Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szumy we wzmacniaczu bez włączonej muzyki

Trustcio 25 Nov 2017 17:57 8580 25
    Trustcio
    Level 4  
    Witam! Posiadam wzmacniacz sony f419r. We wzmacniaczu wymieniłem przekaźniki załączania kolumn, ustawiłem prąd spoczynkowy i od tego czasu działa dobrze. Wcześniej nie zwracałem uwagi, ale dziś zauważyłem, że bez włączonej muzyki wzmacniacz szumi , do 3/10 głośności szumienia w ogóle nie słychać ale po przekroczeniu tej wartości jest coraz większe. Wiem ,że jakieś szumy zawsze będę ale po przekroczeniu 4/10 robi się do już denerwujące. Ciężko mi stwierdzić jak było wcześniej bo nie zwracałem uwagi, ale skoro nie zwracałem uwagi to pewnie mniejsze. SZUMENIE JEST TAKŻE PODCZAS SŁUCHANIA MUZYKI i jak ustawiłem głośność 1/100 na komputerze to je słychać. Dodatkowo dodaje filmik bo tam dosyć słychać to sumienie, tam stopniowo zwiększałem głośność.
    pisiek47
    Level 2  
    Być może przewody zbierają zakłócenia
    RitterX
    Level 39  
    Zewrzyj wejścia wzmacniacza np. kawałkiem drutu miedzianego. Jak masz wtyczki chinch to zrób w nich zwarcie i tak je podłącz. Następnie zwiększaj wzmocnienie i słuchaj. Jeżeli szum rośnie to masz problem ze wzmacniaczem. Jeżeli nie rośnie albo jest słabo słyszalny to znaczy, że masz problem ze źródłem lub źródłami sygnału do wzmacniacza, wtyczkami lub przewodami. Sprawdź też balans szumienia. Zapewne wzmacniacz ma balans kanałów. Dlatego sprawdź szumienie jeszcze bez podłączonego źródła sygnału zewnętrznego dla skręconego jednego a potem drugiego kanału. Postaraj się porównać czy odczucia są podobne. Jeżeli jest możliwe wyłączenie nieużywanych wejść to je wyłącz.
    Trustcio
    Level 4  
    No na to bym nie wpadł ale wygląda mi to na przewody bo po wypięciu, bądź podłączeniu innego takiego krótkiego np. do telefonu (bo do komputera nie dostanie ) szum ustępuje, powyżej 7/10 jest takie charakterystyczne bzyczenie ale to każdy wzmacniacz chyba ma. Jak wypnę przewody z wejścia cd i nawet dam głośność 10/10 to nic nie słychać. Czyli jak po wymianie przewodów ustępuje to muszę zainwestować w lepszej jakości przewód? Powiem szczerze ten kupiłem najtańszy z marketu za 6 zł chyba :)
    kazikszach
    Level 36  
    W komputerze ustaw głośność na maksimum lub trochę mniej, a siłę głosu reguluj wzmacniaczem, to wtedy kabel mniej będzie chwytał zakłócenia.
    Trustcio
    Level 4  
    Mam kable pod 3 wejścia podłączone, jeden krótki około 10cm+przejściówka ale przy 10/10 głośności bez muzki prawie wgl nie szumi, drugi chinch-chinch też najtańszy ale szumy 2 razy mniej słychać niż na tym trzecim jack-chinch. Czyli i tak warto zainwestować w lepszy kabel? Przepinałem też ten krótki w inne wejścia, żeby sprawdzić czy to nie wina wejścia
    kazikszach
    Level 36  
    Są dwie możliwości:
    1 kabel chwyta zakłócenia
    2 szumi wyjście w komputerze.
    Należy sprawdzić na innym komputerze lub kablu.
    Trustcio
    Level 4  
    Sprawdziłem z tego wejścia na laptopie i telefonie, szumów prawie w ogóle nie ma a jak są to takiego innego typu i naprawdę bardzo cicho ,że trzeba się przysłuchać . Gdy sprawdzam na karcie komputera(mam integre i Xfi Gamer) To na obydwóch szumi strasznie. Mam też kontroler dj podłączony do tego samego komputera to przez niego też szumi ale to tak 1/3 głośności w porównaniu z kartami dźwiękowymi. I co mogę mieć nie tak ,że na wszystkim co podłączone do komputera to szumi?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Trustcio wrote:
    I co mogę mieć nie tak ,że na wszystkim co podłączone do komputera to szumi?
    kazikszach wrote:
    szumi wyjście w komputerze.
    Albo spróbuj na innym komputerze, albo innej karcie dźwiękowej, albo ... zmień zasilacz. (w takiej kolejności najlepiej).
    Trustcio
    Level 4  
    Spróbowałem na innym komputerze i też też to szumienie jest innego typu i też jest dużo mniejsze. W komputerze mam dwie karty dzwiekowe i na obydwóch szumi tak samo. Czyli zostaje tylko zasilacz? A jak sprawdzić w miarę łatwo czy to na pewno zasilacz? Tak na pałe to chyba szkoda wymieniać bo może jednak coś innego.
    Trustcio
    Level 4  
    Jeżeli chodzi o ten chinch-jack co mam podłączony do komputera to pisałem wyżej , że najtańszy za 6 zł z Auchan :) Ale na laptopie,telefonie szum jest ledwo słyszalny, na drugim komputerze już trochę gorzej, ale to co jest na tym to już przesada :) Co to zasilacza to mam taki: Be Quiet System Power 7 500W
    Trustcio
    Level 4  
    Sprawdziłem na takim 10 centymetrom z chińską przejściówką i nie ma porównania. Jakby tak było to byłoby pięknie. Czyli muszę zainwestować w jakiś lepszy przewód. Jak kupię to napiszę czy pomogło
    Trustcio
    Level 4  
    Dodaję obrazek aby pokazać jak mam podłączone to do komputera. Zauważyłem ,że po odłączeniu np. kabla 2rca-2rca nic w ogóle nie szumi, znów podłączę to szumi. Analogiczne po odłączeniu 2rca-jack nie szumi, jak znów podłączę to szumi. Czy kable rozwiążą problem? Generalnie to jedno połączenie jest zbędne i mogę wykorzystać np. kontroler jako kartę dźwiękową, ale ciekawi mnie dlaczego wtedy szumi, a jak odłączę jedno to nie?
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Trustcio wrote:
    Dodaję obrazek aby pokazać jak mam podłączone to do komputera. Zauważyłem ,że po odłączeniu np. kabla 2rca-2rca nic w ogóle nie szumi, znów podłączę to szumi. Analogiczne po odłączeniu 2rca-jack nie szumi, jak znów podłączę to szumi. Czy kable rozwiążą problem? Generalnie to jedno połączenie jest zbędne i mogę wykorzystać np. kontroler jako kartę dźwiękową, ale ciekawi mnie dlaczego wtedy szumi, a jak odłączę jedno to nie?

