Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zasilacz laboratoryjny na prezent

Maanam 25 Nov 2017 20:53 7716 9
Telkom Telmor
    Maanam
    Level 2  
    Witajcie! :)
    Chcemy znajomemu kupić w prezencie zasilacz laboratoryjny, o jakim marzy już od dawna. Znajomy zajmuje się hobbystycznie elektroniką, robi różne rzeczy na arduino itp., przerabia różne sprzęty, ciągle coś dłubie, naprawia co się zepsuje, także monitory itp, gdy jest potrzeba (dla siebie, rodziny...). Chcemy się złożyć i mu kupić dobry zasilacz, ale w rozsądnej cenie. Nie znamy się na tym kompletnie, więc mamy nadzieję, że pomożecie. Cena powiedzmy do 500zł, ale jak by się trafiło coś naprawdę super to 700zł też zdzierżymy ;) Jeśli nie konkretny model, to będziemy wdzięczni choćby za naprowadzenie u jakiego producenta szukać, gdzie, o jakich parametrach najlepiej itp. Z góry dzięki za wszelkie rady!
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Telkom Telmor
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Podstawowo 30V 3A lepiej 30V 5A ale dobra opcja było by, by zasilacz był symetryczny czyli dwa w jednym. Takie rozwiązanie daje opcję pracy równoległej lub szeregowej. Cena troszkę ponad 500zł ale może coś będzie tańszego.
    Patrząc po ofercie NDN to bym pokusił się o:
    Link lub Link lub Link
    W prawdzie to chińczyki pod logo NDN i może coś by było tańszego.
    Taka konstrukcja ma zaletę pracy symetrycznej ew równoległej szeregowej wiec prawie do wszystkiego.
    Tylko osobiście wolał bym z LED a nie LCD.

Oczywiście pewnie znajdzie się tańsze.

Czemu ja nie mam takich znajomych. Sam se muszę kupować.
  • Telkom Telmor
    Maanam
    Level 2  
    Dzięki! :D Czyli taki z tamtej serii byłby najfajniejszy..? -> Link
    A taki? Link Tylko ten nie jest symetryczny (czy to ważna opcja??? co ona daje?) Albo inny tej firmy? (Pewnie ten - Link - byłby najlepszy, ale cena trochę już przekracza nasz budżet, a i nie wiem, czy to nie za wiele jak na potrzeby znajomego.?) Pod tym tańszym jest napisane "możliwość obsługi za pomocą oprogramowania na PC poprzez przewód USB" - czy ten NDN wcześniej wspomniany nie ma takiej opcji? Czy to jest przydatne? Nasz znajomy lubi programować i ogólnie jest mocno komputerowcem, więc nie wiem już... :(

Dodano po 9 [godziny] 13 [minuty]:

A jeszcze jakieś rady, propozycje..? Może coś dobrego, a tańszego? Czy nie istnieje?
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Raczej bym nie patrzył na to że ma USB. To nie ma zastosowania na co dzień a raczej tylko dla projektantów konstruktorów by podglądać pobór mocy z zasilacza.
    Pewnie martwa opcja dla 90% posiadaczy zasilacza z tym.

Albo po prostu porozmawiajcie z nim ze chcecie mu sprezentować i niech się określi czy symetryczny mu się przyda czy nie.

To raczej ma być zakup na lata.

Sam zastanawiam się nad zasilaczem tym za 701zł bo mam samoróbkę ale tez uśmiecham się do wyższego modelu za 1300zł by był bardzo stabilny i precyzyjny. Co prawda z łączem USB ale to tylko gadżet. Pewnie bym tylko użył dwa razy dla próby i basta. Tyle że potrzeba mi bardzo stabilnego wiec sterowanie cyfrowe.W tym za 700zł jest sterowanie analogowe wiec proste w naprawie a w cyfrowym już nie tak łatwo samemu. Dylematy niestety.

Inna opcja to zasilacz standardowy 30V 5A za ok 300-350zł.
    Ilmarinen
    Level 13  
    Szalenie przydatna funkcja to dodatkowy przycisk do załączania wyjść zasilacza taki jaki jest na modelu poniżej(przycisk Output):
    Link
    Maanam
    Level 2  
    Ach, zapytać kolegi to nie bardzo, bo to ma być prezent niespodzianka ;) Od lat marzył o zasilaczu laboratoryjnym, więc chcemy jakiś fajny kupić (bo tani to by sobie już pewnie dawno kupił, na jakimś porządnym mu zależy).

Czyli najlepiej myślisz, żeby brać ten za 701zł?

Może ktoś jeszcze rzuci pomysłem. propozycją? I gdzie najlepiej kupować takie zasilacze - macie może jakieś sprawdzone miejsce, gdzie są w dobrej cenie?

