Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pałka Radmor - Bardzo słaby odbiór

24 Lis 2017 16:52 2316 14
  • Poziom 7  
    Witajcie. Założyłem pałkę Radmor na dachu 5 piętrowego bloku przykręcone uchwyty do komina, rura i antena będzie z 2,5 metra nad dachem razem z 15 nad ziemia. Teren całkowicie otwarty. Kabel belden h1000 20 metrów i metr cienkiego przewodu do skanera. Wszystko nowe razem z antena kupowane w serwisie Radmora sami zaprawiali wtyki wiec tu błędu być nie powinno. Cala instalacje tez robiła profesjonalna firma legalnie itp. Jeszcze maja tylko podpiąć maszt aby był odgrom. Antena chodzi fatalnie taksówki czy straż miejska odbierałem lepiej z ręcznej anteny Procoma. Nie łapie nawet na 3 km. Dodam ze częstotliwości taxi mieszczą się w pasmie działania palki. Czytałem wiele o tej antenie ze może łapać z kilkudziesięciu km a tu spod nosa niektóre transmisje się na złapie a na ręcznej Procoma słabo ale złapie. Pytanie co można jeszcze zrobić by antena pracowała jak należy. Czy odgrom jest potrzebny niezbędnie? Poprawi to sygnał? Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Odgrom nie wpłynie na działanie anteny.

Sprawdź omomierzem we wtyczce w domu czy jest zwarcie ( powinno być ), następnie wejdź na dach, wykręć wtyczkę z anteny i wykonaj taki sam pomiar samego kabla i tu zwarcia nie powinno być.

Kolejnym krokiem podmiana anteny na inną, choćby dobrze zrobiony dipol 1/2 czy GP1/4 i porównanie pracy anten, bo może pałka jest po prostu uszkodzona.

Moja stoi na strychu pod dachówką, zasilana 20m kabla h-155 i słyszę bez problemu stacje 50-70km.
  • Poziom 7  
    Kupilem nowa od producenta. Nie pomyslalbym ze moze byc trefna. Sprawdze omomierzem tak jak mowisz. Ale z tego co pamietam to ci co montowali mowili ze jest ok.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Obstawiam zwarcie kabla, źle zarobione końcówki (wystarczy 1 włosek ekranu) lub zwarcie w odcinku dojścia cienkim kablem do (?) skanera (?). Odgrom nie poprawi sygnału, to kwestia bezpieczeństwa na wypadek uderzenia pioruna. Szkoda że nie możesz zdemontować pałki i podłączyć jej na krótko do skanera, miałbyś wówczas odpowiedź czy to wina anteny czy połączenia kablowego. I jeszcze jedno, nie napisałeś do jakiego sprzętu podłączyłeś tę antenę, może występować również zjawisko "zatykania" np. skanera silnym sygnałem emitowanym w pobliżu. Nie wszystkie urządzenia przenośne radzą sobie z taką anteną jak Radmor 32812/1
  • Poziom 7  
    Akurat podpięty był pod unidena 69-2xlt. Mam akurat dwa wiec przez weekend posprawdzam czy może coś ze skanerem. Specjalnie kazałem radmorowi zaprawić wtyki bo myslałem ze oni się nie pomylą. Złapałem transmisje policji i co się okazało mogę sobie squelchem kręcic w każda stronę i słychać jakby nadawali z mojego mieszkania i dyspozytora i samochód. A taxówki i straż miejska słychać bardzo złe do tego stopnia ze na ręcznej antenie procoma dalekie sygnały odbierałem z trzaskami a na pałce nawet nie stanęło na częstotliwości. Skoro policje złapało dobrze to może krąg podejrzeń się zawęzi co to za przyczyna?

Dodano po 19 [godziny] 18 [minuty]:

Policje, Straż Pożarna łapie w miarę dobrze chociaż jak mówicie ze powinno łapać na 50km to nie ma szans. Taxi to samochód 800metrow ode mnie ledwo łapie z trzaskami. Straż miejska patroli wogóle a dyspozytora z trzaskami a jest 2km ode mnie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli to co zaproponowali koledzy - DOKŁADNE sprawdzenie fidera na zwarcie i na pewne przejście ( czy czasem na złaczach nie ma złego styku ) niczego nie wykaże to przeanalizuj jak układają się odbierane częstotliwości. Przynajmniej w moich stronach policja pracuje najwyżej w tym zakresie. Jeśli ich dobrze odbierasz to mogłoby wskazywać na złe zestrojenie anteny , chociaż nie słyszałem żeby Radmorowi coś takiego się przytrafiło.
  • Poziom 28  
    Antena wykonywana jest na różne częstotliwości o szerokości pasma ok. 10MHz. Jak chcesz słuchać wszystkich na raz na tak wąskiej antenie. Które kupiłeś wykonanie?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    @bogi, ta antena odbiera od 48 MHz (lasy państwowe) po energetykę na 428 MHz.

Miałem ja, mieli inni koledzy z RS.pl.

Nie wiem o czym piszesz, że ona wąsko pracuje.

Jest to najczęściej polecana antena do nasłuchów.

Mówimy o modelu 32812/1.

Tylko my wszyscy mieliśmy lub mamy anteny pochodzące z PKP, z lat 70-80 ubiegłego wieku.

Kolega takiej nie chciał kupić.

Może tu jest pies pogrzebany.

A policję odbierasz, bo to wyjście przemiennika.