Z rysunku i opisu wynika, że stworzyłeś sobie piękną pętlę masy.
    W urządzeniach audio stosuje się połączenie wszystkich mas w jednym punkcie, nierzadko dobranym doświadczalnie.
    W Twoim przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie galwanicznie izolowanego interfejsu USB, ewentualnie jakiegoś przełącznika, który będzie odcinał aktualnie nieużywane urządzenie, łącznie z masą rzecz jasna.
    Trustcio
    Level 4  
    A mogę wypiąć całkiem Jack-RCA i używać kontrolera jako karty i wtedy będzie dobrze?
    Dodatkowo zauważyłem ,że kontroler chwilę pogra poprawnie a potem zaczyna zniekształcać dźwięk( nawet po wypięciu tego RCA-JACK z komputera ) I nie wiem czy w tym przypadku też może być wina taniego kabla czy po prostu kontroler jest uszkodzony bo mam pecha do sprzętu audio i wszystko co kupię to na różne sposoby nie działa. Włączam komputer, kontroler chwilę gra poprawnie, potem zaczyna zniekształcać dźwięk to wypinam i wpinam USB i działa, ale przez ile to nie wiem bo dość krótko go mam :)
    Zamówiłem ale 2RCA- JACK bo tam były największe zakłócenia i przyjdzie pewnie w okolicach środy lub czwartku( wydawał się lepszy niż wszystkie dostępne w marketach) , i właśnie myślę, czy nie dokupić jeszcze RCA-RCA.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    yogi009 wrote:
    Trochę trudno uwierzyć w ten schemat, co to za kontroler, który jednocześnie kontroluje coś w PC-cie i we wzmacniaczu.

