Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór odpowiedniej karty z rodziny GTX 1060 oraz płyty głównej.

Dasher13 25 Nov 2017 17:13 918 7
    Dasher13
    Level 2  
    Witam, planuję w najbliższych dniach złożyć sobie komputer.
    Komputer z przeznaczeniem głównie do gier.
    Z całością chciałbym się zmieścić w okolicach 4000zł. Wstępnie nie planuję podkręcania ani procesora ani karty, chyba że przekonacie mnie, że to nic strasznego i opłaca się w to zainwestować.
    Mam problem z doborem kluczowych komponentów czyli procesora, grafiki i płyty głównej. Chodzi o to, że początkowo założyłem sobie, że chcę zamontować procesor I5 7600K, jednak teraz czytając forum spotkałem się z opiniami, że lepiej kupić i3 8350K. Jako kartę graficzną chcę zamontować GTX 1060, tylko teraz rodzi się pytanie, bo wybór i rozpiętość cenowa jest ogromna, czy Palit Super Jet Stream będzie dobrym wyborem, czy dopłacić do MSI Gaming X?
    No i do tego wszystkiego pomóżcie mi dobrać płytę główną, bo tutaj kompletnie nie mam pojęcia a wybór też jest duży.
    Po starym PC nie zostaje mi nic, bo do tej pory pracowałem na laptopie.
    Piterixos
    Level 27  
    Jeśli intel to tylko Coffe Lake, a jeśli AMD to tylko Ryzen. Wszystkie poprzednie procesory tych producentów są albo za wolne, albo kompletnie nieopłacalne.

W tym przedziale cenowym nie wahałbym się i brał Ryzena 5 1600 z płytą na chipsecie B350, może być np MSI B350 PC Mate, sam posiadam taki zestaw i jestem bardzo zadowolony.

Tutaj masz kod promocyjny wart 110 zł na ów procesor w sklepie Morele:

BLACKWEEK (jeszcze kilka dni ważności).

Z tym kodem to już w ogóle nie ma dyskusji jaki procesor brać, niemniej nawet jeśli by zostać przy normalnych cenach i tak bym brał Ryzena. Zaskakująco wiele gier już teraz jest w stanie wykorzystać choćby i wszystkie 12 wątków tego procesora (chociażby Crysis 3 czy Watch Dogs 2 abo Ashes of the singularity) a sytuacja może ulec tylko poprawie, zwłaszcza teraz gdy intel wprowadził 6 rdzeniowe konstrukcje do mainstreamu. Owszem w grach wykorzystujących tylko 4 rdzenie i3 będzie szybszy, niemniej, takich gier będzie coraz mniej, a coraz więcej będzie takich wykorzystujących więcej wątków.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i3-8350K-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3935vs3919

Kupowanie firmowo podkręconych kart graficznych mija się z celem. Nie dość , że praktycznie zawsze każą sobie płacić nieproporcjonalnie dużo jak za uzyskaną wydajność to praktycznie zawsze takie same zegary da się uzyskać podkręcając kartę o referencyjnych zegarach. ja mam zwykłego palita Dual fan (nie jetstream) i działa on z rdzeniem taktowanym na 2100Mhz (chociaż sumie to nawet na 2150 działa stabilnie) oraz pamięciami 4550. Kosztował mnie 1218 zł.

Ogólnie to najtańszy model 6gb z dwoma wentylatorami będzie najlepszą opcją. Dobrze jest jeszcze wpisać google coś w stylu "X temperatures" (gdzie X to model akrty) żeby upewnić się że chłodzenie danego modelu to rzeczywiście nie atrapa jak np w przypadku modele Pheonix od Gainward

Podkręcanie to nic strasznego. GTx 1060 jak i inne GTXy tej generacji mają zablokowaną możliwość zmiany napięcia, także choćbyś chciał to i tak jej nie spalisz, co najwyżej pojawią się błędy graficzne i i będziesz musiał zresetować system oraz ewentualnie przeinstalować sterowniki graficzne.

W przypadku procesora też jest dobrze. Bez zmiany chłodzenia czy napięcia powinno spokojnie dać radę puścić tego Ryzena z zegarem 3.7Ghz. Mój działa stabilnie na 3.9(malpa)1.35v,.

Ogólnie to wystarczy wpisać "X safe voltage" gdzie X (to model procesora) i najzwyczajniej w świecie nie przekraczać wartości napięć jakie znajdziesz. Zwykle różni ludzie różnie definiują bezpieczne napięcie, dlatego warto przejrzeć kilka źródeł i wybrać któreś z niższych,w tedy ma się pewność, że nic złego się nie stanie. Z tymże należy tutaj uważać gdyż dla niektórych jakiekolwiek napięcie powyżej domyślnego jest już niebezpieczne:p W przypadku Ryzena panuje ogólna zgoda że wszystkie napięcia do 1.35v włącznie są ok.
    User removed account
    Level 1  
    Dasher13
    Level 2  
    Dobór odpowiedniej karty z rodziny GTX 1060 oraz płyty głównej.Dobór odpowiedniej karty z rodziny GTX 1060 oraz płyty głównej.

Co sądzicie o takim zestawie? RAM okej? Jestem otwarty na wszelkie sugestie.
    Piterixos
    Level 27  
    To dodatkowe chłodzenie nie ma sensu, będzie tylko nieznacznie lepsze od boxowego. Jak już coś to bierz przynajmniej fortisa V2 albo grandisa 2. Ale to jedynie jeśli zdecydujesz się na mocniejsze OC lub jeśli po prostu chcesz mieć chłodny procesor i ciche chłodzenie.
    cxzcxz123
    Level 32  
    Piterixos wrote:
    To dodatkowe chłodzenie nie ma sensu, będzie tylko nieznacznie lepsze od boxowego.

Kilka miesięcy temu oglądałem porównanie. Czy ja wiem czy tak "nieznacznie"? ;)

Znalazłem ten filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=LPHXYWZ8C0c
    Spoko gość. Czasami oglądam jego filmiki i widać, że zna się na rzeczy.
    rzymo
    Level 33  
    @up - w tym teście ma dziwnie wysokie napięcie. Przy tak dużym, albo przy szukaniu maksymalnego zegara dla danego CPU, na pewno warto rozważyć duże wieżowe chłodzenie.
    Natomiast przy bardziej sensownym napięciu temperatury na boxowym chłodzeniu (spowolnionym krzywą w BIOSie) mogą wyglądać tak:

Dobór odpowiedniej karty z rodziny GTX 1060 oraz płyty głównej.

(Ryzen 1600 @ 3.7GHz / ~1.2V, test w Prime95, przy normalnym korzystaniu z komputera wentylator nie rozpędza się powyżej 1000 obrotów)