Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały subwoofer na TDA7294.

09 Sie 2005 18:38 4015 22
  • Poziom 14  
    Witam!

Zdecydowałem sie na budowe suba aktywnego na wzmacniaczu TDA7294 1x100W i głośniku STX GDN-22-120-4-SS. Mam pytanko jakie powinny być najlepsze wymiary obudowy do niego?

Pozdrawiam,
    Michał Fisior.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    Mi wyszło dla stx gdn 22/120/4 sc 32 litry netto więc tak 30 do 35 litrów
  • Poziom 40  
    Nie ma czegos takiego jak najlepsze wymiary obudowy. Trzeba wiedziec co daja obudowy male a co duze. Jedna maja i wady i zalety. Dla tego glosnika nie proponuje wiekszej obudowy niz 30litrow w zasadzie to bardziej do 20litrow sie nadaje.
    W wiekszej obudowie glosnik nizej zejdzie ale bas moze stac sie mulowaty bez wykopu. W mniejszej bedzie twardszy bardziej kopiacy ale nie zamruczy tak nisko. Wszystko zalezy czego sluchasz. Jak jakiegos rocka i lubisz dac czadu to mniejsza obudowa wskazana. A jak suba ma raczej tylko mruczec w tle to mozesz dac wieksza.
  • Poziom 24  
    Nie żebym jakoś specjalnie sie czepiał ale 30 litrów netto to jest max max. Ja bym dał 25-26.
    Pozdrawiam.
    _______
    Skoro juz powyzej jest wytłumaczone to napisze więcej:P

jeśli sub ma byc od muzy to 20-25 starczy, jeśli do kina to i więcej nie zaszkodzi chociaż uwazam ze do głośnika 20 cm dawac 30 litrów to lekkie przegięcie.
    W muzyce nie uswiadczysz czegoś poniżej 40 Hz (a i te nie często), więc po co robić pralke?? poza tym impuls jest większy (bardziej buczy). Jeśli chodzi o kino domowe to tam impuls nie jest tak ważny, ale za to zejście im niżej tym lepiej.

Pozdrawiam;]
  • Poziom 15  
    Witam. Jeżeli chcesz uzyskać niskie zejście to za bardzo jest to nie możliwe. Za mały przetwornik.
    Przy obudowie 30l strojonej na 35Hz BR o średnicy 82mm i długości 370mm otrzymasz niski i troche rozlazły bas.
    Jeżeli chcesz aby było nieco efektywniej to obudowa 25l strojona na 40Hz BR o średnicy 82mm i długości 300mm.
    POZDRAWIAM
  • Poziom 14  
    Obudowe wybrałem w okolicach 25 litrów bo przeciez temat brzmi "Mały [...]":) tylko, ze teraz mam nieco problemów z jej wymiarami zeby sie wszystko zmieściło i ładnie grało. :/
  • Poziom 15  
    a jakie wybrałeś strojenie?? jak 40hz to tak jak pisałem wcześniej BR średnica 82mm i długości 300mm. rozmiary dla płyty wiórowej 20mm szerokość 280mm wysokość 330mm głębokość 400mm. BR umieszczony na tylne ścianie. zostaje 10cm wolnej przestrzeni od ścianki dla BR.
    Lub przy strojeniu 45Hz BR średnica 82mm długość 250mm. Wtedy można zrobić tak szerokość 300mm wysokość 410mm głębokość 300mm i otwór BR umieścić na przedniej ściance.
    Mozesz sam sobie jeszcze pokombinowac w winisd beta.
    POZDRAWIAM
  • Poziom 40  
    Przy srednicy 82mm wychodzi bardzo duza dlugosc. Wiec proponuje b-r reflex o srednicy ok 70mm ale nie mniej. Dlugosc wyjdzie krotsza. Najlepiej poeksperymentowac z roznymi dlugosciami na slucha. To co WinIsd pokazuje to najczesciej dluzszy tunel daje lepsza charakterystyke. Jednak w pomieszczeniu wcale nie musi tak byc.
  • Poziom 15  
    wiadomo przecież ze i tak w pomieszczeniu nie otrzymamy liniowej i bez podbić charakterystyki przenoszenia. Trzeba tez brać pod uwagę nieliniowa charakterystykę głośnika, umieszczenie subwoofera czy to pod biurkiem czy w rogu pokoju itd . Według mnie dla bezpieczeństwa lepiej dać większą średnicę aby uniknąć ewentualnych szumów pompowanego powietrza przez głośnik.
    POZDRAWIAM
  • Poziom 14  
    Obudowę wybrałem 300x410x300 przy 45 Hz.

