Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed wzrostem napięcia B+ w telewizorze - rozważania teoretyczne

25 Lis 2017 21:07 420 2
 • Poziom 25  
  Witam.
  Zakładam ten temat tylko z myślą o potomnych. Taki temat został założony wiele wiele lat temu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic460009.html Nie jestem moderatorem więc nie mogę się w nim wypowiedzieć pomimo że temat pozostał otwarty. Niemniej z sentymentem do elektrody chciałbym coś jeszcze w tym temacie dopowiedzieć.

  Kością niezgody była kwestia zamontowania bezpiecznika w gałęzi B+. Niektóre osoby były zdania że nie, absolutnie nie, inne jak ja, że można taki bezpiecznik tam włożyć w połączeniu z diodami lawinowymi R2K , R2KN , R2M. Jak wygląda więc (po latach) niejako podsumowanie tego zagadnienia?
  Otóż taki bezpiecznik można włożyć i absolutnie nie - bo zależy gdzie, a to nie zostało jednak wyjaśnione. Ostateczna kwestia nie poruszona w temacie z 2006 roku...

  Po pierwsze: optozłącze jako element niewyparty i wciąż produkowany, regulujący przetwornice impulsowe działa na zasadzie regulowania przepustowości łącza C-E zależnie od natężenia świecenia diody IR. To opisuje charakterystyka, algorytm działania przyjęty przez producenta danego modelu optozłącza. Im większy prąd diody IR tym mniejszy opór złącza C-E. Zwarcie w gałęzi zasilania B+ skutkuje tym, że dioda nie świeci. Nie ma od czego świecić. Zatem przepustowość C-E dąży do nieskończoności. Tak przetwornica jest zatkana i próbkuje.

  Po drugie: jeśli bezpiecznik poprzedza odgałęzienie dla optozłacza w gałęzi B+ czyli znajduje się przed kondensatorem elektrolitycznym i odczepem sprzężenia zwrotnego dla diody IR, wówczas po jego przepaleniu się dioda posila się spadającym napięciem zgromadzonym w kondensatorze. Charakterystyka złącza C-E będzie przejawiała się stopniowym wzrostem oporności zależnej do słabnącego świecenia diody IR. Dla przetwornicy spadek jej świecenia oznacza sygnał do podnoszenia napięcia i stopniowego otwierania klucza. Aż przetwornica spali się wręcz wybuchnie, lub w przypadku solidnego zaprojektowania przez inżynierów zablokuje się. Tu skoczy reszta napięć uzwojeń wtórnych. Przetwornice można przesilić, przynajmniej wiele modeli. Np. zwarcie w cewkach odchylania poziomego skutkuje obniżeniem napięcia w B+ cierpi na tym wiele przetwornic, z zabezpieczeniami to różnie bywa, ale telewizory uruchamiają się.

  Po trzecie: wlutowanie tego samego bezpiecznika w gałęzi B+ za kondensatorem i odczepem sprzężenia zwrotnego nie wpływa na rozładowywanie się kondensatora elektrolitycznego, którym posila się dioda i świeci na zasadzie spadku napięcia na niej samej. Jeśli wystąpiłaby sytuacja wzrostu napięcia i jasności świecenia diody, wówczas jeszcze bardziej otworzy się złącze C-E które wpływa na obniżanie napięć wtórych niż na ich podwyższanie. Właśnie dlatego telewizor kineskopowy po wyłączeniu do stanu czuwania stby odcina sterowanie HOT-a i puszcza opór B+ do nieskończoności a mimo to napięcie B+ jak i pozostałe w przetwornicy nie skaczą do góry i nie upalają podzespołów telewizora.
  Napięcie B+ jak i pozostałe podniosą się gdy np. wysycha główny elektrolit po pierwotnej w przetwornicy. Rzeczywiście to co innego.
  Natomiast błędem jest myślenie, iż odłączenie oporu wtórnego w czasie pracy przetwornicy zawsze uwali ją.
  Zasilacze komputerowe wchodzące w stan gry na najwyższych detalach i wychodzące z niej do pulpitu robią niezłą huśtawkę napięciową. Procesor pracuje często nieliniowo raz za razem osiąga 5%-12%-100%-12% w gałęzi systemowego +3,3V. Procesor aby się nie przetaktował skokiem napięcia powinien stopniowo zwalniać, a nie musi. Dopiero błędy w pracy przetwornicy mogą skutkować blue screenem, ale nie każdy blue screen oznacza, że skoczyło napięcie w linii 3,3V lub 5V.

  Po czwarte: to co rzeczywiście może uszkodzić przetwornicę w TV, to moment kiedy ona pracuje na skrajnych punktach. Włączmy sobie przetwornicę i bawmy się w załączanie i rozłączanie żarówką 60W linii B+ pod stałym napięciem. Przetwornice mają pewien zakres dynamiki spowodowany zapalaniem i gaszeniem lampy kineskopowej. Od czerni do bieli. Przy 25kl na sekundę.
 • Poziom 31  
  Wojtek 24 lata napisał:

  Zakładam ten temat tylko z myślą o potomnych.


  Wydaje mi się, że " potomni " raczej już nie wiedzą co to jest a raczej było B+.
  Ale to tylko moje teoretyczne rozważania.
 • Poziom 25  
  Myślę, że potomni wiedzą czym jest B+. Każdy z nowego pokolenia musi często wrócić do historii, choć i niekoniecznie, by uczyć się na fundamentach. Od fundamentów biorą się nowe kolejne rzeczy.

  A tak dla lubiących te tematy na których się wychowywaliśmy. Wspomniany bezpiecznik wyznacza dość ciekawą rzecz, mianowicie właściwy punkt przecięcia ścieżki B+ do kolejnej diagnostyki. Naprawa przetwornic może wymagać podania B+ z zewnętrznego źródła. Często bywa tak, że 1) wylutowywuje się tranzystor w przetwornicy wejściowej, 2) zasila się ją przez transformator separacyjny by oglądać przebiegi na oscyloskopie, 3) przecina się B+ w celu zasilenia kondensatora elektrolitycznego z odczepem sprzężenia zwrotnego optozłącza z zewnętrznego źródła zasilania, po jej wtórnej stronie. Wtedy przetwornica "startuje normalnie" i zdradza prawidłową pracę, bądź anomalie. I żaden tranzystor nie wybuchnie, bo właśnie wyjęliśmy je :).
  Odmianą tej zabawy z przetwornicą z przecięciem B+ w tym samym miejscu, jest podanie B+ z zewnętrznego zasilacza na blok WN, i pozostawienie regulowanego obciążenia linii B+ tylko z kondensatorem optozłączem i diodą prostowniczą w separacji do naszych badań.
  Transformator linii pracuje z kluczowanym tranzystorem prawidłowo, bowiem stałość B+ np. +130V, +153V zapewnia mu zewnętrzny regulowany zasilacz, TV gra normalnie, a my możemy sprawdzić zachowanie przetwornicy. Tu tranzystor jest wlutowany. W tej konfiguracji nie uszkodzimy HOT-a, może on napędzać kineskop lub tylko żarówkę. My zaś badamy przetwornicę.
  Powyższe zagadnienia są zdecydowanie trudniejsze, i wymagają większej wiedzy i sprzętu z zaplecza.