Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech X540 - Głośniki same się zgłaśniają i ściszają, czasami "krzaczą&q

Mr.Noname 26 Lis 2017 23:15 546 14
  • #1 26 Lis 2017 23:15
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Hej. Od jakiegoś miesiąca moje głośniki zaczęły mieć jakieś dziwne problemy po kilku latach bezproblemowej eksploatacji. W czasie grania czy słuchania muzyki co jakiś czas się zdarza, że głośniki nagle co chwilę skokowo zmieniają swoją głośność. Raz jest ciszej a raz znowu głośniej tak jak było. Niekiedy podczas tego "krzaczą". Nie zawsze tak jest, czasami przez kilka dni tego nie ma, ale kiedy się pojawi to jest bardzo irytujące. Nawet kiedy komputer jest wyłączony lub nie odtwarza jakiegoś dźwięku, z głośników od czasu do czasu wydobywają się jakieś delikatne, ale słyszalne zakłócenia/szumy(podobna częstotliwość występowania jak tej zmiany poziomu głośności). Nagrałem telefonem próbkę tego efektu, tutaj można ją pobrać:
    https://drive.google.com/open?id=1lTC22FOWDGf-sUcBY856IzhvCXKlz1tx
    Nie dało się dodać bezpośrednio na elektrodę ze względu na nieobsługiwane rozszerzenie.

Podejrzewam potencjometr w pilocie do regulacji głośności, ale nie mam pewności. Może to jednak coś innego?

Chciałem jeszcze zapytać, czy to normalne, że głośniki trochę "buczą" kiedy komputer jest wyłączony, ale głośniki są podłączone do prądu? Kiedy śpi się w pokoju, gdzie są te głośniki, bardzo przeszkadza to w zasypianiu i trzeba je odłączyć od prądu.

0 14
  • Relpol
  • #2 27 Lis 2017 17:27
    aaanteka
    Poziom 38  

Trzeba zrobić wgląd do zestawu - może to być przyczyna wadliwego lutowania - zimny lut. Potencjometr raczej w przypadku uszkodzenia trzeszczy i jest to zauważalne cały czas .
    Normalne jest"brumienie"włączonych zestawów ,gdy wejście jest fizycznie odłączone bo nie pracujący komputer dla niego stanowi coś takiego .
    ( Elementy komputera stanowią wtedy swoistą "antenę " na wejściu wzmacniacza ).
    Nie posiadasz listwy zasilającej dla całego zestawu komputerowego- jednym przyciskiem wszystko zostaje wyłączone ?
    Alternatywą jest wykonanie sobie przekaźnika sterowanego napięciem z USB odłączającego głośniki po wyłączeniu komputera , czy po określonym czasie po przejściu w stan uśpienia .

0
  • #3 27 Lis 2017 18:19
    Mr.Noname
    Poziom 11  

aaanteka napisał:
    Nie posiadasz listwy zasilającej dla całego zestawu komputerowego- jednym przyciskiem wszystko zostaje wyłączone ?

Owszem, posiadam, ale tutaj w wynajętym mieszkaniu jest stara instalacja elektryczna i często włączanie zasilacza komputera powoduje wywalanie zabezpieczenia nadprądowego, dlatego staram się to robić jak najrzadziej. łatwiej po prostu wyjąc kabel z gniazdka.

0
  • Relpol
  • #4 27 Lis 2017 18:26
    aaanteka
    Poziom 38  

Mr.Noname napisał:
    jest stara instalacja elektryczna i często włączanie zasilacza komputera powoduje wywalanie zabezpieczenia nadprądowego, dlatego staram się to robić jak najrzadziej. łatwiej po prostu wyjąc kabel z gniazdka.

Piszesz jakieś niedorzeczności :
    Po pierwsze rozłączenie listy z pewnością wprowadza o wiele mniejsze przepięcie do sieci niż "wyszarpywanie wtyku sieciowego" .
    Po drugie należy zwrócić uwagę ,że odłączamy listwę kiedy zasilacz komputerowy jest na STANDBY i pobiera znikomą moc .
    Po trzecie w takim razie co stoi na przeszkodzie wyjąć również wtyk od zasilania zestawu głośnikowego ?

