Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWT 10620W - "sprawdzenie" modułu sterownika bez pralki

Spiritchaser 25 Lis 2017 09:30 297 4
  • #1 25 Lis 2017 09:30
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Witam!

Sprawa wygląda tak: mam wymontowany moduł sterownika - programatora od pralki Electrolux EWT10620W - PCB, wyświetlacz razem z górną częścią obudowy, przyciskami i pokrętłem. Reszta pralki czeka u znajomych. Do modułu dostała się jakimś sposobem woda. Upaliło dwie ścieżki na złączu J7, którego piny łączą się z dwoma przekaźnikami. Umyłem wszystko z soli, sprawdziłem przekaźniki i włącznik obrotowy, dosztukowałem spalone fragmenty ścieżek. Poza tym nie widać żadnych uszkodzonych elementów. Zanim wyjąłem moduł pralka była bez oznak życia. Podobno wcześniej wybiła różnicówkę w tablicy, eskę pewnie też. I teraz pytanie laika - nie mam doświadczenia w serwisie AGD. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia modułu sterownika - programatora? Chciałbym tylko sprawdzić, czy po podłączeniu zasilania wyświetlacz ożyje, czy nie. Jak to zrobić? Dziękuję za wszelkie wskazówki.

P.S. szukałem też schematu PCB sterownika jak i samej pralki, ale dokładnie tego modelu nie znalazłem, a byłoby to ogromne ułatwienie.

Moderowany przez Mirek Z.:

Zbędne/niewłaściwe spacje przed znakami przestankowymi usunąłem, poprawiłem pisownię nazwy firmy (z dużej litery) itd. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.13.

0 4
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 25 Lis 2017 10:50
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Jak podłączysz zasilanie i ustawisz przełącznik w pozycji dowolnej oprócz zera, to powinien zaświecić wyswietlacz. Bez reszty pralki nie sprawdzisz wszystkiego ale przynajmniej tyle. Prąd podłączasz do tego niebieskiego (mam nadzieję u Ciebie też). Na wszelki wypadek wrzuć jakieś zdjęcie.

0
  • Katalog Megger
  • #3 25 Lis 2017 16:50
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Hmm, Właśnie tak zrobiłem. Niestety sterownik nie daje żadnych oznak życia. Podejrzewam że może nie dostawać zasilania, powinno być chyba 12V (przekaźniki są na 12) i pewnie 5V. Sprawdziłem testerem ciągłości trzy elektrolity 220µF/35V - C36, C37, C38. Na dwóch pierwszych - są równolegle, tester pokazuje 0,002 w obie strony. Na trzecim ok, wartość powyżej 1,400. Diody za transformatorkiem przetwornicy sprawne. Chyba gdzieś jest zwarta ta jedna gałąź zasilania. Może jakiś przebity element zwiera do masy? Nie mierzyłem napięć na gorąco, może warto byłoby najpierw sprawdzić samą przetwornicę? Dobrze myślę?

0
  • #4 25 Lis 2017 17:52
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spiritchaser napisał:
    może warto byłoby najpierw sprawdzić samą przetwornicę ? Dobrze myślę ?

Tak

0
  • #5 28 Sty 2018 09:54
    Spiritchaser
    Poziom 15  

Przetwornica sprawna. Uszkodzony IC programatora. Temat do zamknięcia

0