Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu - Szukam schematu zasilacz nox at-600p12p

sakuwbarakushow 25 Lis 2017 11:17 948 11
  • #1 25 Lis 2017 11:17
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Witam tak jak w temacie, szukam schemat zasilacza: zasilacz nox at-600p12p.

Kilka dni temu w godzinach wieczornych zaczął się dziwnie zachowywać. Bez powodu wiatrak wentylator na CPU do 100% mocy się zaczął obkręcać rozpędził się do 100% i czuć było spalenizną. Po chwili - bum. Korki w domu wyskoczyły - zasilacz się spalił.

Metodą empiryczną, włączając uszkodzony już rozebrany zasilacz doszedłem do tego, że pojawia się iskra na tranzystorach 2SC2625. Wymieniłem je, oraz wymieniłem kondensator: 10 uF 50V.

Zasilacz się uruchamia, w sensie, że już nie wywala korków, ale nie działa dalej :( Co jeszcze mogło się spierniczyć?

Oraz, gdzie można znaleźć do niego schemat?:)

0 11
  • #2 25 Lis 2017 13:43
    tomus2k
    Poziom 23  

Nie podajesz jakie ten zasilacz ma układy w środku
    Ale czy ty sobie poradzisz, tam panuje 230V AC i 400v DC i energia która wystrzeliwuje części elementów, trzeba mieć doświadczenie, okulary ochronne i widzieć co się robi. Trzeba pamiętać że samo odłączenie od sieci to nie koniec niebezpiecznego napięcia. Trzeba jeszcze za każdym razem rozładować kondensator. I pamiętać że wstępne uruchomienie tylko poprzez żarówkę 60W w szeregu na zasilaniu 230V AC. Żarówka ma się nie zapalić, nawet nie żarzyć na nie obciążonym sprawnym zasilaczu.
    Nawiąże do typowej konstrukcji :
    1. sprawdź czy działa zasilacz stan-by (najczęściej to od niego się zaczyna destrukcja gdyż zasila układ sterujący)
    2. sprawdź elementy sterujące tranformatorkiem separującym regulującym przetwornicę. ( często pada też układ sterujący)
    3. Sprawdź rezystory zabezpieczające na tranzystorach przetwornicy , diody, sprawdź miernikiem czy na kondensatorze masz ok. 400v DC , jak nie sprawdź mostek. ( Są po to aby przetwornica się nie zapaliła, wymieniaj zawsze na te same wartości co zaleca producent)
    Jeszcze raz, niebezpieczne napięcia, BHP, rozsądek, stosowanie elementów takich jak zastosował producent, urządzenia pomiarowe i serwisowe minimum w CATII 500V

0
  • #3 25 Lis 2017 18:12
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

Wszystko jest OK co do tych pierwszych punktów i zasad BHP.
    Nie działa przetwornica - na mostku jest napięcie ok. 390V DC

I nie startuje wentylator - jak zmostkuje zielony i czarny kabel.
    Jakieś pomysły?

0
  • #4 26 Lis 2017 13:48
    tomus2k
    Poziom 23  

Fajnie że podajesz to, o co cię prosiłem (nawet to podkreśliłem), tak wiec :crazyeyes:
    We wtyczce masz wyprowadzone 5V przetwornicy stand-by jest to przewód we wtyczce oznaczony +5VSB. Jak jest, to czy na wyprowadzeniu PSON jest około +5V ?
    Jak nie ma +5VSB to trzeba najpierw naprawić TĄ przetwornicę.

0
  • #5 27 Lis 2017 14:39
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

+5VSB - jest.

Co dalej?

0
  • #6 27 Lis 2017 17:54
    tomus2k
    Poziom 23  

Dalej upierasz się że, mam ci pomóc, a nie podajesz mi na jakich układach zbudowany jest ten zasilacz.

0
  • #8 04 Gru 2017 19:32
    tomus2k
    Poziom 23  

Masz układy
    KA7500 sterownik przetwornicy .
    GR8835 sterownik przetwornicy (Stand-by)
    wt7510 Układ kontroli napięcia ( Strona wtórna)
    PDF tych układów są powszechnie dostępne . Aplikacje w zasilaczach ATX również
    np:

Zmierz napięcie między nogą 7 a 12 KA7500 podaj wartość ?
    Zmierz napięcie między nogą 7 a 14 w/w - podaj wartość ?
    Zmierz napięcie między nogą 7 a 4 w/w - podaj wartość ?
    Noga 7 to masa więc można ją zastąpić czarnym kabelkiem z wtyczki ATX
    (Pomiar na włączonym zasilaczu, zalecam szczególną ostrożność ze względu na panujące niebezpieczne napięcia wewnątrz)

Na zielono zaznaczyłem obszar w którym trzeba dokładnie pomierzyć, sprawność elementów. ( Strona pierwotna, mierzymy na odłączonym od sieci zasilaczu i po rozładowaniu kondensatorów strony pierwotnej)

0
  • #9 05 Gru 2017 16:30
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

KA7500:
    między 7 nóżką a 4: 0V
    między 7 nóżką a 12: 12V
    na 14 nóżce: 5V

0
  • #10 05 Gru 2017 23:30
    tomus2k
    Poziom 23  

Przełącz miernik na AC -20v i podaj napięcie między nogami 7 i 8, 7 i 11 układu KA7500.

0
  • #11 09 Gru 2017 16:07
    sakuwbarakushow
    Warunkowo odblokowany

7-8 : 1.49 V
    7-11 : 1.49 V

0
  • #12 09 Gru 2017 17:46
    tomus2k
    Poziom 23  

Czyli KA7500 pracuje, tak więc problemu trzeba szukać po pierwotnej stronie.
    Napiszę jeszcze raz, sprawdź elementy strony pierwotnej. obszar oznaczyłem na załączonym wcześniej schemacie. Pamiętaj, że na odłączonym od sieci zasilaczu i rozładować trzeba kondensator(y).

0