Pewnie jakaś "karta dźwiękowa" sterowana strumieniem danych USB z komputera.
    Trustcio wrote:
    A mogę wypiąć całkiem Jack-RCA i używać kontrolera jako karty i wtedy będzie dobrze?

Możesz, wówczas zakłócająca (zapewne) pętla masy zniknie.
    Trustcio wrote:
    Dodatkowo zauważyłem ,że kontroler chwilę pogra poprawnie a potem zaczyna zniekształcać dźwięk( nawet po wypięciu tego RCA-JACK z komputera ) I nie wiem czy w tym przypadku też może być wina taniego kabla

Raczej nie jest to wina kabla, opisana przez Ciebie korelacja czasowa (kabel sprawny - kabel uszkodzony) byłaby zadziwiająca.
    Jeżeli ten kontroler został za pięć dolarów kupiony na znanym chińskim portalu handlowym to diabli wiedzą jakiej jest jakości.
    yogi009
    Level 43  
    krzysiek_krm wrote:
    Jeżeli ten kontroler został za pięć dolarów kupiony na znanym chińskim portalu handlowym to diabli wiedzą jakiej jest jakości.

To jest prawdopodobna wersja wydarzeń.
    Trustcio
    Level 4  
    Kontroler to Reloop mixage ie mk2, używany kupiłem ale nie za 5 dolarów :) Ma on wbudowaną kartę dźwiękową USB. Chyba zostaje dalej sprawdzać kiedy te zniekształcenia występują i czy po "restarcie" ustępują bo tak to ciężko raczej coś powiedzieć
    yogi009
    Level 43  
    Dobra, uporządkujmy diagnostykę. Najpierw przetestuj swój układ audio złożony tylko z dwóch "klocków", czyli PC (a właściwie karta dźwiękowa) i wzmacniacz audio. Zobacz, czy w tej konfiguracji jest cisza.
    Trustcio
    Level 4  
    Jak na razie mam mało czasu, żeby słuchać nawet, ale będę sprawdzał jak coś wykryję to napiszę. Kupiłem kable chinch, tylko pisze na nich video i mogę ich użyć do audio? Czy nawet nie rozpakowywać? Nazwa to thomson home cinema cables. Dokupiłem dodatkowo do jack-chinch i nawet nie czytałem co jest w opisie.
    kokochannel
    Level 2  
    Witam
    Panowie u mnie podobnie jak w temacie. Wzmacniacz car audio axton szumi głośno bez podłączonego rca. Niezależnie od wzmocnienia. Tranzystory ze schematu Q105,Q106,Q1205,Q206 parzą po 30 sekundach od uruchomienia. Wzmacniacz pobiera w takim stanie 1,5A. Po dotknięciu palcem rezystora R185 szum cichnie. Rezystor ma swoją rezystancje. Na zaciskach głośników 130mA. Jakieś typy lub podpowiedz? Pozdrawiam Szumy we wzmacniaczu bez włączonej muzyki Szumy we wzmacniaczu bez włączonej muzyki
    Moderated By trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.