spiro-i6794561976.html
    (jestem w stanie wykonać go sam dużo taniej)
    Zawsze mogę też zaszaleć i kupić gotowca 3 razy drożej jak kolega Werbiński bo kto bogatemu zabroni... ;-p
    jack63
    Poziom 42  
    Jak wszystko wiesz, to oo co pytasz?
    Oby to nie była droga podobna do Werbinskigo, tylko w przeciwną stronę. On po "drogości" a Ty po "taniości".
    Pomysł łączenia wentylacji z okapem uważam za chybiony.
    On powinien być osobną instalacją z własną czerpnią i doprowadzeniem powietrza w pobliże kuchenki nad którą "wisi" . Okap aby działał musi mieć duże przepływy - min 400 m3/h. Jeśli jest włączony a nie ma własnego nawiewu rozwala, spokojną z reguły pracę wentylacji. O ew. wyciąganiu dymu z kominka lepiej nie wspominać.
    przemek_a1
    Poziom 15  
    jack63 napisał:
    Jak wszystko wiesz, to oo co pytasz?
    Oby to nie była droga podobna do Werbinskigo, tylko w przeciwną stronę. On po "drogości" a Ty po "taniości".
    Pomysł łączenia wentylacji z okapem uważam za chybiony.
    On powinien być osobną instalacją z własną czerpnią i doprowadzeniem powietrza w pobliże kuchenki nad którą "wisi" . Okap aby działał musi mieć duże przepływy - min 400 m3/h. Jeśli jest włączony a nie ma własnego nawiewu rozwala, spokojną z reguły pracę wentylacji. O ew. wyciąganiu dymu z kominka lepiej nie wspominać.

Wszystkiego to nikt nie wie a pytam po to żeby może dowiedzieć się czegoś czego nie wiem ale jak na razie to nikt mnie tutaj nie może jakoś zaskoczyć... ;-p Apropos okapu to napisałem jak chcę to zrobić i jak będzie potrzeba większej wydajności (np podczas gotowania czy smażenia) to będzie przy okazji przewietrzanie całego domu przez cały system wentylacji bo właśnie po to będzie on sprzężony z okapem... (oba wentylatory w reku na maxa) oczywiście aby nie upierdzielić wymiennika (bo tylko z tego powodu się tego tak powszechnie nie stosuje) w okapie oraz przed samym reku będzie dodatkowy filtr siatkowy. Dla mnie pomysł niewykorzystania ciepła z okapu jest chybiony bo jeśli już odzyskiwać ciepło to z całego domu a nie tylko z niektórych miejsc a innymi je wypuszczać... To jest dla mnie jakaś kompletna głupota... Wiem, że nie będę pierwszy który to tak wykona więc wiem że to działa także spoko... ;-) Martwi mnie tylko to moje "wąskie gardło" w kominie ale jeśli wentyle z reku by zbytnio nie hałasowały to zawsze reku mogę dać na strych i wtedy odpada problem zbyt wąskiego kanału do nawiewu w pokojach tylko wtedy pojawia się problem wywiewu z kuchni i łazienek - głównie na dole bo u góry to praktycznie nie problem... (dymowy był by wtedy wykorzystany jako czerpnia poniżej reku a powyżej - za przegrodą jako wyrzutnia, natomiast jeden nawiewowy był by do salonu a drugi jako wywiewny z kuchni i łazienki i tu pojawia się owy problem... ;-p)
    Ma ktoś jeszcze jakieś inne pomysły..? (oczywiście bez prucia stropu!)
    jack63
    Poziom 42  
    Pytałem jak połączysz okap z resztą instalacji. To nie jest proste. Pomyśl. Coś masz wymyślone, ale trudno to ogarnąć, a Ty nie ragujesz na sugestie problemów.
    Dlaczego kanał fi 160( rura w komin) jeśli dobrze pamiętam, ma nie wyrobić. Przeciaż do wentylacji bytowej nie potrzeba huraganów... Okap to inna bajka.