Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GE Match 1000VA - Identyfikacja wyprowadzeń transformatora TI-74042-D.

tzok 25 Lis 2017 13:29 429 0
 • #1 25 Lis 2017 13:29
  tzok
  Moderator Samochody

  Mam UPSa jak w temacie. Dostałem go gratis, jest uszkodzony. Według mojej oceny brakuje sterowania połowy tranzystorów w mostku stopnia wyjściowego (same tranzystory w mojej ocenie są sprawne). Nie mogę do niego znaleźć żadnych schematów. W zasadzie zrezygnowałem z naprawy, ale chciałbym wykorzystać jego transformator do budowy zasilacza. Transformator ma oznaczenia:
  Toroid International Gmbh IP 00 T40/E
  Transf. No. TI-74042-D
  Produced for VICTRON MCL 8
  IN03-0702/0339

  Sam UPS występował pod markami GE Digital Energy oraz IMV. Producentem transformatora wydaje się być NORATEL (ich logo widnieje na etykiecie, choć jeszcze z nazwą Toroid).

  Transformator posiada jedno uzwojenie wtórne (niskonapięciowe) i dwa uzwojenia pierwotne (wysokonapięciowe), których do końca nie potrafię zidentyfikować. Kolory przewodów to czarny, szary, biały i brązowy. Szary z białym są połączone. Między czarnym a białym z szarym jest ok 2,5Ω, natomiast między brązowym a białym z szarym jest mniej niż 0,5Ω. Podejrzewam, że do ładowania baterii zasilanie sieciowe szło między czarnym a białym z szarym, zaś podczas generowania prądu był on brany między czarnym i brązowym. W UPSie były 3 akumulatory 12V 7Ah. W zasilaczu chciałbym uzyskać możliwie jak najwyższe napięcie, ale mam obawy czy oba uzwojenia mają taką samą obciążalność i czy mogą pracować w konfiguracji szeregowej. W UPSie między czarnym a szarym był na stałe włączony duży kondensator MKT.

  Trochę mnie dziwi, że zasilając transformator na czarny + biały/szary na wyjściu mam niespełna 37VDC bez obciążenia. Gdy zasilę go na czarny + brązowy ("dłuższe" pierwotne) to oczywiście jest mniej. Jak to się ma do ładowania baterii akumulatorów o napięciu 36V? Co robię nie tak? W momencie odłączenia transformatora od sieci, jest impuls na wyjściu, który ładuje kondensator za mostkiem do ok 40-42V. Czy to normalne zachowanie sprawnego transformatora toroidalnego?

  0 0
  Szukaj w 5mln produktów