Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana glosnikow Jbl Ti 600

24 Lis 2017 15:17 1398 11
 • Poziom 9  
  Witam , prosiłbym o rade w usunięciu mojego problemu , otóz dostałem niedawno dwie kolumny Jbl Ti 600. W kolumnach uszkodzone były glośniki niskotonowe , 4 sztuki. Sugerując się impedencja kolumn (8 ohm) kupiłem 4 głośniki Monacor SPH 165 , każdy po 8 ohm , licząc na to że są połączone równolegle i wraz z pozostałymi dwoma głośnikami w kolumnie wyjdzie 8 ohm całej kolumny . Wyszło , jedynie to że nie mam bladego pojecia o tym co robie , i po podłaczeniu głośnikow , kolumny działaja źle . Bas ma jakieś dziwne przebicia i w ogóle grabnieczysto . Trochę się wypłacilem za te głośniki , także proszę o pomoc . Jak to podłączyć, i w ogóle czy da sie to podłączyć w takim zestawieniu, i jak odniesie
  się do tego zwrotnica kolumn. Mój wzmacniacz to Onkyo HT R380 impedencja 6-16 ohm 100 w na kanal . W załączniku wrzucam schemat połączeń w kolumnach . Z tego co z niego zrozumiałem to stare głośniki miały po 10.3 ohm , ale nadal nie wiem jak były podłączone , szeregowo czy równolegle . Z góry dziekuję za pomoc
 • Poziom 34  
  Witam

  Z głośników 8R które kupiłeś wypadkowe to 4R lub 16R.

  Schemat zwrotnicy który załączyłeś nie pokazuje sposobu połączenia woferów.
  Przydatne były by zdjęcia zwrotnicy ze środka.
  Stare głośniki posiadasz ? Wątpię aby wszystkie 4 były spalone, z całą pewnością da się je pomierzyć, a może nawet naprawić, bo zapewne problem jest tylko z uszkodzonym zawieszeniem górnym ?

  Co do głośników które podłączyłeś. Po pierwsze polaryzacja, czy aby na pewno poprawnie to połączyłeś? Po drugie aplikujesz inne głośniki do kolumny liczonej pod inne parametry. Nie koniecznie musi to dobrze zabrać.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  dominator8 napisał:
  Jedyna opcja jaką tutaj widzę to modyfikacja zwrotnicy (sekcji niskotonowej) tak by przy nowej impedancji uzyskać podobny podział jak miało to miejsce w oryginale.
  A w jaki sposób sprawić, by wzmacniacz wytrzynał obciążenie niższe, niż dopuszczalne przez producenta?
  gurusek napisał:
  Mój wzmacniacz to Onkyo HT R380 impedencja 6-16 ohm 100 w na kanal
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  dominator8 napisał:
  Proponujesz połączyć je w szereg?
  Napisawszy coś takiego? Czy znów przypisujesz mi słowa których nie wypowiedziałem?
  Zadałem proste pytanie - po co się więc rozwodzisz?
  Gdybyś w poprzednim poście napisał "
  dominator8 napisał:
  użytkować go w tej sytuacji zdroworozsądkowo
  nie było by problemu. Autor jak widać jest bardzo początkujący w elektronice i elektroakustyce, więc wypadałoby chyba Go uświadomić o możliwości uszkodzeń gdyby chciał robić na obecnym zestawie "dyskoteki"?
  A - no właśnie... Sam Autor pisze (co zresztą da się wyczuć po Jego postach), ze nie jest zbyt biegłu w elektronice - w jaki sposób zamierzasz Mu pomóc przy budowie proponowanej przez siebie zwrotnicy? Przecież nie zaproponujesz Mu jakiejś uniwersalnej? Tym bardziej, ze wymienił wyłącznie głośniki niskotonowe... W jaki sposób więc ma to zrobić? Bez znajomości rzeczy, bez pomiarów, doświadczenia?
  dominator8 napisał:
  Jedyna opcja jaką tutaj widzę to modyfikacja zwrotnicy (sekcji niskotonowej) tak by przy nowej impedancji uzyskać podobny podział jak miało to miejsce w oryginale.
  A co z efektywnościami, co z wypadkową charakterystyką? Wybacz, ale usiłujesz jak widać udowodnić swoją wyższość. Niestety, ale nie bardzo Ci to wychodzi.

  Co ja proponuję?
  Dwa wyjścia - prostsze - odszukać informacje na temat użytych w tych kolumnach oryginalnych głośników i takie zakupić sprzedając niewłaściwe. Przynajmniej część kosztów się odzyska, a nic nie trzeba będzie przerabiać i kolumny zagrają jak oryginały.
  Drugie - zacząć się uczyć wszystkiego co zwiazane jest z głośnikami budową kolumn, doborem głośników do siebie i budową zwrotnic, a także sposobami na sprawdzenie swojej pracy pomiarami.
  Rozwiązania polegającego na "dopasowaniu" zwrotnicy li tylko pod kątem oporności głośników niskotonowych jakie proponuje Kol.dominator8, nie polecam z wyżej wspomnianych powodów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  A więc tak , chcialbym zostawic te kolumny razem ze zwrotnicami tak jak są , i tak juz z nimi nic nie zrobie . Monacory 8 ohm sprzedam , i kupie 4 glosniki o odpowiedniej impedencji. Musze tylko wiedziec jakiej . W załączniku są zdjecia zwrotnic , potrafi ktos wyczytac jak są połączone te nieszczesne glośniki . Kolumna ma 8 ohm wyjsciowe.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  dominator8 napisał:
  Oczywiście, że nie napisałeś......
  Podałem za to pomysł jak z tego wybrnąć. I to zachowując jak najbardziej realna możliwość uzyskania pełnosprawnej i poprawnie brzmiącej kolumny.
  Ty nadal upierasz się przy łączeniu dwóch głośników 8 omowych równolegle; a to RAZ - wymaga przerobienia zwrotnicy. Dwa możliwe, ze i wymiany głośników średnio wysokotonowych, bo ich sprawność (w porównani do 4 omowej gałęzi niskotonowej) będzie za mała.
  A więc - proponujesz zrobienie pseudo kolumny z pseudo zwrotnicą (chyba, ze sam zrobisz i pomierzysz, bo Autor nie ma dostatecznej wiedzy) i niewiadomym (raczej na pewno niezbyt dobrym...) brzmieniem.
  Wymiana glosnikow Jbl Ti 600
 • Użytkownik usunął konto