Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter Fronius a wpięcie do sieci zasilającej poza siecią zasilania

cycoh 25 Lis 2017 21:28 957 16
  • #1 25 Lis 2017 21:28
    cycoh
    Poziom 9  

Witam
    jak pisałem w innym temacie odnośnie podłączenia paneli od razu pod grzałkę. dorwałem za 400pln falownik Fronius IG30 2500W.Inwerter Fronius a wpięcie do sieci zasilającej poza siecią zasilania

I myślałem ja głupi że falownik zasilany jest od razu z paneli prądem stałym i jest jakieś wyjście na 230V.
    otóż chyba zasilany on musi być z sieci 230V i czy jest synchronizowany od razu z siecią na jednej fazie i jednocześnie gdy "produkuje" prąd to oddaje go do sieci?
    Musze potestować to na zasadzie czy zatrzyma się licznik energii czy też nie :)

Bo nie chcę zgłaszać tego nigdzie tylko sobie podłączyć wyizolować fazę na grzanie wody i oświetlenie.
    Moc paneli będzie ok 1300W.

koszt całej instalacji póki co wyniósł mnie 500pln :)

0 16
  • #3 26 Lis 2017 07:31
    Leon444
    Poziom 18  

Inwerter musi pracować z siecią, bez podłączonego AC urządzenie jest w stanie czuwania (oczekiwania na sieć).
    W zależności jaki masz licznik możesz na własną odpowiedzialność wpiąć się w sieć...
    Jeśli masz licznik stary tarczowy to przy nadprodukcji się on zatrzyma, jeśli masz licznik elektroniczny to przy nadprodukcji pokaże pobór z sieci i sam sobie nabijesz dodatkowe zużycie prądu...

0
  • #4 26 Lis 2017 08:53
    cycoh
    Poziom 9  

Własnie o to mi chodzi jak zinterpretuje to licznik.
    Główny licznik mam elektroniczny dopiero potem jako podlicznik mam zwykły stary.

0
  • #6 26 Lis 2017 11:12
    cycoh
    Poziom 9  

Panele mam wysokonapięciowe 80-112 V 80 W mam 14szt.

Jedyne rozsądne rozwiązanie to chyba jednak zrobienie samego grzania wody od razu w termie bez falownika.

0
  • #7 26 Lis 2017 11:46
    Leon444
    Poziom 18  

Jedyne sensowne według Ciebie rozwiązanie, jest bezsensownym rozwiązaniem w praktyce...
    W zimie nic nie zagrzejesz a w lecie będziesz miał za dużo cieplej wody i grzał będziesz tylko cześć dnia, później nic z tą energią nie zrobisz...
    Najsensowniej jest zgłosić instalacje do ZE i produkować do sieci/zużywać na bierząco/ Odbierac z sieci nadprodukcje np w zimie...

1
  • #8 26 Lis 2017 17:27
    cycoh
    Poziom 9  

ciekawe czy ZE wyraziłby zgodę na podłąćzenie tego typu falownika.

Przyłącze mam 3 fazowe

0
  • #9 26 Lis 2017 18:16
    prose
    Poziom 33  

To nie ma znaczenia jakie masz przyłącze .

0
  • #10 26 Lis 2017 18:27
    Leon444
    Poziom 18  

Jak chyba wszyscy masz przyłącze trójfazowe...
    I tak samo jak większość (zdecydowana) masz falownik jedno fazowy...

0
  • #11 26 Lis 2017 18:50
    cycoh
    Poziom 9  

To chyba rzeczywiście najrozsądniej niech produkuje do sieci i rozliczać się na tej zasadzie.

0
  • #12 27 Lis 2017 06:19
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Gratuluję dobrej decyzji o rezygnacji z off grid i grzałki.
    Mam identyczny falownik, ale zapłaciłem aż 1000 zł za nowy. 400 to jak za darmo.

On rusza dopiero po pojawieniu się DC z paneli. Minimum MPPT to 150V a max 400. Nie pamiętam czy się odzywa po przyłożeniu samego AC, ale chyba nie. Teraz go nie używam i nie mogę sprawdzić. Prawdopodobnie podłączenie tylko do 230V będzie objawiało się "zepsuciem" i niedziałaniem. Podłącz DC i zaczekaj na pogodę.

