Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie lampami błyskowymi za pomocą kanałów radiowych

folyo 24 Lis 2017 12:34 390 2
  • #1 24 Lis 2017 12:34
    folyo
    Poziom 3  

Witam,
    Poszukuję rozwiązania, które pozwoli mi na uzyskaniu funkcjonalności w zakresie sterowania grupami lam błyskowych.
    Zanim opiszę przypadki użycia doprecyzuję nazwijmy to terminologię oraz stan aktualny.

W sprzedaży są dostępne studyjne lampy błyskowe wyzwalane drogą radiową. Nadajnik zakładany jest na stopkę aparatu fotograficznego a odbiorniki są wbudowane w lampę błyskową lub dołączane do lamy błyskowej poprzez złącze duży jack.

To jest przykład odbiornika: fsfoto.pl/product_info.php/info/p6060_Radiowy-odbiornik-VC-816-RX-16-kanalow---sieciowy.html
    To jest przykład nadajnika fsfoto.pl/product_info.php/info/p4320_Radiowy-Wyzwalacz---Pilot-Powerlux-801TX-do-lamp-Powerlux-System-Plus.html

Aparat wyzwalamy na kilka sposobów poprzez wyzwalacz podłączony mikro-jack lub z komputera poprzez złącze USB.

Mamy do dyspozycji kilka kanałów radiowych. Możemy ustawić odbiorniki w taki sposób że stworzymy dwie grupy lamp błyskowych. Wykonując zdjęcia możemy w zależności od potrzeb przełączać na te grupy lamp błyskowych, które chcemy wyzwolić w zadanej sytuacji. Przełączenie wykonujemy ręcznie.

MODUŁ - niech to będzie to rozwiązanie techniczne które potrzebuję

I teraz opiszę dwa przypadki użycia, które powyższe rozwiązanie nie jest wstanie zrealizować.

1. Uruchomienie migawki za pomocą komputera
    - pierwsze uruchomienie migawki wyzwala się pierwsza grupa lamp błyskowych (sygnał do MODUŁU pochodzi ze stopki lub gniazda synchronizacji lampy)
    - drugie uruchomienie migawki wyzwala się druga grupa lamp błyskowych (sygnał do MODUŁU pochodzi ze stopki lub gniazda synchronizacji lampy)
    Nadmienię że tu ręcznie niczego już nie przestawiamy.
    Ten tryb ma działać jakby w pętli.

2. Dwukrotne uruchomienie migawki za pomocą jednego impulsu.
    Drugi przypadek użycia powinien przebiegać w następujący sposób.
    MODUŁ otrzymuje jeden impuls i wysyła na złącze micro jack w aparacie dwa impulsy do wyzwolenia aparatu.
    I znów wyzwala się jedna grupa lamp po pierwszym impulsie i druga grupa lamp w drugim impulsie.

Musimy mieć możliwość zadania czasu pomiędzy pierwszym impulsem a drugim, który jest przesyłany na aparat fotograficzny.

Rozwiązań może być kilka.
    Mam nadzieję że wybrałem dobry dział na ten temat.
    W razie zainteresowania zlecę przygotowanie rozwiązania.

0 2
  • #2 24 Lis 2017 16:45
    jaclew
    Poziom 16  

Rozumiem, że jest to wstęp do propozycji zlecenia opracowania takiego projektu?
    Jeśli tak to nie ten dział. Kolega zajrzy tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=392&offer_tag=ask

... a jeśli nie jest - aby zacząć tu merytoryczną dyskusję na temat możliwych rozwiązań
    proponuję więcej szczegółów technologicznych; na czym to chcesz wykonać - arduino?
    inny mikrokontroler? (jaki?) sterowanie? jakiś wyświetlacz? jakie zasilanie? itd.
    Możesz pokazać schemat blokowy jak to widzisz podłączone?
    Algorytm dla mnie jest w miarę jasny.

0
  • #3 26 Lis 2017 14:43
    folyo
    Poziom 3  

Myślę że rozwiązanie można oprzeć na istniejących już nadajnikach i odbiornikach.
    Można zaprogramować lampy na pracę w dwóch grupach oraz wykorzystać dwa nadajniki z których jeden będzie zaprogramowany na jedna grupę lamp oraz drugi zaprogramowany na drugą grupę lamp.
    Zatem sterowanie grupami lamp sprowadzało by się do przekazywania impulsu na pierwszy lub drugi nadajnik.

0