Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon WG1100 Daniel - silnik sterujący strasznie sieje do toru audio

27 Lis 2017 03:17 468 10
  • Poziom 9  
    Kupiłem sobie z sentymentu Daniela takiego jak miałem w słusznie minionej epoce.
    Doprowadziłem do ładu, powymieniałem wszystkie elektrolity, tak więc mam czysty dźwięk bez burczenia.
    Do pasji doprowadza mnie tylko silnik sterujący ramieniem - strasznie brzęczy w głośnikach gdy porusza ramieniem.
    Ten do napędu talerza jest idealnie cicho.
    Ma ktoś pomysły jak to skutecznie zwalczyć?
    Oryginalny filtr (czyli 2 kondensatory i 2 dławiki) jest podłączony, ale chyba bez efektów.
    Co się stanie jak go odłączę, nie sprawdzałem.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    Zwykle zakłócenia generują silniki ,których resurs dobiegł końca .Najprościej jest zasilić go z osobnego zasilacza ,aby przekonać się w jaki sposób zakłócenie się przedostaje do toru audio . Ale to wymaga trochę nakładu pracy, bo oczywiście należy sprawdzić sam silnik poza układem zastosowania ;D.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 4  
    sprawdź czy masa silnika jest połączona z masą urządzenia
    W magnetofonach zdarzało się że, jak nie był połączony to tak "brzęczało"
  • Poziom 43  
    A czy silnik ma układ przeciwzakłóceniowy (najczęściej na samych konektorach silnika - dwa kondensatory i dławik)?
  • Poziom 9  
    ano ma, przeciez napisalem :-)
  • Poziom 43  
    Ale czy sprawny? Kondensatory (przede wszystkim) mogą ulec uszkodzeniu (akurat te są kiepskiej jakości). Poza tym , jeśłi z jakichś względów (zużycie, zaśniedzenie) komutator i szczotki silnika nie do końca dobrze przewodzą (właśnie z w/wym. powodów) iskrzenie na komutatore jest tak duże, że i dobry filtr nie jest w stanie pomóc go wyeliminować.
    Gramofon ma swoje lata - ma prawo tak się zachowywać. Moim zdaniem najpierw należałoby sprawdzić jak wygląda sam komutator i szczotki; wymyć je (IPA) złożyć dokładnie tak jak było i sprawdzić. Jak nie uzyska się poprawy - sprawdzić kondycję układu filtru i połączeń.
  • Uczeń
    Prawdopodobnie silnik jest razem z masą całego urządzenia podpięty i to dla tego musiał byś odpiąć silnik tak testowo od masy i zrobić prosty układ kondensator oraz dioda prostownicza podpiąć to i zobaczyć czy coś się poprawi
  • Poziom 9  
    Jutro wytoczę ciężkie działo czyli oscyloskop i ruszę na wojnę
  • Poziom 9  
    zwalczone, wystarczylo wyciac polaczenie masy miedzy plytka zasilacza i metalowa plyta gornej czesci (mechanizmu) gramofonu - u mnie byl to bialy kabel
  • Poziom 43  
    To by znaczyło, że nie łączyłeś masy gramofonu z masą wzmacniacza dodatkowym przewodem?
  • Poziom 9  
    to byl dodatkowy kabel który jakiś specjalista kiedyś podlaączył. Widocznie działał jako antena :-).
    Niezbadane są drogi zakłóceń :-)