Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam termometru z alarmem

basat 27 Nov 2017 11:04 705 23
    basat
    Level 9  
    Witam,
    jak w temacie szukam termometru z alarmem. Warunek jedna czujka i trzy zakresy alarmu. Po osiągnięciu temp. nr. 1 alarm - zatwierdzenie i oczekuje na kolejna temperaturę. Zakres od 0 C do 120 C . System konieczne musi działać na jednej czujce. Jeśli ktoś może podać jakiś namiar na zakup będę wdzięczny.
    Pozdrawiam
    TvWidget
    Level 36  
    Czego temperaturę chcesz mierzyć?
    Jaka wymagana jest dokładność pomiaru?
    basat
    Level 9  
    Muszę zmierzyć parę wodną jest trochę ciśnienia więc górna granica to 100,5 C.
    Myślę że dokładność 0,1 C wystarczy.

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

A czy można tak ?
    Prosty termometr z alarmem np za 30 zł. Do tego jedna czujka którą rozdzielam na trzy takie termometry i każdy ma ustawiana inna temperaturę.
    Czy to będzie działać ? Mam wtedy trzy urządzenia i jedną czujkę. Pytanie czy po przecięciu kabla czujki i rozgałęzieniu będzie działać ?
    TvWidget
    Level 36  
    basat wrote:
    Myślę że dokładność 0,1 C wystarczy.

To jest możliwe do spełnienia wymaganie ale taki termometr nie będzie tani.
    Czy rzeczywiście potrzebna jest aż taka dokładność ?
    basat
    Level 9  
    No właśnie, tak już się zastanawiałem. Jaką dokładność proponujesz ? Mam wrzenie że, pozostaje 1 C dokładności.
    TvWidget
    Level 36  
    Czy potrzebujesz tego termometru aby zrobić parę pomiarów czy szukasz rozwiązania przemysłowego, które ma działać niezawodnie przez bardzo długi czas ?
    Ew. szacunkowo określ budżet.
    basat
    Level 9  
    Nie szukam czegoś do wykorzystania w domu. co bym nie musiał pilnować pewnych procesów :-)

Dodano po 2 [minuty]:

Nie - dla przemysłu oczywiście. A swoja drogą przecinek robi wielką różnice ...
    TvWidget
    Level 36  
    Czy dopuszczalne jest użycie np. PC lub smartfona ?
    sasek14
    Level 10  
    Prosty termometr z alarmem np za 30 zł. Do tego jedna czujka którą rozdzielam na trzy takie termometry i każdy ma ustawiana inna temperaturę.
    Czy to będzie działać ? Mam wtedy trzy urządzenia i jedną czujkę. Pytanie czy po przecięciu kabla czujki i rozgałęzieniu będzie działać ?

Wydaje mi się że jak przetniesz kabel na 3 czujniki to i tak będzie on podłączony jako jeden do termometru chyba że podana temperatura będzie mierzona w różnych miejscach (oddalonych od siebie) bo w przeciwnym przypadku temperatura będzie mierzona odczytywana tak jak z jednego czujnika
    basat
    Level 9  
    TvWidget wrote:
    Czy dopuszczalne jest użycie np. PC lub smartfona ?

Pewnie że dopuszczalne tylko co to zmieni ? Czy to coś ułatwi czy skomplikuje ?
    sasek14
    Level 10  
    Na 100% więcej wydasz na projekt, a tak w związku z tym to może nawet ciekawie ułatwić sprawę jeżeli chodzi o sam alarm (jego postać) np. ciekawa MP3 a nie tylko jakieś pikanie termometru :)
    basat
    Level 9  
    sasek14 wrote:

Wydaje mi się że jak przetniesz kabel na 3 czujniki to i tak będzie on podłączony jako jeden do termometru chyba że podana temperatura będzie mierzona w różnych miejscach (oddalonych od siebie) bo w przeciwnym przypadku temperatura będzie mierzona odczytywana tak jak z jednego czujnika

