Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody jaki wybrać

Przemski1 15 Dec 2017 22:25 19851 35
Wago
    Ryszard49
    Level 38  
    mychaj , napisał;
    Quote:
    Ten ogrzewacz jest dobry tylko dla kogoś kto nie liczy się z kosztami.

Właśnie wybrałem ten podgrzewacz żeby obniżyć koszty eksploatacji. Patrząc z drugiej strony to ta inwestycja tak prędko się nie zwróci o ile w ogóle możemy mówić o jakimś zwrocie, ale za to mam pełen komfort. Faktycznie nikt nie bierze prysznica godzinami, tylko przez kilka minut. Ile to może kosztować ?. Na pewno o wiele mniej niż przygotowanie posiłku.
  • Wago
    elektryku5
    Level 39  
    5min/60min * 18kW * 0,6zł = mniej niż 1zł

Mocno zgrubne obliczenie biorące pod uwagę 5min działania na najwyższej mocy, a to też nie zawsze się zdarza, bo przy małym przepływie nie wszystkie grzałki są włączane.

Co do samego przyłącza, autor pisał, że ma 3f, więc jeśli też obecny przydział mocy jest stosowny, to wcale nie jest to jakaś ogromna inwestycja (jak idzie o koszt samego ogrzewacza, to można znacznie taniej od nowego dostać coś używanego, albo nawet lekko używanego).
  • Wago
    vodiczka
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    Właśnie wybrałem ten podgrzewacz żeby obniżyć koszty eksploatacji. Patrząc z drugiej strony to ta inwestycja tak prędko się nie zwróci o ile w ogóle możemy mówić o jakimś zwrocie,
    Czyli jesteś za a nawet przeciw :)
    mychaj dobrze skomentował:
    mychaj wrote:
    Marna ta reklama w twoim wykonaniu.

Podsumuwując: Wybór pomiędzy ogrzewaczem przepływowym a bojlerem zależy od wielu czynników a ewentualna obniżka kosztów eksploatacji nie zawsze jest czynnikiem znaczącym. Na pewno wystąpi w przypadku przejścia z grzania wody w bojlerze powyżej 80°C w taryfie całodobowej na ogrzewacz przepływowy.
    Oszczędność wystąpi również w przypadku gdy bojler obsługuje łazienkę i kuchnię a odległość pomiędzy łazienką w której zamocowano bojler a kuchnią jest dość duża.
    Tak jest u mnie na działce (odległość ok. 6m) i rozwiązałem to w prosty sposób - mały ogrzewacz przepływowy w kuchni i pozostawienie bojlera w łazience.
    franco2016
    Level 1  
    Witam,
    chcę wymienić bojler elektryczny na elektryczny przepływowy podgrzewacz wody. Podgrzewacz będzie zasilał natrysk oraz dwie umywalki. W mieszkaniu są 3 osoby. Mam siłę 18 kw . Zastanawiam sie nad :
    Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody STIEBEL ELTRON PER 18/21/24 - 18/21/24 kW
    lub
    Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody Stiebel Eltron DHE Connect 18/21/24 Premium - (18/21/24 kW)
    Czy ktoś ma jakąś opinię na ich temat. Czy one prócz elektroniki-bajerów mają podobne osiągi techniczne. Czy będę miał komfort brania prysznica tzn utrzyma ciepłą wodę gdy ktoś jeszcze np odkręci wodę w umywalce i będzie działać zmywarka? Na co zwrócić jeszcze uwagę ewentualnie?
    Z góry dziękuje za porady.
    elektryku5
    Level 39  
    Do bajerów nie wiem czy warto dopłacać, ale na pewno warto dopłacić do elektronicznego sterowania, na przestrzeni kilkunastu lat mam już trzeci ogrzewacz, pierwszy był sterowany w pełni hydraulicznie i zawsze były kłopoty, gdy w sieci było lekko mniejsze ciśnienie, następnie taki "przejściowy", tj miał hydrauliczny stycznik ale także elektronikę pilnującą temperaturę, było zauważalnie lepiej, ale teraz mam Siemensa już w pełni elektronicznego i ten najfajniej trzyma temperaturę, jedyne co bym mógł mu zarzucić to lekko głośny czujnik przepływu.

Co do wymienionych modeli, aż tyle bym nie dopłacał do bajerów, szczególnie że oba już są w pełni elektroniczne i raczej więcej do szczęścia nie potrzeba.

Warto także zwrócić uwagę na ceny części, zagraniczne firmy mają je przykładowo zauważalnie droższe niż taki Kospel czy Wijas, a jakiś czujnik temperatury czy inna bzdeta potrafi czasem walnąć.
    rasta007
    Level 10  
    Witam serdecznie,
    czy pomożecie mi wybrać właściwy sposób ogrzewania wody w domku letniskowym?
    Mam instalację 3fazową, z której mógłbym skorzystać ale na rachunkach za prąd widnieje informacja o przydziale 8kW i zabezpieczeniu 32A (kiedys było 17 kW ale kilka lat temu zmniejszyli). Czy dobrze rozumiem, że to wyklucza możliwość podłączenia podgrzewacza przepływowego 21-24 kW? Dodatkowo w domu jest płyta w kuchni podpięta pod 3 fazy (4 palniki).
    Od podgrzewacza/bojlera w piwnicy, woda doprowadzona będzie zarówno do kuchni jak i łazienki - prysznic i umywalka (odpowiednio ok 5 m do kuchni i 4 m rur PCV do łazienki).
    Okres użytkowania domku to niektóre weekendy od wiosny do jesieni. Chciałbym jednak, żeby instalacji szlag nie trafił zimą, ponieważ domek jest nieogrzewany.

Czy jestem skazany na bojler? Czy to rozwiązanie się sprawdzi u mnie?

Z góry dzięki za wszelką pomoc. Jestem zielony w temacie a co osoba to inne zdanie... :(