Jeszcze tak czytam, że NDN to rebrandowany Zhaoxin i raczej niezbyt wysoka półka... Dużo osób wspominało na forum o Koradach - one nie są lepsze? Tutaj już chodzi mi o niezawodność, nie chcemy aby zasilacz się psuł, nawalał, sprawiał ogólnie problemy... A firma Manson??
    ^ToM^
    Level 39  
    Skoro już tyle chcecie wydać, to może zasilacz programowalny. Bardzo fajna i precyzyjna rzecz.

Z oferty TME:
    TWINTEX TPM-3005
    AXIOMET AX-6003P

Bardzo ciekawe i dość precyzyjne są zasilacze rodem z aliexpress:
    CPS-6003C zasilacz warsztatowy 0-60V 0-3A
    CPS-3205C zasilacz warsztatowy 0-32V 0-5A

W tych wszystkich ww. zasilaczach fajne jest to, że można w nich precyzyjnie ustawiać napięcie 10 mV i prąd 1 mA.

Mam tego typu zasilacz od 10 lat bez mała i do dziś nie mogę się nim nacieszyć. :D

Polecam zakup programowalnego czy sterowanego mikroprocesorem, tym bardziej, że obecnie są dostępne już w dobrych cenach.

Pozdrawiam!
    Maanam
    Level 2  
    No no teraz to juz mam totalny mętlik w głowie! :D Czym się różni zasilacz programowalny od tych wcześniej wymienianych? Jaki typ wybrać, by najlepiej wpasować się w potrzeby obdarowywanego?? Pomóżcie! :)
    ^ToM^
    Level 39  
    Maanam wrote:
    No no teraz to juz mam totalny mętlik w głowie! :D Czym się różni zasilacz programowalny od tych wcześniej wymienianych? Jaki typ wybrać, by najlepiej wpasować się w potrzeby obdarowywanego?? Pomóżcie! :)

Zasilacz programowalny pozwala między innymi precyzyjnie regulować wartość prądu i napięcia, poprzez wklepanie i zatwierdzanie ich z klawiatury albo joga.
    Godziks
    Level 14  
    Maanam wrote:
    Witajcie! :)
    ... Znajomy zajmuje się hobbystycznie elektroniką, robi różne rzeczy na arduino itp., przerabia różne sprzęty, ciągle coś dłubie, naprawia co się zepsuje, także monitory itp, gdy jest potrzeba (dla siebie, rodziny...). Chcemy się złożyć i mu kupić dobry zasilacz, ale w rozsądnej cenie...

Dla potrzeb osoby zajmującej się powyżej wymienionymi pracami w zupełności wystarczy zasiliacz 30V i wydajności prądowej 5A.
    Z mojej stopny mogę polecić dwa modele:
    RXN-305 lub RPS-3005DB . Oba modele mają identyczne parametry elektryczne wyjściowe. Model RPS-3005DB ma zwiększoną rozdzielczość wyświetlania woltomierz i amperomierza, ma także bardziej atrakcyjny i nowoczesny wygląd zewnętrzny obudowy. Co ważne oba wskazane model są to zasilacz laboratoryjne liniowe zbudowane w oparciu o transformator. Konstrukcja liniowa w stosunku do zasilaczy impulsowych zapewnia dużą stabilność, oraz niezawodność działania. Zasilacze liniowe są przez to większe i cięższe, ale w przypadku wyposażania warsztatu może to być nawet atut, ponieważ waga zasilacza pozytywnie przekłada się na jego większą stabilność na biurku.
    W przeszłości mieliśmy klienta który zajmował się serwisowaniem min. akustycznych wzmacniaczy audio. Posiadał do zasilania impulsowy zasilacz i ciągle coś szumiało w głośniku. Po zmianie zasilacza na liniowy efekt ustąpił jak ręką odciął (a wiele godzin spędził na wyeliminowanie rzekomej usterki).

W praktyce najlepiej sprawdza się jednak sterowanie napięciem przy pomocy potencjometrów. Ustawianie wartości napięcia przyciskami, z klawiatury, lub przy pomocy komputera z pozoru tylko jest atrakcyjniejsze.

Dla początkującego elektronika większy zasilacz jest raczej zbyteczny, ponieważ zajmie co najmniej dwa razy większą powierzchnię na biurku, a u elektroników zawsze za mało miejsca.

Podobnego typu pytania na codzień zadają nam klieci. Przygotowaliśmy w miarę uniwersalny opis pomóc w wyborze:
    http://gotronik.com/2017/11/09/zasilacz-laboratoryjny-kupic/

PS.
    Za zaoszczędzone pieniądze można zakupić np. stację lutowniczą np. SL20ESD. Obdarowywana osoba za taki zestaw powinna podskoczyć z radości.