Resztę masz w simplexie.
    Moderowany przez c2h5oh:

Post był raportowany.
    Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Do pomiarów parametrów anteny stosuje się specjalne urządzenia. Z pewnością ucho "specjalisty" do nich nie należy.

• Poziom 39  
    Kolego internick sprawdź na jaki zakres jest wykonywana wersja 32812/1 i nie rób z niej anteny discone.. Każda antena odbiera sygnały spoza pasma ale z jakim poziomem. Na miejscu autora upewniłbym się czy to jest wersja 32812/1.
  • Poziom 41  
    internick napisał:
    @bogi, ta antena odbiera od 48 MHz (lasy państwowe) po energetykę na 428 MHz.
    @internick, po mimo to że Twój post został oznaczony jako pomocny, to ja na Twoim miejscu zastanowiłby się sto razy nad tym.
    48MHz - 428MHz.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    @gumisie miałeś tę antenę? W ciemno odpowiadam, że nie. Inaczej byś pisał gdybyś z niej korzystał.

@zworys u mnie na przykład lepiej pracowała niż antena typu discone oznaczona jako Midland Full Band T 734.

Ja na tej antenie pół Polski słyszałem. I tak jak piszę od lasów państwowych na 48 MHz przez air band, VHF, Satcom, lotnictwo wojskowe powyżej 225 MHz łącznie z UHF.

Teraz mam antenę kolinearną Procom. I niestety żeby posłuchać energetyki muszę przełączyć na inną antenę, bo poza zakresem na jaki jest strojona jest głucha, a "pałka" była uniwersalna i trochę mi jej brakuje.

Nadmienię, że były dni, gdzie przy radiu siedziałem 18-20 godzin i z 400 km odbierałem to czego ludzie nie mieli na 100 km.

Także za tę antenę zastawiam swoje dłonie.

Ponadto Kolega ma problem z VHF (!), a nie Mid czy Low Band, więc nie wmawiajcie, że na tej antenie nie ma prawa tego czy tamtego odbierać.

Natomiast Koledze c2h5oh jeśli chce to po weekendzie wstawię dane z analizatora Rigexpert AA230.

Tylko co te wykresy mają wnieść zbytnio nie wiem. Przecież nikt tu nie pisze o SWR 1.0 w całym paśmie. My ciągle piszemy o antenie do nasłuchu, a nie do nadawania.
  • Poziom 39  
    @internick paradoksalnie ale wygląda że twoja antena była wadliwa. Jeśli antena jest wykonywana na określone pasmo to pozostałe powinna wręcz tłumić! Jeśli odbierała tak dobrze w tak szerokim zakresie, lepiej niz discone ( która najczęściej ma niewielki zysk lub 0dB ) to Radmor powinien opatentować konstrukcję tej anteny!!!! Nie zaprzeczam że mogłeś na niej wiele usłyszeć ale nie rób z niej jakiejś superanteny. Ze wszystkiego co metalowe można zrobić antenę ale jaka będzie jej sprawność? My nie wmawiamy że na tej antenie autor nie usłyszy tego co chce. Wręcz przeciwnie powinien słyszeć a nie słyszy...i tu jest problem.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    @zworys, przecież 32812 to jest dipol z 0 dBd zysku:

http://www.radmor.com.pl/Produkty-cywilne/Akc...t/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-32812

Czy robiłeś kiedykolwiek dipol z rurek, np. miedzianych? Bo ja eksperymentowałem i im szersze one były to antena pracowała lepiej poza zakresem (szerzej) na jaki ramiona były docięte.

Ja miałem mnóstwo anten. Szkoda, że większość wtedy, gdy nie posiadałem jeszcze analizatora, ale niektóre szybciej zdejmowałem niż wieszałem, np. Diamond X300.

A pałka, gdy wylądowała na uziemionym maszcie zdecydowanie zaczęła lepiej odbierać. Nie wiem. Może i jest uszkodzona skoro taka sytuacja według @belzebub24 nie powinna mieć miejsca.

Obecnie służy wujkowi i jest podpięta za pomocą przewodu Belden H155 do skanera Albrecht AE69-2H i nic nie zapycha. Kiedyś ten zestaw był mój, ale 80 komórek pamięci zapchałem w kilka dni i wymieniłem skaner na Uniden BCT15X.
  • Poziom 39  
    @ internick tak się składa że robiłem wiele anten - też z różnym skutkiem, ale także miałem wiele lat do czynienia z profesjonalnymi antenami - od niskiego KF do anten GHz. W jak niespodziewany sposób potrafią się zachwywać też niejednokrotnie się przekonałem. Tzw smukłość anten ma wpływ na szerokość pasma ale do pewnego momentu. Nawet jeśli zrobiłbyś antenę o średnicy tunelu metra to nie będzie aż tak superszerokopasmowa. O sprawności anteny decyduje wiele szczegółów a w tym sposób montażu. Nie będę więcej o tym pisał bo zeszliśmy z tematu a autor tematu milczy - nie wiemy czy uporał się z problemem
  • Poziom 41  
    internick napisał:
    Czy robiłeś kiedykolwiek dipol z rurek, np. miedzianych? Bo ja eksperymentowałem i im szersze one były to antena pracowała lepiej poza zakresem (szerzej) na jaki ramiona były docięte.
    Kolego, moje jedno i ostatnie pytanie do Ciebie?. Przeczytałeś tak od deski, do deski link który podesłałeś. http://www.radmor.com.pl/Produkty-cywilne/Akc...t/Anteny/Stacjonarne/Antena-stacjonarna-32812