Chyba coś przekombinowaliśmy :
    muszę mierzyć temperaturę w jednym miejscu kotła (on jest zamknięty i ma tylko jeden otwór na czujkę ) czyli mogę zastosować tyllko jedną czujkę a nie trzy. Na kotle muszę dokonywać czynności trzy razy o określonej temperaturze. Żeby to zrobić muszę przy nim czuwać. Mając trzy alarmy powiedzmy 85C, 90C, 100,5C idę do niego wtedy kiedy potrzeba. Taka kolejna próba lenistwa :-)
    sasek14
    Level 10  
    Sporo jeszcze może zależeć od prędkości wzrostu temperatury czy alarm jest opłacalny bo jeżeli wzrasta szybko to zastosuj tylko termometr rtęciowy z sporym zakresem jak powoli polecam:
    http://terrasklep.pl/?913,termometr-elektroniczny-z-alarmem-10m
    basat
    Level 9  
    No co ty...dokładność +/- 6 C. Czy to jest w ogóle termometr ?
    sasek14
    Level 10  
    Tak czy siak przy takich temperaturach jakie podałeś dokładność pomiary się niweluje taka dokładność a dokładność pomiaru jest inna tylko przy bardzo wysokich temperaturach bo sonda może już nie odczytywać prawidłowo ponieważ sama w sobie może ulec uszkodzeniu a przy twoich temperaturach zakres jest optymalny i błąd pomiarowy nie powstaje. Sam osobiście kiedyś eksperymentowałem porównując z termometrem rtęciowy o dużym zakresie. Poza tym temperatura zmienia się wraz z wysokością (geograficzną n.p.m) i ciśnieniem dlatego podawany jest czasem margines błędu. Tylko w Polsce mierząc temperaturę nad morzem wartość np wody się różni niż w górach o kilka kresek.
    TvWidget
    Level 36  
    Jest bardzo dużo różnego rodzaju termometrów, które można podłączyć do PC, smartfona, RPI itp. Aplikacja realizującą funkcjonalność alarmów taka jaką potrzebujesz jest stosunkowo prosta. Można ją napisać w zasadzie w dowolnym języku. Zastanów się czy nie pójść tą drogą.
    basat
    Level 9  
    TvWidget wrote:
    Jest bardzo dużo różnego rodzaju termometrów, które można podłączyć do PC, smartfona, RPI itp. Aplikacja realizującą funkcjonalność alarmów taka jaką potrzebujesz jest stosunkowo prosta. Można ją napisać w zasadzie w dowolnym języku. Zastanów się czy nie pójść tą drogą.

Jaka jest cena takiego termometru ? Bo pewnie tu będzie problem.

Dodano po 2 [minuty]:

sasek14 wrote:
    Tak czy siak przy takich temperaturach jakie podałeś dokładność pomiary się niweluje taka dokładność a dokładność pomiaru jest inna tylko przy bardzo wysokich temperaturach bo sonda może już nie odczytywać prawidłowo ponieważ sama w sobie może ulec uszkodzeniu a przy twoich temperaturach zakres jest optymalny i błąd pomiarowy nie powstaje. Sam osobiście kiedyś eksperymentowałem porównując z termometrem rtęciowy o dużym zakresie. Poza tym temperatura zmienia się wraz z wysokością (geograficzną n.p.m) i ciśnieniem dlatego podawany jest czasem margines błędu. Tylko w Polsce mierząc temperaturę nad morzem wartość np wody się różni niż w górach o kilka kresek.

