Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ploter Termiczny DIY Arduino

tomek280888 25 Lis 2017 11:49 2727 3
  • #1 25 Lis 2017 11:49
    tomek280888
    Poziom 2  

Ploter Termiczny DIY Arduino

Cześć, mam na imię Tomek i chciałem przedstawić mój projekt - Drewniany Ploter Termiczny.

Ploter umożliwia wycinanie kształtów w pełnowymiarowej płycie styropianu lub styroduru, które są zazwyczaj w rozmiarach 120 x 60 cm. Grubość maksymalna wycinanego przedmiotu to 18 cm.

W praktyce nie wycinam kształtów z płyt grubszych nisz 10 cm.
    Przedmiotami są zazwyczaj wkładki do pudełek, litery reklamowe, loga i dekoracje.
    Urządzenie przepracowało aktualnie powyżej 100 godzin.

Cięcie odbywa się z udziałem druta oporowego. Drut nagrzewany jest przez zasilacz laboratoryjny.
    Komputer kumunikuje się z urządzeniem poprzez sterownik, który zawiera płytkę Arduino i moduł CNC Shield wraz ze sterownikami silników.

Projekty tworzę w CorelDRAW, exportuję do .plt, następnie przerabiam do formatu .nc i importuję w programie GrblController, który wysyła polecenia do urządzenia i kształty są wycinane według projektu.

Jeśli chodzi o konstrukcję, to w czasie składania najwięcej kłopotów mi sprawiła oś Y (pionowa). Otwory w sklejce pod wałki wywierciłem wiertarką, jednak nie były dość dokładne. Musiałem ostatecznie zlecić wycięcie frezarką CNC, co rozwiązało problem nierównych odległości pomiędzy wałkami i prostoliniowości.

Prowadnice osi X to wałki CNC grubosci 20mm. Przy takiej długości wałków (150cm) lepiej sprawdzą się prowadnice podparte na całej długości.
    Aby zapewnić stabilność, musiałem pod wózkiem osi Y umocować dodatkowe rolki.

Koszt (nie wliczając zasilacza) w tym momencie jest na poziomie 1200 zł.

Nie zbyt dobrą decyzją było stworzenie zasilacza drutu oporowego samodzielnie, którego koszt wyniósł 150 zł + ok. 50 zł (koszt przesyłek).
    Ostatecznie kupiłem zasilacz laboratoryjny w cenie 200 zł który jest w pracy zdecydowanie wygodniejszy i stabilniejszy ;)

Chciałbym udoskonalić za niedługo konstrukcję poprzez wymianę prowadnic w osi X na prowadnice podparte na całej długości.

Tworzyłem urządzenie w wolnych chwilach w weekendy,. Czasowo projekt rozciągnął się na pół roku, plus drugie pół na udoskonalanie. ;)

W załączniku przesyłam także przykład dekoracji, jaki wycinam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 25 Lis 2017 20:38
    dambusio
    Poziom 11  

Aż 1200zł? Na co aż tyle poszło? Konstrukcja mega mi się podoba :)

• #3 26 Lis 2017 11:33
    tomek280888
    Poziom 2  

dambusio napisał:
    Aż 1200zł? Na co aż tyle poszło? Konstrukcja mega mi się podoba :)

Dzięki ;) . Widocznie lubisz drewno ;)

Wałki , łożyska liniowe w obudowach, zębatki, paski, silniki, sprzęgła, wyfrezowanie podstawek pod wałki, elementy mocujące silnik
    Płytka arduino, CNC shield , sterowniki krokowe, obudowa sterownika, kabelki ;), zasilacz do arduino ,
    Za śrubki zapłaciłem przeszło 100 zł z nakrętkami ;)
    No i chociaż drewno już miałem też powinienem +- dodać ok 100 zł
    Za przesyłki też niestety sporo zapłaciłem powyżej 100 zł

i tak się uzbierało ;)

• #4 25 Kwi 2018 08:38
    Mark Marshall MK2
    Poziom 1  

Witam. Gratuluję świetnie wykonanego projektu. Czy mógłbym prosić o szczegóły techniczne jak specyfikacja elementów użytych w projekcie, jego schemat a także informacje odnośnie sterownika i kodu? Pozdrawiam