Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przepływowy podgrzewacz wody jaki wybrać

Przemski1 23 Nov 2017 18:09 19353 35
Helukabel
    Przemski1
    Level 15  
    Proszę doradzić który ogrzewacz przepływowy wybrać. Potrzebuje zasilić pomieszczenie gdzie będzie jedna osoba i największe zapotrzebowanie to będzie prysznic. Dysponuje zasilaniem 3-fazowym. Myślałem nad takim gdzie jest cyfrowy wyświetlacz i można zadać żądaną temperature.
    Tylko teraz jaka moc? i najlepiej konkretne przykłady sprzętu.
    Pozdrawiam
  • Helukabel
  • Helukabel
    Przemski1
    Level 15  
    Dokładnie to już dużo. Myślałem by ustawić taki na te 35 stopni i wtedy może nie musiałby być taki mocny.
    mychaj
    Level 33  
    Mam piec gazowy 20 kW (ale ciepło to ciepło) ustawiony na 45 stopni i powiem szczerze szału nie ma, ważna jest jak mi to wytłumaczył instalator tzw. delta tzn. przy dopływie wody 10* dogrzanie do 40* delta wynosi 30* a do tego trzeba mocy.
    Zastanawiałeś się nad bojlerem? 50/60 litrów ma moc ok 2kW , jeżeli dla jednej osoby to spokojnie powinno wystarczyć.
    Nowe bojlery maja fajne kształty tak że nie ma problemu z zabudową, prostą konstrukcję i stosunkowo mało elementów które mogą się popsuć - grzałka, anoda, termostat (naprawy nie rujnują kieszeni - taka anoda to koszt ok 60zł )
    Gwarancje na zbiornik po 7lat (pod warunkiem wymiany anody -przykład z Biawaru).
    W przepływowych stopień skomplikowania jest o wiele większy.
    wnoto
    Level 34  
    mychaj wrote:
    Ja mierzyłem swój i wyszło ok 8l/min - podgrzewacz musiałby mieć ok 18-21 kW, a to już sporo.

delta 30 stopni dla 8l/min to 17kW.
    Bojler jest o tyle lepszy że można skorzystać z taniej taryfy G12.. A najlepiej G12w.
    zibi999
    Level 15  
    Ale bojler również ma wady , ponieważ podgrzewacz z ze zbiornikiem z tego co mi wiadomo nagrzewa wodę cały czas chyba ;P A podgrzewacz podgrzewa wodę w chwili odkręcenia kranu .
    mychaj
    Level 33  
    Nie ma idealnych rozwiązań: 17-20 kW do podgrzewacza wymaga już wykonania zasilania trójfazowego a to są już koszty i to nie małe , bojler sobie wodę nagrzeje i trzyma ciepło.
    Nikt nie korzysta z ciepłej wody non stop - a taki bojler spokojnie możesz założyć do standardowej instalacji elektrycznej bez potrzeby zwiększania przydziału mocy.
    wnoto
    Level 34  
    zibi999 wrote:
    Ale bojler również ma wady , ponieważ podgrzewacz z ze zbiornikiem z tego co mi wiadomo nagrzewa wodę cały czas chyba

Standardowo warto dołożyć ok 30 zl za sterownik, który dostarcza prad w określonych godzinach. Warunek wręcz niezbędny dla posiadaczy taryf nocnych, które pozwalają (prosto) obniżyć rachunki za prąd.
    Ryszard49
    Level 37  
    Zobacz:
    Siemens DE1518628 Electronic exclusive.
    wnoto, wytłumacz jak można zaoszczędzić posiadając przepływowy podgrzewacz wody, mając licznik dwutaryfowy?.
    wnoto
    Level 34  
    Podchwytliwe pytanie :) (nie wiem z czego wynika - bo nic takiego nie sugerowałem) ale ...

Wystarczy kąpać się podczas taniej taryfy :)

ale moja wypowiedz dotyczyła stosowania taryfy nocnej (i sterownika) przy współpracy z bojlerem (gdzie akumulujemy ciepło)
    Ryszard49
    Level 37  
    wnoto,nowoczesne podgrzewacze, dzięki elektronicznemu sterowaniu urządzeniem pozwalają zaoszczędzić do 30% wody i energii. Można kąpać się o dowolnej porze dnia.
    soniak2
    Level 21  
    Ryszard49 wrote:
    wnoto,nowoczesne podgrzewacze, dzięki elektronicznemu sterowaniu urządzeniem pozwalają zaoszczędzić do 30% wody i energii. Można kąpać się o dowolnej porze dnia.