Jest w nim wyjście AC 230V, które jest wyraźnie oznaczone na listwie. Nie rozumiem jak można mieć wątpliwości?

Nie wiem jak chcesz to wyizolować? Technicznie będzie to bardzo kosztowne. Bezpieczniej wg prawa będzie zgłosić. Tym bardziej że jest to sprzęt z papierami. Jeżeli panele też mają jakieś certyfikaty to nic więcej nie potrzebujesz. Żadnego elektryka ani nic. Zgłaszasz samemu i już.
    Same grzanie wody bez falownika mając falownik i 1100W paneli jest pomysłem beznadziejnym.

0
  • #13 27 Lis 2017 23:26
    cycoh
    Poziom 9  

falownik taki
    Inwerter Fronius a wpięcie do sieci zasilającej poza siecią zasilania
    panele mam o takich parametrach:
    Pmax: 80 W
    Voc: 112,4 V
    Isc: 1,18 A
    Vmax: 85,4 V
    Imax: 0,94 A

0
  • #14 28 Lis 2017 05:12
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

No to najlepiej po trzy panele w szeregu ale jeśli popełniłeś ten błąd że masz ich 14 to daj po dwa.

0
  • #15 28 Lis 2017 21:59
    lfrenzy
    Poziom 9  

Leon444 napisał:
    Jeśli masz licznik stary tarczowy to przy nadprodukcji się on zatrzyma, jeśli masz licznik elektroniczny to przy nadprodukcji pokaże pobór z sieci i sam sobie nabijesz dodatkowe zużycie prądu...

Tutaj niestety możesz się trochę mylić. Stare liczniki nie mierzyły kierunku energii tylko jej przepływ. W przypadku gdy PV będzie produkowało tyle energii ile zużywamy to faktycznie licznik się zatrzyma. Niestety gdy będziemy mieli nadprodukcję to stare liczniki nadal się kręcą i pokazują zużycie energii. Czyli płacimy za to co produkujemy. Niektóre nowsze liczniki elektroniczne również się tak zachowywały. Najlepszym rozwiązaniem to licznik czterokwadrantowy.

cycoh - jeśli Twój rozliczeniowy licznik jest stary to jednak zgłoś sobie tą instalację bo bez wymiany licznika się nie obejdzie.

0
  • #16 28 Lis 2017 22:23
    3301
    Poziom 19  

lfrenzy napisał:
    Leon444 napisał:

Tutaj niestety możesz się trochę mylić. Stare liczniki nie mierzyły kierunku energii tylko jej przepływ. W przypadku gdy PV będzie produkowało tyle energii ile zużywamy to faktycznie licznik się zatrzyma. Niestety gdy będziemy mieli nadprodukcję to stare liczniki nadal się kręcą i pokazują zużycie energii. Czyli płacimy za to co produkujemy. Niektóre nowsze liczniki elektroniczne również się tak zachowywały. Najlepszym rozwiązaniem to licznik czterokwadrantowy.

cycoh - jeśli Twój rozliczeniowy licznik jest stary to jednak zgłoś sobie tą instalację bo bez wymiany licznika się nie obejdzie.

Przy nadprodukcji licznik tarczowy z zapadką się zatrzyma, bez zapadki będzie się kręcił do tyłu i cofał zużycie.
    Ale w razie wykrycia może to być potraktowane jako kradzież

0
  • #17 29 Lis 2017 01:59
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

3301 napisał:

Przy nadprodukcji licznik tarczowy z zapadką się zatrzyma, bez zapadki będzie się kręcił do tyłu i cofał zużycie.
    Ale w razie wykrycia może to być potraktowane jako kradzież

Jaka kradzież? Dostarczanie energii w godzinach szczytu, kiedy musimy ją importować za 1000 zł/MWh? Jeśli już to kradnie ZE ale na życzenie klienta.
    Moim zdaniem umowa chroni d.pę ZE bo pozwala im za bezcen pobierać energię i dostarczać do sąsiada obok. Bez umowy można ZE i operatora oskarżyć o kradzież. :)

0
  Szukaj w 5mln produktów