Czyli reasumując - kupując trzy termometry i jedną czujkę którą dziele na trzy będzie działać każdy pomiar indywidualnie czy nie ?
    sasek14
    Level 10  
    W jednym miejscu nie musisz je rozłożyć w tym kotle tak aby były w różnych miejscach np. dół, środek, góra. Wtedy raczej będziesz miał 3 różne pomiary bo jak czujniki będą koło siebie będziesz miał jeden pomiar. Kup 1 termometr i trzy sondy rozmieść je z zachowaniem w/w odległości.
    TvWidget
    Level 36  
    Najtańsze i najbardziej popularne są czujniki oparte na DS18B20. Teoretycznie działają do 125°C. Są różne wersje: małe, duże, hermetyczne itp. Podłączenie ich do PC wymaga stosunkowo prostego interfejsu. Do RPi może je podłączyć bezpośrednio.

W cenie od 200zł znajdziesz rozwiązania bezprzewodowe np. z termoparą. Te z interfejsem Bluetooth mogą współpracować również ze smartfonami.

Najdroższe będą termometry z czujnikami PT100 i PT1000. Te zwykle stosuje się w rozwiązaniach przemysłowych.
    basat
    Level 9  
    sasek14 wrote:
    W jednym miejscu nie musisz je rozłożyć w tym kotle tak aby były w różnych miejscach np. dół, środek, góra. Wtedy raczej będziesz miał 3 różne pomiary bo jak czujniki będą koło siebie będziesz miał jeden pomiar. Kup 1 termometr i trzy sondy rozmieść je z zachowaniem w/w odległości.

Niestety nie mogę rozmieścić ich w .. góra ,dół, bok Jak pisałem jeden otwór. Gdybym miał 3 otwory to dzisiaj nie powstał by ten temat. Mnie nie chodzi o to by to kosztowało 55 zł może kosztować 150 byle by zadziałało.
    To twoje rozwiązanie nie ma zastosowania w moim projekcie.
    1. jedna czujka
    2. trzy pomiary
    3. pomysł jak to wykonać
    4. lub gotowe urządzenie.
    zdzichra
    Level 30  
    W zależności jaką kwotę chcesz na to przeznaczyć i jakie posiadasz umiejętności można pokusić się o różne rozwiązania.Tanio można zastosować arduino+wyświetlacz+czujnik ds1820+ zasilacz wtyczkowy -możesz ustawić tyle progów ile potrzebujesz-tu koszt powinien zamknąć się w ok 100pln z obudową.Można też czujnik Pt 100+przetwornik 4-20mA +gotowy wyświetlacz(np Aplisens) z odpowiednią dla ciebie ilością progów ale tutaj koszt może być nawet 10razy większy ale też i możliwa dokładność do 0,1°C
    basat
    Level 9  
    zdzichra wrote:
    W zależności jaką kwotę chcesz na to przeznaczyć i jakie posiadasz umiejętności można pokusić się o różne rozwiązania.Tanio można zastosować arduino+wyświetlacz+czujnik ds1820+ zasilacz wtyczkowy -możesz ustawić tyle progów ile potrzebujesz-tu koszt powinien zamknąć się w ok 100pln z obudową.Można też czujnik Pt 100+przetwornik 4-20mA +gotowy wyświetlacz(np Aplisens) z odpowiednią dla ciebie ilością progów ale tutaj koszt może być nawet 10razy większy ale też i możliwa dokładność do 0,1°C

Dzięki za podpowiedz. No jeśli chodzi o umiejętności to raczej nie znam się na tym. Ale jeśli byłbyś tak pomocny to może link do tych elementów a ja ewentualnie znajdę kogoś kto mi to wykona. Chyba że się podejmiesz to dogadamy się chyba.
    zdzichra
    Level 30  
    Wszystkie elementy do arduino znajdziesz na znanym portalu aukcyjnym.Nie chcę tutaj podawać konkretnych linków żeby nie być posądzonym o reklamę.Wpisz arduino i znajdziesz bez problemu.
    basat
    Level 9  
    zdzichra wrote:
    Wszystkie elementy do arduino znajdziesz na znanym portalu aukcyjnym.Nie chcę tutaj podawać konkretnych linków żeby nie być posądzonym o reklamę.Wpisz arduino i znajdziesz bez problemu.

Czy możesz podesłać linki na priv ?