W jaki sposób oszczędzają do 30% ? Obniżają temperaturę wody wyjściowej, czy zmniejszają przepływ ?
    Ryszard49
    Level 37  
    soniak2, zapytaj o to producenta. A tak poważnie, to zapoznaj się z instrukcją obsługi i będziesz wiedział dlaczego.
    mychaj
    Level 33  
    30% z 20 kW to tylko 6kW = nadal potrzebujesz 14kW , więc nadal sporo i bez modernizacji instalacji się nie obejdzie, o stopniu skomplikowania podgrzewacza już pisałem...
    Druga sprawa to jest forum... przeważnie użytkowników nie producentów - więc jak masz informację w jaki sposób zaoszczędza wodę i energię ogrzewacz to napisz, będziemy ci wdzięczni, a odsyłanie aby sobie samemu poszukać ...niefajnie.
    Albo wiesz albo nie i wtedy nie zabieram głosu...
    vodiczka
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    A tak poważnie, to zapoznaj się z instrukcją obsługi i będziesz wiedział dlaczego.
    Reklamowy pic na wodę, powtórzony w instrukcji :)
    "Pozwalają oszczędzić do 30%" oznacza, że zarówno 20% jak i 10% mieści się w tym stwierdzeniu.
    Oszczędność wynika jedynie z ominięcia strat ciepła w bojlerze, które zależą od skuteczności izolacji bojlera i temperatury do której nagrzewamy wodę.
    Z autopsji powiem, że dla jednej osoby wystarczy nagrzać wodę w 60l bojlerze do 40°C - straty ciepła są minimalne. Gdy ktoś ma zasilanie dwutaryfowe, wtedy opłaci się nagrzewać w taniej taryfie do 80-90°C
    zibi999
    Level 15  
    Nie ma idealnego rozwiązania w tej sytuacji ponieważ co nie zrobisz za wydajność i temperature odpowiesz kasa którą musisz dołożyć na podgrzewacz .

" OGRZEWACZ KOSPEL PPH2 15 KW "" wydajność ok 8.7 tylko przy temperaturze 30°C
    więc żadna rewelacja , Ciekawe jak to wychodzi w trybie eko , jaki jest w tej sytuacji wydajność ?
    mychaj
    Level 33  
    Nic w tej instrukcji nie ma - nawet jak działa tryb eko, kit wciskasz kolego, jeżeli te oszczędności mają wynikać z tego że ma różne tryby pracy (mycie, wanna , prysznic) jest bez sensu aby biegać cały czas do niego i klikać.
    Drugi sposób opisany to ustawianie optymalnej temperatury do potrzeb - też bez sensu aby non stop kręcić regulatorem.
    Jedyny efekt oszczędności to ustawianie kosztów -przekroczę 60 zł/m-c to przestaje się myć... :-)
    Nawet danych technicznych nie ma...
    Może te oszczędności są wtedy gdy ma się solary ale chyba nie oto chodzi...
    vodiczka
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    vodiczka , jak zamontujesz to dopiero docenisz to co kupiłeś.
    Przekonaj mnie, że zaoszczędzę przynajmniej 20% energii. Nie polecaj kupna w ciemno :)

Oszczędność energii
    ■ Ustawić wymaganą temperaturę wody bezpośrednio
    w urządzeniu.
    Wskazówka: Mieszanie zimnej i ciepłej wody w armaturze
    powoduje niepotrzebne zużycie wody i energii.
    Ponadto powoduje to wzmożone osadzanie się kamienia kotłowego
    w urządzeniu. Dlatego zawsze ustawiać wymaganą
    temperaturę bezpośrednio w urządzeniu.

To wszystko co znalazłem w instrukcji na temat oszczędności energii. Gdy ustawię swój bojler na 40°C to też nie mieszam ją z zimną :)
    Ryszard49
    Level 37  
    mychaj, vodiczka, tu chodzi o komfort. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed poparzeniem, szczególnie jak w domu są dzieci. Podgrzewacz zaopatruje łazienkę i kuchnie, więc jest ustawiona 1 temperatura. Oszczędność to kontrolowana temperatura wyjściowa.
    vodiczka
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    Należysz do tych forumowiczów, którzy nie potrafią przyznać się do tego, że nie mają racji :)
    Dyskutujemy o oszczędności energii a Ty nagle mówisz: "tu chodzi o komfort" :)
    Ryszard49 wrote:
    Oszczędność to kontrolowana temperatura wyjściowa.
    W bojlerze też możesz kontrolować temperaturę. :)
    Ryszard49
    Level 37  
    vodiczka, w jaki sposób kontrolujesz temperaturę w bojlerze i przez jaki czas ?.
    Co do oszczędności to jestem przekonany że jest.
    vodiczka
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    w jaki sposób kontrolujesz temperaturę w bojlerze i przez jaki czas ?.
    Czyżbyś nie czytał ostatniego zdania w poście #19?
    Temperatura wyjściowa wody z bojlera jest równa temperaturze do której ma być dogrzana, z odchyłkami uzależnionymi histerezą regulatora.
    Przy ogrzewaniu wody do wyższej temperatury, oczywiście trzeba stosować mieszanie zimnej i gorącej i tu masz pewne straty zanim dobierzesz właściwą temperaturę wypływu ale rekompensujesz to z nadwyżką tańszą energią w nocnej taryfie.
    Ryszard49
    Level 37  
    mychaj , nie miałeś nigdy i też nie korzystałeś z przepływowych podgrzewaczy wody ze sterowaniem hydraulicznym. Gdybyś korzystał to byś wiedział jak łatwo można się poparzyć. Żeby nie dochodziło do takich przykrych sytuacji wprowadzono elektroniczne sterowanie.
    Bojlery maja określoną pojemność i kiedyś ta ciepła woda musi się skończyć. W przepływowych nigdy, chyba że będzie przerwa w dostawie energii elektrycznej.
    elektryku5
    Level 39  
    Na pewno jakaś oszczędność jest, szczególnie jak ktoś ma większy bojler współpracujący z CO, po co mam grzać 200-400l wody w ciepłe dni, gdy potrzebne jest góra kilkadziesiąt?
    Poza tym sam ogrzewacz mam np bliżej i woda dużo szybciej leci ciepła, do tego gdy jest potrzebna cieplejsza, mogę podkręcić regulację zamiast grzać kolejne kilka godzin dłużej.

