Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny dźwięk z głośnika niskotonowego

dawid2040 24 Lis 2017 22:17 471 9
  • #1 24 Lis 2017 22:17
    dawid2040
    Poziom 4  

Witam,
    Mam problem z głośnikiem niskotonowym który leżał kilka lat na strychu, otóż gdy podłączyłem go do wzmacniacza i puszczam przez niego muzykę to w tle muzyki słychać dźwięk tak jakby piasku odbijającego się o membranę (nie charczenie) ale piaskutamna 100% nie ma. Myślę że problem może być z cewką bo jak poruszam membraną (ręcznie) to słychać takie drobne szelesty. Co może być przyczyną tego dźwięku i ewentualnie jak to naprawić?

0 9
  • #2 24 Lis 2017 22:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Od leżenia w wilgoci (a czasem nawet nie koniecznie wilgoci) mogła się zdeformować membrana, lub zawieszenie i cewka nie jest obecnie centrycznie do szczeliny magnetycznej. Sprawdź czy "szelest" nasila się przy naciskaniu z którejś strony (jedną ręką). Jeśłi tak - scentrowana cewka...
    Można próbować zostawić głośnik membraną w dół na dłuuuższy czas i mieć nadzieję, ze się sama ustawi.
    Górne zawieszenie jest z czego? Guma, pianka, płótno, czy celuloza?

0
  • #3 24 Lis 2017 22:49
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 24 Lis 2017 23:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ależ jest odwracalny... Jest.... Miałem podobny przypadek - głośnik leżał kilka lat membraną do góry, wnuczek wrzucił jakąś zabawkę i gdy się do niego dostałem po tych kilku latach (leżał na szafie) wyjąłem zabawkę i odwróciłem go membraną na dół. Po roku (chyba - nie liczyłem dokładnie) membrana powróci na swoje miejsce. Podobny efekt występuje również gdy głośnik jest zamontowany w kolumnie - do przedniej ścianki i też długo leży nieużywany. Membrana pod własnym ciężarem "obwisa" deformując zawieszenie. Gdy się go wykręci z kolumny i wkręci odwrotnie (tą częścią która była na dole do góry) - po kilku miesiącach leżakowania w ten sposób, jest duża szansa, że wróci do położenia wyjściowego.
    W pewnych przypadkach można ten proces przyspieszyć nasączając resor (ale tylko celulozowy z plastyfikatorem) rozpuszczalnikiem NITRO lub podobnym. Po kilku takich zabiegach (głośnik w odwrotnej pozycji niż ta w której leżakował) wróci do położenia "zerowego".
    A zresztą - czytałeś ten temat :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16845730#16845730 więc nie rozumiem skąd Twoje stwierdzenie, że się nie da.
    Bardziej od Ciebie doświadczeni sprawdzili i się da.

0
  • #5 24 Lis 2017 23:16
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 24 Lis 2017 23:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dominator8 napisał:
    W omawianym przypadku nawet najbardziej wyszukane próby reanimacji tego głośnika nie pomogą
    Wybacz, ale nie wiesz tego na pewno. Zależy jaki to głośnik (resor) i jak został przechowywany (czy faktycznie duża wilgotność).
    dominator8 napisał:
    Jakoś nie mam motywacji by czekać do emerytury (31 lat) aź sytuacja ta ulegnie zmianie
    Więc jednak jest iskierka nadziei, że może się odwrócić to odkształcenie...
    Nie sprawdzałeś - nie pisz. Gdy ja nie sprawdził siedziałbym cicho.

0
  • #7 24 Lis 2017 23:27
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 25 Lis 2017 00:02
    dawid2040
    Poziom 4  

Zawieszenie górne jest z gumy. Przysłuchałem się bardziej temu dźwiękowi i przy poruszaniu membraną w górę i w dół jest dźwięk podobny do zasuwającego sie suwaka od bluzy tylko duuużo ciszej. Co do głośnika to nie ma o nim prawie żadnych informacji i założyłem o nim temat w którym są jego zdjęcia także jak by ktoś był zainteresowany co to za głośnik to zapraszam do mojego wcześniejszego tematu ;)

0
  • #9 25 Lis 2017 11:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dawid2040 napisał:
    przy poruszaniu membraną w górę i w dół jest dźwięk podobny do zasuwającego sie suwaka od bluzy tylko duuużo ciszej.
    Wszystko wskazuje na odkształcenie się resora i scentrowanie cewki.
    dawid2040 napisał:
    Zawieszenie górne jest z gumy.
    Więc jest szansa na naprawę. W tym celu trzeba by było odkleić kopułkę przeciw-kurzową, ustabilizować cewkę w szczelinie w położeniu "zerowym" (czyli środek szczeliny na wysokości środka nawoju cewki) za pomocą pasków folii wsuniętych na "lekki wcisk" pomiędzy cewkę, a szczelinę i potraktować kilka razy (może nawet kilkanaście) dolny resor rozpuszczalnikiem NITRO. Rozpuszczalnik zmiękczy plastyfikator jakim jest nasączone płótno zawieszenia i pomoże (po odparowaniu) przybrać odpowiedni kształt resorowi.
    Jest to do wykonania, ale niesie za sobą pewne ryzyko; Rozpuszczalnik rozpuszczalnikowi nie równy - ja używałem kiedyś jedynego dostępnego jaki był na rynku, teraz pod nazwą "Rozpuszczalnik NITRO" może się kryć wiele różnych (co do składu) substancji, i nie każda moze przynieść odpowiedni efekt. Wypadałoby to najpierw sprawdzić...
    W każdym razie - wbrew obawom Kol. dominator8 i zarzucaniu mi nieprawdy, jest to do zrobienia, a na forum widziałem nawet kilka przykładów praktycznego odratowania w ten sposób podobnie uszkodzonych głośników.

0
  • #10 25 Lis 2017 12:36
    dawid2040
    Poziom 4  

o rozpuszczalnik nie muszę się martwić bo ojciec jest lakiernikiem także korzysta z najlepszych rozpuszczalinków właśnie NITRO ;)

Dodano po 9 [minuty]:

Podjąłem inną decyzję. Głośnik o którym piszemy miał być do subwoofera do domu ale postanowiłem że nie opłaca mi się go naprawiać i zamówiłem BLOW A300 (tak wiem że chinol ale do domowego użytku myślę że wystarczy ;) )

0