Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie układem silników krokowych

Kuba010 26 Lis 2017 18:06 441 2
  • #1 26 Lis 2017 18:06
    Kuba010
    Poziom 1  

Witam,
    Pracuję nad projektem układu silników krokowych ze śrubą do tworzenia modelu powierzchni terenu. Jako silniki wybrałem liniowe hybrydowe silniki 2-fazowe: prąd na fazę: 1A, napięcie: 2,33V , posuw: 0,1mm na krok (1,8˚)
    Przedstawiam konstrukcję tego układu.
    Sterowanie układem silników krokowych
    Jednak nie mam za bardzo pomysłu jak dokładnie sterować takim układem. Czy podzielić cały układ na pare modułów, do każdego silnika dołączyć sterownik a sterowniki z jednego modułu będą podłączone do płyty głownej, zarządzającej tym modułem za pomocą multipleksera. A płyty głowne bedą podłączone do jednostki sterującej np PC?

0 2
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 29 Lis 2017 22:23
    RitterX
    Poziom 36  

Chcesz zbudować matrycę 9x9 silników?! Do każdego silnika dodajesz prosty mikrokontroler, który będzie sterował buforem np. L293 a ten silnikiem krokowym. Z mikrokontrolera masz wyprowadzony interfejs I2C lub UART, można zrobić RS485. W przypadku RS485 będzie potrzebny jeszcze bufor komunikacyjny np. SN75176B lub podobny. Dzięki temu można spiąć na wspólną szynę ileśtam np. cały rząd mikrokontrolerów albo wszystkie. Z drugiej strony od PC użyjesz układu I2C lub RS485 na USB a mając USB łatwo już podłączyć się do PC. Proponowałbym raczej RS485 gdyż przy silnikach I2C może okazać się sygnałowo za delikatny dla zakłóceń. Tyle na temat warstwy sprzętowej. Warstwa oprogramowania to kolejne wyzwanie.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 01 Gru 2017 18:26
    Madrik
    Moderator Robotyka

Zastanowiłbym się nad zmianą założeń.
    9x9 silników? Potworny koszt energetyczny i skomplikowanie układu.
    Nie lepiej zastosować siłowniki pneumaty/hydrauli/czne z enkoderami?
    Wtedy masz sterowanie "włącz, wyłącz" dla zaworów sterujących, jedną pompę do uzyskania ciśnienia i odczyt z enkoderów.

0