Nie należy też zapominać o stratach ciepła na bojlerze, sam zbiornik ma większą powierzchnię niż zespół grzewczy podgrzewacza i coś tam oddaje w otoczenie (tu już zależy od stanu izolacji).

No i jak brać ogrzewacz to tylko z elektronicznym sterowaniem, poprzednio miałem hydrauliczny i zanim się włączył (niskie ciśnienie), to mnóstwo wody było zmarnowane, przy ustawieniu baterii prysznicowej bardziej na zimną wodę potrafił się wyłączyć i powtórka z rozrywki (czyli zimna i wrzątek na przemian).
    mychaj
    Level 33  
    Nie musisz mi tłumaczyć takich prostych rzeczy:
    1. podgrzewacz przepływowy miałem (musiałem zwiększyć przydział mocy, zmodernizować instalację i wprowadzić licznik dwutaryfowy): normalne użytkowanie tylko w określonych godzinach bo inaczej rachunki za prąd dobijają (o kosztach ew. napraw nie wspomnę)
    2. bojler 50L mam do teraz w domu letniskowy (użytkowany tez zimą) i nigdy ciepłej wody nie brakło - ustawiony na 50 stopni, po 6 osób w domu i nigdy nikt nie narzekał na brak wody - plusy: normalna instalacja bez kombinacji z taryfami i zasilaniem , tani w naprawach: termostat, grzałka, anoda to groszowe koszty.
    Co do komfortu : bojler z ustawioną wyższą temperaturą i bateria termostatyczna załatwia w sprawę.
    Bojler 50L od 300 do 500 + bateria 300 + montaż = max 1000 zł,
    Podgrzewacz 800 zł+ montaż + bliżej nie określone koszty instalacji elektrycznej z przydziałem mocy (Tauron bodajże 160 za kW) = jak się zamknie w 5 tys. to dobrze.
    Na czym ma polegać oszczędność tego podgrzewacza którego instrukcję wkleiłeś?
    Bo ze strony siemensa : Energooszczędna pozycja przełącznika "e" umożliwia zmniejszenie mocy o 33% i automatyczne dostosowanie mocy do wielkości przepływu.
    Bajer - jak przykręcę to mniej ciągnie , chyba normalne że do podgrzania 4 litrów wody trzeba mniej energii niż do 8litrów? A prysznic najlepiej jak robi kap.kap,kap...
    Ryszard49
    Level 37  
    mychaj , kolega elektryku5 w przystępnej formie to wyjaśnił.
    Baterie termostatyczne nie sprawdziły się.
    Chyba nie myślisz że w podgrzewaczu ze sterowaniem elektronicznym jest cały czas zużycie energii elektrycznej na poziomie 18 kW?.
    I to jest ta funkcja energooszczędna przełącznika "e".
    mychaj
    Level 33  
    Nic nie wyjaśnił, bojler tez daję ciepła od razu - też bez przesady podgrzewacze te też maja bezwładność.
    Quote:
    Potrzebuje zasilić pomieszczenie gdzie będzie jedna osoba i największe zapotrzebowanie to będzie prysznic.

Skąd 200/ 400 litrów ?
    Prysznice typowe mają przepływ od 4 do 8 l/min. - po 2 godzinach160 litrów.
    Bierzesz prysznic przez dwie godziny?
    W basenie ten prysznic?
    Ten ogrzewacz jest dobry tylko dla kogoś kto nie liczy się z kosztami.
    Marna ta reklama w twoim wykonaniu.