Przy rozglądaniu sie po pokoju szukając miejsca gdzie mógłby on stać [niestety jedynie pod biurkiem] wpadłem na pomysł, żeby z pufy, która i tak ciągle stoi w jednym miejscu i ma ładny kanciasty przód akurat na głośnik z panelem zrobić subpuffera :D Napiszcie co o tym sadzicie a szczególnie o jej dziwnym kształcie. Czy sobie to darować i zrobią normalna budę czy brać sie za przeróbkę [gdyby nie było przeciwwskazań to bym sie cieszył, bo nawet by mi pasowało zrobić z niej subpuffera :) ]?
  • Poziom 15  
    Jak dla mnie to się to nie nadaje. Słabe wykonanie (nieszczelności) a przerabiać się nie opłaca. Chociaż pomysł brzmi prawie jak abstrakcja :-) to nie polecam. Lepiej samemu zbudować solidna skrzynkę od podstaw.
  • Poziom 32  
    Chociaż jakby uszczelnić taką pufę to czemu nie ?

(sam próbuję od ojca wyprosić starą szafeczkę - jest prawie idealna na suba - ścianki mają ok. 5cm grubości, uszczelnianie jakąś żywicą czy czymś podobnym, wymiary 40x40x50cm brutto) :)
  • Poziom 14  
    Co do nieszczelności to z tym sobie bez problemu poradze poniewaz ojciec jest tak zwaną 'złotą rączką' i raz juz zmienial okrycie tej pufy więc sobie z tym poradzi :P Zrobi się żeby siedzisko było na stałe i juz nie bedzie nieszczelności [+oczywiscie wewnatrz poprawi sie wszystko].
    Tylko mi najbardziej rozchodzi się o to czy przez zaokrąglenie dźwięk nie straci...
  • Poziom 21  
    W sumie to jeśli tylko będzie szczelne, to ma rację bytu. Przy okazji będzie można sobie wygodnie usiąść na sub'ie.
  • Poziom 15  
    Witam. Zaokrąglenie nie wpłynie na pogorszenie dźwięki. Porównaj sobie np. z zabudowami w aucie. Tam kształty są tak rożne. Ważne jest aby zachowany był odpowiedni litraż. Wlot BR w obudowie powinien być umieszczony co najmniej 10cm od ścianki. Ta konstrukcja na oko będzie miała jakiś niecałe 18l trochę mało. Przy strojeniu 40Hz spadnie SPL o ok. 2dB pomiędzy 35-55Hz. A przy średniej skuteczności na poziomie 86dB to już jest niemało.
  • Poziom 14  
    Obliczyłem dzisiaj dokładnie pojemność pustej powierzchni i wyszło ~28 litrów.
  • Poziom 15  
    jezeli tak to moze byc. bedziesz mial "subpufer" pierwsza klasa :D. A jakiej grubosci sianki znajduja sie w tym "pufie"?
  • Poziom 14  
    15 mm, wzmocnienia 20mm.
  • Poziom 15  
    wiec jest ok. teraz zabieraj sie juz do przerobki. daj jakies fotki jak juz wykonasz.
    POZDRAWIAM
  • Poziom 15  
    BR daj gdzie ci najbardze pasuje. z tylu z boku wazne aby tylko sie jakos zmiescil
  • Poziom 15  
    jezeli chcesz kupic gotowa koncowke to zerknij na to:
    http://allegro.pl/show_item.php?item=59785186 lub
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al11z&sid=180ebc87
    Co do zasilacza jak zrobisz samemu to taniej ci wyjdze. Kup z dwa kondensatory z przedzialu 6800-10000uF na 50V cena ok 14zl + mostek prostowniczy 40A. 5zl Troche twojej pracy i gotowe.
    Jak filtr aktywny polecil bym raczej ten kit:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al18z&sid=180ebc87
    i filtr subsoniczny:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al22z&sid=180ebc87