Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki zewnętrzne do telewizora Sony KD-55XE9005

26 Lis 2017 21:07 1992 11
  • Poziom 4  
    Witam,
    W tym tygodniu zakupiłem sprzęt Sony KD-55XE9005, jednak oferowane nagłośnienie wbudowane, nie jest zadowalające (podczas oglądania posiadanych materiałów wideo 5.1/7.1, lektor jest za cichy a sceny dynamiczne zbyt głośne).
    Chciałbym zakupić głośniki zewnętrzne.
    Nie brałem pod uwagę zakupu głośników podczas zakupu telewizora, więc mój budżet nie jest wysoki (maksymalnie 1000-1200 zł).
    Czy moglibyście mi doradzić, jaki sprzęt (może soundbar?) mógłbym zakupić w tej cenie, który rozwiązałby mój problem z oglądaniem filmów z dźwiękiem 5.1/7.1?

Znalazłem takie dwa zestawy Sony Soundbar 5.1:
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/soundbar-sony-ht-rt3
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/soundbar-sony-ht-rt4

Czy jest do dobry wybór i czy warto wchodzić w soundbary? Jeżeli tak to jaki sprzęt byście polecili?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Oba soundbary będą dobrym wyborem w celu uzupełnienia telewizora o zestaw zapewniający lepsze wrażenia słuchowe ponieważ soundbar zapewni super dźwięk przednich głośników, subwoofer odda głębię wybuchów a głośniki tylne pozwolą znaleźć się w centrum akcji.
  • Poziom 4  
    Przed zakupem, zapoznałem się z recenzjami w.w sprzętu Sony Soundbar HT-RT3.
    Na jednej ze stron, znalazłem taką recenzję (co prawda dotyczy modelu ST3, jednak z tego co widzę, oferuje dźwięk 4.1):
    Cytat:
    [...] Musiałem robić to z pilotem w ręku. Dlaczego? Dialogi było słychać dość słabo przez co znacznie trzeba było pogłośnić dźwięk. Tylko do momentu gdy znów ktoś nie zawarczał silnikiem, w tle nie zaczęła grać muzyka itp. Wtedy najbardziej czuć nierówny rozkład dźwięku. Od bardzo cichego do nieakceptowalnie za głośnego. [...]
    Źródło: https://jotem.in/soundbar-sony-ht-st3-test-opinie-recenzja/

oraz:

Cytat:
    Dzisiaj odebrałem soundbar 5.1 Sony HT-RT3 , wszystko ładnie pięknie ale subwoofer wydaje z siebie jakiś dodatkowy dźwięk jakby jakiś wentylator , takie piszczenie. Gdy jest głos z jakiegoś programu tv lub muzyka to chodzi cały czas gdy jakaś przerwa w dźwięku to jakby coś się wyłączało.
    [...]
    Dobra już wiem , wentylator jest w subwooferze. Sprzęt odesłałem do sklepu , nie polecam.

- Czyli po zakupie soundbara HT-RT3, może wciąż występować problem z "cichym lektorem"?
    - Czy rzeczywiście praca wentylatora w tym modelu może być tak uciążliwa?

Tak na marginesie. Przeglądając inne soundbary, natrafiłem na modele 2.1, które kosztowały po 1500 zł i były czasami droższe niż soundbary 5.1.
    Czy to nie powinno być na odwrót? :D Nie do końca chyba to rozumiem.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To jak z samochodami jeden kosztuje 50 tysięcy inny 200 tysięcy, tak samo jest duża rozpiętość cen kabli do kolumn głośnikowych od 1 zł/m.
    https://audio.com.pl/testy/stereo/kable-glosnikowe/995-audioquest-mont-blanc

Brak prawidłowego poziomu głosu lektora jest spowodowany brakiem odpowiedniej ilości głośników w tv,który posiada tylko dwa zamiast 6. Przy włączeniu DTS w tv głos lektora nie ma skąd docierać do słuchacza dlatego jest słyszalny jakby z oddali, dołączenie soundbara pozwoli na pełne wykorzystanie dźwięku z tv i na pewno lektor będzie dobrze słyszalny. Soundbary, które są w kręgu zainteresowania to zestaw kilku głośników zapewniający dźwięk 5.1 a nie tylko stereo. Proponuję wyprawę do sklepu i poproszenie obsługi aby umożliwiła próbę odsłuchu.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    Dzięki za przywołanie do tablicy cytatem :)

Jeżeli chodzi o soundbary to testowałem sporo sprzętu Sony i Samsunga. W tych porównaniach za każdym razem lepiej wychodziło Sony, które jest tańsze w zakupie i ma zdecydowanie lepszy dół.

Pytałeś o RT4, też testowałem ten sprzęt i jest całkiem niezły o ile nie przeszkadzają Ci przewody /sony-ht-rt4-soundbar-dodatkowymi-kolumnami-tyl-recenzja/). Zerknij koniecznie na HT-CT790 bo to sprzęt, który również można polecić.

