Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włączanie/wyłączanie silnika trójfazowego z dwóch włączników

matheeo 25 Lis 2017 16:39 246 7
  • #1 25 Lis 2017 16:39
    matheeo
    Poziom 2  

Witam.
    Wujek w swoim warsztacie ma silnik trójfazowy który napędza wyciąg trocin. Chcielibyśmy ten silnik podłączyć aby z dwóch różnych pomieszczeń można było go włączyć/wyłączyć. Podobne rozwiązanie można znaleźć przy oświetlaniu schodów (włącznik/wyłącznik schodowy) z tym, że przeszukałem internet i nie znalazłem rozwiązania dla trzech faz. Czy ktoś z was spotkał się z takim pomysłem? Może ktoś ma jakiś pomysł jak to rozwiązać bez przesadnego komplikowania tematu.

0 7
  • #2 25 Lis 2017 16:47
    kokapetyl
    Poziom 43  

matheeo napisał:
    Podobne rozwiązanie można znaleźć przy oświetlaniu schodów (włącznik/wyłącznik schodowy) z tym, że przeszukałem internet i nie znalazłem rozwiązania dla trzech faz.

Chyba i tak można, zamiast źródła światła włączyć stycznik, który będzie załączać/wyłączać silnik
    Być może są lepsze rozwiązania.

1
  • #3 25 Lis 2017 17:45
    slawek str
    Poziom 15  

Można zrobić tak jak instalację schodową.Dwa łączniki w dwóch pomieszczeniach a zamiast punktu świetlnego uzwojenie sterownicze stycznika na 230v. Dalej to już chyba wszystko jasne. Dobrze połączone łączniki umożliwią załączanie i wyłączanie z obojętnie z kturego pomieszczenia.

1
  • #4 25 Lis 2017 17:47
    kokapetyl
    Poziom 43  

slawek str napisał:
    z kturego
    ?
    Z którego :!:

0
  • #5 25 Lis 2017 18:10
    nikusert
    Poziom 37  

Witam .
    Jest to do zrobienia,lecz nie podałeś czy włącz/wyłącz silnika jest za pomocą wyłącznika ,czy jest sterowanie na stycznikach.Dobrze byłoby zabezpieczyć sterowanie wyłącznikiem bezpieczeństwa(grzybkiem ) również w tych dwóch punktach sterowania.

0
  • #6 25 Lis 2017 18:27
    tos18
    Poziom 37  

kokapetyl napisał:
    Chyba i tak można, zamiast źródła światła włączyć stycznik, który będzie załączać/wyłączać silnik

slawek str napisał:
    Można zrobić tak jak instalację schodową.Dwa łączniki w dwóch pomieszczeniach a zamiast punktu świetlnego uzwojenie sterownicze stycznika na 230v. Dalej to już chyba wszystko jasne. Dobrze połączone łączniki umożliwią załączanie i wyłączanie z obojętnie z kturego pomieszczenia.

Takie rozwiązanie sprawi że nigdy nie będzie jednoznacznej informacji czy silnik jest załączony czy nie. W przypadku zaniku napięcia zasilania nie będzie wiadomo czy wyciąg został wyłączony i czy nie załączy się sam po powrocie napięcia.
    Proponuję klasyczny start/stop na styczniku, dwie kasety z przyciskami [start] i [stop] oraz lampką sygnalizującą załączenie(lub podświetlany przycisk [start]). Do połączenia kaset z stycznikiem (gdzie będzie można zainstalować również "grzybka" ) przewód 5x0,75

0
  • #7 25 Lis 2017 18:37
    kokapetyl
    Poziom 43  

tos18 napisał:
    W przypadku zaniku napięcia zasilania nie będzie wiadomo czy wyciąg został wyłączony

Raczej bez zasilania nie będzie działał. :D
    tos18 napisał:
    (gdzie będzie można zainstalować również "grzybka" ) przewód 5x0,75

Z tym 0.75mm. to chyba błąd .

0
  • #8 25 Lis 2017 18:56
    tos18
    Poziom 37  

kokapetyl napisał:
    Raczej bez zasilania nie będzie działał.

Chodzi o to co się stanie po powrocie napięcia.

kokapetyl napisał:
    Z tym 0.75mm. to chyba błąd .

Dlaczego ?

0