0
  • #5 27 Lis 2017 18:36
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Piszę o włączaniu zasilacza do prądu, kiedy już będę musiał ponownie włączyć komputer. Wkładanie kabla od głośników do gniazdka nie powoduje problemów. Wyłączenie urządzeń z sieci również nie powoduje żadnych problemów i nigdy nie wyłączam nic z sieci, kiedy komputer jest włączony.
    Nawet kiedy włączę najpierw całą listwę a dopiero potem "pstryczek" na zasilaczu, to i tak wyłącza się zabezpieczenie na klatce. I to na kilku różnych zasilaczach, nie tylko obecnym.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lis 2017 18:43
    aaanteka
    Poziom 38  

Czyli wniosek taki ,że należy zgłosić administratorowi do wymiany zabezpieczenie ,które jest wadliwe .Z drugiej strony włożenie wtyku powoduje o wiele większe obciążenie niż zastosowany wyłącznik . Problem może również być z jakością listwy .A czy to nie przypadkiem działa zabezpieczenie różnicowo-prądowe?

0
  • #7 27 Lis 2017 18:52
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Raczej nie wygląda to na różnicówkę. Opis jest już częściowo niewyraźny, ale można odczytać, że to są stare zabezpieczenia na 380V(!) na pojedynczej fazie o charakterystyce g albo h(nie pamiętam już dokładnie). Wynajmujemy jedno piętro domku na wsi i tutaj jest cała instalacja do wymiany a te zabezpieczenia są porobione na sztukę. Już kilku elektryków to oglądało, bo stara miedziano-aluminiowa instalacja zaczęła się delikatnie przypalać. Rozmawialiśmy o tym z właścicielami, mieli przyjechać z Niemiec żeby omówić tę kwestię, ale jeden z nich niestety zmarł w zeszłym tygodniu. Albo rozwiążemy tę kwestię albo się wyprowadzimy. Na razie nie mam niestety na to wpływu.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Lis 2017 19:01
    aaanteka
    Poziom 38  

To jakiś koleiny absurd .Należy wymienić zabezpieczenie na właściwe o odpowiednim nominale i charakterystyce .Powinien to w takim razie wykonać każdy elektryk ,a nawet w takim przypadku pogotowie energetyczne . Zagraża to bezpośrednio życiu i zdrowiu . Szczególnie w obecnym okresie . Przecież kilka metrów przewodu, zabezpieczenia ,to nie jest jakiś wydatek ,a instalację dla swoich potrzeb można pociągnąć choćby w listwach elektroinstalacyjnych przy listwach podłogowych .

0
  • #9 27 Lis 2017 19:17
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Ja to wiem, dlatego chcę to jak najszybciej załatwić.

Trochę odbiegliśmy od głównego problemu. W takim razie jeśli to niekoniecznie potencjometr to co jeszcze może być winne? Może być jednak wina sterownika? Próbowałem odinstalować sterownik Realtek, ale po ponownym uruchomieniu sam zainstalował się ponownie a problem dalej występował.

0
  • #10 27 Lis 2017 19:51
    aaanteka
    Poziom 38  

aaanteka napisał:
    Trzeba zrobić wgląd do zestawu - może to być przyczyna wadliwego lutowania - zimny lut. Potencjometr raczej w przypadku uszkodzenia trzeszczy i jest to zauważalne cały czas .

Przecież możesz ominąć kartę i podać dźwięk z całkowicie innego źródła przez jack 3,5 mm .

0
  • #11 01 Gru 2017 23:33
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Podłączyłem głośnik do telefonu i problem nie ustąpił. Co ciekawe, kiedy na komputerze działo się to notorycznie(kilka-kilkanaście razy w ciągu 10minut), po podłączeniu telefonu efekt występował rzadziej, przez pół godziny 3-4 razy. Kiedy jack wrócił na swoje miejsce w komputerze, częstotliwość występowania znów wzrosła.

0
  • #13 02 Gru 2017 00:08
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Na razie sprawdzałem tylko w takim położeniu jak jest zazwyczaj, czyli około 30-40% na pilocie. Spróbuję obniżyć głośność systemu i podkręcić bardziej pilota, zobaczę czy coś się zmieni.

0
  • #15 02 Gru 2017 17:54
    Mr.Noname
    Poziom 11  

Na razie sprawdziłem tylko podczas słuchania muzyki, grania i oglądania filmików na YT, bo gdyby generator częstotliwości odpalił, to współdomownicy urwaliby mi głowę :D
    Zmniejszyłem głośność systemu do około 10% a pilot ustawiłem na około 75% i przez 3 godziny żadnych problemów. Kiedy tylko wróciłem do starych ustawień niemal natychmiast (w ciągu) zaczęło wariować.

0