Pozdrowienia,
    Jakub
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Soundbara HT-CT790 nie polecam bo o ile jakość dźwięku jest na przyzwoitym poziomie to niestety ale nie nadaje się reprodukcji dźwięku DTS 5.1 ponieważ posiada głośniki dla systemu 2.1 czyli stereo ze wzmocnieniem basów. Jedyna funkcja do jakiej się nadaje to robienie hałasu a nie robienie dźwięku jako kino domowe, a autorowi posta chodzi o wykorzystanie możliwości telewizora i dźwięk jakości DTS 5.1.
  • Poziom 4  
    RT4 przypadło mi do gustu, jednak nie wiem czy znajdzie się dla nich miejsce w pomieszczeniu, z tego też powodu zainteresowałem się produktem RT3 (ze względu na możliwość umieszczenia na ścianie) i praktycznie byłem już gotowy zakupić ten sprzęt, jednak odstraszyły mnie opinie dotyczące hałasującego wentylatora. Odwiedziłem Media Markt w celu "obejrzenia" sprzętu, jednak hałas, który towarzyszy temu miejscu, uniemożliwił zweryfikowanie czy rzeczywiście praca wentylatora jest tak uciążliwa.
    W dniu jutrzejszym chciałbym dokonać zakupu (chciałbym wliczyć sprzęt w koszty).

Tak ostatecznie:
    - Czy uważacie, że sprzęt HT-RT3 to dobry wybór?
    - Czy w jakości wykonania, model HT- RT4 jest w jakimś stopniu lepszy od HT-RT3, czy jest to ta sama "półka"? (RT3 = 999zł, RT4 = 1300zł)
    - Posiadał ktoś może z Państwa RT3 i mógłby wyrazić swoje stanowisko na temat wentylatora?

-edit
    Zakupiłem w dniu dzisiejszym RT3.
    W domu podłączyłem sprzęt kablem HDMI, telewizor sam wykrył podłączone głośniki i odpowiednio aktywował opcję w telewizorze, samo podłączenie było banalnie proste (wszystko idealnie naprowadzone kolorami).
    Włączyłem dla testu materiał wideo 5.1, niestety, lektor jak był cichy tak jest, na wszystkich moich produkcjach.
    Hmm.. Nie ukrywam, że oczekiwałem rozwiązania problemu z lektorem, ale być może w cenie 1000 zł nie można zakupić sprzętu, który zagwarantuje przyjemny odbiór filmu i jestem trochę rozczarowany. Wiem, że sprzęt nie jest z bardzo wysokiej półki, ale sądziłem, że z lektorem sobie poradzi.
    Co do wentylatora, jest praktycznie niewykrywalny, moim zdaniem użytkownicy przesadzali z jego głośną pracą.
    No nic, mam 3 dni na zwrot, potestuje, najwyżej sprzęt ponownie wróci do sklepu, jestem już trochę zmęczony tą walką z dźwiękiem.
  • Poziom 4  
    Problem z lektorem leży po stronie soundbara - nie wspiera DTS. Szkoda, że tego wcześniej nie doczytałem. No nic, trochę wtopiłem z tym soundbarem.
    Czy istnieje jakiś sposób aby mój sprzęt poradził sobie z dźwiękiem DTS? (wyeliminowanie cichego lektora).
    Słyszałem, że można kupić jakiś zewnętrzny dekoder.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Staszicu napisał:
    mam 3 dni na zwrot,

Masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny (klient indywidualny).

Grajbelka ma też port optyczny - próbowałeś przez takie połączenie?
    Być może też należy najpierw skalibrować, ustawić owe głośniki w samym sprzęcie...
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    Staszicu napisał:
    mam 3 dni na zwrot,

Masz 14 dni na zwrot bez podania przyczyny (klient indywidualny).

Grajbelka ma też port optyczny - próbowałeś przez takie połączenie?
    Być może też należy najpierw skalibrować, ustawić owe głośniki w samym sprzęcie...

Sprzęt został zakupiony na fakturę.
    Nie próbowałem przez kabel optyczny. Podczas podłączania nagłośnienia, zarówno w instrukcji jak i na ekranie telewizora, wyświetliła się informacja aby podłączyć sprzęt przez HDMI (dokładnie HDMI ARC), co też uczyniłem.
    Jutro sprawdzę i podłączę nagłośnienie przez kabel optyczny, jednak wyczytałem (może błędnie), że przez kabel optyczny, dźwięk będzie zdecydowanie gorszy. Jak to w końcu z tym jest?

Cytat:
    Poza ograniczeniem o którym napisałem w przypadku SPDIF (nic nie będzie poza STEREO PCM 192 k/24 bit, AC3 48K 5.1 stratne, DTS 48K 5.1 stratne) SPDIF ma zaletę w postaci "nieelektrycznego" połączenia ... nie przenoszą się śmieci po masie, nie ma w tym miejscu możliwości powstania pętli mas.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Staszicu napisał:
    Sprzęt został zakupiony na fakturę.

Byle zakup na detalistę (osoba prywatna) - masz 14 dni od odebrania przesyłki na zwrot.
    Staszicu napisał:
    wyczytałem (może błędnie), że przez kabel optyczny, dźwięk będzie zdecydowanie gorszy. Jak to w końcu z tym jest?

Jak może być gorszy, skoro jest przesyłany w postaci oryginalnej i to włóknem, które nie wprowadza żadnych zakłóceń?
    Może być tylko konieczność w tv uruchomić ten port i jakie dane mają być nim przesyłane.

Sam mam grajbelkę Samsunga podłączoną przewodem optycznym z komputerem - gra bezbłędnie.
  • Poziom 4  
    Zakupiłem dzisiaj kabel optyczny.
    Wydaje mi się, że głośniki tylne, działają trochę głośniej (przynajmniej coś z nich słychać, chociaż wydaje mi się, że one teraz po prostu odtwarzają dźwięk bez różnicy z której strony on dochodzi, jednak być może jestem już przewrażliwiony). Lektor niestety jak był cichy tak pozostał, telewizor też wykrywa systemu audio i puszcza dźwięk zarówno z głośników w telewizorze jak i z soundbara (trzeba ręczne wyciszyć telewizor), tak powinno być?